Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Říkejte tomu lenost, nečinnost nebo zahálka, ale povalovat se, když je potřeba něco udělat, se považuje za známku slabé vůle. Běžně se takové chování dostaví, když se vám do něčeho nechce - například na nudnou přednášku. Jindy je to zkrátka proto, že máte pocit, že by na ten úkol byla potřeba celá armáda a ne jen vy sami. A pak jsou i případy, kdy je vám to zkrátka jedno. Tak či tak, lenost není dobrá vlastnost. S tímto článkem se ji hravě naučíte překonávat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Správné myšlení

 1. 1
  Vypátrejte, jaký je váš skutečný problém. Pokaždé až se z kouta vyplíží příšera zvaná lenost, a bude se vás snažit uchvátit, ustupte o krok zpátky a přemýšlejte o tom, o co doopravdy jde. Lenost bývá jen příznak, nikoli samotný problém. Proč ztrácíte motivaci? Jste unavení, zahlceni úkoly, máte strach, někdo vám ublížil, nebo vám jednoduše došla inspirace, a vy se nedokážete hnout z místa? Většinou se jedná o snadno řešitelnou situaci, kterou hravě překonáte.
  • Ať už vás brzdí cokoliv, snažte se ze všech sil to překonat. Zpravidla se jedná o jeden specifický detail. Najít a pojmenovat jej, je první krok k tomu se s ním vypořádat.
 2. 2
  Soustřeďte se na skutečnou překážku. Teď, když jste se zamysleli nad příčinou své lenosti, začněte s nápravou. Nehledejte pouze nejrychlejší řešení, nýbrž nejtrvalejší. Zvažte následující:
  • Jestli jste unavení, najděte si čas na relaxaci. Každý člověk potřebuje odpočinek. Pokud vám váš denní rozvrh žádný nedovoluje, budete možná muset něco obětovat, a svůj režim změnit, výsledek ovšem bude pro vaše dobro.
  • Pokud máte pocit, že je toho na vás moc, udělejte krok zpátky a zamyslete se. Jak si můžete čas lépe naplánovat? Můžete si úkoly rozdělit na menší? Můžete si napsat seznam priorit a plnit své závazky popořadě?
  • Máte strach? Z čeho přesně? Očividně je to něco, co byste si přáli dělat. Bojíte se, že na úkol nebudete stačit? Nebo že dosáhnete svých cílů, ale přesto nebudete šťastní? Je to konkrétní strach z nějaké situace?
  • Pokud vám někdo ublížil, jedinou odpovědí bude možná čas. Zármutek, žal a všechny další negativní emoce nezmizí ze dne na den, nemůžete je ovlivnit vůlí. Rány na duši potřebují čas, aby se zahojily. Dávat si přiměřené snadné cíle, abyste zapomněli na smutek, pro vás může být řešení.
  • Chybí vám inspirace? Přemýšlejte o tom, jak svůj zaběhlý způsob života můžete změnit. Potřebujete vypnout a změnit prostředí? Nebo je to vězení vaší mysli, co vás svazuje? Jak by šlo trochu okořenit váš každodenní život? Zkuste smyslové prožitky - hudba, jídlo, výlety atd.
 3. 3
  Buďte pořádkumilovní. Být obklopeni nepořádkem - i když jen hmatatelným a viditelným - to lidem velmi sráží motivaci. Cokoliv můžete uklidit, ukliďte. Pracovní stůl, vnitřek auta, celý dům, váš denní rozvrh...
  • V lidském podvědomí probíhá spousta procesů, které si neuvědomujeme. Ať je to barva, která se nám nelíbí, příliš mnoho, nebo naopak málo světla, nebo nerovnováha ve tvarech a proporcích, někde hluboko o ní víme. Zbavte se těchto malých ale mocných narušitelů a udržujte okolo sebe pořádek.
 4. 4
  Ovládejte své vnitřní monology. Někdy chování stimuluje určité myšlenky, a někdy myšlenky vytváří vzorce chování. Zakažte si to. Myslet si: "Já jsem tak líný. Jsem úplně k ničemu", vám nijak nepomůže. Jen vy sami máte kontrolu nad svými činy.
  • Vždy, když nepodáváte stoprocentní výkon, dívejte se na to pozitivně. "Bylo to pomalé a líné ráno, a teď je na čase na to šlápnout. Odpoledne si odpočinu!" Budete sami překvapeni, jak dokáže pozitivní náhled na věc váš výkon změnit.
 5. 5
  Zpomalte. Tolik lidí se nedokáže zastavit, aby si přivoněli ke květině. Zhltneme ve spěchu hlavní jídlo, jen aby už přišel dezert a my pak šli spát s plným žaludkem. Myslíme už na další báječný okamžik místo toho, aby jsme si užívali ten, který právě prožíváme. Začněte žít přítomností a využívejte ji!
  • Až se příště přistihnete, že se vaše mysl toulá v budoucnosti nebo minulosti, okřikněte se a vraťte se do přítomnosti. Ať už je to krajina okolo vás, sousto na vidličce, nebo hudba z rádia, nechte je připomenout vám, jak je báječné být naživu na planetě Zemi, teď a tady. Zastavit se a zpomalit může člověku někdy dát tu správnou energii do dalších úkolů.
 6. 6
  Myslete pozitivně. Tak, už jste se naučili myslet na přítomnost, teď je zapotřebí tu přítomnost zvelebit. Co se stane, když začnete něco dělat hned teď? Co by se stalo, kdybyste místo dopoledne stráveného v posteli vstali a zacvičili si jógu, dopsali referát nebo uvařili báječnou snídani?Jak by se váš život změnil, pokud byste to dělali každý den nejméně půl roku?
  • Bylo by to báječné, to by se stalo! Naučte se myslet na to dobré, a uvědomte si, že jakmile si na nový způsob života zvyknete, všechno bude mnohem snazší.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Dejte se do toho

 1. 1
  Vstaňte z postele. Studie ukazují, že tlačítko "dospat" není pro lidi přínosné.[1] Možná si říkáte, že když si v teplých peřinách poležíte o trochu déle, budete pak mít víc energie, ale stane se přesný opak - budete naopak během dne unavenější. Vyskočte z postele! Vaše mysl bude následovat pokyny těla.
  • Zkuste si dát budík někam dál od postele, abyste museli opravdu vstát a rozhýbat se, až vám budík zazvoní.Díky tomu je odložené zvonění budíku, či jeho posunutí daleko těžší.
  • Pokud vám to fyzička dovoluje, opravdu doslova vyskočte. Rozprouděte krev. Zdá se to těžké, ale pokud to dokážete, budete mít víc chuti do života.
 2. 2
  Stanovte si splnitelné cíle. Dejte si užitečné a přitom splnitelné úkoly, budete se mít na co těšit. Vybírejte si věci, které máte rádi, které vás inspirují, a které rozvíjí vaše schopnosti a dovednosti. Sepište si seznam malých a velkých cílů a srovnejte si priority podle naléhavosti a osobní důležitosti.
  • Vést si deník každodenních cílů se může ukázat jako užitečná věc. Zapisujte si, co přesně vám pomohlo úkol splnit, a co vás naopak brzdilo, dívejte se na deník jako na nástroj sebepoznání.
  • Zvažte pořízení nástěnky, na kterou si budete vyvěšovat cíle, kterých chcete dosáhnout, a věci, o kterých zatím jen sníte. Buďte kreativní - použijte výstřižky z časopisů, fotografie, cokoli, co vás napadne. Taková nástěnka může být doslova mapou vašich snů a přání. Každé ráno se na nástěnku podívejte a uvědomte si, čeho chcete dosáhnout. Bude to inspirativní začátek dne.
   • Ne každý je myšlenkou osobní nástěnky nadšen. Existují i jiné způsoby - různé mentální mapy, deníky, nebo třeba on-line blog, kde se můžete o své sny a přání anonymně dělit s ostatními.
 3. 3
  Dejte dohromady seznam tužeb, snů a cílů, a motivací, které vás k nim ženou. A jak budete velké i malé úkoly postupně plnit, odškrtávejte je! Když je budete vidět napsané, více se na jejich dosažení soustředíte a odškrtávání vám pomůže nepolevit. Seznam si několikrát okopírujte a vystavte na různá místa - na ledničku, na noční stolek, do pracovního koutku s počítačem, na zrcadlo v koupelně...zkrátka všude tam, kde doma trávíte hodně času.
  • Jak budou odškrtnutá políčka přibývat, nebude se vám chtít přestat. Budete doslova vidět před očima, kam směřujete a čeho jste již dosáhli, a to bude tak skvělý pocit, že se ho nedokážete nabažit. Pokud polevíte, budete se cítit zklamaně a smutně.
 4. 4
  Pravidelně se znovu zamýšlejte nad důležitostí a významem svých cílů a případných překážek na cestě k nim. Nic nedostanete zadarmo a pouhé sepsání seznamu vás nepovede hladce k vytouženým přáním. Nejdůležitější není jen najít si cíl, případně překonat problém, který vás brzdí. Nejdůležitější je neustále si připomínat, proč se snažíte. Pokud cíl nebo řešení ztratíte ze zřetele, snadno se zamotáte do slepých uliček, a lenost se vrátí. Pravidelné hloubání nad vašimi plány vás udrží svěží a soustředěné. Položte sami sobě následující otázky:
  • Můžu tohle ještě nějaký čas bez problémů ignorovat nebo neřešit?
  • Může mi s tímto pomoci někdo jiný, nebo mi alespoň dát užitečnou radu?
  • Jdu na řešení tohoto problému, nebo dosažení cíle, správným způsobem (někdy je lepší svůj přístup přehodnotit, než se tvrdošíjně držet původního plánu)
  • Jsem ve svých očekáváních perfekcionista? Perfekcionismus často vede k prokrastinaci, která se pak změní v lenost a vy nic neuděláte, protože vám žádný výsledek nebude dost dobrý. "Je to příliš těžké" budete si říkat. Nespadněte do zrádné spirály a vždy se snažte, co nejvíc můžete, místo toho, abyste raději nedělali nic, protože výsledek stejně nebude dokonalý.
 5. 5
  Říkejte si, že něco udělat můžete. Akce, to je to, co věci mění. V jednu chvíli jste pasivní a zaseknutí na místě, v další dokážete měnit svět okolo sebe a vytvářet hodnoty - jednoduše proto, že jste se pohnuli, rozhodli se, překročili svůj stín. Nejste definovaní tím, co se stalo kdysi - kdykoliv se můžete znovuzrodit a věci změnit. Musíte si jen věřit.
  • Pokud se cítíte jakoby ztuhlí na místě, zkuste vyskočit, úkol splnit a pak si můžete říct: "I přes ten starý zvyk, být pasivní, něco dělám právě teď a jsem produktivní!" Mluvte v přítomném čase. Žádný podmiňovací způsob, minulé nebo budoucí příčestí. A rozhodně žádné "kdyby" - ta jsou jen pro ty, kteří v životě nechtějí opravdu dojít naplnění.
 6. 6
  Žehlete oblečení. Řekněme, že zatímco sedíte na gauči a zíráte do počítače, všechny seznamy věcí, které je potřeba udělat, by se samy napsaly. Vstaňte. Běžte něco dělat, třeba konečně vyžehlit. Vytáhnete žehličku, vytáhnete žehlicí prkno, přinesete koš s prádlem a za 5 minut si pomyslíte: "Proč ztrácím čas žehlením oblečení?" Vypnete žehličku, a vyburcování aktivitou půjdete dělat konečně to, co jste opravdu chtěli udělat.
  • A další bonus? Budete mít vyžehlenou košili.
   • Samozřejmě to nemusí být jen žehlení. Můžete si klidně dát třeba sprchu. Jednoduše vstát a vůbec něco udělat bývá často ta největší překážka - i když je to něco malého, umetá vám to cestičku k tomu, obout se do další činnosti.
 7. 7
  Pravidelně cvičte. Cvičení má mnoho přínosů, ale jeden za všechny je ten, že budete mít celý den víc energie.[2] Rozproudí se vám krev, zrychlí metabolismus, a energie vám vydrží prakticky celý den. Pokud je pro vás náročné, přinutit se ke cvičení ráno, zkuste nejdřív jen 15 minut. Odpoledne budete mnohem víc svěží.
  • Zmínili jsme už, že cvičení prospívá zdraví? Zdraví lidé se celkově cítí lépe. Pokud necvičíte (kardio, ale i jiné cviky), začněte, a buďte důslední. Cílem by mělo být 150 minut týdně, ale každá vteřina je dobrá.[3]

  • Když už jsme u toho, jezte zdravě. Jídlo z fast-foodu tělu potřebné živiny nedodá. Špatně živené tělo snáze podlehne lenosti a apatii. O vhodném jídelníčku se můžete poradit s lékařem, nebo nutričním specialistou.
 8. 8
  Šaty dělají člověka. Někdy lidem zkrátka dojde motivace k životu. Ke všemu. Jsme celkem spokojení v práci, ve vztahu, se svým bydlením, a tak si hovíme ve vlastním malém světě, i když víme, že je stále co vylepšovat. Nejjednodušší způsob, jak to změnit? Oblečte se jinak!
  • Ať už jste rozvozce pizzy a váš sen je kancelář v nejvyšším patře mrakodrapu, nebo gaučový povaleč, který by chtěl jednou uběhnout maraton, změna oblečení může změnit vaše chování. Pokud tomu nevěříte, dívejte se na to takhle: Jak pojmenujete chlápka v obleku? Když začněte nosit oblek, pro své okolí budete brzy taky chlápkem v obleku. Natáhněte si sportovní tepláky. Nakonec se možná sami budete divit, proč si nejdete zaběhat.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Dejte se do akce

 1. 1
  Začněte. Všechno někde začíná, i kdybyste měli jen konečně vytahat sponky z dokumentu, který máte přečíst, nebo otřít zamlžené sklo auta, abyste mohli zacouvat do garáže. Překonat vnitřní pohodlí, které je většině lidských bytostí, které čelí potížím, přirozené, okamžitě všechno usnadní. Také vám to dodá vzpruhu k tomu, vytrvat. Sníst slona jedno sousto po druhém vám postupně upevní sebedůvěru, a vy budete překážky překonávat snáze.
  • Očekávat, že život je procházka růžovou zahradou je naivní - život je často těžký, a někdy dokonce extrémně těžký. Ale život je také nádherný, vzrušující, plný překvapení a naděje. Leností se dobrovolně oddělujete od možností, které vám život nabízí, a to je sebezničující. Zlepšováním odolnosti vůči problémům a učením se toleranci k věcem, které vás zasáhnou, se zlepšuje vaše schopnost být konstruktivní. Až se nějaký úkol bude zdát velký jako mamut, nezalekněte se. Prostě začněte. Nehádejte se, nevymlouvejte se - dejte se do toho krůček po krůčku.
  • Abyste se motivovali, zkuste pravidlo 5 vteřin. Až budete mít pocit, že jste ve stresu nebo máte tendenci prokrastinovat, dejte si 5 vteřin a pusťte se do toho. Díky tomuto pravidlu přestanete posedávat a uděláte daleko více práce.
 2. 2
  Nespěchejte. Je nezbytné si úkol rozdělit na menší části. Čím menší, tím snazší je bude splnit. Když budete aktivně hledat způsob, jak cíle dosáhnout, budete mít věci pod kontrolou a půjdete na to uvolněně, je pravděpodobné, že se budete cítit schopní, nikoliv ohrožení. Lenost se často dostaví, když máte pocit, že je toho na vás moc. Vzdáte to, protože se vám věci zdají příliš složité. Řešení je věřit, že i po malých krůčcích lze dojít k cíli.
  • Neznamená to, že nemůžete mezi úkoly přeskakovat - pravděpodobně vám v tom nic nebrání, a rozmanitost lépe udrží vaši pozornost. Klíčové je, že každý dílčí úkol musí být splněn zvlášť, s přestávkami mezi dalším. Nesnažte se strhnout všechno najednou. Při přesouvání od jednoho úkolu k druhému dělejte jasné pauzy, během kterých si srovnáte priority.
  • Často se říká, že lidé, kteří si stěžují, že mají málo času, jen neumí čas efektivně využívat a plýtvají jím - snaží se dělat příliš mnoho věcí najednou. Lidský mozek pracuje pomaleji, když jej neustále tlačí termíny a uzávěrky. Uvolněte se a naplánujte si postup, úkol za úkolem, bez pocitů viny.
 3. 3
  Pochvalte se. Jste sami svůj vlastní průvodce, svůj vlastní trenér, svůj zdroj inspirace. Nabuďte se k akci tím, že si budete říkat pozitivní věci jako :"Já toho chci dosáhnout. Už na tom pracuji, právě teď!" nebo "Pauzu si můžu dát, až to dokončím, a bude to zasloužená pauza, o to víc, čím lépe to dokončím!" Řekněte si to nahlas, pomůže-li vám to. To, co vyslovíte, vás bude motivovat k činu.
  • Může pomoci i pravidelně si předříkávat posilňující mantru, například: "Já to dokážu, vím to." Představujte si dílčí úkoly již splněné a přehrávejte si pocit uspokojení, který se s jejich splněním dostaví.
 4. 4
  Požádejte o pomoc, pokud ji potřebujete. Spousta lidí si nese iracionální strach z toho, že požádat o pomoc ostatní, je špatně. Ať už tyto pocity vzniky v důsledku předchozí špatné zkušenosti, přísné výchovy, nebo vlivem kompetitivního prostředí, není to správný životní postoj. Jsme společenští tvorové, a část naší existence je o sdílení a vzájemné pomoci. Přestat říkat "my", namísto "já", chce trochu praxe, ale je to důležité pro osobní růst. Nemusíte být na všechno sami.
  • Občas mít někoho, kdo nám věří, úplně stačí jako impulz k tomu, abychom se dali do práce. Chcete zhubnout? Najděte si na cvičení parťáka! Ten druhý na vás bude mít pozitivní vliv, takže snahu tak lehce nevzdáte.
  • Obklopujte se lidmi, kteří na vás působí pozitivně a důvěřují vám a vašim schopnostem. Pokud vás vaše vztahy vyčerpávají, není divu, že přijde lenost. Najděte si okruh lidí, v jejichž společnosti se cítíte dobře, a nechte se vést.
 5. 5
  Buďte k sobě upřímní. Nesedněte si zpátky na gauč, dokud nejste opravdu připravení dát si pauzu. I když se posadíte, stanovte si čas, kdy se vrátíte k započaté práci nebo jiné činnosti, ať už je to čtení knihy, běh, vyprání hory prádla, nebo telefonát kamarádovi. Disciplína znamená udělat věci, které byste udělat měli v čase, kdy byste je měli dělat, ať se vám chce, nebo nechce. I když trénink začíná brzo ráno, přemluvte se. To je ta nejtěžší věc. Nejděte zdravou rovnováhu mezi disciplínou a leností, a stanovte si priority - nejdřív práce, potom zábava.
  • Odměna je vždycky sladší, pokud si ji musíte zasloužit, a nějakou dobu na ni čekáte. Když po deseti minutách práce budete 2 hodiny za odměnu koukat na televizi, nic vám to nepřinese. Odolejte. Dlouhodobě se budete cítit lépe.
 6. 6
  Po celou dobu sami sebe chvalte. Než ohrnete nos s tím, že nejste žádný narcis, zadržte - není to o marnivosti, je to o udržení motivace. Kdykoliv dokončíte část úkolu, malý cíl, ujdete zase kus cesty, vždycky se oprávněně radujte a řekněte si, jak jste báječní. Budete se pak těšit na další úkoly.
  • Oslavte úspěch tím, že si řeknete, jak dobře jste si vedli. "Dobrá práce, fakt mi to jde! Jen tak dál, a brzo bude hotovo". velké úspěchy se skládají z mnoha dílčích vítězství, a každé z nich je důvodem k radosti.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Udržte si motivaci

 1. 1
  Naučte se, se za každý, i malý pokrok, odměnit. Příležitostná odměna vaše úsilí zpříjemní a udrží vás v běhu. Pokud splníte něco, čeho jste se na začátku obávali, dopřejte si sladkou odměnu. Budujete si tak automatickou odezvu a vědomí, že děláte správnou věc. Odměny by měly bát drobné a jednoduché, přesto účinné. Delší přestávka, dobrý film, zákusek (jednou za čas nekoukejte na kalorie) a podobně. Velké odměny si šetřete pro velké cíle. Systémem odměn si brzy vytrénujete mysl, která bude sama vyhledávat další úkoly.
  • Přestávky jsou za odměnu, a jsou nezbytné. Nezaměňujte pravidelný odpočinek k nabrání energie a kreativity s leností.
  • Očividně, druhá strana mince k odměně je trest. Lidé lépe reagují na pozitivní motivaci, takže je lepší se držet systému odměn. Trestat se za to, když úkol nesplníte, vás jen zabrzdí a potvrdí vám vaše obavy, že jste líní a za nic nestojíte. Vyvarujte se toho, tresty vám nic užitečného nepřinesou.
 2. 2
  Každý týden si sepište seznam úkolů a cílů. Týdenní seznam vám pomůže lépe se soustředit a udržet motivaci. S postupem času se pochopitelně úkoly a jejich priority budou měnit, život není nalinkovaný sešit. Buďte flexibilní.
  • Kopie seznamu umístěte kamkoli to jde. Zkuste si jej nastavit jako tapetu v počítači nebo telefonu. Napsaný seznam jednoduše vyfoťte a použijte. Vytvářejte si malé, každodenní úkoly, měsíční velké, a dokonce třeba roční velké cíle. každý den pak pro vás bude jedinečný.
 3. 3
  Uvědomte si, že v životě je něco za něco. Když něco chcete, musíte něco jiného obětovat. Oběti jsou většinou emocionální, občas fyzické, a jindy duševní. Často to znamená být sám, nebo něco dělat bez ostatních, protože jejich cíle jsou zkrátka jiné. Strach z této bolesti vás může rozrušit, budete se mu snažit vyhnout, a tak vyhledáte pohodlí. Abyste se ze svého pohodlí zvedli, budete muset těmto obavám a bolesti čelit, než svých cílů opravdu dosáhnete.[4]
  • Ujasněte si, jestli vám potenciální přínos stojí za to. Pokud ano (a většinou ano), seberte svou odvahu, sílu, vytrvalost a disciplínu, a dosáhnete všeho, co si přejete. Nikdo ničeho nedosáhne bez úsilí a překonání sebe sama.
 4. 4
  Výsledek bude stát za to. Většina odborníků, profesionálů a géniů potvrdí, že 99% úspěchu jsou krev, pot a slzy, a jen 1% je vrozený talent. Talent bez disciplíny dovedl na výsluní jen nepatrnou hrstku lidí. Vzdělání, finanční nezávislost, sport, umění i kvalitní mezilidské vztahy - to vše vyžaduje stálou a konzistentní práci, která i ty nejlepší z nás občas fyzicky i duševně vyčerpává. Vaše vůle k přežití a rozvoji se musí transformovat do ochoty pracovat a trpět, přičemž obojí je důležité a užitečné.
  • Skvělý obchodník, slavný sportovec, kuchař, nic z toho se z vás nestane přes noc. Přijdou selhání, a další selhání, a další selhání. To je normální. Je to v pořádku. Znamená to, že se stále snažíte.
 5. 5
  Udělejte si pořádek v rozvrhu. Pokud máte ve svých denních aktivitách příliš mnoho rozptylujících aktivit, je snadné vyhnout se povinnostem. Snažte si uspořádat rozvrh tak, abyste se věnovali nejprve důležitým věcem a těm nedůležitým až nakonec, nebo vůbec. Zbavte se rozptýlení a soustřeďte se na své cíle.
  • Pokud se například snažíte napsat každý víkend 1000 slov, ale nedaří se vám to díky jiným aktivitám, zkuste třeba zrušit jeden meeting týdně a uvidíte, že i to vám pomůže ve splnění cíle.
 6. 6
  Nescházejte ze správné cesty. Přijdou chvíle, kdy to bude těžší, a po splnění jednoho úkolu se vám do dalšího nebude ani trochu chtít. Budete muset sáhnout do svých vnitřních rezerv a připomenout si, proč je pro vás ten který cíl důležitý.
 7. 7
  Nevzdávejte se. Najít správnou motivaci je jedna věc, ale udržet si ji a pokračovat v započaté činnosti, když se věci začnou komplikovat, je něco úplně jiného. Uvědomte si, že ne vždy půjde vše podle plánu, někdy i bez zjevné příčiny. Místo aby vás překážky demotivovaly, berte věci tak, jak jsou, a nenechte se jimi zastrašit. Nejste sami, a soustředění na práci, na překonávání nových výzev, to je jedna z nejkrásnějších cest k sebepoznání a osobnímu rozvoji.
  • Připomínejte si, jak moc chcete svého snu dosáhnout. Pokud potřebujete, vyhledejte pomoc. Zrekapitulujte si, co všechno už máte za sebou, a řekněte si, že to nevzdáte. Máte na to.
  Reklama

Tipy

 • Obklopujte se lidmi, kteří vás táhnou vzhůru, i když třeba jen přes sociální sítě nebo blog. Láska, podpora a dodávání odvahy vám zvýší vnitřní sílu.
 • Když se cítíte líní, pijte studenou vodu. Ta stimuluje mozek, a zvyšuje chuť se pohybovat a něco dělat.
 • Když váháte, jestli byste něco měli dělat, pomyslete si: "Udělám napřed to, co udělat musím, a pak budu dělat to, co dělat chci."
 • Vyzkoušejte techniku 20/10. Znamená to 20 minut práce, kterou udělat musíte (úklid, učení, práce...) následovaná 10 minutovou přestávkou. 45/15 je to samé pro pokročilejší. Začnete ale klidně 10/5, nedokážete-li to jinak.
 • Meditace vám může pomoct bojovat s leností, protože zlepšuje vnímání probíhající chvíle. Soustředíte se na svůj dech a na všech pět smyslů, na svou polohu a na ovládání svých myšlenek, emocí a pozitivní energie.
 • Pokud máte volno a nemusíte hned ráno opustit dům, nastavte si budík na nějakou rozumnou dobu, řekněme 7 ráno. Osprchujte se, oblékněte a upravte, než vyjdete z pokoje. Vždycky buďte oblečení tak, jako byste se chystali někam jít - vylezte z pyžama, než opustíte ložnici. Ustelte si, takže vás postel nebude lákat k tomu, si do ní lehnout zpátky.
 • Vyhýbejte se cukrům a obzvlášť jídlům, bohatým na "fruktózový kukuřičný sirup", nebo "kukuřičný sirup" - vaše tělo pak nebude metabolizovat tuky, ale pouze cukry. Nepřirozené sacharidy (bez vlákniny) vám možná rychle dodají energii, ale stejně rychle hladina cukru v krvi klesne, a vy se budete cítit unavení a hladoví. Nevhodné jídlo přispívá k lenivým zlozvykům.
 • Zvažte, zbavit se televize. Stojí to za to - budete mít najednou tolik volného času na spoustu úžasných věcí a zbavíte se pokušení se jen válet na gauči a dívat se na obrazovku.
 • Když přepínáte z jednoho kanálu na druhý, abyste se začali dívat na další program, místo toho, abyste dělali něco smysluplného, zamyslete se. "Opravdu se toužím na tohle dívat? Nedělám to jen proto, že se bojím nových zkušeností?"
Reklama

Varování

 • Pokud vám výše uvedené rady nepomohou zvýšit aktivitu nebo zlepšit špatnou náladu, pocity selhání, zahlcení příliš mnoha úkoly, nebo nízké sebevědomí, je možné, že trpíte vážnější formou deprese. Vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.
 • Každý se někdy cítí demotivován, zpravidla kvůli špatné situaci (úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání atd.) a většina lidí se z toho za určitou dobu dostane. Pokud ale problém přetrvává a vaše situace se nezlepšuje, vyhledejte odbornou pomoc psychologa či psychiatra, který rozpozná přesnou diagnózu a pomůže vám vrátit se do života.
 • Ujistěte se, že netrpíte anémií nebo jinou chorobou, která by sabotovala váš plán na lepší život. Buďte k sobě upřímní. Dávejte si realistické cíle, které můžete psychicky i fyzicky zvládnout, a vytrvejte.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 22 644 krát
Stránka byla zobrazena 22 644 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama