Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bez ohledu na to, zda se snažíte svoji závist skrýt za úsměvy, nejde o něco, čeho by bylo snadné se zbavit. Závist vám může přerůst přes hlavu a rozvinout se do žárlivosti, nebo dokonce deprese. Co tedy můžete udělat pro to, abyste se jí zbavili dříve, než vás zničí? Přestaňte se srovnávat s ostatními, buďte vděční za to, co máte a naučte se vnímat svět objektivněji, aby u vás závist neměla žádnou šanci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyhněte se srovnávání

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, jak vám závist škodí. Jakým způsobem vám závist negativně ovlivňuje život? Máte zničený vztah s kamarádem, protože nedokážete předstírat, že mu přejete jeho úspěchy? Kontrolujete neustále Facebookovou stránku svého bývalého partnera a díváte se na fotky jeho snoubenky? Nebo nesnášíte svého spolužáka, kterému se daří v umění? Všechny tyto věci jsou příklady toho, jak z vás závist vysává energii, kterou byste mohli věnovat něčemu jinému. Závist vám může škodit následujícími způsoby:
  • Bere vám čas
  • Sžírá vaše myšlenky
  • Kazí vám vztahy
  • Ničí vaši osobnost
  • Vytváří negativní myšlenky
 2. 2
  Přestaňte se odsuzovat. Když někomu závidíme, často je to proto, že si sami připadáme neschopní. Zaměřujeme se na cizí kariéry, partnery, majetek, nebo inteligenci, protože máme pocit, že nic z toho sami nemáme. Zkuste se přestat odsuzovat a mít se raději – uvidíte, že nebudete ostatním tolik závidět.
  • Je například možné, že závidíte kamarádovi jeho pracovní úspěchy, protože sami takové štěstí nemáte. Snažte se být trpěliví a tvrdě pracujte – když do toho dáte vše, vyplatí se vám to.
  • Závist pramení z všeobecného odsuzování – když budete přemýšlet nad tím, co je lepší, než něco jiného a budete se rozhodovat na základě toho, co nemáte, budete nešťastní a závistiví. Buďte otevřenější a neuvažujte tak černobíle.
 3. 3
  Žijte podle svých vlastních definic úspěchu. Hodnotíte sami sebe podle úspěchů ostatních lidí? Uvědomte si, že úspěch neznamená mít spoustu peněz, velký dům a několik aut, nebo být velmi pohledný. Úspěch znamená zjistit, co je pro vás nejlepší a žít život naplno. Když se přestanete zajímat o společenské standardy úspěchu a zaměříte se na to, co zajímá a baví vás, nebudete se tolik srovnávat s ostatními lidmi.
  • Uvědomte si, že je naprosto v pořádku, že se nacházíte v jiné životní fázi, než ostatní lidé. To, že nemáte práci svých snů, nebo milujícího partnera, přece neznamená, že byste měli závidět lidem, kteří tyto věci mají. Život není série rámečků, které musíte postupně odškrtnout. Každý má svoji vlastní životní cestu a ničí cesta není smysluplnější, než cesta někoho jiného.
 4. 4
  Využijte své závisti jako motivace. Všechen čas, který trávíte tím, že si přejete být jako ostatní lidé, byste měli trávit prací na sobě. Pokud něco opravdu chcete, začněte na tom pracovat. Není nic špatného na troše soutěživosti (když vám to pomůže dosáhnout toho, co chcete). Když vás vaše závist bude nabíjet a podporovat v tom, abyste na sobě pracovali, nebudete mít čas srovnávat se s ostatními.
  • Pokud někomu závidíte jeho vzhled, začněte pracovat na tom, abyste byli sami krásnější a naučte se ocenit svoji krásu.
  • Pokud někomu závidíte majetek, začněte šetřit, abyste si mohli také pořídit vše, co chcete.
  • Pokud někomu závidíte úspěchy, začněte pracovat tvrději, abyste dosáhli podobných cílů.
 5. 5
  Uvědomte si, že nikdy nevíte všechno. Možná to vypadá, že má někdo vše, co člověk může chtít – partnera, krásné vlasy, samé jedničky, peníze, nebo pracovní úspěchy. Musíte si ale uvědomit, že věci nejsou vždy takové, jaké se zdají být a že nikdo nemá dokonalý život. Pokud máte pocit, že někdo má vše, co chcete, je velmi pravděpodobné, že vy máte naopak něco, co by si tento člověk přál mít. Neidealizujte si ostatní lidi a nemyslete si, že někteří lidé mají neomezené štěstí. Možná sami nevíte, co je jejich slabostí – lidé dokážou své nedostatky mistrně skrývat. Nezapomínejte na to, že nikdo není dokonalý.
  • Tento poznatek by vám měl stačit ke spokojenosti. Není důležité přemýšlet nad tím, kdo má jaké slabosti a nedostatky. Uvědomte si, že každý nějaké nedostatky má a přestaňte lidem závidět.
 6. 6
  Pamatujte si, že úspěchy ostatních lidí vás nijak neovlivňují. Řekněme, že některý z vašich přátel začal běhat, zhubl 10 kilo a nedávno zaběhl svůj první maraton. Jistě je to skvělý úspěch, ale vám nic nebrání v tom, abyste se do toho pustili také. Vaše úspěchy nezávisí na ostatních lidech. Co se týče hledání lásky, získání skvělé práce, nebo čehokoli jiného, můžete toho dosáhnout bez ohledu na úspěchy ostatních lidí.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte vděční

 1. 1
  Zaměřte se na své talenty a schopnosti. Až se přestanete srovnávat s ostatními, zaměřte se na svá pozitiva. Věnujte energii věcem, které vás baví a které vám jdou, abyste se mohli stále zlepšovat. Když začnete více cvičit na cello, nebo se pustíte do psaní disertační práce, nebudete mít čas starat se o to, co dělají ostatní lidé. [1]
  • Když se vám stane, že začnete myslet na všechno, co nemáte, vědomě tyto myšlenky zastavte a začněte myslet na to, co máte. Dělejte to tak pokaždé, když vás přepadne závist. Když odmítnete myslet na to, co mají ostatní a budete myslet raději na to, co máte vy, budete pozitivnější a zbavíte se závisti.
  • Uvědomte si, že ne každý má to, co máte vy. Je dokonce možné, že někteří lidé závidí i vám.
 2. 2
  Buďte vděční za své blízké. Představte si všechny lidi, kteří vás mají rádi a udělali by pro vás cokoli a zamyslete se nad tím, co byste udělali vy pro ně. Když se zaměříte na své blízké, hned budete myslet pozitivněji a zapomenete na závist. Nebudete si říkat, že vám v životě něco chybí a budete vděční za to, že máte lidi, kteří vás nají rádi. Být vděčný je v podstatě to samé, jako být všímavý. Jde o to zaměřit se na přítomnost a myslet na to, co již máte, ne na to, co nemáte a chtěli byste mít.
 3. 3
  Změňte to, co můžete změnit a akceptujte to, co změnit nemůžete. Je důležité vědět, co je možné změnit a co změnit nelze. Věnujte energii věcem, na kterých můžete pracovat a nemarněte čas prací na něčem, co nelze změnit. Když budete stále myslet na to, co není možné změnit, budete stále negativní a možná dokonce upadnete do depresí. Uvědomte si, že nemáte neomezené množství času a že byste svůj čas měli věnovat něčemu, co skutečně stojí za to.
  • Pokud například kamarádovi závidíte jeho hudební nadání a chcete umět zpívat a psát písně, začněte na tom pracovat. Začněte studovat hudbu, choďte na lekce zpěvu, postupně se učte zpívat – jednoduše do toho dejte všechno. Pokud máte pocit, že máte šanci prorazit na hudební scéně, nebo jen chcete dělat to, co vás baví, neměli byste se nechat ničím zastavit.
  • Existují ovšem i věci, které nezměníte ani když budete tvrdě pracovat. Pokud například milujete manželku svého kamaráda, která je za něho šťastně vdaná, budete se muset smířit s tím, že máte smůlu. Je důležité dosáhnout smíření dříve, než se vaše závist změní na extrémně negativní sílu.
 4. 4
  Travte čas s vděčnými lidmi. Pokud se vaši přátelé neustále s někým srovnávají a stěžují si kvůli tomu, co všechno jim chybí, měli byste si hledat jiné přátele. Když budete trávit více času s lidmi, kteří jsou vděční za to, co mají, budete také mnohem vděčnější. Travte čas se spokojenými lidmi, kteří se nesrovnávají s ostatními. Najděte si přátele, kteří neodsuzují ostatní, jsou štědří a milí a brzy se budete cítit mnohem lépe.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Upravte svůj pohled na věc

 1. 1
  Napište si seznam věcí, za které jste vděční. Možná to zní trochu otřepaně, ale pokud si pravidelně nepřipomínáte, jaké štěstí máte, měli byste si zapsat všechny věci, za které jste vděční. Pište tak dlouho, dokud nebudete mít alespoň 50 věci – podstatných i nepodstatných. Pokud se ani potom nebudete cítit lépe, napište si dalších padesát věcí. [2] Až budete hotovi, budete mít před sebou spoustu věcí, které by vás měly dělat šťastnými. Uvidíte, že závist je naprosto zbytečná. Zde je několik věcí, které si na seznam můžete napsat:
  • Vaše talenty
  • Vaše oblíbené fyzické rysy
  • Váš nejlepší kamarád
  • Váš pes
  • Vaše oblíbené jídlo
  • Věci, které vás vždy rozesmějí
  • Příjemné vzpomínky
  • Věci, na které se těšíte
  • Oblíbené věci, které vlastníte
  • Vaše úspěchy
 2. 2
  Zkuste si jeden celý den nestěžovat. Pokud jste závistivý člověk, který si ale na nic nestěžuje, tento trik není nic pro vás. Pokud vás ale závist sžírá a způsobuje vám, že jste negativní, zkuste si prožít jeden den aniž byste si na cokoli stěžovali. Pravděpodobně to není něco, co byste mohli zvládnout dlouhodobě, ale možná vám to ukáže, že některé vaše stížnosti jsou naprosto zbytečné a že příliš často mluvíte negativně. Pokud zjistíte, že musíte být většinu dne potichu, pravděpodobně byste měli zapracovat na tom, jak často si stěžujete.
  • Pokud to chcete zkusit, měli byste si přestat stěžovat úplně na vše – i sami na sebe. Neponižujte se nesrovnávejte se s nikým jiným, ani si nepřejte, abyste byli jiní.
  • Možná si uvědomujete, že vaše stěžování ovlivňuje i ostatní lidi. Opravdu není nic skvělého na tom trávit čas s člověkem, který si neustále na něco stěžuje. Když změníte svůj přístup, pravděpodobně se zlepší i vaše vztahy.
 3. 3
  Zkuste být jeden týden naprosto pozitivní. Negativita živí závistivého démona uvnitř vás a může za to, že si přejete něco, co nemáte. Čím posedlejší budete, tím horší to bude pro vaši duši. Zkuste být týden pouze pozitivní a uvidíte, že se budete cítit lépe. Zde jsou příklady věcí, kterým byste se měli vyhnout:
  • Reklamy. Když budete stále sledovat reklamy na oblečení, které si nemůžete dovolit, začněte závidět lidem, kteří si toto oblečení mohou koupit. Všechny reklamy vaši závist jen prohloubí. Měli byste přestat sledovat televizi a místo módních časopisů si číst raději knihu.
  • Sociální sítě. Pokud máte pocit, že se srovnáváte se svými přáteli na Facebooku, nejste v tom sami. Studie prokázaly, že čím častěji lidé používají Facebook, tím závistivějšími se stávají. [3] Pokud trávíte na sociálních sítích hodně času, zkuste to na jeden týden omezit na minimum.
 4. 4
  Každý den zalichoťte pěti lidem. Snažte se lichotit každý den někomu jinému, abyste nechválili stále stejné lidi. Chvalte jim něco, co se vám na nich skutečně líbí – nelichoťte neupřímně! Když se zamyslíte nad tím, co se vám na ostatních lidech líbí a řeknete jim to nahlas, budete stále pozitivní a nebudete se srovnávat s ostatními.
 5. 5
  Dělejte dobrovolnickou práci. Pomůže vám to zapomenout na to, co vám chybí. Když budete pomáhat lidem, kteří potřebují vaši pomoc, uvědomíte si, jaké máte štěstí. Dopřejte si dávku reality tím, že budete nalévat polévku bezdomovcům, nebo budete pomáhat v nemocnici či v útulku pro zvířata. [4] Zamyslete se nad svými zkušenostmi. Pomáhat ostatním vám umožní uvědomit si, co vše máte a jak vaše pozitivní chování může pomoci udělat svět lepším místem.
  Reklama

Tipy

 • Přestaňte se srovnávat s ostatními.
 • Uvědomte si, že jste skvělí a že máte spoustu dobrých vlastností.
 • Nepopírejte svoji závist a žárlivost – uvědomte si, že žárlíte a snažte se to změnit.
 • Nezapomínejte na to, že i lidé, kterým závidíte, mají nedostatky a chyby.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 999 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 11 999 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama