X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 13 320 krát
I ti nejsebevědomější řečníci někdy trpí trémou. Tréma je naprosto běžná jak pro herce, tak pro profesionální řečníky. Pokud trpíte trémou, začnete se cítit nervózně, začnete se třást nebo dokonce dostanete pocit, že svůj výkon předvést nedokážete. Nebojte se – trémy se můžete zbavit tím, že vytrénujete své tělo a svoji mysl tak, aby se uměly uvolnit. Pokud chcete vědět jak na to, čtěte dál.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Jak překonat trému v den představení či prezentace
-
1Uvolněte tělo. Pokud chcete překonat trému, existuje několik věcí, které vám před nástupem na pódium pomohou uvolnit se. Když se zbavíte tělesného napětí, budete mít klidnější hlas i mysl. Zde je několik triků, které vám s tím pomohou:[1]
- Potichu si broukejte, abyste srovnali svůj hlas.
- Před prezentací nebo vystoupením snězte banán. Zbaví vás pocitu nevolnosti, ale nebudete po něm přejezení.
- Žvýkejte žvýkačku. Když budete žvýkat, zbavíte se tím napětí v čelistech. Neměli byste ale žvýkat moc dlouho na lačno, protože byste si tím mohli podráždit žaludek.
- Protáhněte se. Protáhněte si nohy, ruce, záda a ramena, abyste se zbavili tělesného napětí.
-
2Meditujte. Ráno před svým vystoupením, nebo klidně i hodinu před ním, si udělejte 15-20 minut na meditaci. Najděte si klidné místo, kde si budete moci pohodlně sednout na zem. Zavřete oči, soustřeďte se na své dýchání a postupně uvolňujte celé tělo.
- Sedněte si do tureckého sedu a ruce si položte do klína.
- Snažte se dostat se do bodu, kdy nebudete myslet na nic jiného, než na pozvolné uvolňování celého těla. Hlavně byste neměli myslet na svůj výkon.
-
3Vyhněte se kofeinu. Pokud nejste závislí na kávě, nedávejte si před vystoupením kávu. Možná si myslíte, že by vám dodala více energie, ale ve skutečnosti byste byli jen nervóznější a roztěkaní.
-
4Nastavte si „stopku“ pro svoji úzkost. V den vystoupení si řekněte, že si dovolíte být nervózní pouze nějakou dobu. Určete si například to, že ve 3 hodiny odpoledne musí vaše úzkost odejít. Když si stanovíte takový cíl a slíbíte si, že to uděláte, bude to pro vás snadnější.
-
5Cvičte. Cvičení vás uvolní od napětí a rozproudí vám krev. Udělejte si každý den čas na alespoň 30 minut cvičení. Pokud nemůžete, zkuste se alespoň trochu projít. Dodáte tím svému tělu potřebnou sílu.
-
6Smějte se jak to jen půjde. Ráno si pusťte svoji oblíbenou komedii, vtipné video na YouTube, nebo si zajděte na oběd s někým hodně vtipným. Když se budete smát, zapomenete na to, že jste nervózní.
-
7Přijďte brzy. Když přijdete na prezentaci dříve než publikum, budete mít pocit, že máte nad vším kontrolu. Když se ukážete v sále plném lidí, budete mnohem více nervózní. Přijďte brzy a budete klidní.
-
8Promluvte si s členy obecenstva. Někteří lidé si rádi posedí s obecenstvem a chvíli si s nimi popovídají. Díky tomu poznají, že jejich posluchači jsou také jen lidé a to jim pomůže zvládnout svá očekávání. Můžete si také sednout do publika a nikomu neříct, kdo jste.
-
9Představte si v publiku někoho, koho máte rádi. Místo toho, abyste si všechny lidi představovali ve spodním prádle (což by bylo trochu divné), představte si, že na každém sedadle v sále sedí někdo, koho máte rádi. Tento člověk vás má také rád a bude se mu líbit vše, co řeknete. Bude se smát ve vhodnou dobu, bude vás podporovat a na konci vám bouřlivě zatleská.
-
10Pijte citrusovou šťávu. Když půl hodiny před vystoupením vypijete čerstvou citrusovou šťávu, sníží se vám krevní tlak a vaše úzkost poleví. [2]
-
11Recitujte si v hlavě slova své oblíbené písničky nebo básničky. Když si najdete rytmus, budete mít nad vším kontrolu a budete se cítit klidněji. Když si budete recitovat svoji oblíbenou písničku, budete sebejistější také ohledně svého pohovoru.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Jak překonat trému před prezentací nebo projevem
-
1Mluvte zajímavě. Možná to zní samozřejmě, ale je možné, že máte trému hlavně proto, že se bojíte, že bude publiku váš projev připadat nudný. Možná na tom něco bude! I když přednášíte nudnou látku, snažte se udělat to tak, aby to lidi zajímalo a bavilo. Nebudete se tak muset strachovat o to, jestli váš projev lidi vůbec zaujme. [3]
- Pokud se to hodí, zkuste publikum rozesmát. Nadhoďte několik vtipů a zkuste tím uvolnit sebe i své posluchače.
-
2Zamyslete se nad svým publikem. Při tvorbě a zkoušení své prezentace se zamyslete nad jejich potřebami, znalostmi a očekáváními. Pokud mluvíte k mladšímu obecenstvu, mluvte jejich tónem, používejte jejich slova a snažte se mluvit zábavněji. Pokud mluvíte ke starším lidem, buďte logičtí a praktičtí. Když budete vědět, jak zaujmout své publikum, nebudete tolik nervózní.
-
3Neříkejte lidem, že máte trému. Neměli byste vystoupit na pódium a vtipkovat o tom, že jste nervózní. Všichni si totiž budou automaticky myslet, že jste sebejistí už jen proto, že na pódium vystoupíte. Když lidem řeknete, že máte trému, ztratí důvěru, kterou ve vás měli.
-
4Nahrávejte se. Při zkoušení projevu se nechejte nahrávat. Dělejte to tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem naprosto spokojeni. Když se vám nebude líbit, jak zníte na pásce, nebude se vám líbit ani to, jak zníte ve skutečnosti. Pamatujte na to a zkoušejte si to tak dlouho, dokud se vám váš hlas nebude líbit. Až budete stát na pódiu, nezapomínejte na to, jak vám to na pásce šlo a snažte tento výkon ještě překonat.
-
5Pohybujte se, ale nevrťte se. Můžete se zbavit trochy nervózní energie tím, že se budete lehce pohybovat. Když to budete dělat přirozeně a využijete gestikulace pro zdůraznění svých hlavních bodů, povede se vám zbavit se trémy. Neměli byste si ale hrát s rukama, sahat si na vlasy nebo na obličej, ani mít ruce na mikrofonu.
- Když se budete vrtět, budete ještě nervóznější a vaše publikum si toho všimne.
-
6Zpomalte. U většiny lidí jde tréma poznat proto, že mluví příliš rychle. Možná mluvíte rychle, protože jste nervózní a chcete to mít už za sebou, ale ve skutečnosti je tak mnohem těžší vyjádřit své myšlenky a oslovit publikum. Lidé, kteří mluví příliš rychle si to často ani neuvědomují, takže se snažte dělat schválně čas od času větší pauzy a dát publiku čas, aby zareagovalo na důležitá sdělení.
- Když zpomalíte, nebudete se muset bát toho, že se zakoktáte nebo přeřeknete.
- Naplánujte si prezentaci dopředu. Zvykněte si na tempo přednášení, které budete muset udržet, abyste stihli skončit včas. Při trénování mějte po ruce stopky a pravidelně je sledujte.
-
7Řekněte si o zpětnou vazbu. Pokud se chcete skutečně zbavit své trémy, měli byste se publika zeptat, jak se jim vaše prezentace líbila. Můžete jim rozdat papíry s dotazy, nebo se jich rovnou zeptat na upřímný názor. Když budete vědět, že se vám to povedlo, budete příště mnohem sebejistější. [4]Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Obecné strategie pro překonání trémy
-
1Předstírejte sebevědomí. I když se vám potí ruce a srdce buší jako na poplach, snažte se chovat se naprosto klidně. Mějte hlavu vzpřímenou, usmívejte se a nikomu neříkejte, že máte trému. Mějte správné držení těla a uvidíte, že se sami budete cítit sebejistěji.
- Dívejte se před sebe a ne na zem.
- Nehrbte se.
-
2Vytvořte si nějaký rituál. Vymyslete si rituál pro den svého vystoupení. Může jít o ranní běh, oblíbené jídlo nebo nějakou písničku, kterou si zazpíváte po cestě na vystoupení v autě. Dělejte to, co vás baví a čím se odměňujete za úspěch.
- Také vhodný talisman vám může pomoci. Vezměte si svůj oblíbený šperk nebo třeba plyšové zvíře, které vás vždy rozveselí.
-
3Myslete pozitivně. Zaměřte se na skvělé výsledky, kterých se svojí prezentací dosáhnete a nemyslete na to, co by se mohlo pokazit. Negativní myšlenky nahrazujte pozitivními. Mějte u sebe kartičku s několika pozitivními myšlenkami a kdykoli si nebudete vědět rady, vytáhněte ji a přečtěte si ji.
-
4Nechejte si poradit od jiného řečníka nebo herce. Pokud máte kamaráda, který umí skvěle přednášet, požádejte ho o radu. Možná vás naučí nové triky a ujistí vás, že trému mají úplně všichni, bez ohledu na to, jak sebejistě na pódiu vypadají.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak se zbavit trémy před hereckým vystoupením
-
1Představujte si úspěch. Než se vydáte na pódium, přestavte si sami sebe, jak svůj úkol zvládáte bez sebemenších problémů. Představujte si, jak vám lidé vestoje tleskají, jak se všichni usmívají a jak slyšíte slova chvály od režiséra. Čím více se budete soustředit na tento úspěch, tím menší strach z neúspěchu budete mít. Představte si, že to zvládnete na jedničku!
- Začněte hned od začátku. Úspěch na pódiu si začněte představovat hned, jak dostanete svoji roli. Zvykněte si na to při každém úkolu, který vás bude čekat.
- Až se bude blížit datum premiéry, pracujte na svých vizualizacích ještě tvrději a představujte si, jakou skvělou práci jste odvedli. Dělejte to každý večer před usnutím a každé ráno po probuzení.
-
2Zkoušejte si svoji roli. Dělejte to tak dlouho, dokud si ji nezapamatujete. Nezapomínejte ani na repliky lidí, kteří mluví před vámi, abyste se včas chytli. Zkoušejte si doma s rodinou a přáteli, nebo klidně i před prázdnými židlemi. Měli byste si zvyknout na hraní před lidmi. [5]
- Součástí trémy je také strach z toho, že zapomenete, co máte říkat a nebudete vědět, co dělat. Nejlepší je připravit se na to tak, že se svoji roli naučíte co nejlépe.
- Když budete trénovat před lidmi, zvyknete si na to, že nehrajete sami. Možná vám to půjde skvěle v soukromí vašeho pokoje, ale když se postavíte před obecenstvo, bude to něco docela jiného.
-
3Dostaňte se do své role. Pokud chcete skutečně překonat trému, pracujte na tom, abyste se dostali do činů, myšlenek a pocitů své postavy. Čím sladěnější spolu budete, tím pravděpodobněji zapomenete na své vlastní starosti. Představujte si, že jste skutečně svojí postavou a ne jen nervózním hercem, který se snaží tuto postavu zahrát.
-
4Sledujte svůj vlastní výkon. Sebevědomí získáte, když si budete svoji roli zkoušet před zrcadlem. Můžete se také nahrávat na pásku, abyste se později mohli poslouchat a hledat místa, na kterých musíte zapracovat. Když se budete nahrávat tak dlouho, dokud se svým výkonem nebudete sami spokojení, budete mít mnohem větší šanci na úspěch.
- Když uvidíte sami sebe, jak hrajete, zbavíte se strachu z neznámého. Když budete vědět, jak na pódiu vypadáte, budete se cítit příjemněji.
- Dávejte si pozor na manýry a sledujte pohyby svého těla.
- Poznámka: Tato metoda není pro každého. Někteří lidé se při sledování vlastního záznamu cítí ještě zranitelněji a uvědomují si každý pohyb svého těla. Pokud jste ze sledování svých nahrávek nervózní, nepoužívejte tuto metodu.
-
5Naučte se improvizovat. Improvizace je dovednost, kterou by měli zvládat všichni herci. Improvizací se připravíte na situace, kdy nepůjde vše podle plánu. Spousta herců a řečníků se bojí toho, že zapomenou své repliky, takže často předpokládají, že i ostatní členové souboru budou mít problémy – když budete umět improvizovat, budete připraveni na všechno, co vám přijde do cesty.
- Improvizace vám také pomůže uvědomit si, že není možné ovládat celé vystoupení. Nejde o to být dokonalý – jde o to být schopný zareagovat v každé situaci.
- Nechovejte se na pódiu vylekaně a nedávejte na sobě znát, že se stalo něco neočekávaného. Nezapomeňte na to, že obecenstvo nemá kopii vašeho scénáře a neví tedy, že jste právě řekli něco, co jste říct neměli!
-
6Pohybujte se. Když budete před představením a při představení fyzicky aktivní, zbavíte se napětí a udržíte si pozornost publika. Měli byste se pohybovat samozřejmě pouze v případě, že se má pohybovat i vaše postava, ale snažte se z pohybů a gestikulace vytěžit co nejvíce. Budete uvolněnější a energičtější.
-
7Vypněte svoji mysl. Až budete na pódiu, soustřeďte se pouze na svá slova, své tělo a své obličejové výrazy. Nemarněte čas tím, že budete nad vším přemýšlet a hlavou se vám budou honit myšlenky na neúspěch. Užívejte si své představení a vžijte se do své role, ať už hrajete, zpíváte nebo tančíte. Pokud umíte „vypnout“ svoji mysl a věnovat se plně svému výkonu, obecenstvo to pozná.Reklama
Tipy
- Pokud nedokážete při prezentaci udržovat oční kontakt s publikem, dívejte se na zeď nebo do světla.
- Uvědomte si, že strach a vzrušení jsou vlastně stejné pocity. Je jen na vás, jestli se budete bát, nebo se budete těšit.
- Někdy je v pořádku být trochu nervózní. Pokud jste paranoidní, že uděláte chybu, budete opatrnější. Nejvíce chyb dělají lidé, kteří mají pocit, že jsou neomylní.
- Uvědomte si, že vám obecenstvo neukousne hlavu. Uvolněte se a užívejte si to. *Herectví je vážná věc, ale přesto se u toho můžete dobře bavit.
- Předstírejte, že si svoji roli jen zkoušíte doma nebo s kamarády.
- Trénujte s malými skupinami a postupně to zkoušejte s více lidmi.
- Pokud se vám při tanci zamotají nohy, nikdo to nepozná, dokud se nezastavíte. *Pokračujte uvolněně dál a všichni si budou myslet, že to tak mělo být. To samé platí také pro herce. Obecenstvo nezná text vaší role, takže když se vám něco nepovede, improvizujte a nikdo to nepozná.
- I ti nejlepší herci a řečníci trpí trémou. Nemyslete si, že jste v tom sami. Naučte se to zvládat a brzy budete mít pocit, že jste se narodili pro pódium!
- Když zapomenete text, nezastavujte se, ale pokračujte. Snažte se říct něco, co nebylo ve scénáři. Pokud udělá chybu jiný herec, nereagujte na to, ale ignorujte to. *Pokud jde o velkou chybu, zkuste improvizovat. Schopnost improvizovat je známkou skvělého herce.
- Nejprve si to zkoušejte s kamarády a rodinou a až vám to půjde, zkuste to i před většími skupinami lidí.
Reklama
Varování
- Nepřejídejte se před svým výkonem, mohlo by vás bolet břicho a navíc byste neměli energii. Velké jídlo si nechejte až na potom.
- Zajděte si před svojí prezentací na toaletu!
- Pokud nemusíte mít kostým nějaké postavy, oblečte si něco, v čem se cítíte dobře a uvolněně. Nemusíte se příliš zabývat svým vzhledem. Vezměte si něco vhodného pro příležitost. Nemělo by se vám stát, že vám z košile bude vykukovat podprsenka. *Oblečte si něco, co nosíte rádi a v čem vypadáte dobře a seriózně.
- Připravte se jak nejlépe to umíte. Trénink je základ – čím více budete zkoušet, tím sebejistější budete. Také tím zlepšíte kvalitu svého projevu.
- Nezapomínejte na své nástupy! Jednou z nejčastějších chyb nezkušených herců je to, že sice vědí, co mají říkat, ale zapomenou na to, kdy to mají říct. Kvůli tomu se vám může stát, že se uprostřed hry rozhostí nepříjemné ticho.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/stage-fright-performance-anxiety
- ↑ http://acting.wonderhowto.com/how-to/overcome-stage-fright-271934/
- ↑ http://www.forbes.com/sites/tjwalker/2011/03/01/how-can-i-get-over-stage-fright-or-nervousness/
- ↑ http://www.forbes.com/sites/tjwalker/2011/03/01/how-can-i-get-over-stage-fright-or-nervousness/
- ↑ http://wolfgangriebe.wordpress.com/tag/35-tips-on-overcoming-stage-fright/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Overcome Stage Fright
Italiano:Superare la Paura del Palco
Español:superar el miedo escénico
Русский:справиться со страхом сцены
Nederlands:Podiumvrees overwinnen
中文:克服怯场
Bahasa Indonesia:Mengatasi Demam Panggung
العربية:التغلب على رهبة المسرح
हिन्दी:रंगमंच के भय पर विजय पाएँ
Tiếng Việt:Vượt qua Chứng Sợ Sân khấu
한국어:무대 공포증 극복하는 방법
Stránka byla zobrazena 13 320 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama