Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Soubory MKV jsou video soubory kódované v open source formátu Matroska. Tento formát nabízí oproti jiným video formátům typu AVI, MP4, ASF apod. řadu výhod. Výchozí mediální přehrávače většiny počítačů však často nedisponují dekodérem, který je pro přehrávání MKV souborů nezbytný. Kvůli tomu se soubory MKV zobrazují jako "neznámé" či "nepřehratelné." Naštěstí to lze poměrně snadno vyřešit, takže budete schopni na svém počítači soubory MKV bez problémů přehrávat. Pokračujte dále ve čtení a naučte se několik způsobů, jak zajistit přehrávání souborů MKV na počítači i Macu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pomocí kompatibilního přehrávače

  1. 1
    Vyberte si zdarma dostupný mediální přehrávač, který podporuje soubory MKV. Na internetu je zdarma dostupná celá řada takových přehrávačů. Některé z nich fungují velmi dobře a – v některých ohledech i lépe než výchozí přehrávače, které váš počítač obsahuje. Jiné však příliš nefungují. Různé přehrávače pak nabízí odlišné možnosti a funkce pro přehrávání souborů. Vy byste měli sáhnout po nejnovější verzi dobře fungujícího, snadno použitelného přehrávače, který dokáže dekódovat a přehrát MKV soubory s minimem komplikací.
    • VLC Media player (často zvaný prostě "VLC") je zdarma dostupným a rozšířeným přehrávačem, který splňuje (a přesahuje) všechny zmíněné požadavky. V dalších krocích této sekce návodu budeme předpokládat, že jste si vybrali právě VLC.
    • VLC samozřejmě není jediným vhodným přehrávačem. Při výběru přehrávače kompatibilního s MKV videm máte na výběr z řady programů, z nichž většina funguje podobně jako VLC. Dobrými alternativami jsou třeba Media Player Classic (MPC) a MplayerX.
  2. 2
    Stáhněte si a nainstalujte přehrávač. Ačkoliv ve zbytku této sekce návodu předpokládáme, že pracujete s VLC, tento krok bude takřka stejný pro jakýkoliv z přehrávačů. Najděte si na internetu odkaz, ze kterého lze vybraný přehrávač zdarma stáhnout. Ověřte si, že se jedná o důvěryhodnou a bezpečnou stránku. Například Cnet.com je bezpečnou a hojně navštěvovanou stránkou, která obsahuje odkazy pro stažený široké řady programů (včetně právě VLC). Pokud si vyberete Cnet, jednoduše napište do vyhledávače na stránce "VLC Player". Přehrávač si stáhněte a spusťte jeho instalační program. Pak už jen následujte instrukce na obrazovce, aby se program nainstaloval do vašeho PC.
    • Pro snazší použití můžete vytvořit zástupce programu na Ploše. Díky tomu program v počítači snadno najdete, což se hodí pro technicky nepříliš zdatné uživatele.
    • Zkontrolujte si, že stahujete správnou verzi VLC pro váš operační systém. VLC nabízí samostatnou verzi pro Windows a Mac.
  3. 3
    Spusťte VLC. Jakmile máte VLC nainstalováno, spusťte jej. Možná budete vyzváni, abyste potvrdili možnost přístupu programu k internetu. Měli byste vidět černé okno s oranžovou ikonou dopravního kuželu uprostřed. Nyní již můžete pracovat s funkcemi VLC, tedy i přehrávat videa.
  4. 4
    Otevřete soubor s videem. Klikněte na tlačítko "Média" v panelu nástrojů nahoře v okně VLC. Pak vyberte "Otevřít soubor." Najděte a vyberte svůj MKV soubor. V naprosté většině případů by se měl soubor bez problémů přehrát!
    • Poznámka – výše uvedené instrukce se vztahují na verzi VLC pro Windows.
    • Navzdory tomu, že by mělo VLC bez problémů přehrát většinu MKV souborů, byly hlášeny problémy s MKV soubory obsahujícími kompresi videa zvanou RealVideo. Pro takováto videa musíte použít přehrávač, který je s formátem RealVideo kompatibilní.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Pomocí sady kodeků

  1. 1
    Seznamte se s výhodami a nevýhodami sad kodeků. Kodek (zkratka pro kodér-dekodér) je počítačový program sloužící ke kódování či dekódování jakéhokoliv typu multimediálního souboru. V našem případě potřebujeme kodek, který umožňuje dekódovat a přehrát soubory MKV. Naštěstí je na internetu spousta zdarma dostupných "codec packů" (sad kodeků), které obsahují kodeky pro přehrání nejen MKV, ale i řady dalších typů souborů. Tyto sady kodeků však nabízí oproti jiným způsobům přehrávání MKV souborů řadu výhod i nevýhod.
    • Výhody: Jak již zaznělo, sady kodeků, které hledáme, obvykle obsahují kodeky pro celou řadu různých formátů videa, nikoliv jen pro soubory MKV. To znamená, že po stažení a instalaci sady kodeků budete mít možnost přehrávat spoustu různých druhů videí. Pokud stahujete videa z mnoha různých zdrojů, může být instalace obsáhlé sady kodeků dobrou volbou, jelikož tak "pokryjete" většinu typů souborů, s nimiž se lze setkat.
    • Nevýhody: Sady kodeků jsou "hrubou záplatou" na nepřehratelné a vzpurné video soubory. Obvykle tato metoda zabere, nicméně pokud se jen pokoušíte přehrát jeden druh video souboru, stahujete celou řadu dalších nepotřebných kodeků, takže v podstatě mrháte místem na disku. Pokud se navíc poté něco pokazí a nepůjde vám přehrát určité video soubory, jen těžko se zjišťuje, který ze sady kodeků problémy způsobuje.
  2. 2
    Stáhněte si a nainstalujte správnou sadu kodeků. Rozhodnete-li se vydat cestou kodekových sad, měli byste stáhnout nějakou bezpečnou, dobře hodnocenou s, a to především, podporou pro soubory MKV. Oficiální stránky Matroska doporučují pro počítače s Windows sadu Combined Community Codec Pack (CCCP)[1] . Další vhodnou volbou pro PC je sada K-Lite Codec pack, dostupná zdarma na stránce codecguide.com. Stáhněte si zvolenou sadu kodeků, spusťte její instalační soubor a postupujte podle pokynů na obrazovce.
    • U Macu obvykle k úspěchu stačí pouze stáhnout kompatibilní přehrávač. Open source projekt Perian, který přidává nové funkce (včetně podpory MKV) do přehrávače Quicktime, bude pravděpodobně fungovat. Naneštěstí se tento projekt od roku 2012 neaktualizoval. Vývojáři programu Perian na svých stránkách doporučují několik alternativních přehrávačů: Niceplayer, VLC a MPlayer OS X.[2]
    • Poznámka – před instalací nové sady kodeků je dobré odinstalovat jakoukoliv starší či zastaralou sadu, kterou už v počítači máte. Předejte tím problémům s kompatibilitou.
  3. 3
    Přehrávejte soubory MKV ve svém oblíbeném přehrávači. Jakmile sadu kodeků nainstalujete, měli byste mít možnost přehrát svůj video soubor ve většině (snad všech) přehrávačů. Většina vývojářů sad kodeků doporučuje zdarma dostupné a často aktualizované přehrávače (např. VLC, Media Player Classic apod.). Fungovat by však měl i výchozí přehrávač počítače (Windows Media Player apod.).
    • Bezprostředně po instalaci budete vyzváni k úpravě možností "filtru". Pokud nejste odborník a nevíte přesně, co děláte, bude nejlepší ponechat nastavení ve výchozím stavu.
    • Pokud zjistíte problémy při přehrávání určitého souboru, zkuste přehrát jiný soubor stejného typu. Pokud druhý soubor přehrajete, problém může být v souboru samotném – ten může být porušený, nebo nepřehratelný z jiných důvodů.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Řešení problémů

  1. 1
    Využijte zdarma dostupný program pro diagnostiku MKV. Navzdory snaze tvůrců formátu MKV může být jeho přehrávání neuvěřitelně záludné, zvláště na PC. Vývojáři z týmu Matroska jsou si toho vědomi, proto vytvořili nástroj speciálně určený k diagnostikování problémů s přehráváním MKV. Tento nástroj s názvem matroskadiag.exe analyzuje váš MKV soubor a zjistí, zda máte nainstalované kodeky a filtry potřebné pro jeho přehrání. Tento diagnostický program je zdarma ke stažení na oficiálních stránkách Matroska: matroska.org.
  2. 2
    Využijte diagnostický program třetí strany. Oficiální diagnostický program popsaný výše není jediným nástrojem na trhu, který dokáže vaše video soubory analyzovat. Řada další zdarma dostupných diagnostických nástrojů pak navíc není omezena jen na jediný formát. Jedním z obsáhlých nástrojů pro diagnostiku přehrávání videa třetí strany je VideoInspector společnosti KC Software, který zdarma stáhnete z webu afterdawn.com.
  3. 3
    Stáhněte si přehrávač kompatibilní s formátem RealVideo. Výše uvedené přehrávače a balíky kodeků by měly odstranit většinu problémů, přesto můžete narazit na jeden, který takto nevyřešíte. Tímto záludným oříškem jsou MKV soubory, které mají co do činění s formátem RealVideo. Realvideo je jedním z druhů formátů pro kompresi videa. V zásadě je možné, že bude MKV soubor komprimován ve formátu RealVideo, a v tom případě se může stát, že výše uvedené možnosti přehrání selžou. Pro přehrání takovéhoto MKV obsahujícího RealVideo naneštěstí musíte stáhnout speciální kompatibilní přehrávač. Oficiální přehrávač pro RealVideo soubory se příhodně jmenuje RealPlayer. Stáhnout si jej můžete na webu real.com.
    • Jinou možností (pokud nechcete stahovat oficiální přehrávač) je stažení některého ze zdarma dostupných přehrávačů RealVideo souborů od třetí strany. Jedním z nich je Real Alternative, který stáhnete zdarma z řady stránek.
    Reklama

Tipy

  • Můžete také zkusit vyhledat dekodér pro přehrávač, který již v počítači máte nainstalovaný. Některé programy (třeba Quicktime a Media Player Classic) začnou po instalaci správného kodeku fungovat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 27 424 krát
Stránka byla zobrazena 27 424 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama