X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 4 849 krát
Čas od času se můžete dostat do situace, kdy potřebujete zálohovat pořádný objem dat – ať už jen pro vyčištění disku, nebo kvůli docházejícímu místu díky narůstajícím velikostem souborů. Jednoduchým způsobem, jak toho dosáhnout, je zkopírovat všechna data z primárního pevného disku na zálohovací. Ukážeme vám několik cest, jak to provést a uklidit si ve své digitální domácnosti!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Externí disky
-
1Běžte nejjednodušší cestou! Použití externího disku nikdy nebylo snazší a levnější. V 80. letech stál disk s kapacitou 1 GB – nepředstavitelně velké úložiště vážící asi 250 kg – zhruba 1 milion korun. Dnes bez problémů pořídíte disk se 2 TB (2,048 GB), který se vám vejde na stůl, za asi 3.200 Kč. V roce 1980 by přitom stál 2 miliardy!
-
2Přečtěte si návod. Obyčejně vám stačí disk připojit a začít. Pro jistotu si však přečtěte uživatelský manuál ke svému externímu disku, abyste si ověřili, že jeho připojení nevyžaduje žádné další zvláštní kroky.
- V některých případech může být třeba nainstalovat externí ovladače. Ty pak najdete na přiloženém CD či DVD, nebo si můžete stáhnout jejich poslední verzi ze stránek výrobce.
-
3Připojte napájení. Váš externí disk může buďto vyžadovat napájení ze sítě, nebo si vystačí s energií z USB portu. Pokud je jej třeba napájet, je správný čas napájení připojit.
-
4Připojte USB kabel. Při vypnutém externím disku zapojte jeden konec USB kabelu do něj a druhý do USB vstupu počítače.
-
5Zapněte disk. Ať už používáte Apple OS X, nebo Microsoft Windows, měl by být váš disk rozpoznán. Nechte jej vykonat všechny potřebné spouštěcí sekvence a zavádění a postupujte dle případných pokynů na obrazovce.
-
6Zkopírujte své soubory. Uděláte to jejich prostým přetažením. Klikněte na složku či adresář, kterou chcete přesunout, přetáhněte ji na externí disk a pusťte tlačítko myši.
- V tuto chvíli máte na výběr: pokud zálohujete soubory na druhý disk (což je vždy vhodné), pokračujte s dalšími složkami, dokud nepřesunete vše, co chcete zálohovat. Pokud přesunujete soubory na druhý disk pro uvolnění místa, po dokončení kopírování zkontrolujte bezvadnost kopie a vymažte originální soubory.
- Řada disků nabízí nějakou formu zálohovacího softwaru, který umožňuje automatický přesun souborů. Pamatujte, že čím více souborů přesunujete či zálohujete, tím déle proces potrvá. Není proto špatné spustit tuto akci přes noc.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Úložiště v cloudu
-
1Přesuňte se do virtuálního prostředí. Díky dramatickému poklesu cen úložišť a současného nárůstu rychlosti připojení k internetu stojí za zvážení vytvoření virtuálního pevného disku. Jde o bezpečné, zabezpečené a (což je nejlepší) neustále zálohované úložiště, umístěné ve vzdálených a bezpečných oblastech.
- Cloudové úložiště vám umožní přistupovat k vašim souborům bez ohledu na to, kde se nacházíte a s jakým zařízením pracujte.
-
2Registrujte se do zdarma poskytovaných služeb, jako jsou Evernote či Dropbox (nebo obojí). Tyto služby poskytují zdarma úložiště v rozmezí od 2 GB až po neomezenou kapacitu. Krom úložiště a přístupu odkudkoliv máte možnost své soubory také sdílet s dalšími lidmi a skupinami, přidávat k souborům poznámky atd.
-
3Využijte zálohovací služby. Pokud chcete jen zabezpečit pravidelné a bezpečné zálohování svých souborů, zvažte využití některé cloudové zálohovací služby. Naplánujete si jen dobu zálohování a pak se již můžete spolehnout na to, že budete mít své soubory vždy a za všech okolností v bezpečí.
- Carbonite, který slouží k zálohování samotného počítače — tedy bez externích disků — umožňuje přístup k souborům a jejich čtení odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení, ať už jde o jiný počítač, iPad nebo zařízení se systémem Android. Carbonite přitom nabídne neomezené úložiště za pár stovek měsíčně.
- Mozy má variabilní ceníky a umožňuje zálohovat až 125 GB dat z maximálně 3 počítačů. Podnikatele a uživatele s kriticky důležitými soubory by mohlo nadchnout, že vám Mozy dokáže zaslat poštou disk pro obnovení (za mírný poplatek).
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Tady jde o hardware
-
1Vypněte počítač. Nejprve počítač vypněte a pak otevřete jeho skříň.
- Odpojte od počítače všechny kabely – napájecí, klávesnice, myši apod.
-
2Připojte sekundární disk.
- Podívejte se na obal disku, kde byste měli najít diagram s ukázkou různých režimů dle zapojení jumperů. Hledejte nastavení pojmenované "Cable Select" či "Slave".
- Ze zadní strany odpojte jumper a zapojte jej přes dva piny tak, jak stojí na diagramu pro zapojení "Cable Select" či "Slave".
-
3Připojte datový kabel. Najděte široký kabel, kterým je v počítačové skříni připojen pevný disk. Někde uprostřed tohoto kabelu byste měli vidět dlouhý plastový konektor.
- Připojte tento konektor ke dlouhému konektoru na zadní straně externího pevného disku. Připojte tento konektor k disku, který držíte v ruce. Barevný proužek (obyčejně červený) by měl být na straně blíže k napájecímu konektoru.
-
4Zapojte napájení. Najděte napájecí konektor, který není nikam zapojený. Obvykle jde o černý či bílý konektor se čtyřmi samičími zásuvkami.
- Zapojte napájecí konektor do napájecího slotu na zadní straně disku.
-
5Složte skříň. Připojte napájení, monitor, klávesnici, myš a vše ostatní, co jste odpojili ze zadní strany počítače.
-
6Zapněte počítač. Vše by se mělo normálně spustit. Pokud ne, počítač odpojte a zkontrolujte všechna zapojení.
- Pevný disk byste měli ve složce Tento počítač vidět jako samostatnou diskovou jednotku.
-
7Přetáhněte soubory z hlavního pevného disku na nový disk.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Externí disk si můžete vyrobit
-
1Zjistěte, jaký typ disku máte. Propojovacích rozhraní existuje celý řada, namátkou IDE, SATA, PATA a další.
-
2Kupte si externí USB box. Ověřte, že bude fungovat s vaším diskem. V tomto příkladu pracujeme s diskem s rozhraním IDE.
- Nastavte jumpery. Nahlédněte do návodu k disku a zkontrolujte, že je nastaven na režim Master nebo Signle drive. U IDE disků najdete obvykle malý jumper, který lze zapojit přes dva sousední piny.
-
3Otevřete obal na externí disk. Zapojte do disku napájecí a datový kabel. Pozn.: tyto kabely jsou opatřeny zámkem, takže je nelze zapojit jiným než tím správným způsobem! Pokud musíte kabely na místo tlačit silou, nejspíše je máte špatně natočené.
- Než obal zavřete, připojení ještě jednou zkontrolujte.
-
4Spusťte to! Ověřte, že je vše pevně připojené, a zapněte svůj nový zálohovací systém.
- K zadní straně externího disku zapojte externí napájecí zdroj. Pozn.: malé disky do notebooku obvykle obal napájí přímo z USB kabelu.
- Zapojte do externího disku USB kabel.
- Druhý konec USB kabelu připojte do počítače.
- Zapněte nejprve externí disk, poté počítač a přihlaste se.
-
5Vyčkejte, než počítač USB zařízení najde. Používáte-li Microsoft Windows, podívejte se do složky Tento počítač.
- Zde byste měli v seznamu vyjímatelných disků najít nové zařízení.
- Bude mít přiděleno diskové písmeno. Pevný disk vašeho PC má obvykle přiděleno C:, CD/DVD mechanika D:, tudíž externí disk by měl být označen E:
- Pamatujte, že po skončení musíte před odpojením externího disku v systémovém panelu (u hodin) kliknout na ikonu Bezpečně odebrat zařízení.
-
6Pokud pracujete se systémem SuSE Linux: nezobrazí-li se vám vyskakovací okno s nově nalezeným zařízením, podívejte se do Můj počítač.
- Ve složce Tento počítač otevřete disk, abyste mohli procházet jeho obsahem.
- Otevřete druhé okno Průzkumníka Windows, v němž přejdete na data, která chcete kopírovat.
- V SuSE Linux klikněte na modrou ikonu Domů, nebo spusťte okno programu Konqueror a přejděte do umístění dat, která chcete kopírovat.
-
7Zkopírujte zvolená data na externí pevný disk.Reklama
Tipy
- Zkontrolujte, že disk, na který kopírujete, nabízí dostatek místa. Při vytváření kopií disku je nejlepší kopírovat data na disk o té stejné, nebo větší kapacitě.
- Soubory můžete také pomocí sdílených složek přenášet po síti.
- Pokud hodláte vytvořit úplnou kopii pevného disku v PC, existují k tomu softwarové nástroje, jako je třeba Norton Ghost. Pro takové akce se lépe hodí vyjímatelná krabička na disk, která se připojuje na vnitřní sběrnici.
- Při kopírování dat zkuste postupovat po malých kouscích. Při kopírování obrovských dat občas dojde k zamrznutí systému. Zkuste proto postupovat složku po složce.
- Pro přenos souborů přes síť nebo internet si můžete nastavit FTP server.
- Komprimací souborů (s pomocí programů WinZip či WinRAR, nebo komprimované složky ve Windows XP) zkrátíte čas potřebný na jejich přenos (avšak navýšíte čas přípravy).
Reklama
Varování
- Statický výboj může váš počítač zničit! Dávejte si proto pozor a používejte antistatický náramek. Pokud jej nemáte, vždy se před začátkem práce uvnitř skříně dotkněte nějaké její kovové součásti. Napájecí kabel přitom nechte připojený do skříně, aby poskytoval uzemnění.
- Dávejte si pozor na ostré hrany uvnitř PC skříně.
- Proč používat externí box? Pokud počítač otevřete, můžete tím přijít o záruku, omylem odpojit nějaký kabel, nebo si způsobit jiné problémy. Notebook byste přitom otevírat neměli vůbec (stejně se do něj obvykle vejde jen jediný disk)!
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Počítač
- Dva pevné disky (z jednoho budete kopírovat na druhý)
- Internetové připojení pro cloudové úložiště
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Nederlands:Gegevens overzetten naar een harde schijf
中文:在两个硬盘之间传输数据
Bahasa Indonesia:Mentransfer Data antara Dua Hard Drive
العربية:نقل البيانات بين قرصين صلبين
Stránka byla zobrazena 4 849 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama