Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chemické narovnání vlasů vám dá zhruba šest až osm týdnů krásně rovných hedvábných vlasů. Nicméně přechod od takto narovnaných kadeří k přirozeným je náročná – divné kudrnaté proužky, roztřepené konečky a nekonečné lámání. Neztrácejte naději, protože existuje způsob obnovy. Získat zpět "přirozenou" krásu je výborná věc a zajímavá cesta k sebepoznání.

Část 1
Část 1 ze 2:

Udržujte své vlasy zdravé

 1. 1
  Udržujte vlasy hydratované. Největší problém při přechodu k přirozeným vlasům bývá ochrana před lámáním poškozených a vysušených vlasů. Udělejte vše, co můžete, abyste je udrželi hydratované pomocí užívání kondicionéru na každodenní bázi. Každý večer před spaním vmasírujte do vlasů buď kokosový olej, nebo olivový olej a nechte působit 30 minut až hodinu. To napomůže doplnit vláhu a živiny, které posílí demarkační linii. (část vlasů kde je viditelný přechod mezi narovnanými a přirozenými vlasy).
  • Když si vlasy myjete, přidejte trochu kondicionéru, než nanesete šampón. Díky tomu šampón nevytáhne z vlasů všechnu vlhkost. Poté pokračujte jako vždy.
  • Během dne zvažte užití bezoplachového kondicionéru. Aplikujte, než začnete vlasy upravovat a opatrnosti dbejte u demarkační linie.
 2. 2
  Hloubkový kondicionér používejte pravidelně. Hloubkové kůry vyzdvihují hydrataci na novou úroveň. Ačkoliv se používají obvykle jen zhruba jednou měsíčně, chemicky narovnané vlasy potřebují extra hydrataci a zvládnou i častější ošetření. Kupte si hloubkově hydratační kůru v místním salonu krásy a aplikujte na vlasy jednou týdně. Nebo také můžete zvolit návštěvu salonu a nechat si vlasy pravidelně hloubkově hydratovat.
  • Následujte návod vašeho hloubkového kondicionéru.
  • Pokud se cítíte skromně, je možné použít jako další dobrou alternativu hloubkového kondicionéru majonézu. Ačkoliv to zní (a možná i páchne) trochu odpudivě, může vlasům majonéza zázračně dodat hydrataci. Naneste na vlasy jednou týdně na třicet minut až hodinu.
  • Pokud se rozhodnete pro profesionální hloubkovou úpravu vlasů, zkuste vyhledat někoho, kdo se specializuje na jejich přeměnu. Bude schopný vám poskytnout výrobky a služby navržené konkrétně pro vaše potřeby.
 3. 3
  Vyhýbejte se zahřívání. Pokud se snažíte ochránit své vlasy, obecně byste se měli vyhnout horkým pomůckám. Použití kulem, žehliček a fénů může vlasy namáhat a způsobit poškození, obzvláště v místech demarkační linie. Když necháváte vlasy odrůst, dělejte vše, co můžete, aby byly vlasy přirozené, jak to jen jde. Vyhněte se horkým nástrojům, a pokud je to nutné, omezte jejich použití maximálně na jeden den v týdnu.
  • Pokud prostě musíte použít horké nástroje, udržujte je mimo již zmiňované demarkační linie a vyhněte se i kořínkům kde se formují vaše přirozené vlasy.
 4. 4
  Omezte mytí vlasů. To jde ruku v ruce s jejich hydratací; časté mytí zbaví pramínky přirozeného maštění, které zajišťuje udržení silných vlasů. Myjte si vlasy tak málo jak jen můžete, a používejte mnoho kondicionéru. Pokud jste toho schopná, myjte si vlasy jednou za 7-8 dní, tak aby měly hodně času na přirozené promaštění každého vlákna.[1]
 5. 5
  Dejte si masáž horkým olejem. Čekání na to, až vlasy odrostou, je často nejvíc frustrující část celého procesu. Raději než jen nečinně čekat, můžete podpořit růst nových vlasů opakovanými masážemi pokožky hlavy. Použijte trochu oleje (kokosového, olivového, avokádového atd.), který trochu před masáží pokožky ohřejete. To bude stimulovat vlasové folikuly a pomůže vlasům růst trochu rychleji. Masáž horkým olejem si můžete dělat tak často jak budete chtít, ale pro dosažení nejlepších výsledků by měla být prováděna alespoň jednou týdně.[2]
 6. 6
  Napomozte růstu vlasů doplňky. Udržování hladiny vitamínů a minerálů je důležité pro zdraví obecně (kromě zdraví vlasů), ale užíváním doplňků můžete jejich růst urychlit a rychle je posílit. Lékaři doporučují například biosil - doplněk používaný konkrétně pro růst vlasů a nehtů – aby rostly rychleji. Krom toho i dostatek vitamínu D a A pomůže růstu vlasů.
  • Některé studie ukazují, že doplněk stravy saw palmetto (výtažek z malého borovicového stromu) může podpořit rychlejší růst vlasů oproti situaci, kdy byste nebrali žádný doplněk.[3]
 7. 7
  Vyhněte se používání chemikálií na vlasy. I když se to může zdát jasné, snažíte-li se přejít k přirozeným vlasům, měli byste se vyhnout veškerým chemickým a permanentním kůrám. Stejně tak se zdržte používání barev na vlasy a peroxidů, protože způsobují významné poničení vlasů, které vede k lámání a krepatění. Hledejte jiné přírodní alternativy chemikálií, které běžně používáte, protože budou pro vaši pokožku a vlasy bezpečnější než drsné chemikálie.
 8. 8
  Kupte si nové vlasové prostředky. Jak vyšlo najevo, ne všechny vlasové výrobky jsou vyráběny stejně. S velikou rozmanitostí na trhu, může být složité najít produkt, který bude vhodný pro vaše vlasy i peněženku. Pokud přecházíte k přírodním vlasům je přirozené, že budete nakupovat výrobky pro toto období vhodné. Hledejte hydratační šampony bez síranu stejně jako jiné přípravky propagované konkrétně pro použití na tento typ vlasů. Ačkoliv tyto přípravky nutně nezmění vzhled vlasů, budou tvrdě pracovat na tom, aby zvrátily stávající poškození kadeří a předešly tomu dalšímu.
  • Pokud půjdete do salonu, který se na přeměnu specializuje, zeptejte se, které vlasové přípravky doporučují.
  • Pokud nic jiného, najděte alespoň šampon bez síranu. Síran (obsažený ve všech levných šamponech) způsobuje výrazné vysušení vlasových vláken a ucpává póry na pokožce hlavy, což redukuje růst vlasů.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Změňte styl

 1. 1
  Zvažte ‘velikou změnu’. Pro lidi, kteří prochází přeměnou vlasů je běžné, že přejdou k velké změně – tou je ustřihnutí narovnaných vlasů a ponechání malého množství nově narostlých vlasů u pokožky hlavy. To je pravděpodobně nejlepší možnost jak nastartovat zdravý růst, ale ne každý chce mít vlasy krátké ani ne 3 centimetry. Pokud jste natolik smělá, abyste vyzkoušela nový vzhled, veliká změna pro vás bude výbornou volbou jak se ihned zbavit všech narovnaných vlasů, čímž okamžitě naplno přejdete k těm přirozeným.
 2. 2
  Pravidelně vlasy zastřihujte. Chemické narovnání je permanentní, takže jakákoliv část vlasů, která byla s chemikálií v kontaktu, už nikdy nenaroste přirozeně. Proto až přijde čas, budete muset vlasy nad demarkační linií ustřihnout. Pokud nechcete velikou změnu, je další možností zastřihovat vlasy pravidelně. Začněte zastřižením několika centimetrů a poté jednou za měsíc stříhejte ½ -1 ½ cm. Za čas odstraníte všechny poškozené, narovnané vlasy až nad demarkační linii, což umožní vašim přirozeným vlasům silně růst.
 3. 3
  Zakryjte nově narostlé vlasy. Prvních několik centimetrů nových přirozených odrostů může vypadat vedle narovnaných vlasů zvláštně. Namísto dalšího poničení utaženým stylingem, použijte doplňky, které zakryjí vaše kudrnaté kořínky. Šátky a šály na hlavu jsou populární možností jak zakrýt kořínky zatímco zbytek vlasů bude čouhat ven.
 4. 4
  Zkuste si udělat copánky. Ačkoliv mohou utažené části na pokožce hlavy způsobit poškození, použití volně začínajících copánků je výborný způsob jak dodat zajímavost vlasům aniž byste je poškodili. Nejlépe zvládnutelný styl pro přechod k přirozeným vlasům jsou čtverečkové copánky a senegalské copánky. Tyto styly zahrnují jen malou manipulaci s vlasy a velikou ochranu, protože prodloužené vlasy zakrývají ty opravdové. Zvládnout každý styl může být obtížné, nějaký čas tedy bude trvat, než zjistíte, který z nich sedí vašim vlasům a osobním stylovým preferencím. Ať zvolíte jakýkoliv styl, je velice důležité, aby byl uvolněný, tím se vyhnete namáhání vlasových vláken.
  • Vlasy jsou nejkřehčí u demarkační linie, buďte tedy obzvláště jemní při stylingu této oblasti.
 5. 5
  Vyhledejte správný stylingový přípravek. Mnoho žen se může zaručit za důležitost mít dobrý gel na vlasy, pomádu nebo sprej; se správnými výrobky můžete zakrýt i ty nejvíce nevzhledné části vlasů. Roztřiďte si stylingové přípravky, a pokuste se je použít pro úpravu vlasů (raději než pevné styly se sponkami nebo gumičkami). Možná se vám výsledek bude více líbit a navíc to bude bezpečnější pro vaše křehké vlasy.
 6. 6
  Vyhněte se přílišné manipulaci s vlasy. Ačkoliv může být obtížné se vlasů nedotýkat a neupravovat je, čím víc s nimi manipulujete tím pravděpodobnější je poničení a krepatění. Zkuste česat vlasy ne příliš často a vyhněte se stylům, které vyvíjí tlak na pokožku hlavy. Když si vlasy češete, začínejte od spodu a propracujte se nahoru pomocí hřebenu (ne kartáče).[4]
  Reklama

Tipy

 • Staré triko je lepší pro sušení vlasů, protože je nevysušuje a absorbuje tolik vlhkosti co ručník. Vede také k menšímu poničení v porovnání s ručníky nebo ručníky z mikrovlákna.
Reklama

Varování

 • Pokud máte dotazy ohledně úspěšného způsobu zacházení s vlasy, promluvte si raději se stylistou, než abyste hádali. Pokud se budete pokoušet o něco, čím si nejste jistí, můžete si způsobit další poškození.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama