Jak přestat kašlat

V tomto článku:Otravný krátkodobý kašelLéčba silného dlouhotrvajícího kašleJak léčit dětiAlternativní metoda léčby: med a smetanaReference

Kašlání je zdravý reflex, který pomáhá pročistit dýchací cesty, ale někdy může být nepříjemný, nebo omezující. Ať už jste doma, v práci, nebo se jen snažíte usnout, kašlání může být bolestivé a někdy také trapné. Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění bolesti v krku a kašle. Pokud trpíte krátkodobým kašlem, zkuste domácí metody léčby, ale pokud se kašle nedokážete zbavit, měli byste navštívit lékaře.

1
Otravný krátkodobý kašel

 1. 1
  Dodržujte pitný režim. Hleny, které vám vytékají z nosu do krku a dráždí ho, můžete naředit a vypláchnout tím, že budete pít vodu. Hlen se tím trochu rozředí a snáze se dostane z krku. [1]
  • Bohužel to neznamená, že byste měli pít vaječný koňak. Voda je jako vždy nejlepší. Nepijte nápoje s bublinkami, ani kyselé šťávy a džusy, jinak si krk podráždíte ještě více.
 2. 2
  Pečujte o svůj krk. Péče o krk sice nemusí nutně znamenat léčbu kašle (kašel je většinou pouze příznakem), ale pomůže vám cítit se lépe a lépe se vyspat.
 3. 3
  Využijte vzduch. Vytvořte si doma prostředí, které bude šetrné k vašemu krku. Když změníte své prostředí, příznaky se zmírní.
 4. 4
  Berte léky. Pokud nic jiného nezabere, pomohou vám léky. Nejlepší je poradit se s lékařem – existuje několik různých léků, které vám lékař může předepsat.
  • Začněte brát léky pro uvolnění dýchacích cest. Tyto léky zmírňují množství hlenu v dýchacích cestách a pomáhají zmírnit otok nosní sliznice. Co se týče plic, vysušují hlen, který se v nich nachází a uvolňují dýchací cesty. Tyto léky seženete ve formě pilulek, sirupů a sprejů. Pokud ovšem trpíte vysokým krevním tlakem, dávejte si pozor – tyto léky krevní tlak zvyšují. Když to s nimi přeženete, mohou vám vysušit všechny sliznice a způsobit suchý kašel. [1]
  • Berte léky proti kašli. Pokud se nemůžete vyspat, protože vás silně bolí hrudník, můžete si vzít nějaký lék proti kašli, například Delsym, DexAlone, nebo Vicks Formula 44. Tyto léky ovšem berte pouze na noc. [1]
  • Berte léky na vykašlávání. Pokud máte hustý hlenový kašel, pomůže vám lék pro usnadnění vykašlávání, například Humibid, Mucinex, Robitussin Chest Congestion, nebo Tussin. Tyto léky ředí hlen a umožňují jeho snadnější vykašlávání. [1]
  • Nedávejte volně prodejné léky na kašel dětem mladším 4 let. Mohou způsobit vážné vedlejší účinky.
 5. 5
  Navštivte lékaře. Obyčejný kašel většinou nevyžaduje návštěvu lékaře, ale pokud se kašle nemůžete zbavit, nebo je vedlejším příznakem většího problému, bude nejlepší zajít k lékaři a zjistit, co přesně vám je.
  • Bez ohledu na délku trvání kašle, pokud vykašláváte krev, nebo trpíte zimnicí nebo únavou, okamžitě vyhledejte lékaře. Jedině lékař určí, zda kašlete kvůli astmatu, alergiím, chřipce, nebo kvůli něčemu jinému.

2
Léčba silného dlouhotrvajícího kašle

 1. 1
  Vyhledejte lékaře. Pokud váš kašel trvá již déle než měsíc, možná se z obyčejného krátkodobého kašle stává kašel chronický. [2]
  • Možná trpíte infekcí dýchacích cest, astmatem, nebo refluxní chorobou jícnu. Když budete znát příčinu svého kašle, budete schopni ho začít léčit.
  • Lékař vám může doporučit antibiotika, která vás zbaví infekce dýchacích cest. Pravděpodobně vám také předepíše nosní sprej.
  • Pokud trpíte alergiemi, budete se muset co nejvíce vyhýbat alergenům, které vám kašel způsobují. Pokud je to váš případ, měli byste se kašle zbavit bez problémů.
  • Pokud máte astma, vyhýbejte se věcem, které vyvolávají záchvaty. Pravidelně berte léky a dávejte si pozor na dráždivé látky a alergeny.
  • Když se vám kyselina z žaludku dostane jícnem do krku, jde o refluxní chorobu jícnu. Existují léky, které vám lékař může předepsat. Kromě toho byste měli po jídle počkat vždy alespoň 3 nebo 4 hodiny, než půjdete spát a měli byste spát s vyvýšenou hlavou, abyste zmírnili své příznaky. [2]
 2. 2
  Přestaňte kouřit. Existuje spousta programů a zdrojů, které vám pomohou se vašeho zlozvyku zbavit. Může vám pomoci i váš lékař, který vám doporučí vhodný program, nebo vám ukáže nové efektivní metody odvykání.
  • Pokud jste ve styku s pasivním kouřem, může to být příčinou vašeho kašle. Co nejdříve přestaňte trávit čas v zakouřených prostorách.
 3. 3
  Berte léky. Kašel je většinou jen příznakem, proto jsou léky proti kašli předepisovány pouze v případě, že příčina kašle není známá. Pokud ovšem trpíte chronickým kašlem, je to něco jiného. Berte léky pouze v případě, že vám to doporučí lékař. Zde jsou vaše možnosti:
  • Antitusika jsou léky proti kašli na předpis. Obecně jsou tím posledním, co lékaři předepisují a sahají k nim jen v případě, že nic jiného nefunguje. Volně prodejné léky mimochodem nemají prokázanou účinnost.
  • Léky na vykašlávání ředí hlen a umožňují jeho snadné vykašlání.
  • Bronchodilatátory jsou léky, které uvolňují a rozšiřují dýchací cesty.[2]
 4. 4
  Začněte pít více tekutin. Přestože se tím nezbavíte příčiny svého kašle, budete se cítit mnohem lépe.
  • Pijte hlavně vodu. Nápoje s bublinkami a příliš sladké nápoje vám mohou podráždit krk.
  • Teplé polévky a vývary vám mohou zklidnit podrážděný krk.

3
Jak léčit děti

 1. 1
  Vyhýbejte se některým lékům. FDA udává, že většina volně prodejných léků může u dětí mladších 4 let způsobit vážné vedlejší účinky. Při léčbě kašle u dětí na to nezapomínejte!
  • Kapky na kašel by se neměly dávat dětem mladším dvou let. Jsou nebezpečné a v tomto věku představují riziko udušení.
 2. 2
  Pečujte o krk svého dítěte. Když budete o krk svého dítěte pečovat, podaří se vám zmírnit příznaky nachlazení nebo chřipky. Snažte se tyto příznaky co nejvíce omezit.
  • Dávejte dítěti pít co nejvíce tekutin. Voda, čaje a šťávy jsou nejlepší (pro kojence i mateřské mléko). Nedávejte dětem ovšem žádné limonády ani citrusové nápoje, které by jim mohly podráždit krk. [3].
  • Sedněte si do koupelny a zapněte si horkou sprchu. Dvacet minut nechejte dítě nasávat horký vzduch s párou. Také v dětském pokoji zapněte zvlhčovač vzduchu. Pročistíte tím dýchací cesty svého dítěte, zbavíte ho kašle a umožníte mu snáze usnout.
 3. 3
  Navštivte lékaře. Pokud se vašemu dítěti špatně dýchá, nebo kašel trvá déle než tři týdny, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.
  • Pokud máte dítě mladší tří měsíců, nebo kromě kašle trpí i horečkou a dalšími příznaky, je důležité ihned vyhledat lékaře.
  • Všímejte si toho, zda se kašel u dítěte vyskytuje vždy ve stejnou roční dobu, nebo zda ho nezpůsobuje něco konkrétního – může jít o alergie.

4
Alternativní metoda léčby: med a smetana

 1. 1
  Nachystejte si hrnec a ohřejte si v něm asi 200 ml plnotučné smetany.
  • Přidejte jednu lžíci medu (15 g) a jednu lžičku (5 g) másla nebo margarínu. Důkladně směs promíchejte.
 2. 2
  Pomalu všechny přísady vařte, dokud se máslo nerozpustí. Na hladině se vám vytvoří žlutá vrstva.
  • Nemusíte škraloup vmíchávat zpět do směsi – nechejte ho na hladině.
 3. 3
  Nalejte směs do šálku a nechejte ji trochu vychladnout. Potom ji dejte dítěti vypít.
 4. 4
  Pomalu směs vypijte a nezapomeňte vypít i žlutý škraloup!
 5. 5
  Kašel by měl postupně ustoupit. Během hodiny po vypití této směsi by se měl kašel značně zmírnit.
  • Tato medicína pokryje krk vrstvou smetany a znecitliví ho. Musíte si ale uvědomit, že nachlazení nebo chřipky (příčiny kašle) se nezbavíte.
 6. 6
  Neustále buďte v teple. Chladné tělo je náchylnější ke všem nemocem!
  • Pokud máte suchý kašel, pijte co nejvíce vody.

Tipy

 • Když si dáte na krk studenou vlhkou žínku, pomůže vám to zbavit se kašle na takovou dobu, že by se vám mělo podařit usnout.
 • Udělejte si teplý čaj s medem a citronem a pomalu ho popíjejte.
 • Snažte se zůstat v klidu. Když budete klidně sedět a budete v teple, můžete se kašle zbavit. Vezměte si deku a lehněte si na gauč nebo do postele. Čtěte si, sledujte televizi a nic nedělejte.
 • Existuje spousta domácích metod léčby. Můžete zkusit cokoli od aloe vera až po cibuli nebo česnekový sirup. Pokud trpíte jen mírným kašlem, experimentujte s těmito domácími metodami léčby.
 • Kurkuma a mléko vám mohou pomoci zbavit se kašle.
 • Pokud jste mladí, zůstaňte v posteli a nechoďte do školy.
 • Dodržujte pitný režim!

Varování

 • Kašel může být příznakem nějakého vážnějšího zdravotního problému. Pokud trpíte i jinými příznaky, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.


Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Stop Coughing, Español: remediar la tos, Italiano: Fermare la Tosse, Português: Acabar com a Tosse, Deutsch: Was du gegen Husten tun kannst, Русский: перестать кашлять, 中文: 停止咳嗽, Bahasa Indonesia: Menghentikan Batuk, Nederlands: Stoppen met hoesten, 日本語: 咳を楽にする

Stránka byla zobrazena 1 721 krát.
Byl tento článek přesný?