Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdo nemá rád dlouhá nutná odpoledne, kdy není co dělat. Nudíte se? V tomto článku zjistíte, jak se zbavit nudy, najít si něco, co můžete dělat a vyhnout se nudě i v budoucnu. Čtěte dál a dozvíte se jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Najděte si něco, co můžete dělat

 1. 1
  Vypněte internet. Nesledujte televizi ani neseďte na Facebooku jen abyste zabili čas, pokud nesledujete nějaký zajímavý seriál, nemluvíte s někým na síti nebo si nečtete něco hodně zajímavého. Studie prokázaly, že když budete fantazírovat o tom, co byste mohli dělat namísto toho abyste to skutečně dělali, budete se nudit ještě více. Když si budete prohlížet fotky kamarádů z dovolené, mohlo by vás to znudit k smrti.[1]
 2. 2
  Vyrábějte něco. Dělejte něco jednoduchého, třeba koláže ze starých novin nebo si kreslete. Můžete se tím kreativně zbavit nudy. Pokud se vám výsledek nelíbí, roztrhejte ho a zkuste to znovu.
 3. 3
  Zahrajte si nějakou hru. V klasickém komiksu Calvin a Hobbes hraje kluk Calvin a jeho tygr hru „Calvinball“, která neustále mění pravidla. Celá hra je vlastně o tom, že běhají okolo s maskami a mlátí do různých věcí. Nezáleželo na tom, že hra nebyla dokonalá, ale na tom, že si mohli hrát.
 4. 4
  Napište si nějaký seznam. Jací jsou vaši nejoblíbenější komiksoví hrdinové? Jaké věci nejraději jíte v létě? Jaké nejhorší Vánoce jste zažili? Vymýšlejte si podobné seznamy a sepisujte si je, je to zábavný způsob, jak zabít čas. .
  • Můžete si například psát nejlepší/nejhorší věci na jakékoli téma. Požádejte kamaráda nebo sourozence, aby si napsal stejný seznam a potom spolu diskutujte o svých výsledcích.
 5. 5
  Poslouchejte novou hudbu. Pokud se nudíte, zkuste si najít nějakou novou hudbu a poslouchejte ji. Otevřete si stránky jako Pandora nebo Spotify a vytvořte si playlist. Když budete poslouchat novou hudbu, mezitím si hledejte nové interprety a čtěte si informace o kapelách.
  • Zkuste také Bandcamp nebo Soundclound, kde najdete spoustu undergroundových kapel. Můžete také začít nahrávat vlastní zvuky, písničky nebo samply.
  • Dejte dohromady kapelu. Začněte vymýšlet různé styly a písně, které byste jako kapela mohli skládat. I když na žádný nástroj nehrajete, napište si názvy písniček a klidně si vymyslete celou rockovou operu – zabijete tím jistě hodně času a pobavíte se.
 6. 6
  Napište dopis. Napište nějakému starému kamarádovi ručně dopis. Vezměte si tužku a papír nebo nějakou vtipnou pohlednici a připojte klidně vlastnoruční obrázek. Můžete v dopise psát o tom, jak se nudíte. Kamarád jistě ocení, že jste si na něho vzpomněli. Pište o společných zájmech, vzpomínejte na své úspěchy a mluvte o svých snech.
  • K dopisu můžete přikreslit nějaké vtipné obrázky. Nezáleží na tom, že neumíte kreslit, kamarád jistě ocení humor a kreativitu.
  • Napište dopis jen tak někomu. Vyberte si nějakého známého a napište mu hezký dopis, jako kdybyste psali kamarádovi. Nepište ale nic divného.
 7. 7
  Dělejte chyby. Je lehké nedělat riskantní věci, jako třeba pozvat někoho na rande nebo se naučit na skateboardu. Můžete si vymyslet milion důvodů proč něco nedělat, ale uvědomte si, že se nudíte právě proto, že nic neděláte. Dělejte věci, které vás děsí. Dělejte něco, co byste mohli pokazit. Co horšího by se mohlo stát?
  • Buďte spontánní a snažte se nenudit se. Nikdy vás nenapadlo zkusit se projet na bratrově skateboardu? Proč byste to nemohli zkusit?
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Vyhýbejte se nudě

 1. 1
  Buďte společenští. Můžete začít chodit do nějakého klubu, nebo se snažit najít si přátele sami. Pokud máte pocit, že nemáte co dělat, není nic lepšího než jít mezi lidi. Zavolejte přátelům a zorganizujte nějaké posezení, nebo pozvěte souseda na fotbal. I když půjdete jen tak mezi lidi a dáte se do řeči s někým u kávy, nebudete se nudit. Travte čas s přáteli nebo se setkávejte se starými známými.
  • Je čím dál snazší trávit čas na Facebooku a dalších sociálních sítích, ale tato forma komunikace může způsobit izolaci a nudu a zabránit tak smysluplným interakcím s ostatními lidmi. Nic nemůže nahradit rozhovor z očí do očí.
 2. 2
  Hýbejte se. Běžte si zaběhat nebo s a přáteli zahrajte basketbal. Získáte energii a nebudete se nudit. Zároveň se také udržíte ve formě.
 3. 3
  Dělejte dobrovolnickou práci. Pokud máte neustále příliš mnoho volného času, zamyslete se nad tím, jestli byste nechtěli někde pracovat jako dobrovolník. Když budete ve volném čase vydělávat nebo pomáhat lidem, budete se cítit naplněnější.
  • Nemocnice, domovy pro důchodce a organizace pro bezdomovce a zvířata většinou stále potřebují dobrovolníky. Kromě toho že je to skutečně záslužná činnost, dobrovolnictví vypadá také velmi dobře v životopisech.
  • Pokud chcete pracovat sami na sebe a nemuset chodit do práce, pořiďte si sekačku na trávu a pomáhejte sekat trávníky sousedům. Když budete trávit čas venku a vyděláte si ještě něco navíc, nebudete se o letních odpoledních nudit a budete mít peníze na to, abyste se večer mohli bavit.
 4. 4
  Vyrábějte různé věci. Začněte psát knihu, kterou máte už tak dlouho v hlavě, nebo upleťte svetr pro sestru. Sneste si z půdy starou kytaru a naučte se na ni hrát. Nebo si ukliďte v pokoji, i to může být při nudném dnu velmi zábavné.
  • Udělejte si domácí úkoly. Zdá se sice, že jsou úkoly spíše zdrojem nudy, ale když se na ně vrhnete, zaměstnáte se něčím produktivním. Když se budete vyhýbat něčemu, co stejně musíte udělat, bude to stejně nepříjemné jako nudit se celé odpoledne.
  • Dělat něco nesmyslného je méně nudné, než nedělat nic. [2] Nedávné studie prokázaly, že když lidé dělají něco bezvýznamného, jako například koukají do výloh v obchodech, nudí se méně, než lidé, kteří po stejnou dobu nedělají vůbec nic. Dělat něco, co se vám nechce je tedy lepší, než nedělat nic.
 5. 5
  Naučte se něco nového. Když se pustíte do nového koníčku nebo umění, rozhodně tím zabijete spoustu hodin. Zkuste se naučit hrát na nějaký nástroj nebo se naučte plést. Vezměte si nějakou zajímavou kuchařku a uvařte si nějaké složité a zajímavé jídlo.
  • V knihovně si najděte všechno o svém novém zájmu. Když se budete svému úkolu nějakou dobu věnovat, budete schopni u něho vydržet a nebudete se cítit jako nováček. Jít ven a koupit si trombón jen proto, že se nudíte není dobrý nápad, pokud na něho vůbec neumíte hrát.
  • Určete si rozvrh pro učení nových dovedností a zajistěte si, že se stále budete mít na co těšit.
 6. 6
  Jeďte delší cestou. Když to vezmete tou nejdelší možnou cestou, projedete se jistě déle a nebudete se nudit. Je dobré čas od času změnit cesty, kterými pravidelně jezdíte, abyste se nezačali nudit a cestování autem vás bavilo.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak překonat nudu v práci nebo ve škole

 1. 1
  Dělejte si přestávky. Nedávná studie prokázala, že subjekty, které si dávaly uprostřed nudného 50 minutového úkolu jednu dvouminutovou přestávku, se cítily soustředěněji, uvolněněji a produktivněji. [3] Pokud se chystáte na nějaký velký projekt, dělejte si malé přestávky například na písničku, na video na YouTube nebo na nějaký zajímavý článek. Za každou půlhodinu práce se odměňte dvěma minutami odpočinku.
  • Jděte na chvíli na čerstvý vzduch. I kdybyste si měli zajít jen do kuchyně pro sklenici vody, může vás to trochu osvěžit a povzbudit. Nejlépe jděte do zahrady a nasávejte vůni květin a čerstvého vzduchu.
 2. 2
  Kreslete si[4] Pokud jste na nějaké nudné přednášce nebo na schůzi, zkuste si diskrétně kreslit na papír. Výzkumy prokázaly, že díky této činnosti vydržíte poslouchat a zaměstnáte mozek a nebudete se utápět v denním snění.
  • Kromě kreslení si také pište poznámky. Díky tomu se budete dokonale soustředit, budete si vše pamatovat a budete se moci aktivně účastnit přednášky nebo diskuse.
 3. 3
  Zklidněte si pracovní plochu. Lidé si často mylně myslí, že je dobré si v pozadí k práci pustit nějakou hudbu nebo televizi. Bohužel kvůli tomu podvědomě dělíme svoji pozornost mezi více věcí a všímáme si nudy více, než když jsme potichu. Když se budete soustředit na jedinou věc, i kdyby to mělo být něco nudného, bude to lepší, než servírovat mozku několik podnětů najednou.
  • Hudbu nebo televizi používejte jako odměnu, ne jako rozptýlení. Když si budete dělat při nudné činnosti přestávky, budete produktivnější, než když budete mít rádio v pozadí puštěné celou dobu.
 4. 4
  Vyhněte se dennímu snění. Denní snění o dalších místech a zábavnějších činnostech vaši nudu ještě zhorší a rozhodně vám neuleví. Když se přistihnete při denním snění, budete mít pocit, že děláte něco nudného, i kdyby to bylo jinak celkem zajímavé.
  • Opakující se činnosti jako je úklid nebo sekání trávy jsou také příležitostmi pro denní snění. Pokud nějaký úkol vyžaduje málo přemýšlení, hrozí, že při něm budete snít.
 5. 5
  Regulujte hladinu cukru v krvi.[5] Když vám spadne hladina cukru v krvi, brzy si všimnete, že se na svoji práci nesoustředíte. Mějte po ruce zdravé svačinky jako jsou ořechy a ovoce a odměňujte se jimi za práci, abyste se stále vydrželi soustředit. Když si dáte po dokončení těžkého úkolu kousek čokolády, budete se jistě cítit lépe.
  • Energetické drinky a další nápoje s kofeinem jsou oblíbené, ale následuje po nich propad hladiny cukru v krvi a mohly by vám tedy způsobit více škody než užitku. Vyhýbejte se všem těmto drinkům.
 6. 6
  Buďte aktivní. někteří lidé pracují například na cvičebním míči místo na židli, nebo používají jiné ergonomické vychytávky, ale vy nemusíte utrácet peníze za to, abyste se hýbali. Vyběhněte z kanceláře na rychlou procházku, protáhněte se v koupelně nebo si vyběhněte pár pater schodů – jistě budete mít více energie a nebudete se nudit.
  • Pokud máte běžící pás, zkuste u něho pracovat. Pracovat vestoje je zdravý a efektivní způsob, jak si udržet soustředěnost.
  Reklama

Tipy

 • Pusťte si hudbu a zatančete si. Uvolněte s. Překonáte tím nudu, ale také uděláte něco pro své zdraví.
 • Zkuste kreslit cokoli vás napadne.
 • Napište si seznam věcí, kterých byste chtěli dosáhnout.
 • Podnikněte něco s přáteli nebo s rodinou.
 • Mnoho lidí jí, aby se zbavili nudy. Nedělejte to. Zkuste to využít jako šanci naučit se něco o zdravém jídle a jíst zdravě.
Reklama

Varování

 • Vyhněte se pokušení experimentovat s drogami nebo dělat cokoli ilegálního. Rozhodně vám to nepomůže a mohlo by vás to zničit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 20 164 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 20 164 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama