Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kašlání je zdravý reflex, který pomáhá pročistit dýchací cesty, ale někdy může být nepříjemný, nebo omezující. Ať už jste doma, v práci, nebo se jen snažíte usnout, kašlání může být bolestivé a někdy také trapné. Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění bolesti v krku a kašle. Pokud trpíte krátkodobým kašlem, zkuste domácí metody léčby, ale pokud se kašle nedokážete zbavit, měli byste navštívit lékaře.

Metoda 1 ze 4:
Otravný krátkodobý kašel

 1. 1
  Dodržujte pitný režim. Hleny, které vám vytékají z nosu do krku a dráždí ho, můžete naředit a vypláchnout tím, že budete pít vodu. Hlen se tím trochu rozředí a snáze se dostane z krku. [1]
  • Bohužel to neznamená, že byste měli pít vaječný koňak. Voda je jako vždy nejlepší. Nepijte nápoje s bublinkami, ani kyselé šťávy a džusy, jinak si krk podráždíte ještě více.
 2. 2
 3. 3
  Využijte vzduch. Vytvořte si doma prostředí, které bude šetrné k vašemu krku. Když změníte své prostředí, příznaky se zmírní.
 4. 4
  Berte léky. Pokud nic jiného nezabere, pomohou vám léky. Nejlepší je poradit se s lékařem – existuje několik různých léků, které vám lékař může předepsat.
 5. 5
  Navštivte lékaře. Obyčejný kašel většinou nevyžaduje návštěvu lékaře, ale pokud se kašle nemůžete zbavit, nebo je vedlejším příznakem většího problému, bude nejlepší zajít k lékaři a zjistit, co přesně vám je.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Léčba silného dlouhotrvajícího kašle

 1. 1
  Vyhledejte lékaře. Pokud váš kašel trvá již déle než měsíc, možná se z obyčejného krátkodobého kašle stává kašel chronický. [2]
 2. 2
  Přestaňte kouřit. Existuje spousta programů a zdrojů, které vám pomohou se vašeho zlozvyku zbavit. Může vám pomoci i váš lékař, který vám doporučí vhodný program, nebo vám ukáže nové efektivní metody odvykání.
  • Pokud jste ve styku s pasivním kouřem, může to být příčinou vašeho kašle. Co nejdříve přestaňte trávit čas v zakouřených prostorách.
 3. 3
  Berte léky. Kašel je většinou jen příznakem, proto jsou léky proti kašli předepisovány pouze v případě, že příčina kašle není známá. Pokud ovšem trpíte chronickým kašlem, je to něco jiného. Berte léky pouze v případě, že vám to doporučí lékař. Zde jsou vaše možnosti:
  • Antitusika jsou léky proti kašli na předpis. Obecně jsou tím posledním, co lékaři předepisují a sahají k nim jen v případě, že nic jiného nefunguje. Volně prodejné léky mimochodem nemají prokázanou účinnost.
  • Léky na vykašlávání ředí hlen a umožňují jeho snadné vykašlání.
  • Bronchodilatátory jsou léky, které uvolňují a rozšiřují dýchací cesty.[2]
 4. 4
  Začněte pít více tekutin. Přestože se tím nezbavíte příčiny svého kašle, budete se cítit mnohem lépe.
  • Pijte hlavně vodu. Nápoje s bublinkami a příliš sladké nápoje vám mohou podráždit krk.
  • Teplé polévky a vývary vám mohou zklidnit podrážděný krk.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Jak léčit děti

 1. 1
  Vyhýbejte se některým lékům. FDA udává, že většina volně prodejných léků může u dětí mladších 4 let způsobit vážné vedlejší účinky. Při léčbě kašle u dětí na to nezapomínejte!
  • Kapky na kašel by se neměly dávat dětem mladším dvou let. Jsou nebezpečné a v tomto věku představují riziko udušení.
 2. 2
  Pečujte o krk svého dítěte. Když budete o krk svého dítěte pečovat, podaří se vám zmírnit příznaky nachlazení nebo chřipky. Snažte se tyto příznaky co nejvíce omezit.
  • Dávejte dítěti pít co nejvíce tekutin. Voda, čaje a šťávy jsou nejlepší (pro kojence i mateřské mléko). Nedávejte dětem ovšem žádné limonády ani citrusové nápoje, které by jim mohly podráždit krk. [3] .
  • Sedněte si do koupelny a zapněte si horkou sprchu. Dvacet minut nechejte dítě nasávat horký vzduch s párou. Také v dětském pokoji zapněte zvlhčovač vzduchu. Pročistíte tím dýchací cesty svého dítěte, zbavíte ho kašle a umožníte mu snáze usnout.
 3. 3
  Navštivte lékaře. Pokud se vašemu dítěti špatně dýchá, nebo kašel trvá déle než tři týdny, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.
  • Pokud máte dítě mladší tří měsíců, nebo kromě kašle trpí i horečkou a dalšími příznaky, je důležité ihned vyhledat lékaře.
  • Všímejte si toho, zda se kašel u dítěte vyskytuje vždy ve stejnou roční dobu, nebo zda ho nezpůsobuje něco konkrétního – může jít o alergie.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Alternativní metoda léčby: med a smetana

 1. 1
  Nachystejte si hrnec a ohřejte si v něm asi 200 ml plnotučné smetany.
  • Přidejte jednu lžíci medu (15 g) a jednu lžičku (5 g) másla nebo margarínu. Důkladně směs promíchejte.
 2. 2
  Pomalu všechny přísady vařte, dokud se máslo nerozpustí. Na hladině se vám vytvoří žlutá vrstva.
  • Nemusíte škraloup vmíchávat zpět do směsi – nechejte ho na hladině.
 3. 3
  Nalejte směs do šálku a nechejte ji trochu vychladnout. Potom ji dejte dítěti vypít.
 4. 4
  Pomalu směs vypijte a nezapomeňte vypít i žlutý škraloup!
 5. 5
  Kašel by měl postupně ustoupit. Během hodiny po vypití této směsi by se měl kašel značně zmírnit.
  • Tato medicína pokryje krk vrstvou smetany a znecitliví ho. Musíte si ale uvědomit, že nachlazení nebo chřipky (příčiny kašle) se nezbavíte.
 6. 6
  Neustále buďte v teple. Chladné tělo je náchylnější ke všem nemocem!
  • Pokud máte suchý kašel, pijte co nejvíce vody.
  Reklama

Tipy

 • Když si dáte na krk studenou vlhkou žínku, pomůže vám to zbavit se kašle na takovou dobu, že by se vám mělo podařit usnout.
 • Udělejte si teplý čaj s medem a citronem a pomalu ho popíjejte.
 • Snažte se zůstat v klidu. Když budete klidně sedět a budete v teple, můžete se kašle zbavit. Vezměte si deku a lehněte si na gauč nebo do postele. Čtěte si, sledujte televizi a nic nedělejte.
 • Existuje spousta domácích metod léčby. Můžete zkusit cokoli od aloe vera až po cibuli nebo česnekový sirup. Pokud trpíte jen mírným kašlem, experimentujte s těmito domácími metodami léčby.
 • Kurkuma a mléko vám mohou pomoci zbavit se kašle.
 • Pokud jste mladí, zůstaňte v posteli a nechoďte do školy.
 • Dodržujte pitný režim!
Reklama

Varování

 • Kašel může být příznakem nějakého vážnějšího zdravotního problému. Pokud trpíte i jinými příznaky, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 370 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 2 370 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama