Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Narozdíl od běžného scénáře akčních filmů vám souboj s několika protivníky v reálné situaci nedává příliš šancí na úspěch a navíc poranění, která si z takové rvačky odnesete, budou rozhodně mnohem vážnější, než kdyby vás napadl pouze jeden oponent. Ve většině případů, kdy proti vám stojí několik protivníků, tedy šance rozhodně nejsou na vaší straně a to samé většinou platí dokonce i pro zkušené zápasníky. Každopádně existují určité kroky, které můžete v rámci minimalizace poranění a možnosti úniku podniknout. Pokračujte ve čtení a naučte se pár takových tipů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Boj s více protivníky

 1. 1
  Jděte po vůdci. Většina skupin, které se vás můžou snažit napadnout, bude mít známého leadera. Snažte se tuto osobu vyzvat k souboji jeden na jednoho nebo ho alespoň napadněte jako prvního. Pokud se vám ho podaří složit, zbytek skupiny bude pravděpodobně nějakou dobu neschopný akce.
 2. 2
  Naplánujte si strategickou obranu. Za každou cenu se snažte vyhnout obklíčení několika útočníky. V takové situaci by byla rychlá prohra nevyhnutelná.
 3. 3
  V každém okamžiku mějte přehled o pozici protivníků. Dokonce i ve chvíli, kdy s jedním z nich bojujete, musíte přesně vědět, kde se nacházejí jeho kumpáni. Jedině tak budete připraveni reagovat na náhlé útoky. Zaslepeně bojovat s jedním člověkem a nevšímat si okolí by byl hloupý tah - ostatní by vás rychle obklíčili a přemohli.
 4. 4
  Snažte se udržet protivníky před sebou. Tím, že celou skupinu udržíte před sebou v zorném poli zabráníte nečekaným útokům ze stran.
 5. 5
  Použijte zbraň, pokud s ní umíte zacházet. Tasením zbraně můžete ukončit celý souboj ještě před jeho začátkem. Zbraní také můžete vyrovnat početní nevýhodu nebo si alespoň polepšit v případě, že je ozbrojená i druhá strana. Pokud s používáním zbraní nemáte příliš velké zkušenosti, mohli byste její sílu nechtěně obrátit proti sobě, což by mohlo skončit i těžkým nebo dokonce smrtelným zraněním.
 6. 6
  Naplánujte agresivní útok. Jakmile se rozhodnete k útoku, nikomu nevyhrožujte, ani se nesvěřujte se svými úmysly. Pokud jste se vážně rozhodli bojovat a nevzdat se, musíte pokračovat a zaútočit nebo najít bezpečnou cestu úniku.
 7. 7
  K útoku nebo odklonění napadení využijte okolních předmětů. Při otáčení od jednoho z protivníků můžete třeba popadnout židli a přerazit ji druhému o hlavu nebo ji aspoň hodit jeho směrem.
 8. 8
  Pohybujte se. Jakmile zůstanete stát zaraženě na místě, pro ostatní už nebude žádný problém, aby vás obklopili. Raději se neustále pohybujte malými krůčky a buďte připraveni k okamžité a prudké změně pohybu.
 9. 9
  Zaútočte první. Ubránit se útokům z několika stran je téměř nemožné, a proto musíte zaútočit jako první.
 10. 10
  Zaútočte ostrými údery. Za každou cenu se snažte zredukovat početní převahu útočníků. Miřte na citlivá místa, jako jsou spánky, slabiny, kolena nebo třeba solar plexus. Užitečný může být také úder do nosu, protože může na určitou dobu protivníka dezorientovat a oslepit. Pokud se vyznáte v tlakových bodech, neváhejte je plně využít ke své výhodě.
 11. 11
  Nehrajte si na hrdiny. Hrdost vás může stát život, a proto se vůbec nestyďte používat zuby, kolena, ale třeba i nehty. Nijak se nerozpakujte oponenta kopnout do rozkroku, vyrvat mu vlasy nebo ho škrábat do očí.
 12. 12
  Za každou cenu se nenechte obklíčit. Jakmile budete na dosah některého z útočníků, budete ve velkých potížích a neschopní jakékoli obrany.
 13. 13
  Co nejdříve se pokuste utéct. Podobné situace jsou spíše tím typem soubojů, ze kterých byste měli utéct, než se snažit za každou cenu zvítězit. Pokud ale skutečně není úniku, použijte výše uvedené techniky boje.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Preventivní strategie

 1. 1
  Snažte se zabránit útoku. Konflikt vzniká už dlouho předtím, než vůbec započne samotný boj. Pozitivním a asertivním přístupem se vám může podařit násilné napadení zvrátit. Chovejte se přirozeně, nesnažte se hádat s výbušnými lidmi, které příliš neznáte, nedělejte nemístné poznámky, které by se mohli někoho hluboce dotknout a třeba se vám tak podaří konfliktní situaci minimalizovat.
 2. 2
  Utečte, pokud možno. Pokud nejste zkušený zápasník nebo nejste v situaci, ze které se nedá uprchnout, udělejte všechno proto, abyste mohli rychle utéct. Zamiřte si to někam na veřejné místo a volejte o pomoc. Útěkem se vám také nejspíš podaří útočníky rozdělit a nebudete jim tak muset čelit najednou. Při útěku buďte opatrní, abyste nevběhli přímo do pasti - protivníci vás obklopí a vy rychle prohrajete.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se naslouchat i tomu, co se během napadení děje za vámi a po stranách.
 • Jestliže je na místě útoku prašná zem, zkuste toho využít a vhoďte protivníkovi do očí hrst prachu. Způsobíte mu okamžité podráždění.
 • Nikdy se nenechte srazit na zem. Během několika sekund byste byli obklopeni a přemoženi. Za každou cenu se snažte postavit a pokračovat v boji.
 • Pokud už se na zem dostanete, zakryjte si hlavu a hrudník a snažte se co nejdříve opět postavit. Některého z útočníků můžete popadnout za nohu a srazit ho k zemi.
 • Jestliže se protivníkům podaří srazit vás na zem, pravděpodobně do vás budou opakovaně kopat. Z takové situace se velmi těžko dostává a zároveň je velmi nebezpečná, takže si zkuste alespoň bránit hlavu pažemi v jakémsi objetí.
 • Dělejte hluk. Pokud o vaší situaci bude vědět někdo v okolí, k útoku nakonec vůbec nemusí dojít.
 • Když už z nějakého důvodu skončíte na zemi, využijte toho a kopněte některého z útočníků do slabin.
 • Naučte se účinné sebeobranně.
 • Zkuste své protivníky zmást. Namísto zatnutých pěstí roztáhněte prsty a dlaně namiřte k zemi. Některé útočníky může takový nestandardní způsob boje zmást a vystrašit. Mohli byste tak získat potřebnou chvíli k přemýšlení.
 • Na neznámá místa plná neznámých lidí cestujte pouze ve skupině více osob.
Reklama

Varování

 • Všechny výše popsané kroky jsou velmi nebezpečné a měli byste se proto podobným situacím vyhýbat. Také se snažte nechodit přes problémová místa, a to obzvláště v noci.
Reklama

O tomto wikiHow

Dany Zelig
Spoluautorem článku je :
Instruktor Krav Maga
Tento článek spoluautorem článku je Dany Zelig. Dany Zelig je zakladatelem a majitelem společnosti Tactica a Tactica Krav Maga Institute se sídlem v kalifornském San Franciscu. Je instruktor izraelské Krav Magy 2. generace Imi Lichtenfelda, certifikovaný přímo nejvyšším žákem Imi a vedoucí hodnotícího výboru. V roce 1987 obdržel od izraelského Wingate Institute v Izraeli certifikaci Military Krav Maga instruktora. Tento článek byl zobrazen 7 229 krát
Kategorie: Bojová umění
Stránka byla zobrazena 7 229 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama