Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Možná jste někdy slyšeli výraz „srdci neporučíš.“ Co ovšem dělat, když se zamilujete do někoho, do koho nesmíte být zamilovaní – například do sestry své manželky, nebo do svého profesora na univerzitě? Ať už jde o jakkoli nevhodnou lásku, problémem není to, že jste se do někoho zamilovali, ale to, že se nedokážete ovládat. Pokud chcete vědět, jak přestat milovat někoho, koho byste milovat neměli a pokračovat ve svém životě, v tomto článku se to dozvíte.

Část 1
Část 1 ze 2:

Promyslete si to

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, proč je špatný nápad milovat toho, koho milujete. Místo toho, abyste se soustředili na věci, které vás na tom druhém přitahují byste se měli začít soustředit na to, co vám může pomoci uvědomit si, že tato zamilovanost nepovede k ničemu dobrému. Existuje spousta různých důvodů, proč není vhodné někoho milovat a je nezbytně nutné uvědomovat si, do čeho se pouštíte, abyste se tomu mohli vyhnout. Zamyslete se nad tím, proč není dobré být zamilovaný do člověka, který vás přitahuje. Zde je několik potenciálních důvodů, které se vás mohou týkat:
  • Pokud se jedná o někoho o mnoho mladšího nebo staršího, proč byste měli chtít chodit s příliš mladým/starým partnerem, jehož zájmy a priority se od těch vašich budou značně lišit?
  • Pokud jste se zamilovali do někoho, kdo pro vás pracuje, nejde náhodou spíše o to, že nad ním máte moc, než o lásku k dané osobě?
  • Pokud jste se zamilovali do partnerky svého bratra, není to spíše o tom, že byste chtěli nad bratrem zvítězit, než o skutečném zájmu o danou dívku? Je možné, že se vlivem okolností cítíte zranitelně a ublíženě, takže není dobrá doba činit jakákoli rozhodnutí.
 2. 2
  Pokud jste se zamilovali do nesprávného člověka, protože aktuálně již máte partnera, zamyslete se nad tím, co jste s partnerem prožili a zjistěte, zda vám nový známost neničí dlouhodobý vztah.
  • Pokud vaši rodiče v dřívější době páchali nevěru, nebo jste vy sami v minulosti podváděli své partnery, pravděpodobně trpíte problémy, které byste měli co nejdříve řešit s odborníkem, jinak nebudete schopni mít s někým vážný vztah.
 3. 3
  Pokud jste se zamilovali do nesprávné osoby, protože jste aktuálně v nezávazném vztahu bez dětí, které by vaším odchodem mohly utrpět, zamyslete se nad tím, jak na tom váš vztah je. Pokud se vám například někdo líbí, přestože partnera již máte, musíte zjistit, zda jde o skutečnou lásku, nebo jen o způsob, jak sami sobě naznačit, že váš aktuální vztah již neklape. Kdybyste s partnerem byli skutečně šťastní, nemohli byste mít „prostor“ na to, abyste se zamilovali do někoho jiného.
  • Pochopitelně i ty nejšťastnější páry čas od času potká neškodný flirt s někým jiným, ale pokud se ukáže, že jste se skutečně zamilovali do jiné osoby, měli byste se nad svým aktuálním vztahem zamyslet. Pokud váš vztah nefunguje, máte šanci ho ukončit co nejdříve, bez vážných následků.
  • Nad svým vztahem byste se měli zamyslet zejména v případě, že se vám podobné věci stávají opakovaně. Pokud čas od času potkáte někoho, kdo se vám líbí a flirtujete s ním, aniž by to jakkoli ohrozilo váš vztah, nejde o nic vážného, ale pokud se často zamilováváte do jiných lidí, měli byste se zamyslet nad tím, odkud tyto vaše pocity pramení.
 4. 4
  Představte si váš potenciální vztah. Kdybyste skutečně začali chodit s tímto člověkem, jak by vás začátek vztahu ovlivnil? Jak by ovlivnil nového partnera, vaše přátele, rodinu, nebo kolegy? Berte to jako hru šachu a představte si několik následujících tahů: „Když udělám tohle, on/ona udělá tohle. Můj bratr mě potom bude nenávidět/až se poprvé pohádáme, přijdu u práci...“ atd. Když se zamyslíte nad tím, co nejhoršího by se vám mohlo stát, uvědomíte si, že děláte velkou chybu.
  • Zeptejte se sami sebe, zda vám potenciální vztah s danou osobou stojí za tyto nepříjemnosti a jakou šanci na přežití tento vztah má.
 5. 5
  Zamyslete se nad svojí pověstí. Co si o vás pomyslí ostatní lidé? Budou vás mít raději, nebo vás naopak nebudou mít rádi? Přestože lidé často říkají, že jim nezáleží na tom, co si myslí ostatní a že láska hory přenáší, ve skutečnosti záleží na tom, co si myslí ostatní lidé, protože jejich nesouhlas může značně ovlivnit budoucnost vašeho potenciálního vztahu. Je důležité se zastavit a podívat se na celou tuto událost střízlivým pohledem, abyste si uvědomili, jak na váš vztah budou reagovat ostatní lidé. Pokud jste si již nyní jistí, že není vhodné, abyste s danou osobou měli vztah, musíte si uvědomit, že reakce ostatních lidí budou ještě horší. Zde je několik příkladů, nad kterými byste se měli zamyslet:
  • Za žádných okolností byste neměli přebírat dívku svému kamarádovi. Možná vám nakonec zůstane dívka, ale o kamaráda přijdete. Pokud jste starší a zamilovali jste se do nezletilé osoby, lidé na vás budou pohlížet jako na pedofila a pokud váš vztah dosáhne i sexuální roviny, mohli byste jít dokonce do vězení. Sex s nezletilou osobou není jen nevhodným chováním – jde o zločin.
  • Je pochopitelně možné, že se zamilujete do sestry své ženy, ale představte si, co by se stalo, kdybyste se ji skutečně pokusili získat – mohla by se vám vaše manželka ještě někdy podívat do očí? Odpustila by vám její rodina?
 6. 6
  Myslete na svoji budoucnost. Pokud se zapletete s někým nevhodným, nečekají vás problémy pouze nyní. Budete je muset řešit mnoho měsíců, nebo dokonce i let. Jedna věc je to, co se svým novým partnerem můžete zažít, když bude vaše city opětovat, ale druhá věc je to, jak váš vztah bude vypadat za několik let. Budete schopni ho udržet naživu? Máte jistotu, že vaše city přetrvají a nepoleví? Je důležité zamyslet se nad tím, zda s danou osobou skutečně můžete mít společnou budoucnost, nebo zda chcete všechno obětovat jen kvůli několika chvílím radosti, které brzy pominou.
  • Je například možné, že jste se zamilovali do někoho, kdo není zrovna hodný člověk. Začnete postupně zanedbávat své přátele a rodinu, abyste s ním mohli trávit čas, ale on na vás bude také kašlat. Kvůli tomu začnete být nespolehliví a budete to svému partnerovi vracet, protože nedodržuje své sliby. I po rozchodu s tímto partnerem vám nikdo z vašich přátel nebude věřit a nebude s vámi chtít nic mít. Všichni budou pochybovat o vašem zdravém rozumu, protože nepochopí, jak jste mohli chodit s někým tak zlým.
 7. 7
  Soustřeďte se na negativní vlastnosti osoby, do které jste se zamilovali. Téměř v každém případě zamilovanost zahrnuje určitou úroveň idealizace partnera. Všichni jsme ale jen lidé a i váš nový partner má pravděpodobně nějaké špatné vlastnosti. Možná se k lidem chová zle, nebo poslouchá hudbu, kterou považujete za naprosto hloupou, nebo vás jednoduše ignoruje. Snažte se myslet na negativní vlastnosti svého partnera a soustřeďte se na to, aby vaše zamilovanost postupně pominula.
  • Napište si seznam všech negativních vlastností člověka, do kterého jste se zamilovali. Pokud máte pocit, že je tento člověk naprosto dokonalý a nemůžete přijít na žádnou jeho negativní vlastnost, znamená to, že ho neznáte dostatečně dobře. Pokud vás nenapadá ani jediná negativní vlastnost tohoto člověka, pravděpodobně si ho silně idealizujete.
  • Jedním z důvodů, proč jste se zamilovali do nesprávné osoby může být to, že je pro vás tento člověk „špatný.“ Když si napíšete proč tomu tak je, například proto, že hodně pije, nebo často střídá partnery, pomůže vám to uvědomit si, že přestože jste se do něho zamilovali, z dlouhodobého hlediska vám vztah s ním nepřinese nic dobrého.
Část 2
Část 2 ze 2:

Začněte jednat

 1. 1
  Co nejvíce se zabavte. Až důkladně zanalyzujete svoji situaci a uvědomíte si, že jde skutečně o špatný nápad, budete se muset přinutit zrušit svoji posedlost danou osobou. Bez ohledu na to, jak moc vás bude lákat na ni myslet, fantazírovat o ní a představovat si různé scénáře, musíte s tím přestat. Myslete na něco jiného a dělejte něco jiného. Z psychologického hlediska jde o přeprogramování chování a myšlenkových vzorců. Musíte si najít nějakou jinou činnost a naučit se nemyslet na osobu, do které jste se zamilovali. Když budete celý den jen sedět doma, bude pro vás mnohem těžší zapomenout, než kdybyste se ponořili do práce nebo do studia a vedli aktivní společenský život.
  • Ze začátku pro vás bude ještě těžší nemyslet na tohoto člověka, protože budete muset myslet na to, že na něho nesmíte myslet. Musíte ovšem důvěřovat sami sobě – brzy budete schopni na něj zapomenout.
  • Naučte se myslet na jiné věci. Vytrénujte svůj mozek tak, abyste byli schopní vždy, když si na tohoto člověka vzpomenete, myslet na něco jiného – začněte myslet například na to, jak moc milujete svého aktuálního partnera a na to, jakou historii spolu máte.
  • Pokud jste doma, pusťte si rádio nebo televizi a snažte se myslet na jiné věci.
  • Pokud máte stále pocit, že se vám všechny myšlenky vracejí k člověku, kterého byste neměli milovat, najděte si někoho, s kým si o tom budete moci promluvit – například zavolejte nějakému kamarádovi. Požádejte někoho, aby si s vámi promluvil. V nejhorším případě se alespoň dostanete ven mezi lidi a nebudete mít čas myslet na svého idola.
  • Ponořte se do nějakého nového koníčku nebo činnosti. Zkuste tenis, jógu, psaní povídek, nebo trénink na běžecký závod. Tyto činnosti vám sice samy o sobě nepomohou zapomenout na toho, koho milujete, ale obohatí vám život a pomohou vám začít myslet na jiné věci.
 2. 2
  Co nejvíce se dané osobě vyhýbejte. Pokud je to pro vás možné, měli byste se tomuto člověku co nejvíce vyhýbat. Vaše láska díky tomu zeslábne. Pokud chcete někoho stále milovat, musíte svůj cit podporovat tím, že s danou osobou budete v kontaktu. (Většinou to skutečně funguje tak, že když někoho nevidíte, brzy na něho zapomenete.) Pochopitelně to není vždy možné nebo praktické, ale měli byste udělat vše pro to, abyste omezili kontakt s danou osobou na minimum. Vyhýbejte se ovšem dramatickým gestům.
  • Bohužel existují případy, kdy nebude snadné omezit kontakt s osobou, do které jste se zamilovali. Pokud jste se například zamilovali do svého šéfa, který je ženatý, možná bude nejlepší najít si novou práci. Pokud jste se zamilovali do svého profesora a nemůžete se toho zbavit, zamyslete se nad tím, zda je pro vás možné změnit studijní obor.
  • Pokud s danou osobou musíte být v jedné místnosti, nedívejte se jí do očí a snažte se komunikovat co nejméně. Neměli byste to přehánět a absolutně ji ignorovat, ale měli byste omezit vzájemnou komunikaci na minimum.
 3. 3
  Dejte tomu čas. Každá zamilovanost postupem času ochladne. Pokud se vyhnete tomu, že uděláte něco, čeho budete později litovat, vaše emoce nakonec zeslábnou a vy se budete cítit lépe. Možná máte pocit, že se vám nikdy nepodaří se svých emocí zbavit, ale ve skutečnosti to není pravda. Jednoho dne se zamyslíte nad touto chvílí a nebudete schopni uvěřit tomu, že jste cítili tyto emoce. Když budete věřit tomu, že se vaše pocity nakonec změní, budete na nejlepší cestě k tomu, aby se vám to skutečně povedlo.
  • Bohužel neexistuje žádná přesně daná expirační doba zamilovanosti. Když ale budete žít aktivním životem a budete se věnovat různým věcem, místo abyste se utápěli ve svých emocích, dostanete se z toho mnohem rychleji.
 4. 4
  Až budete připravení, začněte randit s jinými lidmi. Pokud jste single, měli byste se snažit poznávat nové lidi a zapomenout tak na svoji nešťastnou lásku. Nemusíte mít pocit, že jste z toho už úplně venku, ale měli byste mít pocit, že jste schopni začít smysluplný vztah s někým novým – pokud stále silně trpíte svojí zamilovaností, nebylo by fér začínat chodit s někým jiným jen proto, abyste se rozptýlili. Až budete připravení, můžete požádat některého ze svých přátel, aby vás seznámil s někým novým, nebo se sami začít seznamovat. Brzy si uvědomíte, že už na danou osobu téměř nemyslíte.
  • Nezáleží na tom, zda nový potenciální partner bude lepší, než ten, do koho jste se zamilovali poprvé. Záleží jen na tom, abyste trávili čas ve společnosti nových lidí, které budete mít rádi. Začněte randit a buďte otevření novým zážitkům. Ten, do koho jste se zamilovali, pro vás není dostupný, takže musíte přeprogramovat svůj mozek a myslet na to, že byste si měli najít někoho nového.
 5. 5
  Pokud s tím nedokážete bojovat, najděte si způsob, jak to napravit. Přiznejme si to: někdy není možné sám sebe přesvědčit, že necítíte to, co skutečně cítíte. Pokud se svými emocemi bojujete, ale bezvýsledně a stále myslíte na osobu, kterou byste neměli milovat, napravte to. Existují způsoby, jak změnit okolnosti tak, aby váš vztah nebyl nevhodný – nejdůležitější je nejprve napravit tyto okolnosti a potom se teprve pouštět do vztahu. Koneckonců vždy platí, že skutečná láska zvítězí nad všemi problémy.
  • Pokud jde o partnerku vašeho bratra, musíte se k ní chovat galantně a uctivě a nesmíte ji balit. Když se s ní váš bratr rozejde, můžete se ho zeptat, zda by mu vadilo, kdybyste ji pozvali na rande. Možná mu to vadit nebude a v takovém případě to můžete zkusit. Pokud mu to ovšem bude vadit, nebo se s ní nerozejde, máte smůlu (pokud tedy nejste připraveni nést následky svého jednání a akceptovat fakt, že se s vámi bratr možná přestane bavit).
  • Pokud jste se zamilovali do někoho mnohem mladšího, než jste vy, můžete na něho počkat. Mezitím nesmíte chodit s nikým jiným. Chovejte se přátelsky, udržujte kontakt, ale nedovolte, aby váš vztah prozatím přerostl v něco vážnějšího. Milujte tohoto člověka zdálky, dokud nebude vhodné, abyste spolu začali chodit. Pokud například chodíte na střední školu a zamilovali jste se do svého učitele matematiky, musíte počkat, dokud neodmaturujete a nezískáte trochu životních zkušeností a teprve potom se budete moci rozhodnout, zda se pokusíte s ním navázat vztah.
  • Pokud jste se zamilovali do svého podřízeného, musíte se zamyslet nad tím, jaká opatření v práci budete muset učinit, abyste se vyhnuli problémům, které by vám váš vztah mohl způsobit. Můžete danou osobu přeložit na jiné oddělení, nebo na jinou pracovní pozici, nebo udělat vše pro to, by váš vztah v práci nikdo nevnímal jako střet zájmů, nebo jako nepřístojnost.

Tipy

 • Uvědomte si, že emocionální nebo fyzickou přitažlivost musíte vždy ovládat. To, že jste se do někoho zamilovali, neznamená, že s tím musíte něco dělat. Pěstujte si zdravé vztahy a nikam nespěchejte, abyste měli šanci své pocity objevovat v bezpečí.

Varování

 • Když začnete chodit s někým jiným jen proto, abyste nemysleli na osobu, do které jste se zamilovali, připravte se na to, že až nový partner zjistí, že ho jen využíváte, nebude z toho mít radost.
 • Nikdo si nezaslouží, aby pro vás byl jen přestupní stanicí. Pokud k někomu cítíte něco silného, neměli byste začínat chodit s nikým jiným jen proto, abyste se své lásky zbavili.
 • Musíte k novému partnerovi být naprosto upřímní. Řekněte mu, že nyní hledáte jen dobrého kamaráda a nic víc mu nabídnout nemůžete.


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 23 546 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 23 546 krát.

Pomohl vám tento článek?