Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nepřízeň osudu není jen jeden problém nebo překážka, ale jde o sérii neštěstí, které vám brání v dosažení vašich cílů a nalezení štěstí. Může jít o společenskou nespravedlnost, nebo například o osobní tragédii, jako je nemoc, nebo smrt blízké osoby. Každý se někdy během života setká s nepřízní osudu, ale když budete mít správný přístup a budete ochotní tvrdě pracovat, podaří se vám ji překonat.

Část 1 ze 3:
Upravte svoji perspektivu

 1. 1
  Definujte si problémy a určete jim priority. Když se setkáte s nepřízní osudu, snadno se necháte rozptýlit překážkami a zklamáním. Tyto věci se rychle nakupí a mohou vás úplně zavalit. Je důležité naučit se rozlišovat mezi menšími problémy a skutečnými překážkami a zklamáními, které vám brání v dosažení vašich cílů. Když vám například ujede autobus a vy přijdete do školy pozdě, je to jen menší nepohodlí. Když ovšem přijdete o práci a nemůžete si dovolit dále platit za školné, jde o problém, který by vám mohl zabránit v úspěšném dokončení studia.
  • Když si definujete problémy a určíte si ty nejdůležitější z nich, pomůže vám to vytvořit si plán akce.
 2. 2
  Akceptujte nevyhnutelnost nepřízně osudu. Někteří lidé mají více problémů než ostatní, ale musíte si uvědomit, že s nepřízní osudu se potýkají všichni. Když ji akceptujete jako normální součást života, se kterou se setkávají všichni lidé, nebudete marnit čas tím, že se budete zbytečně cítit bezradně a nerozhodně. [1]
  • Akceptovat nepřízeň osudu neznamená, že se nebudete cítit smutně a frustrovaně. Dovolte si pociťovat negativní emoce, ale stanovte si časový limit, abyste se v nich příliš neutápěli. Můžete si například říct, že budete třicet minut denně plakat a myslet na své problémy. Až tato doba uplyne, začněte se věnovat nějakému jinému úkolu.
 3. 3
  Důvěřujte sami sobě. Pravděpodobně to není poprvé, co řešíte nějakou překážku, takže máte nezvratné důkazy o tom, že máte schopnosti překonat nepřízeň osudu. [2] Přežili jste každý problém, se kterým jste se dosud setkali. V minulosti jste vždy našli vnitřní sílu nutnou k překonání svých problémů, takže není důvod si myslet, že se vám to nyní nepodaří také.
  • Napište si seznam svých zkušeností z minulosti, který vám připomene, že jste všechny problémy zdárně vyřešili.
 4. 4
  Hledejte to pozitivní. Pokud chcete překonat nepřízeň osudu, musíte se soustředit na pozitivní aspekty, ať už to budou pozitivní aspekty situace, nebo pozitivní pocity, které budete mít, když dosáhnete svého cíle. Napište si seznam všeho dobrého ve vašem životě, nebo všeho, na co se můžete těšit a uvidíte, že máte mnohem více důvodů ke štěstí, než byste si mohli myslet. [3]
  • Pokud máte problém vidět na své situaci něco pozitivního, hledejte inspiraci v příbězích ostatních lidí.[4]
 5. 5
  Začněte své chyby brát jako příležitosti k učení. Neberte své chyby jako neúspěchy. Když uděláte něco špatně, zamyslete se nad tím a uznejte to a potom se snažte zjistit, jak se z toho můžete poučit a co budete moci příště udělat jinak a lépe. [5]
  • Pokud máte problém najít si příležitosti k učení, zkuste někomu vyprávět svůj příběh a zeptat se ho, co by se díky této situaci být vámi naučil. Můžete svůj příběh potom vyprávět ještě někomu třetímu, abyste získali co nejobjektivnější názor.
 6. 6
  Zaměřte se na budoucnost. Zjistěte, co se můžete naučit z minulosti a rychle se zase začněte soustředit na budoucnost. Minulost nezměníte, takže když se v ní budete utápět, zbytečně se budete cítit bezmocně. Budoucnost na druhou stranu představuje nové možnosti.
  • Pokud chcete začít myslet na budoucnost, uvědomte si, že vám těžká minulost může pomoci dosáhnout úspěšné budoucnosti a že si díky svým problémům budete více vážit toho, čeho dosáhnete. Překonat nepřízeň osudu pro vás tedy může být cílem samo o sobě.[6]
  Reklama

Část 2 ze 3:
Pusťte se do toho

 1. 1
  Stanovujte si realistické cíle. Když si stanovíte rozumné cíle a rozdělíte si je na menší cíle, kterých dosáhnete postupně, udržíte si motivaci a zbavíte se zbytečné frustrace. Posílíte si sebevědomí vždy, když dosáhnete nějakého menšího cíle a budete o krok blíže k dosažení svého největšího cíle. [7] Pokud například chcete zhubnout 20 kg, stanovte si za cíl zhubnout 1 kg každý týden. Zhubnout 20 kg vám potrvá velmi dlouho, ale když se budete soustředit na menší týdenní cíle, budete mít spoustu příležitostí posilovat si sebevědomí.
  • Když se budete soustředit na menší cíle, překážky pro vás nebudou tak důležité. Když se vám nepodaří zhubnout jedno kilo, nebude to tak hrozné, jako kdyby se vám nepodařilo zhubnout 20 kilo.
 2. 2
  Vytvořte si vizuální reprezentaci svých cílů. Když budete mít vizuální připomínky svých cílů na různých místech, budete mít větší motivaci a budete vědět, jak využívat svoji energii. Mějte tyto připomínky doma, v kanceláři, ve skříňce ve škole, nebo třeba v kabelce.
  • Může jít o velmi základní věci, ale i o velké a propracované úkoly - záleží na tom, co vám bude více vyhovovat. Některým lidem stačí mít po domě a po kanceláři rozmístěné lístečky s motivačními citáty a vzkazy, jiní si zase rádi vytvářejí koláže a myšlenkové mapy.
 3. 3
  Mějte plán B. Hledejte vždy více řešení daného problému a vytvářejte si záložní plány. Když budete mít více možností, budete mít stále naději a budete vědět, že existují alternativy úspěchu, i když se vám to napoprvé nepovede. [8]
  • Napište si seznam všech možných řešení svého problému. Když si napíšete potenciální řešení na papír, budete je vnímat reálněji.
 4. 4
  Najděte si mentora. Mentor vám poskytne vedení a podporu a umožní vám soustředit se na své cíle. Mentoři jsou pozitivními zdroji úniku z nepříznivých situací. Můžete si najít více mentorů, abyste získali různé pohledy na situaci a abyste měli vedení ve více oblastech života.
  • Vybrat si mentora se může zdát jako těžký úkol, ale pravděpodobně vás hned napadne několik lidí, kteří by pro vás byli skvělými mentory. Zkuste si najít někoho mezi svými učiteli nebo profesory, členy rodiny, nebo kolegy.
 5. 5
  Nevzdávejte se! Když se vzdáte, nevyřešíte tím své problémy. Většina okolností se nakonec změní. Možná najdete nové zdroje a řešení jen díky tomu, že své problémy nepřestanete řešit.
  • Je v pořádku si dát chvíli pauzu od frustrace, ale až naberete novou sílu, měli byste se ke svým problémům co nejrychleji vrátit.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Rozvíjejte zdravé zvyky

 1. 1
  Pečujte o své fyzické zdraví. Pravidelné cvičení, zdravá strava a spánek vám poskytnou celkovou duševní i tělesnou pohodu, zvýší vaši odolnost a posílí vaše sebevědomí. [9] Začněte žít zdravě, abyste měli více síly vypořádat se s nepřízní osudu a abyste se obrnili i proti budoucím problémům.
  • Se cvičením začínejte vždy zvolna a postupně a než se pustíte do nového tréninkového plánu, poraďte se se svým lékařem.
 2. 2
  Začněte si vést deník vděčnosti. Pravidelně si zapisujte vše, za co jste ve svém životě vděční, abyste si udrželi pozitivní pohled na svět. Pozitivní přístup vám pomůže vypořádat se s budoucími problémy a zajistí, že nebudete mít pocit, že jste jimi zavaleni. [10]
  • Každý den 10-15 minut myslete na to, za co jste ve svém životě vděční.
 3. 3
  Budujte si pevnou podpůrnou síť. Když budete mít lidi, na které se můžete v době nepřízně osudu obrátit, budete se cítit stabilněji. Když si tyto lidi najdete ještě dříve, než budete muset řešit vážnější problémy, budete mít v případě potřeby na koho se obrátit a nebudou vám chybět potřebné zdroje. Věnujte pozornost svým přátelům a rodině a udržujte s těmito lidmi zdravé vztahy. [11]
  • Pravidelně si s přáteli a rodinou volejte a vídejte se s nimi, aby vaše vztahy fungovaly.
  Reklama

Tipy

 • Zdravý životní styl vám pomůže vypořádat se s nepřízní osudu.
 • Buďte společensky aktivní.
Reklama

Varování

 • Vyhýbejte se drogám a alkoholu - návykové látky by vám mohly způsobit depresi.
 • Pokud máte strach, že byste si mohli ublížit, ihned vyhledejte pomoc.


Reklama

O tomto wikiHow

Rahti Gorfien, PCC
Spoluautor od:
Životní kouč
Tento článek spoluautor od Rahti Gorfien, PCC. Rahti Gorfien je životní kouč a zakladatelka Creative Calling Coaching, LLC. Rahti je profesionální certifikovaný kouč (PCC) s akreditací od International Coach Federation a akreditovaný ADHD kouč s akreditací od ADD Coach Academy a poskytovatelka speciálních kariérních služeb (CSS). Odborníky byla v roce 2018 zvolena za jednoho z 15 nejlepších trenérů v New Yorku. Je absolventkou postgraduálního hereckého programu na univerzitě v New Yorku a více než 30 let pracuje jako divadelní umělec. Tento článek byl zobrazen 2 627 krát
Kategorie: Citové zdraví
Stránka byla zobrazena 2 627 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama