Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vrstvení jednoho obrázku přes druhý je skvělým způsobem, jak dodat vašim fotkám nové pozadí, jak spojit dva nesourodé obrázky, nebo jak si vyrobit falešnou fotografii s vaší oblíbenou celebritou. Ať už se snažíte přidat několik ozdob na vánoční pohlednici, nebo zmást někoho podvrhnutou fotkou, můžete toho dosáhnout se zdarma dostupným softwarem. Postupujte podle tohoto návodu a naučte se překrývat jeden obrázek druhým.

Metoda 1 ze 3:
Jednoduché fotografie

 1. 1
  Tuto metodu využijte na jednoduché koláže. Postupujte dle tohoto návodu, chcete-li jednoduše a rychle složit několik fotografií do jediného obrázku. Tento způsob se nehodí pro tvorbu přesvědčivých upravených fotek, může však být tím pravým, když chcete rychle vyrobit zábavnou vánoční pohlednici, nebo podobný amatérský výtvor.
  • K dosažení nejlepších výsledků si stáhněte některý ze zdarma dostupných nástrojů pro úpravu fotografií, jako jsou GIMP, Paint.NET, nebo Pixlr. Pokud už náhodou vlastníte profesionální software typu Photoshop či Paint Shop Pro, můžete jej samozřejmě použít. Rozhodně však není nutné, abyste si jej kupovali.
  • Protože tento postup vyžaduje práci jen s několika málo nástroji, můžete jej provést v jednouchém programu, který jsme ještě nezmínili: třeba v Malování Windows. Nicméně, nebudete moci využít nástroje "prolnutí", kterým dosáhnete atraktivnějších výsledků, a bez funkce "vrstev" snáze pokazíte ty krycí části fotografie, které jste chtěli ponechat beze změny.
 2. 2
  Nejprve si otevřete obrázek pozadí. Tento obrázek bude sloužit jako pozadí pro obrázek/obrázky, které chcete překrývat. Nejprve jej potřebujete SouborOtevřít.
  • Použijte SouborUložit jako k uložení obrázku pod novým jménem, pokud si chcete ponechat jeho originální verzi. Můžete to také udělat až nakonec, když si však obrázek uložíte předem, vyhnete se riziku, že na to zapomenete a přepíšete si původní soubor.
 3. 3
  Otevřete si obrázek, kterým chcete překrývat. Část tohoto obrázku budete potřebovat přenést na obrázek pozadí. Otevřete si tento druhý obrázek v novém panelu stejného programu, ve kterém máte otevřeno pozadí. Tento budete rozhodně chtít SouborUložit jako pod novým jménem, abyste zabránili změně originálu.
 4. 4
  Zvolte nástroj pro výběr kruhu. Měli byste vidět mřížku s tlačítky, na nichž jsou různé obrázky. Obvykle je na levé straně obrazovky. To jsou vaše nástroje. Klikněte na kruh nebo ovál z čárkované či tečkované čáry. Nečastěji jej najdete u horní strany seznamu.
  • Abyste si byli jisti výběrem správného nástroje, můžete na něj najet kurzorem myši a počkat, než se zobrazí jeho název. Nástroj může být označen jako „výběr elipsy“, „vybrat elipsu“ a podobě.
  • Pokud nemůžete najít nástroj pro výběr, můžete namísto něj použít nástroj „laso“, nebo „nástroj pro výběr čtyřúhelníku“.
 5. 5
  Chyťte a táhněte myší kolem části obrázku, kterou chcete přenést. Táhněte kurzorem kolem osoby, zvířete nebo jiného kusu obrázku, který chcete umístit na jiné pozadí. Snažte se vytvořit atraktivně vyhlížející výběr, kde je objekt v jeho středu, a kde nejsou žádné nevhodné prvky (jako něčí ruka, trčící ze strany).
  • Většina nástrojů pro úpravu fotografií nabízí příkaz Obrátit výběr , který umožňuje vybrat vše krom toho, co je zrovna ve výběru. To se hodí, když potřebujete zjistit, jak vypadá váš výběr samotný: použijte Ctrl + Shift + I (nebo command + Shift + I na Macu) k obrácení výběru, a poté UpravitVyjmout k odstranění všeho s výjimkou obrázku, který budete přenášet. Připravte si UpravitZpět, abyste mohli vyzkoušet další způsoby výběru.
  • Pokud se vám nelíbí žádný z výběrů, možná budete muset postupovat dle návodu na Překrytí složitého obrázku.
 6. 6
  Změkčete hrany výběru (volitelný krok). Výsledný obrázek bude možná mít příliš hrubé, nebo divně vypadající hrany, díky čemuž bude konečný výsledek působit nepřirozeně a zřetelně uměle. To můžete doladit pomocí nástroje „prolnutí“ či „nastavení prolnutí“, umožňujícího změkčit hrany výběru. Avšak pozor, v různých programech je k funkci prolnutí třeba přistupovat rozdílně:
  • Ve Photoshopu klikněte na výběr pravým tlačítkem a zvolte Prolnutí.[1]
  • V Gimpu použijte horní menu: VybratProlnutí.[2]
  • U programu Paint.NET si budete muset stáhnout Plugin prolnutí, a pak otevřít jeho menu, abyste tento nástroj mohli použít.
  • V Pixlr a Paint Shop Pro klikněte na nástroj výběru a změňte u něj nastavení prolnutí předtím, než uděláte samotný výběr. [3] [4]
  • V jakémkoliv programu byste měli vidět možnost zadat číselnou hodnotu, která určuje, jak radikální efekt prolnutí bude. Jednotkou této hodnoty jsou pixely. U této metody začněte s 1 či 2 pixely, předejdete tím ztrátě jemných detailů.
 7. 7
  Jakmile se vám podaří vyrobit výběr, se kterým jste spokojení, zkopírujte jej a vložte do obrázku pozadí. Uděláte to pomocí příkazů UpravitKopírovat a UpravitVložit. Před vložením zkontrolujte, že jste se přepnuli na požadovaný obrázek pozadí.
  • Pokud se vám zkopíruje vše krom vašeho výběru, musíte použít příkaz Obrátit výběr podruhé, čímž se vrátíte k původnímu výběru.
 8. 8
  Přesuňte obrázek a upravte jeho velikost, aby byl v měřítku. Zvolte nástroj pro přesun, který vypadá jako kurzorová šipka, nebo jako kompas ukazující čtyři směry. Pak chyťte a přetáhněte překryvný obrázek na požadované místo. Pokud chcete změnit rozměry překryvného obrázku, postupujte dle následujících kroků:
  • Pro změnu rozměrů obrázku přejděte na SouborVolná úprava (nebo stiskněte Ctrl + T).
  • Kolem překryvného obrázku by se měl zobrazit rámeček. Chyťte a přetáhněte jeho hrany a rohy, abyste změnili velikost a tvar obrázku. Pro zachování proporcí podržte během tažení rohu Shift.
  • Pokud se pohne to, co nemá, zkontrolujte, že jste na správné vrstvě pomocí ZobrazitVrstva, nebo OknoVrstva. Tam klikněte na vrstvu, která obsahuje překryvný obrázek.
 9. 9
  Použijte SouborUložit jako k uložení výsledku pod novým jménem. Před ukládáním zkontrolujte, že máte vybraný obrázek obsahující konečný výsledek vaší snahy. Měl by se objevit před všemi ostatními obrázky.
  • Stejným způsobem můžete přidat do tohoto obrázku další obrázky. Nezáleží přitom na tom, kolikrát původní obrázek změníte.
  • Pro změnu toho, zda se obrázek objeví nad či pod ostatními fotkami, otevřete nabídku Vrstev pomocí ZobrazitVrstvy, nebo OknoVrstvy z horního menu. Poté přetáhněte náhled každého z obrázků v seznamu nahoru či dolů. Nejníže posazený obrázek by měl vždy být pozadím, zatímco nejvyšší vrstva bude vždy zobrazena zcela nahoře, nad vším ostatním.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Složité obrázky

 1. 1
  Zvažte složitost originálního obrázku a určete, co z tohoto návodu budete potřebovat. V této metodě se naučíte používat nástroj „kouzelná hůlka“, který rychle odstraňuje z vašeho obrázku výběr s určitou barvou. Ten vám umožní izolovat kus obrázku, který chcete přenést. Mnohem lépe však bude fungovat u obrázků s jednoduchým jednobarevným pozadím s drobným stínem, nebo při přenosu kusu obrázku se silným ohraničením, oddělujícím výběr od pozadí.
  • Pokud kus obrázku, který chcete vyjmout, leží na složitém pozadí, budete muset přeskočit rovnou na krok „Zvolte nástroj pro výběr“ dále v tomto návodu, a poté ručně ohraničit výběr, který chcete přenést.
  • Návod na rychlé a snadné spojení obrázků, které nemusí působit přesvědčivě, najdete pod sekcí Rychlé překrytí obrázků.
 2. 2
  Stáhněte si zdarma dostupný nástroj na úpravu fotografií, pokud jej ještě nemáte. Překrytí obrázků nejlépe dosáhnete s pomocí softwaru na úpravu fotek. Pokud nevlastníte profesionální program typu Photoshop či PaintShop Pro, můžete si stáhnout zdarma dostupnou alternativu, jako jsou Pixlr, GIMP, nebo Paint.NET.
  • Používáte-li Mac, zkuste v počítači vyhledat GIMP dříve, než některý z těchto programů začnete stahovat. Možná už jej máte na počítači nainstalovaný od výroby.
  • Ze zdarma dostupných alternativ se profesionálním programům nejvíce podobá GIMP. [5] Pokud vás však zajímá jen prokládání fotografií, může pro vás být snazší použít některý z ostatních zdarma dostupných programů.
  • Než se pokusíte použít software, který zde neuvádíme, ověřte si, že podporuje vrstvení. Provedete to tak, že si zkusíte v nápovědě k programu vyhledat slovo „Layers“ („vrstvy“), nebo si přečtete popis funkcí programu na jeho webových stránkách.
  • S touto metodou neuspějete v Malování, Malování Windows, ani v Inkscape.
 3. 3
  Otevřete s pomocí daného zvoleného programu obrázek pozadí. Ten bude sloužit jako pozadí pro menší obrázky, které na něj budete přidávat.
  • Pokud se do programu pro úpravu fotografií nedostanete dvojitým kliknutím na obrázek, budete muset nejprve otevřít tento program, a poté použít příkazy SouborOtevřít z horní nabídky, s pomocí nichž vyberete soubor obrázku.
 4. 4
  V novém okně otevřete druhý obrázek. Bude jím obrázek obsahující prvek, kterým budete překrývat pozadí. Když přejdete ve foto editoru na SouborOtevřít, měl by se nový obrázek otevřít automaticky v novém okně, aniž by došlo ke změně obrázku prvního. Od teď můžete mezi oběma obrázky přepínat. Jeden z nich můžete také chytit a přetáhnout mírně do strany, pokud vám to pomůže lépe vidět obě okna. Každému z oken můžete navíc tažením za spodní pravý roh změnit velikost.
  • Nejjednodušší bude práce s obrázkem, na kterém vybíraný objekt ostře kontrastuje s pozadím.
 5. 5
  Uložte si druhý obrázek pod jiným jménem. Přejděte na SouborUložit jako a libovolně změňte jméno tohoto obrázku. Nyní jej můžete upravovat, aniž byste zničili originál.
  • Pro vytvoření duplikátu souboru musíte zvolit Uložit jako, a poté změnit jméno souboru. Pokud kliknete jen na Uložit, nebo kliknete na Uložit jako, aniž byste zároveň změnili jméno souboru, budete nadále pracovat s originálem.
  • Jakmile máte vytvořený nový soubor, pamatujte na časté ukládání v něm provedených změn pomocí SouborUložit. Díky tomu o svou práci nepřijdete.
 6. 6
  Vyberte si nástroj kouzelná hůlka, kterým budete odstraňovat nežádoucí části obrázku. Klikněte na obrázek kouzelné hůlky v mřížce obrázků nástrojů, kterou najdete po levé ruce. Tento nástroj vám umožní vybrat obrovská barevná pole v určitém barevném rozsahu pomocí jediného kliknutí na libovolnou část obrázku. Pixel, na který kliknete, se stane základem barevného rozsahu výběru.
  • Nástroj kouzelná hůlka vypadá jako tyčka se zářícím světýlkem na jednom konci. Pokud si nejste jistí, že jste zvolili správný nástroj, podržte na něm na pár sekund kurzor, dokud se neobjeví jeho název.
  • V GIMPu je tento nástroj pojmenován „Přibližný výběr“, jeho obrázek je však podobný.
 7. 7
  Upravte nastavení kouzelné hůlky. Nastavení by se mělo zobrazit nad obrázkem poté, co jste nástroj vybrali. Zkontrolujte, že je zaškrtnuto políčko „Navazující“, takže můžete odstranit jen skupiny nejbližších pixelů. Jinak byste odstraňovali pixely z daného barevného rozsahu odkudkoliv z obrázku. Toleranci upravte podle toho, jak stejnorodé je pozadí, a jak kontrastuje s obrázkem, který chcete vybrat. Nízká tolerance omezí počet vybraných barev, hodí se tak, když mají pozadí a popředí podobné barvy. Naopak vysoká tolerance povede k širšímu výběru barev, hodí se tak pro obrázky s ostrým kontrastem.
 8. 8
  Vyberte nežádoucí části obklopující obrázek, který chcete přenést. Nejprve klikněte na barvu v nežádoucí části obrázku, čímž dojde k výběru oblasti v rámci této barvy. Měla by se vám zobrazit blikající čára, ohraničující vybranou oblast. Při klikání na další oblasti držte Shift či Ctrl, dokud nevyberete většinu nežádoucích částí, které bezprostředně obklopují obrázek, který chcete přenést.
  • Nejspíše budete v průběhu toho muset s pomocí nastavení kouzelné hůlky několikrát upravit toleranci. Pokud se označují části obrazu, který chcete přenést, snižte toleranci. Pokud se označují příliš malé oblasti, zvyšte ji.
  • Kdykoliv vytvoříte nežádoucí výběr, klikněte na UpravitZpět. Mělo by dojít k odstranění výsledků posledního kliknutí, nikoliv k návratu do originálního obrázku. Můžete k tomu také použít klávesnici: ve Windows stiskněte Ctrl + Z, na Macu pak command + Z.
  • Pokud se vám nedaří vybrat větší část nežádoucích kusů obrazu tak, abyste zároveň nevybrali i kus obrázku, který chcete přenést, budete zřejmě muset přeskočit rovnou na krok „Zvolte nástroj pro výběr“, a poté ručně obkreslit obrázek pomocí nástroje laso.
 9. 9
  Změkčete hrany výběru (volitelný krok). Výsledný obrázek bude možná mít příliš hrubé, nebo divně vypadající hrany, díky čemuž bude konečný výsledek působit nepřirozeně a zřetelně uměle. To můžete doladit pomocí nástroje „prolnutí“ či „nastavení prolnutí“, umožňujícího změkčit hrany výběru. Avšak pozor, v různých programech je k funkci prolnutí třeba přistupovat rozdílně:
  • Ve Photoshopu klikněte na výběr pravým tlačítkem a zvolte Prolnutí.[6]
  • V Gimpu použijte horní menu: VybratProlnutí.[7]
  • U programu Paint.NET si budete muset stáhnout Plugin prolnutí, a pak otevřít jeho menu, abyste tento nástroj mohli použít.
  • V Pixlr a Paint Shop Pro klikněte na nástroj výběru a změňte u něj nastavení prolnutí předtím, než uděláte samotný výběr. [8] [9]
  • V jakémkoliv programu byste měli vidět možnost zadat číselnou hodnotu, která určuje, jak radikální efekt prolnutí bude. Jednotkou této hodnoty jsou pixely. U této metody začněte s 1 či 2 pixely, předejdete tím ztrátě jemných detailů.
 10. 10
  Pro odstranění vybrané oblasti stiskněte Delete. Můžete také použít příkazy UpravitVyjmout z horního menu. Je lepší dělat to pravidelně s vybranými kousky obrázku, než se snažit označit a naráz smazat celou oblast. Snáze se tak vyhnete chybám a odvedete precizní práci.
  • Jakmile vám kolem obrázku, který chcete přenést, zůstane jen malý kus nežádoucí plochy, může se vám pro jeho výběr a vymazání hodit přiblížení. Tlačítko Přiblížit vypadá jako lupa se znakem "+" uvnitř. Příkaz pro přiblížení najdete také v horním menu: ZobrazitPřiblížit.
  • Když smažete výběr, může se na daném kusu obrázku vykreslit šachovnicový vzor, nebo se vyplní jednolitou barvou. Tak či tak, překrytí by mělo fungovat správně.
 11. 11
  Zvolte nástroj pro výběr. Obvykle najdete nabídku těchto nástrojů poblíž vršku seznamu nástrojů. Vypadají jako čtverec, kruh a provazové laso. Nástroje s ikonou čtverce a kruhu slouží k výběru části obrazu v daném tvaru, zatímco lasem lze nakreslit tvar libovolný. Pokud vám okolo obrázku, který se snažíte přenést, zůstaly nesmazané části pozadí, laso vám usnadní jejich odstranění.
 12. 12
  Vyberte kus obrázku, který chcete přenést, kliknutím a tažením myši okolo něj. Pokud jste už odstraňovali pozadí kolem tohoto obrázku, dejte si pozor, abyste do výběru nezahrnuli i některé nesmazané oblasti. Bez obav však můžete zahrnout do výběru kusy vybarvené jednolitou barvou, nebo ty se šachovnicí. Tyto oblasti nebudou do výběru zařazeny.
  • Pokud se vám nepodařilo odstranit složité pozadí pomocí kouzelné hůlky, přibližte si obrázek pomocí příkazu z horního menu: ZobrazitPřiblížit. Poté s pomocí lasa pomalu obkreslujte obrázek, který chcete přenést. Dosažení přeného výsledku vám může trvat několik minut. Poté, co zkopírujete a vložíte svůj první vybraný obrázek na nové pozadí, budete pravděpodobně muset použít laso znovu. Odstraníte s jeho pomocí přebytečné části obrázku, které jste poprvé nechtěně zahrnuli do výběru.
 13. 13
  Zkopírujte vybranou oblast, přepněte se do obrázku pozadí, a poté vybranou oblast vložte. Můžete to provést pomocí klávesnice (Ctrl + C pro kopírování, Ctrl + V pro vložení), nebo z menu Změnit. Pokud obrázek stále vypadá příliš ostře či nepřirozeně, klikněte na Zpět a zvyšte o pár pixelů úroveň prolnutí.
  • Pokud nevíte, jak na prolnutí výběru, podívejte se na krok přímo nad touto sekcí, označený "Změkčete hrany výběru ".
  • Pokud jste si jistí, že jste obrázek vložili, a přesto jej nevidíte, otevřete si Paletu vrstev pomocí OknoVrstva, nebo ZobrazitVrstva. Měli byste vidět vrstvu s malým náhledem obrázku na šachovnicovém pozadí, který vypadá stejně jako obrázek, který jste vkládali. Přetáhněte tuto vrstvu směrem vzhůru, až na vršek seznamu vrstev. Tím zajistíte, že se zobrazí nikoliv pod, ale nad obrázkem s pozadím.
 14. 14
  Přesuňte obrázek a upravte jeho velikost, aby byl v měřítku. Zvolte nástroj pro přesun, který vypadá jako kurzorová šipka, nebo kompas ukazující čtyři směry. Pak chyťte a přetáhněte překryvný obrázek na požadované místo. Pokud chcete změnit rozměry překryvného obrázku, postupujte dle následujících kroků:
  • Pro změnu rozměrů obrázku přejděte na SouborVolná úprava (nebo stiskněte Ctrl + T).
  • Kolem překryvného obrázku by se měl zobrazit rámeček. Chyťte a přetáhněte jeho hrany a rohy, abyste změnili velikost a tvar obrázku. Pro zachování proporcí podržte během tažení rohu Shift.
  • Pokud se pohne to, co nemá, zkontrolujte, že jste na správné vrstvě pomocí ZobrazitVrstva, nebo OknoVrstva. Tam klikněte na vrstvu, která obsahuje překryvný obrázek.
 15. 15
  Použijte SouborUložit jako k uložení výsledku pod novým jménem. Před ukládáním zkontrolujte, že máte vybraný obrázek, který obsahuje překrytí. Pozor, ať omylem nevyberete okno, které obsahuje jen osekaný obrázek bez kusu, který jste přenesli.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Dodatečné efekty

 1. 1
  Vyberte překryvnou vrstvu. Otevřete nabídku Vrstvy pomocí ZobrazitVrstva, nebo OknoVrstva, a poté vyberte vrstvu obsahující překryvný obrázek. Nyní můžete začít objevovat široké možnosti pro změnu jeho vzhledu.
  • Existuje celá řada programů pro úpravu fotografií, každý z nich pak má širokou nabídku možností jinak uspořádanou. Pro nalezení funkcí obecných návrhů popsaných níže, nebo pro experimentování na vlastní pěst vyzkoušejte nabídky Filtr a Vrstva.
 2. 2
  Nastavte překryvnému obrázku průhlednost, bude působit strašidelně. Jemná průhlednost také může zlepšit vzhled překryvného obrázku v případě, že jste využili metodu pro rychlé překrytí. Jde o jednoduchou dodatečnou úpravu, která vyžaduje jen trochu úsilí.
  • Poblíž seznamu vrstev, který jste se naučili zobrazit v předchozích krocích, by se měl nacházet rámeček označený Neprůhlednost. Do něj zadáte číslo od 0 (neviditelný) do 100 (kompletně neprůhledný), nebo změníte průhlednost stupňovitě pohybem posuvníku.
 3. 3
  Nastavte stín vržený překryvným obrázkem, aby k pozadí lépe seděl. Efekt Vržený stín přidává pod objekt novou stínovou vrstvu, takže objekt vypadá jako součást pozadí. Pro přirozenější vzhled výsledného efektu možná budete muset postupovat dle níže uvedených návrhů.
  • V GIMPu najdete tuto možnost pod FiltrSvětlo a stín.
  • Ve Photoshopu ji najdete přes VrstvaStyl vrstvy Vržený stín.[10]
  • Vyberte vrstvu stínu, abyste ji mohli upravovat. Je-li to nutné, použijte příkaz FiltrRozmazat, čímž snížíte ostrost stínu.
  • Můžete použít příkaz UpravitVolná úprava, kterým změníte pozici a tvar tak, aby odpovídaly směru světla na fotografii z pozadí.
 4. 4
  Pohrajte si s dodatečnými efekty. Každý z nejpoužívanějších programů pro úpravu fotek jich nabízí nespočet. Zkuste si pohrát s Volbami prolnutí, kterými můžete dosáhnout přirozenějšího vzhledu překryvného obrázku, nebo s kterýmkoliv dalšími efekty, určenými pro hloupé i umělecké úpravy.
  Reklama

Tipy

 • Pro vymazání malinkých odchylek i obrovských oblastí daleko od objektu můžete použít nástroj Guma.
 • Když se snažíte přijít na to, jak něco udělat, hodí se okénko s nápovědou.
 • Pokud se po vymazání vybrané oblasti pozadí objevuje jednolitá barva, která ovlivňuje váš výběr zbytku pozadí, otevřete Paletu vrstev (ZobrazitVrstvy, nebo {{button|Okno→Vrstvy) a najděte v ní „Vrstvu pozadí“, zodpovědnou za jednolitou barvu. Má-li na sobě symbol visacího zámku, dvakrát na něj klikněte, a poté klikněte na tlačítko OK. Tím ji odemknete. Nyní ji přetáhněte do koše, který najdete na spodní straně Palety vrstev, nebo na ni klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vymazat vrstvu. Nyní byste měli namísto jednolité barvy vidět šachovnicový vzor.

Reklama

Varování

 • Nikdy neukládejte do původních souborů fotografií.
 • Pokud se vám při snaze Obrátit výběr dle popisu v některém z předchozích kroků divně mění barvy, je to proto, že používáte namísto této funkce příkaz Invertovat.[11] Ve většině příkazů najdete příkaz Obrátit výběr pod nabídkou Vybrat. Můžete také použt klávesovou zkratku Ctrl + Shift + I (command + Shift + I v případě Macu).
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

JL
Spoluautor od:
Technologický spisovatel & Editor
Tento článek spoluautor od Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny. Tento článek byl zobrazen 3 085 krát
Stránka byla zobrazena 3 085 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama