Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lidé mají evolučně zakódovaný strach z poranění ostrými předměty, třeba jehlami. To vám pravděpodobně vaše obavy nevyléčí, ale aspoň si lépe uvědomíte, proč vám hrozba jehel a injekcí způsobuje mrazení v zádech. Odhaduje se, že více než 10% Američanů má strach z jehel, což z jejich fóbie dělá poměrně běžnou věc.[1] Někteří lidé se bojí bolesti, kterou jim jehla způsobí, někteří zase velikosti samotné jehly, no a někteří toho, že při injekci omdlí. Důležité je vědomí, že v tom nejste sami. Injekce můžou být odstrašující, ale s trochou cviku a správným přístupem můžete své tělo a mysl strachu z jehel odnaučit.

Část 1
Část 1 ze 3:
Lékařská doporučení pro překonávání strachu

 1. 1
  Sdílejte své obavy. Místo, abyste se se svým strachem z jehel uzavírali do sebe a nechávali ho přerůstat až do úzkostných záchvatů, měli byste ho konzultovat se zdravotnickým personálem, který vám injekci bude dávat. Dejte jim vědět o svém strachu. Takový projev soukromých problémů společně s aktivnějším společenským životem často pomůže lidem k uklidnění. Odborník vám nabídne různé možnosti, jak strach řešit, a zajistí, aby pro vás byl celý proces aplikace injekce snesitelnější a méně bolestivý.
  • Místo pouhého řešení svého problému s pracovníkem, který vám bude injekci aplikovat, byste si měli domluvit schůzku se svým doktorem. Doktor vás nasměruje ke správnému terapeutovi, který vám pomůže překonat psychologické bloky a také případně předepíše vhodné medikamenty na vaše úzkostné stavy.
 2. 2
  Nechte si dát lokální anestetikum. Takové anestetikum je vlastně lék proti bolesti, který se aplikuje přímo na kůži a umrtví místo vpichu před injekcí. Je to zvláštní, protože pro většinu lidí je bolest při injekci relativně malá, ale pro lidí s fóbií téměř nepřekonatelná. V takových případech je anestetikum velkou pomocí.
  • Zdravotníci by měli mít na výběr široké spektrum různých anestetik. Mezi ty nejběžnější patří například:[2]
   • Lignokain
   • Mezokain
   • Markain a další
 3. 3
  Pohodlně se usaďte. Některým pacientům s náhlými slabostmi nebo ztrátami vědomí pomůže poloha vleže s vyvýšenými nohami.[3] Pro mnoho lidí je to velmi závažná komplikace, protože spousta pacientů trpících fóbií z jehel hlásí i strach z případných mdlob a vykazuje vazovagální synkopy.[4] Proto je v takových případech velmi důležité řešit oboje-strach z jehel i z možnosti ztráty vědomí.
 4. 4
  Berte medikamenty proti úzkosti. Anxiolytika mohou pomoci zejména lidem, kteří během aplikace injekce omdlévají nebo trpí strachem z možného omdlení. Zkombinujete-li je s vhodnou polohou těla a lokálním anestetikem, injekce se pro vás stane procházkou růžovým sadem. Je tu ale několik věcí, na které byste při braní léků proti úzkosti měli myslet:
  • Pro to, abyste strach skutečně překonali a ne ho jen odložili, budete asi muset začít s většími dávkami a začnete je snižovat postupně s přijímáním následných opatření. Tímto naučíte svou mysl nespojovat injekci s pocity bolesti, úzkosti a omdlévání.[5]
  • Léky na úzkost můžou způsobovat ospalost a malátné stavy, proto by vás do nemocnice měl doprovázet někdo blízký, kdo vás odveze domů. Jinak budete muset zůstat v nemocnici až do doby, než účinky aplikovaného léku nepřestanou působit.
 5. 5
  Zkuste jiné léky. Beta blokátory-léky, které oslabují stresové hormony vám také můžou celý proces aplikování injekce značně ulehčit. Obzvlášť pokud se bojíte spíše toho, že omdlíte než velikosti samotné jehly.[6] Na rozdíl od ostatních léků proti úzkosti nezpůsobují ospalost a nebrání tak tomu, abyste se od lékaře odvezli sami bez cizí pomoci.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Odvedení pozornosti

 1. 1
  Nedělejte kolem injekce velké scény. Nepřemýšlejte o jehle ani o tom, jak vám ji někdo vpichuje do těla. Pokud se před samotnou aplikací injekce stresujete a přehnaně na nadcházející proceduru myslíte, akorát si budujete čím dál větší úzkost. Z dlouhodobého hlediska si celý proces velmi znepříjemňujete.
 2. 2
  Myslete na něco jiného. Rozptylte své myšlenky! Přiveďte si s sebou kamarády, bavte se s nimi a vtipkujte. Myslete na nadcházející večírek nebo na někoho milovaného. Můžete také v mysli odpočítávat nebo počítat ovce. Zkuste si s sebou přinést iPod s oblíbenou hudbou a odveďte tak pozornost od jehly.
  • Požádejte partnera nebo kamaráda, aby vás během procedury držel za ruku. Takový fyzický stimul vám pomůže překonat bolest a odvést od celého procesu pozornost.
 3. 3
  Snažte se nedívat. Nepozorujte zdravotníky při práci. Dívejte se na druhou stranu místnosti a zaměřte svůj pohled na něco zajímavého. Není vhodné zaměřovat svou pozornost na jiné zdravotníky, mohli by vám svým počínáním dát najevo, kdy injekci dostanete.
  • Některým lidem pomáhá úplně zavřít oči, ačkoli vám to naopak může překazit úmysl odvést pozornost k něčemu jinému a rozptýlit se tak.
 4. 4
  Nezapomeňte dýchat pomalu a zhluboka. Snažte se zaměřit na své dýchání a mějte ho pod kontrolou. Pomalé, pravidelné dýchání zklidní vaše nervy a přeruší tok vašich roztěkaných myšlenek.
 5. 5
  Zkuste relaxovat! Relaxujte, odvraťte zrak a počítejte od 1 do 10 nebo opačně. Je-li vaše mysl dostatečně rozptýlená, nemyslíte na injekci. Jakmile se dostanete na konec odpočítávání, injekce už bude za vámi a budete moc odejít domů.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Racionální a emocionální výzvy

 1. 1
  Připomínejte sami sobě, že jste přece nad věcí. Nějaká jehla si vás nemůže podmanit. Jste sám svým pánem a není důvod, proč by vám to malé píchnutí mělo překazit. Převezměte kontrolu nad tím, co cítíte, tím, že budete jednat chladně a s rozmyslem, ne emocionálně. Kontrolujte svou vlastní budoucnost!
 2. 2
  Nezapomínejte, že občasné injekce nebo odběry krve jsou nezbytnou součástí péče o vaše zdraví. Injekce vám pomůže nebo vyloučí potencionální problémy, byť vám může chvilkově způsobit nepříjemnou bolest. Vyhýbání se injekcím není správnou cestou jak se zbavit strachu.
  • Mnoho lidí, kteří trpí strachem z jehel, se vyhýbá návštěvám lékaře, nepodstupují důležité krevní testy a odmítají intravenózně podávané léky. Takovým jednáním byste se vystavili vysokému zdravotnímu riziku a paradoxně i nutnosti podstoupit ještě větší množství krevních testů a aplikací medikamentů, které by váš stav vykompenzovali. Přemýšlejte tedy o tom, že vyhýbáním se injekcím dosáhnete pravděpodobně jen toho, že jich budete muset absolvovat mnohem více.
 3. 3
  Říkejte si, že stovky tisíc lidí přichází každodenně do kontaktu s injekcemi a zvládají to bez jakýchkoli scén. Možná to není nejefektivnější „emocionální“ argument, ale rozhodně je racionální. Je to něco, co se každý den děje velkému množství lidí, aniž by tím nějak utrpěli. Pokud můžou oni, tak vy také!
 4. 4
  Myslete na to, že během chviličky bude po všem. Je to otázka jen několika málo sekund. Den má 86400 sekund. Injekce nebo odběr krve zabere asi 2-30 sekund, po kterých jehla zmizí z vašeho dohledu. I přesto, že pocítíte malou bolest a nepohodlí, uvědomte si, že takový stav ukousne jen 0.0003% vašeho dne!
 5. 5
  Odměňte se za statečné zvládnutí injekce. Ano, injekce sama o sobě moc příjemná není. Když si za ní ale slíbíte nějakou pěknou odměnu, může se pro vás najednou stát celý proces mnohem snesitelnějším. Budete myslet alespoň na něco pozitivního.
 6. 6
  Nalaďte se na co nejoptimističtější vlnu. Být optimistickým znamená věřit, že všechno bude dobré a odmítat negativní pohled na svět, i když někdy pozitivním věcem trvá delší dobu, než se ukážou. Dostat injekci přece není konec světa. Vlastně je to spíš pokračování světa. Život jde dál a po injekci bude všechno pravděpodobně mnohem lepší. Jehla je jen velmi malou překážkou na cestě životem.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se během injekce přeříkávat abecedu pozpátku. Je to tak náročná činnost, že mozku nezbyde kapacita na to, cítit se špatně nebo malátně.
 • Injekce do ztuhlého svalu bolí mnohem víc. Proto ho těsně před aplikací namasírujte a uvolněte.
 • Nikdy se nedívejte na zdravotníka při práci s jehlou. Myslete na veselé věci.
 • Štípejte se druhou rukou do nohy. Odvedete tak pozornost od bolesti způsobené jehlou.
 • Pokud jste před injekcí nervózní, nezapomeňte to říct sestře nebo lékaři. Uklidní vás a nechají vás několikrát zhluboka nadechnout. Zavřete oči a odpočítávejte od deseti. Během chvilky bude všechno za vámi!
 • Uvolněte svaly své paže, injekce bude mnohem méně bolet.
 • Přineste si s sebou něco tvrdého, do čeho se můžete zakousnout. Např. tvrdé bonbony nebo lízátko. Dostaňte do sebe nějaký cukr a zhluboka dýchejte.
 • Poslouchejte rokenroll nebo dubstep, odvedete svou pozornost k zajímavým zvukům a na malou jehlu úplně zapomenete.
 • Myslete na to, že jste v dobrých rukou opravdových profesionálů, a že vám nic zlého nehrozí.
 • Nezapomeňte, že celá procedura zabere maximálně několik sekund. Buďte v pohodě!
 • Požádejte, aby byl vpich proveden na vaší silnější paži. Bolest po injekci odezní mnohem rychleji na ruce, kterou častěji používáte.
 • Počítejte, rozptýlíte se a nebudete bolest tolik cítit.
 • Připomínejte si, že brzy bude po všem.
Reklama

Varování

 • Během injekce se nehýbejte a nekňourejte. Vystavujete se riziku, že se vpich nepovede a budete ho muset podstoupit znovu.
 • Nedělejte nic, co by mohlo odvádět zdravotníkovu pozornost od práce.
 • Snažte se bolest neočekávat-prostě na ni nemyslete!


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 058 krát
Kategorie: Fóbie
Stránka byla zobrazena 9 058 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama