Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bolest břicha je nepříjemná a vždy přijde v nevhodnou dobu. Naštěstí většinou nejde o nic vážného a s trochou péče se jí můžete zbavit. Když vás bolí břicho, je to většinou proto, že o své tělo dostatečně nepečujete. Zde je několik tipů, které vám pomohou se bolesti břicha zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rychlé tipy

 1. 1
  Posaďte se. Přestaňte se pohybovat, abyste zbytečně netřásli žaludkem. Když budete rozrušení a budete se pohybovat, bude vám ještě hůře. Když se zklidníte, mělo by se vám ulevit. Nezapomeňte, že kručení v břiše je dobré znamení!
 2. 2
  Přestaňte jíst a pít. Dejte svému žaludku pauzu a nechejte ho odpočinout si od tekutin i pevné stravy. Pokud se potřebujete najíst, dejte si malou porci nějakého nekyselého jídla, například obilovin (krekry, rýže, ovesná kaše), nebo nekyselého ovoce a zeleniny (brambory, banány, listová zelenina).
 3. 3
  Vezměte si volně prodejný antacid. Antacid neutralizuje kyseliny v žaludku. Pokud trpíte pálením žáhy a myslíte si, že vás břicho bolí kvůli tomu, antacid vám pomůže.
  • Nejčastěji se prodává lék Tums, nebo hořčíkové mléko, ale lékárník vám může doporučit i jiné značky, které obsahují podobné látky.
 4. 4
  Vezměte si simetikon. Pokud trpíte pocitem nafouknutí, simetikon vám může pomoci. Jde o volně prodejný lék proti nadýmání.
  • Pokud nevíte, zda vaše problémy způsobuje plynatost, zkuste si promasírovat břicho a všímejte si toho, zda uslyšíte kručení. Pokud vám v břiše kručí, pravděpodobně jde o nahromaděné plyny a simetikon vám pomůže.
 5. 5
  Vezměte si subsalicylát. Tento lék zastavuje průjem, takže pokud trpíte také průjmem, může vám pomoci. Zajděte si do lékárny a nechejte si doporučit nějaký volně prodejný lék s obsahem subsalicylátu.
 6. 6
  Jděte na toaletu. Možná vám to zní zvláštně, ale bolest břicha někdy úplně zmizí, když se pořádně vyprázdníte.
 7. 7
  Dejte si teplou sprchu, nebo koupel. Když si odpočinete, zahřejete orgány a zklidníte mysl, možná se vám trochu uleví. Bolest břicha je někdy pouze reakcí těla na stresující den.
 8. 8
  Nelehejte si. Někdy je bolest břicha (a pálení žáhy) způsobena žaludečními kyselinami, které se dostaly do jícnu. Pohodlně si sedněte ve vzpřímené poloze a počkejte, až se vám žaludeční kyseliny vrátí zpět tam, kam patří.
 9. 9
  Přiložte si na břicho horký obklad. Pokud nemáte ohřívací dečku, namočte si žínku do horké vody, přiložte si ji na břicho a nechejte si ji tam tak dlouho, jak bude potřeba.
 10. 10
  Promasírujte si břicho. Pomalu si dvěma prsty krouživými pohyby masírujte spodní a horní stranu břicha.
 11. 11
  Zkuste se vyspat. Pokud si můžete jít lehnout, zkuste si na chvíli zdřímnout. Ve většině případů se probudíte a břicho vás již bolet nebude. Pokud nemůžete usnout, lehněte si na záda a natáhněte si břicho.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Domácí metody léčby

 1. 1
  Dejte si jogurt s obsahem probiotik. Jogurt je ideálním spojencem v boji proti bolestem břicha. Obsahuje spoustu zdravých probiotických látek, které zklidňují podrážděný žaludek. Při studii provedené na univerzitě v Manchesteru se zjistilo, že ženy, které trpěly syndromem dráždivého tračníku, pocítily o 78% mírnější pocit nafouknutí, když každý den jedly jogurt.
 2. 2
  Jezte probiotika a fermentované potraviny. Probiotika se prodávají v různých formách a je potvrzeno, že pomáhají proti žaludečním nevolnostem. Kombucha, jogurt, kefír a lakto-fermentovaná zelenina jsou vhodnými zdroji probiotik.
 3. 3
  Vypijte roztok jedlé sody. Smíchejte si dvě lžíce jedlé sody se sklenicí pitné vody a výslednou směs vypijte.
 4. 4
  Zkuste bylinné, nebo rostlinné přípravky. Některé byliny jsou obzvláště účinné v boji proti bolestem břicha. Zkuste například tyto:
  • Udělejte si skořicový čaj. Patnáct až dvacet minut povařte dva šálky vody a dva kousky skořice. Potom skořici vytáhněte a čaj nalejte do hrnku nebo do sklenice. Můžete si ho osladit lžící medu.
  • Mátový čaj. Někteří lidé mají mátový čaj raději, než skořicový. Oba tyto čaje vám zklidní žaludek a pomohou vám uvolnit se.
  • Udělejte si kmínový čaj. Patnáct až dvacet minut povařte dva šálky vody se dvěma lžícemi semen kmínu. Čaj potom přeceďte do sklenice a přidejte lžíci medu. Můžete také jíst kmínový olej, který se často používá při léčbě žaludečních potíží a střevních křečí.
  • Jezte fenykl. Víte, proč indická jídla často obsahují fenyklová semena? Je to proto, že fenykl pomáhá odstraňovat plyny a zklidňuje podrážděné zažívání. Dejte si lžíci fenyklových semínek, nebo si z nich udělejte čaj.
  • Jezte zázvor. Zázvor je na podrážděný žaludek skvělý. Používá se k léčbě nevolnosti a zažívacích potíží. Můžete ho jíst čerstvý, udělat si z něj čaj, nebo si koupit zázvorové kapsle.
 5. 5
  Připravte si nápoj z jablečného octa a medu. Tento starý lidový recept v moderním kabátě sice nemusí fungovat všem, ale stojí za to ho vyzkoušet – možná vašemu žaludku uleví. Smíchejte si lžíci medu se lžící jablečného octa a sklenicí vody.
 6. 6
  Dejte si papáju, granátové jablko, nebo ananas. Enzymy, které tyto druhy ovoce obsahují, lidé jedí už po staletí, aby se zbavili bolestí břicha. Nesmíte to ovšem přehnat – když budete tyto druhy ovoce jíst ve velkém množství, mohou vám naopak způsobit bolesti břicha.
 7. 7
  Napijte se vody s bublinkami. Bublinkové nápoje vám mohou zklidnit žaludek, protože vyvolají krkání a zbaví vás nahromaděných plynů.
 8. 8
  Zkuste sníst suchý toast, nebo krekry. Suchý chleba nebo krekry vám zaplní žaludek a zároveň podpoří peristaltiku a zabrání ztrátě iontů.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vás silně bolí břicho, zkuste si lehnout a přitisknout si na něho polštář.
 • Stravujte se zdravě. Nezdravá strava často způsobuje bolesti břicha. Když budete jíst nezdravé potraviny, budete mít trávicí problémy. Snažte se jíst více ovoce a zeleniny, fermentovaných potravin, mléčných produktů a celozrnných obilovin.
 • Lehněte si na záda a začněte počítat například pozpátku s vynecháním dvou čísel. Když se rozptýlíte, zapomenete na to, že vás bolí břicho.
 • Jezte často, ale lehká jídla a malé porce. Když budete jíst pětkrát nebo šestkrát denně po malých porcích, budete se podle výživových specialistů stravovat nejzdravějším způsobem. Nebudete zatěžovat své zažívání a vyhnete se bolestem břicha.
 • Protáhněte se. Když se protáhnete, uvolníte tělo a podpoříte krevní oběh v trávicím systému, takže se vyhnete zažívacím potížím.
 • Jezte zázvor, mátu a fenyklová semena. Tyto potraviny vám pomohou zbavit se žaludečních potíží. Měli byste je jíst co nejčastěji.
 • Pokud se vám chce zvracet, nebraňte se tomu. Žaludeční kyseliny by se vám dostaly do jícnu a způsobily ještě horší bolest.
 • Lehněte si a odpočívejte, abyste zklidnili podrážděný žaludek.
 • Uvolněte se. Žaludeční bolesti jsou často důsledkem stresu, úzkosti, nebo deprese. Snažte se zbavit se stresu například meditací, poslechem klidné hudby, nebo protahováním za světla svíček.
 • Vařte s kajenským pepřem. Studie provedená na univerzitě v New Yorku zjistila, že lidé, kteří každý den snědí 2.5 g kajenského pepře, měli po třech dnech méně časté bolesti břicha.
 • Pokud potřebujete jít na toaletu, nespěchejte a dejte si na čas.
 • Zhasněte všechna světla v pokoji a pusťte si nějakou svoji oblíbenou hudbu. *Lehněte si do postele s dekou a snažte se usnout. Spánek vám pomůže, protože jde v podstatě o stav podobný kómatu. Ve spánku se tělo léčí a vypořádává se se všemi problémy, které v bdělém stavu nemůže řešit.
 • Myslete na něco, co vám umožní zapomenout na vaši bolest, nebo se věnujte nějaké činnosti, například si hrajte hru, nebo si čtěte.
 • Snězte něco mentolového, například si vezměte žvýkačku, nebo si dejte mentolový bonbon.
 • Lehněte si na záda. Bolest břicha většinou přichází ve stresující dobu, takže je dobré si odpočinout.
 • Pijte po malých doušcích colu, zázvorovou limonádu, nebo čirou limonádu. Zbavíte se tím plynů v žaludku, protože si budete muset krknout.
 • Lehněte si do pohodlné polohy a jezte rozinky. Možná to nezní moc příjemně, ale může vám to pomoci.
 • Lehněte si na záda a pusťte si nějakou příjemnou hudbu.
Reklama

Varování

 • Pokud vás břicho bolí kvůli pálení žáhy, neměli byste si let na záda, aby se vám žaludeční kyseliny nedostaly do jícnu.
 • Pokud trpíte těmito typy bolesti, navštivte lékaře:
  • extrémní ostrá nebo tupá bolest
  • bolest horší, než jakou jste kdy dříve zažili
  • bolest, která se každý den zhoršuje
  • velmi náhlá bolest
 • Je možné, že máte zánět slepého střeva. Všímejte si následujících příznaků:
  • Apendicitida je spojena s konkrétním druhem bolesti. Začíná většinou nad pupkem a přesouvá se do pravé části podbřišku.
  • ztráta chuti k jídlu
  • zvracení nebo nevolnost po nastoupení bolesti
  • horečka
  • otok břicha
  • neschopnost vypustit plyny
  • Pokud máte pocit, že trpíte těmito příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Apendicitida je zánět slepého střeva, který se většinou musí řešit chirurgicky. Nemusíte mít strach – lidské tělo bez slepého střeva bez problémů přežije. Vědci stále nevědí, k čemu apendix v těle slouží.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak se zbavit strupuJak se zbavit strupu
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 29 695 krát
Stránka byla zobrazena 29 695 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama