Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rádi byste cestovali do exotických míst celého světa, aniž byste museli prožívat návaly paniky? Naštěstí existují způsoby, jak se vaší aviofobie nebo strachu z létání nadobro zbavit. Vzdělávat se, praktikovat relaxační techniky, plánovat cesty, to všechno jsou způsoby, které vám pomohou překonat strach a volně se rozletět do světa. A ještě jeden fakt, který nemůžeme opomenout-šance, že se zabijete při havárii letadla je asi 1:11 000 000. To nám dává krásnou 0,00001% pravděpodobnost, že se vašemu letu něco stane.[1]

Část 1
Část 1 ze 5:

Obrňte se znalostmi o letadlech

  1. 1
    Zjistěte, že letadla jsou bezpečná. Znalostí statistiky se pravděpodobně strachu neubráníte, ale můžete sami sebe uklidnit už při cestě na letiště, pokud si uvědomíte, jak bezpečné stroje letadla vlastně jsou. Je prostě skutečností, že létání je opravdu, ale opravdu bezpečné. Zdaleka nejbezpečnější způsob cestování.
    • Již jsme zmiňovali, že šance nehody letadla je asi 1:11 000 000, tedy 0,00001% pravděpodobnost, že se něco pokazí.[2]
  2. 2
    Porovnejte bezpečnost létání s jinými riziky. V životě prožíváte mnoho situací, o nichž vás ani nenapadne přemýšlet, přitom jsou mnohem nebezpečnější než samotné létání. Není cílem začít se takových situací obávat, ale uvědomit si, jak iracionální je proti tomu váš strach z létání! Přečtěte si následující statistiky, vytiskněte si je nebo přepiště a vracejte se k nim pokaždé, kdy ve vás zahlodá strach z dalšího letu.
    • Šance, že zemřete při autonehodě je 1:5000. Z toho plyne, že nejnebezpečnější částí vašeho letu je cesta na letiště. Hned jak na letišti zaparkujete, poplácejte se hrdě po ramenou, právě jste zvládli tu skutečně nebezpečnou část cesty.
    • Je pravděpodobnější, že zemřete na otravu jídlem, než že se zřítíte s letadlem. Šance, že něco špatného sníte je 1:3 milionům.
    • Větší pravděpodobnost vlastní smrti máte také v tom, že vás kousne had, trefí blesk, opaříte se vodou nebo spadnete z postele. Jste-li pravák, je šance, že se zabijete při použití levorukého náčiní také větší.
    • Vlastně se spíš zabijete, když spadnete při procházení uličkou, než že by spadlo samotné letadlo.
  3. 3
    Očekávejte pohyby a turbulence. Strach pramení z velké části z toho, že nevíme, co bude následovat. Proč letíme tak rychle? Proč mám divný pocit v uších? Proč to křídlo vypadá tak zvláštně? Proč nám přikazují, abychom se připoutali? Setkáte-li se pak s nestandardní situací, máte hned tendenci myslet na nejhorší. To minimalizujete tím, že si zjistíte co nejvíc o létání a fungování letadla. Čím víc víte, tím méně situací vás rozruší. Následující věci byste měli znát:
    • Letadlo potřebuje k vzletu dosáhnout určité rychlosti. Proto vám možná připadá, že se pohybuje moc rychle. Jakmile se odlepíte z runwaye, rychlost letadla nebudete vnímat.
    • Uši vám zaléhají kvůli změnám tlaku při náhlém stoupání nebo klesání.
    • Některé části křídel se během letu musí pohybovat. To je naprosto normální.
  4. 4
    Zjistěte co čekat od turbulencí. Turbulence se objevují, když letadlo vletí z oblasti nízkého tlaku do oblasti tlaku vysokého, což se projeví jako jakési poskočení. Je to v podstatě jako jet autem po hrbolaté cestě.
    • Zranění způsobená turbulencemi jsou velice ojedinělá, většinou za to může samotný cestující, který není připoutaný nebo na něj spadne zavazadlo.
  5. 5
    Naučte se více o tom, jak fungují letadla. Můžete jít více do hloubky a zjistit si něco o tom, jak letadla fungují, abyste odbourali mystifikace, které vás tak děsí. Studie ukázaly, že 73% cestujících se strachem z létání se bojí mechanických závad během letu. Takže čím více toho o fungování letadla víte, tím snadněji celý let zvládnete. Nebudete se už s obavami ptát, proč letadlo dělá to a to a jestli je to normální. Zapamatujte si:[3]
    • Pro let letadla jsou důležité čtyři síly: gravitace, vztlak, tah a odpor vzduchu. Tyto síly jsou zodpovědné za to, že se při letu můžete cítit stejně přirozeně, jako byste šli po zemi. Jeden pilot kdysi řekl: „letadla jsou nejšťastnější ve vzduchu“. Pokud pak budete klidnější, zjistěte si o těchto silách více informací.
    • Proudové motory jsou mnohem jednodušší než motory, které běžně vídáme v autech nebo třeba i sekačce na trávu. V extrémně nepravděpodobné situaci, kdy letadlu vynechá jeden z motorů, práci dobře odvedou ty zbývající.
  6. 6
    Buďte v klidu, dveře letadla se za letu neotevřou. Držte své obavy z otevření dveří na uzdě. Jakmile dosáhnete 10000 metrů letové hladiny, bude na letadlo působit asi 10 tis. kg tlak, který dveře udrží zaručeně zavřené.[4]
  7. 7
    Letadla jsou pravidelně kontrolována a udržována. Letadla procházejí velkým množstvím oprav a údržbou. Na každou hodinu strávenou ve vzduchu připadá 11 hodin údržby a kontrol. To znamená, že pokud váš let trvá 3 hodiny, letadlo prošlo 33 hodinovou kontrolou, která zajistí hladký let!
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Ovládejte svou úzkost

  1. 1
    Překonejte svou přirozenou úzkost.[5] Velký pokrok v omezení úzkosti z létání můžete udělat už samotným přemýšlením o vaší úzkosti.[6] Nejdříve musíte samotnou úzkost rozeznat. Jak ten zvláštní pocit začal? Potí se vám dlaně? Třesou se vám ruce nebo prsty? Odhalení prvních příznaků úzkosti vám pomůže začít včas se správným cvičením a zvládnutím celé situace.
  2. 2
    Oprostěte se od toho, co nemůžete kontrolovat. Většina lidí se bojí létání proto, že nad letadlem nemají kontrolu. Možná si také myslí, že když sami řídí automobil, nemůžou se nikdy dostat do žádné autonehody. Tam totiž sedí za volantem, nesou riziko za své počínání, zatímco v letadle jsou vysoko nad zemí odkázaní na pilota. Nedostatek kontroly je tedy dalším častým faktorem umocňujícím strach z létání.
    • Mnoho lidí propadá úzkosti, mají-li převzít kontrolu (nebo ji naopak mají nedostatek) v stresových situacích.
  3. 3
    Vyzkoušejte relaxační cvičení k redukci úzkosti. Zařaďte ho mezi své denní rituály. Cvičíte-li i ve chvílích, kdy úzkost neprožíváte, připravujete se tak efektivně na dobu, kdy se úzkost může projevit. Budete pak schopni dle potřeby sami sebe uklidnit a získat nad situací kontrolu. Zkusit můžete jógu nebo meditaci.[7] ,[8]
    • Mějte na paměti, že kompletní překonání strachu a úzkosti vyžaduje několik měsíců.
  4. 4
    Uvolněte své svaly. Nejprve odhalte, které svaly máte ztuhlé. Při prožívání úzkostných stavů často krčíme rameny a použité svaly tak zkracujeme.[9]
    • Zhluboka se nadechnětě a nechte ramena poklesnout. Prožívejte následné uvolnění.Posléze to samé zkuste s ostatními svalovými skupinami (obličej, nohy apod.).
  5. 5
    Zapojte svou fantazii. Myslete na hezká místa, která ve vás vyvolávají pocity štěstí a klidu. Představte si, že jste na takových místech. Co vidíte? Vůně? Pocity? Zaměřte se na každý detail místa.[10]
    • Ke koupi je několik nahrávek, které pomáhají s obrazotvorností. Určitě se vám vyplatí jednu pořídit.
  6. 6
    Zhluboka dýchejte. Položte si ruku na břicho. Nosem se hluboce nadechněte. Snažte se nádech soustředit do břicha, ne do hrudníku. Vydechněte pomalu ústy a napočítejte přitom do deseti. Jemně zmáčkněte břicho, dostanete tak ven všechen vzduch. [11]
    • Udělejte 4-5 sérií, báječně se uvolníte.
  7. 7
    Rozptylte se. Myslete na něco zábavného a vzrušujícího nebo alespoň na něco, co odvede vaší mysl od veškerých obav. Co si dnes dáte k večeři? Kdybyste mohli jet kamkoli, kam by to bylo? Co byste tam dělali?[12]
  8. 8
    Přihlašte se do kurzu. Existují kurzy, které vám pomohou zvládnout strach z létání. Rozlišují se dva druhy: prezenční, kdy jste osobně přítomni v učebně a distanční, kdy studujete písemné materiály, videa a účastníte se konzultací na dálku, z pohodlí svého domova. Na prezenčních kurzech vás bude lektor pravděpodobně konfrontovat s letištěm a absolvujete zkušební let, jehož cílem bude létání oddémonizovat. Uvolněnost získaná kurzem nemusí být trvalá, pokud ji nebudete občasným létáním udržovat.
    • Můžete vyhledat lokální skupinové terapie.[13]
    • Lekce probíhají vaším vlastním tempem, jen vy určujete, jak rychlý proces bude. Obdržíte také spoustu materiálů, které můžete kdykoli v budoucnu opět prolistovat.[14]
    • Některé kurzy jsou nabízeny na bázi telefonických konzultací.[15]
    • Někde vás možná posadí do leteckého simulátoru. Prožijete pocity z létání, aniž byste se odlepili od země.
  9. 9
    Udělejte si pilotní průkaz. Čelte svému problému přímo a přihlašte se do kurzu létání. Koluje bezpočet historek o celoživotním strachu z létání mnoha lidí, kteří se mu jednoho dne rozhodli postavit a zjistili, že celou dobu se nebylo čeho obávat. Jedním ze způsobů jak bojovat se strachem, je využít obávané situace, kdy ale víte, že jste relativně v bezpečí. V tomto případě víte, že jste sami v přítomnosti trénovaného profesionála.
    • Pod vedením zkušeného instruktora můžete zjistit, že na létání není nic, čeho byste se měli bát. To je sice možná až příliš velký požadavek, ale i tak přinejmenším určitě oslabíte svou úzkost.
  10. 10
    Přestaňte číst příběhy o leteckých haváriích. Chcete-li zůstat v klidu, vyhněte se sledování dramaticky podaných televizních zpráv, které vaši úzkost akorát podpoří ve chvílích, kdy se za letu objeví jakákoli nenadálá situace.
    • To samé platí o sledování katastrofických filmů jako „Let“ apod.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Rezervujte letenky

  1. 1
    Vyberte přímý let. Přes pocit absolutního nedostatku kontroly, který máte po zasednutí na palubě, existují pokročilé způsoby, jak vaše obavy zmírnit.[16] Vyberte si přímý let. Čím méně času ve vzduchu, tím lépe.
  2. 2
    Zvolte sedadlo nad křídlem. Cestující na tomto místě prožívají nejhladší lety. Tato část letadla je nejstabilnější a méně náchylná jakýmkoli nečekaným pohybům.[17]
  3. 3
    Zvolte sedadlo do uličky nebo u únikového východu. Prostě tam, kde se budete cítit méně uvěznění.
  4. 4
    Vyberte větší letadlo. Pokud máte možnost výběru, vyhněte se malým letadlům. Čím větší stroj, tím hladší let.
  5. 5
    Leťte ve dne. Bojíte-li se létat v noci, zvolte denní let. To může pomoci také proto, že vidíte z okének ven. Strach z nočního létání (kdy nevidíte ven) má mnoho společného se strachem z neznámého.
  6. 6
    Najděte trasu s nejmenšími turbulencemi. Dnes už můžete využít informací z webových stránek, jako např. Turbulence Forecast. Pokud musíte plánovat přestupy, zkuste najít nejméně problematickou trasu.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Připravte se na let

  1. 1
    Navštivte letiště v předstihu jiný den. Někteří odborníci doporučují občas navštívit letiště, i když zrovna žádnou cestu neplánujete. Jen se procházejte terminály a zvykejte si na cizí prostředí. Zní to přehnaně, ale jiná možnost, jak se přizpůsobit letišnímu prostředí neexistuje.
  2. 2
    Doražte časně. Přijeďte na letiště v předstihu, budete mít čas všemu přivyknout, projít bezpečnostní kontrolou a najít svůj gate. Přijdete-li pozdě, budete svým spěchem úzkost akorát zhoršovat. Zvykněte si na celkovou atmosféru, na přicházející a odcházející lidi a všeobecný shon. Čím více si zvyknete, tím menší stres budete zažívat při nástupu do letadla.
  3. 3
    Prohlédněte si letušky a pilota. Při nástupu na palubu pozdravte personál. Zjištění, že se všichni chovají profesionálně, oblečení v uniformách, dodá vašemu myšlení potřebný klid a pocit, že jste v dobrých rukou trénovaného personálu. Piloti jsou důvěryhodní lidé, kteří prošli náročným výcvikem. Musíte do nich vložit svou víru a uvědomit si, že je v jejich největším zájmu dovézt pasažéry v pořádku.[18]
    • Piloti mají odlétány stovky hodin. Musí absolvovat alespoň 1500 letových hodin, aby se mohli vůbec ucházet o práci u některé z hlavních aerolinek.[19]
  4. 4
    Vyhněte se pití alkoholu. Spousta lidí se snaží hned při první příležitosti vykoupit veškeré zásoby vína. Z dlouhodobého hlediska to není nejlepší způsob jak léčit úzkost. Naopak, alkohol může zapůsobit přesně opačně a úzkost ještě zhoršit. Budete mít pocit ještě menší kontroly než doposud, to může být problém např. pokud se obáváte situace, kdy byste se museli evakuovat.
    • Přeženete-li to na palubě s alkoholem, následky mohou být horší než očekáváte, zvlášť potom, co účinky odezní.
    • Jestliže na alkoholu trváte, pokuste se zůstat u jedné sklenky vína nebo piva.
  5. 5
    Nezapomeňte jíst. Rozptýlíte tím své negativní myšlenky. Odměňte sami sebe za svou odvahu při překonání strachu z létání a dopřejte si své oblíbené jídlo.
  6. 6
    Začtěte se do bulvárních novin. Možná jste příliš rozrušení na to, abyste dělali domácí úkol z chemie, ale aktuální mozková kapacita určitě postačí na čtení o posledních hollywoodských skandálech.
  7. 7
    Nastupujte na palubu unavení. Mnozí doporučují noc před odletem nespat. Vyčerpání vás pravděpodobně uspí na palubě a než se proberete, bude letadlo přistávat.
    Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Ve vzduchu

  1. 1
    Zhluboka dýchejte. Pomalu nasávejte vzduch nosem. Jemně vydechujte a počítejte přitom do deseti. Opakujte dokud je potřeba.[20]
  2. 2
    Mačkejte opěrku vašeho sedadla. Hlavně během startu a přistávání. Tiskněte ji co nejsilněji dokážete a zatněte přitom břišní svaly. Pokuste se v tomto stavu setrvat deset sekund, pak opakujte.
  3. 3
    Navlékněte si na zápěstí gumičku. Natáhněte a pusťte, když na vás přijde nával úzkosti. Tato mírná bolest vám pomůže skočit zpět do reality.
  4. 4
    Vezměte si s sebou zábavu. Pokuste se co nejvíce rozptýlit nějakou zábavnou činností. Vezměte si oblíbené časopisy, stáhněte nové epizody seriálu. Můžete hrát počítačové hry nebo si vzít nedodělanou práci z kanceláře.
    • Cokoli na vás bude fungovat. Snažte se váš pobyt ve vzduchu vnímat jako příležitost k zábavě nebo práci místo toho, abyste se s hrůzou obávali několikahodinového nepříjemného zážitku.
    Reklama

Tipy

  • Jakmile si vytvoříte svou strategii pro překonání strachu z létání, snažte se létat co nejčastěji můžete. Zvyknete-li si na létání, stane se pro vás neškodnou rutinou. [21] Pokud máte možnost volby mezi autem a letadlem, volte letadlo. Takové drobné překonávání vaší úzkosti vám ji pomůže časem ovládnout úplně. Pamatujte, že létat je mnohem bezpečnější než jezdit automobilem!
  • Přijměte, že ne ve vždy budete mít absolutní kontrolu nad všemi životními situacemi, právě jako je třeba létání. Riziko je neoddělitelnou součástí života. Nikdy nevíte, co na vás čeká za rohem. Strach je jen o předvídání, obavách a touhou mít budoucnost pod kontrolou. Jakmile přepnete své myšlení na to, že to prostě není možné, nebude pro vás létání už takovou výzvou.
  • Za letu se rozptylte libovolnou zábavou, ale nezapomeňte si uchovat jasnou mysl. Někteří tvrdí, že je vhodné myslet na cílovou destinaci a na to, co tam budete dělat.
  • Nezapomeňte si s sebou vzít prášky na nevolnost, můžou se hodit.
  • Pamatujte, že kapitán ví, co dělá. Důvěřujte personálu! Strávili v letadle spoustu času..
Reklama

Varování

  • Máte-li pocit, že vaše úzkost je nezvládnutelná, navštivte terapeuta nebo lékaře, který vám pro plánovanou cestu předepíše nějaké léky. Existují medikamenty a prášky na spaní, které koupíte bez předpisu. Vždy je ale raději konzultujte se svým lékařem.
Reklama

Reference

  1. http://theweek.com/article/index/246552/the-odds-are-11-million-to-1-that-youll-die-in-a-plane-crash
  2. http://www.mirror.co.uk/news/weird-news/scientists-calculate-odd-ways-die-282884
  3. http://flyfright.com/overcomingfear/
  4. http://flyfright.com/overcomingfear/
  5. http://psychcentral.com/lib/5-steps-to-reduce-worrying-and-anxiety/0006636
  6. Tartakovsky, M. (2011). 5 Steps to Reduce Worrying and Anxiety. Psych Central. Retrieved on March 19, 2015, from http://psychcentral.com/lib/5-steps-to-reduce-worrying-and-anxiety/0006636
  7. Roth, W. T. (2010). Diversity of effective treatments of panic attacks: what do they have in common?. Depression And Anxiety, 27(1), 5-11. doi:10.1002/da.20601
  8. Gaudlitz, K., Plag, J., Dimeo, F., & Ströhle, A. (2015). Aerobic exercise training facilitates the effectiveness of cognitive behavioral therapy in panic disorder. Depression And Anxiety, 32(3), 221-228. doi:10.1002/da.22337
  9. Francesco, P., Mauro, M. G., Gianluca, C., & Enrico, M. (2010). The efficacy of relaxation training in treating anxiety. International Journal of Behavioral Consultation and Therapy, 5(3-4), 264.
  1. Kim, B. H., Newton, R. A., Sachs, M. L., Giacobbi, P. R., & Glutting, J. J. (2011). The effect of guided relaxation and exercise imagery on self-reported leisure-time exercise behaviors in older adults. Journal of aging and physical activity, 19(2), 137-146.
  2. Francesco, P., Mauro, M. G., Gianluca, C., & Enrico, M. (2010). The efficacy of relaxation training in treating anxiety. International Journal of Behavioral Consultation and Therapy, 5(3-4), 264.
  3. Kim, B. H., Newton, R. A., Sachs, M. L., Giacobbi, P. R., & Glutting, J. J. (2011). The effect of guided relaxation and exercise imagery on self-reported leisure-time exercise behaviors in older adults. Journal of aging and physical activity, 19(2), 137-146.
  4. http://www.adaa.org/living-with-anxiety/ask-and-learn/ask-expert/how-can-i-overcome-my-fear-of-flying
  5. http://www.fearofflying.com/
  6. http://www.fearofflying.com/talkread/chat.shtml
  7. http://www.news.com.au/travel/travel-advice/how-to-overcome-a-fear-of-flying/story-fn6yjmoc-1226596357072
  8. http://www.essentialtravel.co.uk/magazine/q-and-a/choose-the-best-seats-on-a-plane.asp
  9. http://www.news.com.au/travel/travel-advice/how-to-overcome-a-fear-of-flying/story-fn6yjmoc-1226596357072
  10. http://flyfright.com/overcomingfear/
  11. http://lifehacker.com/how-i-beat-my-fear-of-flying-1052703615
  12. http://lifehacker.com/how-i-beat-my-fear-of-flying-1052703615

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 4 560 krát
Kategorie: Létání
Stránka byla zobrazena 4 560 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama