Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozhodneme-li se nechat tetovat, známé heslo „no pain, no gain“ je zcela na místě. Všechna tetování alespoň trochu bolí vždy. Vybaveni určitými vědomostmi a triky jak bolest překonat, si však může pobyt v tetovacím salónu značně zpříjemnit. Možná budete překvapení, jak snadno lze proces tetování zvládnout!

Část 1
Část 1 ze 2:

Před samotnou návštěvou studia

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechte se uklidnit rozhovorem s odborníkem. Pokud se chystáte na své první tetování, je nejlepší možná cesta, jak se na to mentálně připravit, odtabuizování tetování jako takového. Do tetovacího studia byste měli jít připravení, uvolnění a pokud možno s co nejmenší úzkostí. Čím uvolněnější přijdete, tím méně hrůzyplný zážitek to pro vás bude. Bavte se s lidmi, pro něž je tetování zálibou nebo obživou, o tom, jaké to je, nechat se tetovat. Většina z nich vám ochotně bude vyprávět své žážitky.
  • Práh bolesti každého z nás je odlišný. Ačkoli každé tetování bolí, bolest se svou intenzitou neblíží třeba porodu nebo ledvinovým kamenům ani zdaleka. Každý tetovaný vám to rád potvrdí.
 2. 2
  Zjistěte, která místa bolí více. Intenzita bolesti je z velké části daná umístěním zamýšleného tetování. Chcete-li bolest minimalizovat, popřemýšlejte o přesunutí svého obrázku na méně bolestivé místo. Každé tělo je sice jiné, ale: [1]
  • Osvalené oblasti (paže, nohy, horní prsa) a místa s větším množstvím tuku (zadek, boky, atd.) bolí nejméně.
  • Citlivé oblasti (prsa, podpaží, obličej, slabiny) a „tvrdé“ oblasti okolo kostí (temeno, žebra, klíční kost, ruce, chodidla) bolí nejvíc.'[2]
  • V tomto článku je vyobrazen hezký diagram, ukazující úroveň bolesti na různých místech těla.[3]
 3. 3
  Zjistěte, která tetování bolí nejvíc. Ne všechna tetování jsou dělána stejným způsobem. Úroveň bolesti tedy může být ovlivněna tím, co si vlastně na tělo necháte dělat. I přes výjimky platí:
  • Čím menší a jednodušší tetování je, tím méně bolí. Velké obrázky s mnoha detaily bolí mnohem více.
  • Tetování jedné barvy bolí méně. Barevné obrázky zaberou více času a také více bolí.
  • Oblasti vyplněné barvou bolí proto, že přes ně musí tatér přejít několikrát.
 4. 4
  Vezměte si někoho s sebou. Nemusíte celý proces prožívat sami. Pokud můžete, požádejte kamaráda nebo člena rodiny o společnost. Mít nablízku někoho, kdo o vás má starost, může celý zážitek velmi zpříjemnit. Máte se pak komu svěřit se svou nervozitou a on vás podpoří několika vřelými slovy.
  • Pokud se nestydíte, udělejte ze svého tetování veřejnou událost. Některá studia umožňují malým skupinkám veřejnosti přihlížet. Mít kolem sebe skupinu, která vás podpoří, může z vašeho tetování udělat doživotní zážitek.
 5. 5
  Uvědomte si, že budete konfrontování s jehlami a menším množstvím krve. Moderní tetovací strojky fungují na bázi malé sady jehel, které ve velké rychlosti zajíždí do kůže, kde zanechají pokaždé malé množství barvy.[4] To tedy vlastně způsobí velké množství malých ranek v místě tetování. Téměř každý z těchto ran lehce krvácí. Pokud víte, že při sledování něčeho takového pociťujete slabost nebo nevolnost, nedívejte se.
  • Nestyďte se uvědomit o svých obavách tatéra. Dobrý tatér udělá s radostí všechno proto, aby vám proces tetování působil co nejmenší problémy a nepříjemné pocity.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Během tetování

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uklidněte se. Není to nic lehkého, ale pokud se vám to podaří ještě před začátkem, bude pro vás všechno snazší. Zkuste se několikrát zhluboka nadechnout, mluvte se svým doprovodem nebo se samotným tatérem. Tyto činnosti vám pomohou odvést pozornost od probíhajícího mučení
  • Jestli máte velké obavy, domluvte se předem, zda si můžete s sebou přinést nějaké věci, které vám pomůžou překonat stres. Například svůj MP3 přehrávač s oblíbenými písničkami. Všude vám určitě rádi vyhoví, nebudete-li svými aktivitami narušovat proces tetování.
 2. 2
  Udělejte si pohodlí. V salonu strávíte v závislosti na velikosti a složitosti tetování různě dlouhou dobu. Může to být i několik hodin. I přesto, že si budete moct udělat přestávku a projít se, trocha přípravy určitě neuškodí. Zvažte několik následujících věcí:
  • Před schůzkou se najezte. Dejte si sklenici vody, vyhnete se dehydrataci.
  • Oblečte si volné, pohodlné oblečení, ve kterém vydržíte sedět po dlouhou dobu.
  • Vezměte si s sebou cokoli na rozptýlení (hudbu, knihu, atd.)
  • Před začátkem tetování si odskočte.
 3. 3
  Něco mačkejte nebo žvýkejte. Zatínání svalů mačkáním nebo žvýkáním může značně zredukovat vaší bolest. Je to vlastně technika převzatá z porodnictví, kdy pomáhá ulevit ženám při samotném porodu. A funguje vážně dobře.[5] Většina studií vám sama nabídne něco k rozptýlení. Pokud ne, přineste si něco z následujícího výčtu:
  • Antistresový míček
  • Posilovací pomůcku na procvičení úchopu.
  • Žvýkačku
  • Měkké bonbony
  • Ručník, vařečku, apod..
  • Nezakusujte se do ničeho tvrdého přímo. Poškodili byste si chrup.[6]
 4. 4
  V bolestivých chvílích vydechujte. Může se to zdát banální, ale jednoduchá kontrola vašeho dechu vás může značně uklidnit. Také si můžete potichu mumlat nějaký táhlý tón (hluboké hmmmm...). Vydechovat při námaze pomáhá překonat bolest. Z toho důvodu také fitness trenéři doporučují vydechnout ve fázi, kdy používáte sílu pro zvedání váhy.[7]
  • Na druhou stranu, pokud dýcháte špatně, můžete bolest při tetování zhoršit. Snažte se odolat přirozenému zadržování dechu během bolestivých momentů.
 5. 5
  Co nejméně se pohybujte. Velká bolest vás může nutit k různému kroucení těla. Snažte se tomu vyhnout. Čím méně se hýbáte, tím preciznější může tatér být a práce bude dříve hotová.
  • Pokud se musíte pohnout, dejte předem vědět tatérovi, aby mohl případně ucuknout strojkem od vaší kůže. Asi by se vám nelíbilo mít na těle trvalou památku mimo vámi zamýšlený obrázek.
 6. 6
  Nestyďte se říct o přestávku. Skoro každý tatér vám to řekne před začátkem. Pokud bude bolest příliš velká, dejte si pauzu. Většinou to nikomu nebude vadit. Dvě minuty si odpočiňte a vraťte se do křesla.
  • Opravdu se není čeho stydět. Tatéři pracují s klienty, kteří mají různé prahy bolesti a opravdu už viděli všechno, co se týče reakcí na bolest. Nezapomeňte, že za to platíte, tak si snad podmínky trošku můžete upravit podle sebe!
 7. 7
  Zkuste nějaké volně prodejné léky na bolest (pozor-žádné s krev ředícími účinky). Pokud bude bolest vážně nepříjemná, můžete si jich zkusit menší množství vzít. Vyhněte se lékům, které ředí krev. Ne kvůli nebezpečnosti, ale více byste krváceli. [8]
  • Můžete zkusit Paracetamol. Ostatní léky na bolest jako Ibuprofen, Aspirin apod. nejsou vhodné.
 8. 8
  Neotupujte se alkoholem. I když může být lákavé se opít, není to úplně dobrý nápad. Dobrá tetovací studia určitě odmítnout tetovat někoho zjevně opilého. Mají k tomu dobrý důvod-opilí klienti mají tendenci být hlasití, porušují pravidla a nechávají si tetovat věci, kterých později litují. [9]
  • Alkohol je také známý svými mírnými krev ředícími účinky. Krváceli byste mnohem více, než byste chtěli.[10]
 9. 9
  Poslouchejte rady vašeho tatéra. Je úplně normální, že nové tetování prvních pár dnů bolí. Ihned po dodělání tetování, vám tatér předá veškeré instrukce, jak se o něj starat. Pečlivě veškeré instrukce dodržujte, bolest pak brzy odezní.
  • Přečtěte si náš článek o tom, jak pečovat o nové tetování pro bližší informace. Jednotlivé kroky jak se o tetování starat se můžou studio od studia a článek od článku lehce lišit. Obecně však můžeme říct, že je potřeba udržovat ho čisté, chránit ho před poškozením a nanášet dostatek antibiotické masti.
  • Nedotýkejte se nového tetování neumytýma rukama nebo něčím nesterilním. Pokud se omylem přece jen dotknete, jemně ho omyjte mýdlem a vodou. Nechtěné přenesení bakterií na tetování by mohlo způsobit nepříjemnou infekci (navíc se může změnit vzhled vytetovaného obrázku)[11]
  Reklama

Tipy

 • Nechte se tetovat pouze v důvěryhodném, čistém salonu s dobrou reputací. Udělejte si menší internetový průzkum a zjistěte, co o studiu říkají klienti.
 • Děje se to vzácně, ale alergie se přesto objevit může. Červené odstíny jsou tomu náchylné nejvíce.[12]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 47 121 krát
Stránka byla zobrazena 47 121 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama