Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina žen si během procesu odstavení prožije nějakou formu mírné bolesti. Vyhledat efektivní způsob jak zmírnit během odstavování bolest, může pomoci kojícím matkám jednodušeji dosáhnout cíle. Zde jsou jednoduché kroky, které mohou kojícím matkám napomoci učinit proces odstavení trochu jednodušší.

Část 1 ze 4:
Je dobré vědět co očekávat

 1. 1
  Začněte tím, že se budete sama vzdělávat o tom, co můžete očekávat, když přestanete své dítě kojit. Odstavení je celkem rutinní proces, ale mohou se v průběhu vyskytnout i nějaká překvapení. Napomůže vám vědět, co očekávat před tím než začnete.
 2. 2
  Přečtěte si o procesu odstavení dítěte tolik, kolik budete moct. Čím více informací pojmete, tím více budete vybavena znalostmi o dané věci. Internet je skvělý zdroj informací, kde najdete mnoho internetových stránek týkajících se těhotenství, kojení a odstavení. Knihovny zapůjčují knihy týkající se této problematiky. Literatura je dostupná emailem od skupin, které poskytují informace ohledně kojení.
 3. 3
  Mluvte se zdravotníky, kteří se na tuto problematiku zaměřují. Mnoho center nabízí vzdělávací semináře, schůzky, nebo hodiny pro kojící matky, které by se rády dozvěděli více o procesu odstavení. Tito profesionálové mohou být pro vás tím nejlepším zdrojem při hledání rad ze skutečného života těch, kdo mají s kojením a odstavením zkušenosti.
 4. 4
  Mluvte se zkušenými matkami a zkuste zjistit, jaký byl jejich proces odstavení. Můžete být překvapeni, jaké rady vám ostatní mohou nabídnout. Často mohou být ostatní matky tím nejlepším zdrojem informací, co se týče kojení, odstavení a jiných rodičovských ra.

Část 2 ze 4:
Přijměte postupná opatření

 1. 1
  Započněte celý proces odstavení postupným, pomalým způsobem. Jakékoliv náhlé ukončení kojení by mohlo vaše tělo zmást. Vaše tělo se připravilo na to, aby splnilo výživové potřeby dítěte na základě toho, kolik mléka vyžaduje. Tělo tak není na rychlé zastavení produkce mléka připravené. Pokud přestanete s kojením náhle, budete s menší pravděpodobností zvládat změnu hladce, naopak pravděpodobněji zažijete jako výsledek bolestivé vedlejší účinky.
 2. 2
  Začněte tím, že budete zkoušet dítě přivykat na lahvičku před tím, než se začnete pokoušet o proces odstavení. Pro většinu dětí je umělé mléko v porovnání s matčiným odporné. Savička na lahvi je pro něj cizí. Celý proces saní je úplně jiný a bezpečí při matčině kojení je pryč. Dítě bude potřebovat čas, aby si na tyto změny zvykl.
 3. 3
  Když vytvoříte podobu, jak budete krmit náhradním mlékem, začněte malinko snižovat krmení mateřským mlékem. Nahraďte mléko tím umělým nebo pevnou stravou abyste uspokojili výživové potřeby dítěte v průběhu odstavení. Zdravé svačinky jsou také důležitou součásti procesu odstavení.

Část 3 ze 4:
Procvičujte péči o sebe sama

 1. 1
  Masírujte si prsa ihned potom, co jste započali snahy o odstavení. Masáž může pomoct, aby se mléčné kanálky neucpávaly. Masírujte tak často, jak to jen půjde, a vždy použijte jemné krouživé pohyby.
  • Dávejte si pozor na rozvoj jakýchkoliv bulek či zduření a začervenaní na prsou. Pokud se něco takového objeví, pravděpodobně to značí přítomnost ucpaných mléčných kanálků. Proto dávejte této oblasti zvýšenou pozornost a čas věnovaný při masáži. Jde o to, abyste masáží odstranili ucpání. Teplé sprchy mohou napomoci zefektivnit masáže.
  • V případě že zvýšené úsilí při masáži nepomohlo situaci zlepšit, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se symptomy zhoršují, nebo se objevila horečka, je možné, že ucpané kanálky pokročily do stavu známého jako mastitida. Máte-li podezření, že je to váš případ, okamžitě kontaktujte vašeho lékaře, protože pokud se mastitida neléčí rychle a řádně, může způsobit vážné komplikace.
 2. 2
  Pokud jsou prsa citlivá, použijte teplé obklady. Studené obklady se používají, když je v prsou napětí, což může být pro některé ženy přínosné. Určete si, co z nabízeného vám lépe sedí, a zařaďte vybraný obklad do rutiny dle potřeby.
 3. 3
  Začněte nosit podprsenku, která vám správně padne, i během spánku. Příliš velká či malá podprsenka by se minula účinkem. Vyhněte se těm, které mají kostice.
  • Umístěte do košíčku podprsenky pár velkých zelných listů. Používalo se to po staletí k urychlení procesu vysychání mléka.
  • Pokud vás trápí úniky mléka, umístěte kojící tampóny proti bradavkám. Mnoho žen se cítí trapně, když jim unikne mléko a prosákne skrze oblečení. Tampóny jsou účinným způsobem jak napomoct vsáknutí.
 4. 4
  Pokračujte v braní prenatálních vitamínů, abyste zajistili tělu správnou výživu během procesu, kdy se snaží přivyknout změnám.
 5. 5
  Promluvte si s vaším lékařem o možnosti užití ibuprofenu pro tlumení bolesti v případě, že už ji nebudete moci zvládnout.
 6. 6
  Pokračujte ve vyvážené stravě a dodržujte pitný režim. Podpora dobrého zdraví je vždy efektivním způsobem jak pomoct tělu lépe fungovat.
  • Existují neoficiální důkazy o tom, že pomáhá šalvějový čaj.
 7. 7
  Snažte se o odpočinek po celou noc. Tělo si prochází závažnými změnami a mohlo by vám to pomoci. Spánek je jedním z nejlepších způsobů jak se tělo regeneruje a samo uzdravuje.
 8. 8
  Pamatujte na to, že hormonální změny mohou ovlivnit vaši náladu. Momentálně můžete očekávat všechny druhy emocí. Odstavení je jak fyzickou tak psychickou zkušeností. Umožněte sama sobě cítit se, tak jak chcete.
 9. 9
  Když snižujete množství krmení, nevyprazdňujte prsa úplně. Když to tak budete dělat, dáváte tělu signál, aby znovu doplnilo mléko. Namísto toho odsajte jen trochu mléka, abyste zabránili napětí v prsou. Dělejte to jak je třeba, když jsou prsa moc plná. Teplá sprcha pomůže k tomu, aby z prsou mléko trochu vytekl.

Část 4 ze 4:
Porozumění potřeb vašeho dítěte

 1. 1
  Pokuste se mít na paměti, že dítě může mít během přivykání na změnu nějaké těžkosti. Ne jen protože ztratilo matčino prso, ale protože ztratilo příjemný čas se svou matkou.
 2. 2
  Hledejte alternativní způsoby, kterými ujistíte a uklidníte dítě, aniž by zahrnovaly prso.
 3. 3
  Zvolte metody pro odvedení pozornosti, abyste dítě zbavili touhy po prsu. Rozptýlení může být lehce dosaženo několika způsoby. Cokoliv co odvrátí pozornost dítěte od prsu je úspěšnou taktikou rozptýlení.
 4. 4
  Buďte během procesu s dítětem trpěliví. Tento čas pomine a vy a vaše dítě se posunete k další kapitole svého života, aniž byste si to uvědomili.

Varování

 • Pokud se objeví známky mastitidy, vyhledejte lékařskou pomoc. Mastitida si vyžaduje řádnou léčbu a nikdy by neměla být ignorována. Obecně se k léčbě využívají antibiotika.
 • Pokud se během procesu odstavení dostaví nebo prohloubí deprese, vyhledejte lékařskou pomoc.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 871 krát
Kategorie: Mateřství
Stránka byla zobrazena 1 871 krát.

Pomohl vám tento článek?