Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lžete tak, že by vám Baron Prášil záviděl? Jakmile jednou s tímhle zlozvykem začnete, je těžké opět říkat pravdu. Lhaní se může stát závislostí, stejně jako kouření nebo pití. Lhaní je pohodlné a funguje jako obranný mechanismus, když je člověk konfrontován s nepříjemnými pocity. Stejně tak jako u ostatních závislostí je velmi důležité přestat. A stejně jako u ostatních závislostí je prvním krokem k nápravě přiznat si, že máte problém.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Rozhodnutí přestat lhát

 1. 1
  Ujasněte si, proč vlastně lžete. Lidé si většinou tento zlozvyk vybudují už ve velmi mladém věku. Možná jste v dětství zjistili, že snadněji dosáhnete svého, když budete lhát, pokračovali jste v tom v pubertě a zůstalo vám to dodnes jako osvědčený způsob, jak se pohybovat v obtížných situacích, se kterými se všichni v životě setkáváme. Odhalit příčinu vašeho lhaní, je první krok k nápravě.
  • Lžete proto, abyste získali kontrolu nad situací? Když uvidíte snadný způsob, jak získat to, co chcete s pomocí lži, je těžké říct pravdu. Možná že lžete ze zvyku, abyste ostatní lidi přiměli dělat to, co chcete vy.
  • Lžete proto, abyste vypadali lepší, než jste? Tlak okolí nás formuje od chvíle, kdy si ho poprvé uvědomíme a pochopíme, co vlastně znamená. Lhaní je snadný způsob, jak zlepšit své postavení v práci, ve společnosti lidí a dokonce I před vašimi blízkými. [1]
  • Možná, že lžete abyste sami sebe uklidnili. Říkat pravdu je často těžké, způsobuje to napětí, pocit studu a nepohodlí. Lhát okolí, a leckdy sami sobě vás chrání před tím, abyste se museli s nepříjemnými pocity a situacemi vyrovnávat.
 2. 2
  Rozmyslete se, proč chcete s lhaním přestat. Proč bude život snazší, když nebudete lhát? Pokud nemáte jasné důvody a motivaci k tomu, abyste se lhaním přestali, bude mnohem těžší začít říkat pravdu. Přemýšlejte o tom, jaký má lhaní vliv na vaši sebedůvěru, vztahy s okolím, na váš život jako takový. Tady je několik dobrých důvodů, proč s ním přestat:
  • Abyste se znovu cítili jako rovný člověk. Když lžete, vzdalujete se od reality. Skrýváte části sebe samých a světu sdělujete něco falešného. A když to děláte pořád, znovu a znovu, nakonec utrpí váš smysl pro dobro a vaše vlastní hodnota. Zasloužíte si tu úlevu, moci o sobě říkat světu pravdu. Stojíte za to, abyste mohli být sami sebou. Znovu získat hrdost a pýchu být tím, kým doopravdy jste, to je ten nejdůležitější důvod, proč přestat lhát.
  • Znovu najít cestu k druhým lidem. Když okolí lžete, bráníte tomu, abyste s nimi navázali opravdové pouto. Dobré mezilidské vztahy jsou založené na schopnosti sdílet část svého já s ostatními. Když nemůžete být upřímní, má to negativní dopad na vaši možnost spřátelit se s druhými a cítit se skutečnou součástí společnosti.
  • Získat zpátky důvěru ostatních. Lhaní možná nedokáže fyzicky ublížit, ale pokud slouží k manipulaci s druhými lidmi, ovlivňuje jejich svobodnou vůli a právo činit rozhodnutí na základě pravdy. Pokud vás vaši blízcí nebo známí přistihli při lži, budou se samozřejmě snažit chránit před další manipulací a už vám nebudou věřit. Jediná možnost, jak získat zpátky něčí důvěru, je začít být upřímný a pokračovat v tom, dokud se pouto zase neobnoví. A to může trvat léta, takže čím dříve začnete, tím lépe pro vás.
 3. 3
  Rozhodněte se, že přestanete. Se lhaním je to stejné jako s kteroukoliv jinou závislostí – musíte se vážně rozhodnout, že s ní skoncujete. Bude to stít spoustu úsilí a těžké práce, takže si stanovte datum, kdy začnete mluvit pravdu a připravte si plán, který vám pomůže vytrvat. Přečíst si tento článek je skvělý první krok.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Připravte si plán

 1. 1
  Sežeňte si pomoc zvenčí. Možná, že vám připadá, že na své cestě za pravdomluvností jste sami, ale věřte, že existují lidé, kteří si tím sami prošli, a mohou vám poskytnout pomoc. S každou závislostí se těžko bojuje na vlastní pěst. Obraťte se na někoho, kdo vám může dobře poradit a kdo vás podpoří v cestě za vaším cílem.
  • Pracujte s terapeutem. Když si promluvíte s někým, kdo má vzdělání v psychologii a zkušenosti s léčením lidí, jako jste vy, vaše cesta od lhaní k pravdomluvnosti bude mnohem jednodušší.
  • Promluvte si se svými blízkými. Určitě se ve vašem životě najdou lidé, kteří budou ochotni vám pomoci se lhaním bojovat, I když jste jim třeba kdysi svou neupřímností ublížili. Pokud vám to není vyloženě nepříjemné, řekněte svým rodičům, sourozencům nebo blízkým přátelům o svém plánu přestat lhát, aby vám mohli poskytnout podporu.
  • Staňte se členem terapeutické skupiny. Promluvit si s dalšími lidmi, kteří mají stejné problémy jako vy a tím pádem vám rozumí, může být neocenitelné. Najděte si nějakou diskusní skupinu na internetu, případně v nějakém komunitním centru ve vašem okolí.
 2. 2
  Zjistěte, co u vás spouští lhaní. Abyste nad lhaním zvítězili, musíte vědět, které konkrétní situace, pocity, lidé nebo místa u vás vyvolávají potřebu neříkat pravdu. Jakmile budete znát spouštěče nežádoucího chování, můžete se jim buďto vyhýbat, nebo najít způsob, jak se s nimi vypořádat.
  • Máte tendenci lhát ve chvíli, kdy se cítíte určitým způsobem? Možná máte například strach, že neuspějete ve škole nebo v práci a lžete proto, abyste tuto emoci alespoň na chvíli potlačili. Najděte si způsob, jak svou úzkost zvládat jinak.
  • Lžete určitým konkrétním lidem? Možná že lžete doma otci o svých výsledcích ve škole, abyste se nemuseli setkat s jeho reakcí na špatné známky. Opět je potřeba se s tímto spouštěčem vyrovnat lepším způsobem.
 3. 3
  Pokud nemůžete říct pravdu, neříkejte raději vůbec nic. Když se setkáte se spouštěčem a máte pokušení začít lhát, raději se zastavte a mlčte. Pokud v tu chvíli jednoduše nemůžete být upřímní, buďte zticha nebo se pokuste změnit téma hovoru. Nemusíte odpovídat na otázky, na které odpovídat nechcete, ani o sobě nemusíte říkat informace, které je vám nepříjemné poskytovat.
  • Pokud vám někdo položí otázku, na kterou se vám nechce odpovědět pravdivě, nebojte se upřímně říct, že byste si odpověď raději nechali pro sebe. Můžete si připadat trochu trapně, ale je to pořád lepší, než v dát lživou odpověď.
  • Vyhýbejte se situacím, které vás obvykle nutí říkat něco, co není pravda. Konverzace ve velkých skupinách, kde se každý chlubí svými úspěchy, to je příklad místa, kde máte velkou potřebu "držet krok" a přilepšovat si lhaním.
  • Věnujte pozornost fyzickým příznakům, které vám napovídají, že se chystáte lhát. Například že klopíte oči k zemi a že vám rychleji tluče srdce – jakmile ucítíte, že se tohle děje, vycouvejte ze situace a vyhněte se lhaní.
 4. 4
  Aktivně trénujte pravdomluvnost. Jestliže většina věcí, které jste dosud říkali, byla častěji lež než pravda, může vám upřímnost opravdu dělat potíže. Klíčem je myslet dopředu a než promluvíte si rozmyslet, co řeknete místo obvyklé lži. Opět, pokud jste dotázáni na něco, na co nemůžete odpovědět po pravdě, raději mlčte. Čím častěji budete říkat pravdu, tím snazší to pro vás bude.
  • Trénujte na lidech, které neznáte, nebo třeba na diskusním internetovém fóru. Říkat pravdu lidem, ke kterým nemáte žádný vztah může být osvobozující, protože to nemá žádné negativní následky.
  • Pokud se jedná o lidi, které znáte, začněte trénovat upřímnost nejprve ohledně neutrálních věcí, o kterých nemáte problém se bavit. Nabídněte své skutečné názory, nebo začněte se základními informacemi, například o svých plánech na víkend nebo o tom, co jste měli ke snídani.
  • Jestliže vám dělá potíže hovořit o sobě, bavte se o zprávách, místní politice, sportu, filozofii, obchodu, receptech, které chcete vyzkoušet, o oblíbených televizních pořadech, hudebních skupinách, o životě druhých lidí, o svém psovi nebo o počasí. Cílem je, abyste se naučili říkat věci, které jsou pravdivé.
 5. 5
  Naučte se, jak se vypořádat s následky. Jednou dojde k tomu, že vás pravda postaví do některé ze situací, kterým jste se vždycky pokoušeli vyhýbat právě s pomocí lhaní. Budete muset přiznat, že jste se neřídili pravidly, odhalit, že jste nezaměstnaní, čelit kritice za to, že jste nesplnili to, co jste slíbili nebo odmítnout ctitele, o kterého nemáte zájem. Čelit nepříjemným následkům je pořád lepší, než lhát – protože to posiluje váš charakter a buduje důvěru k druhým lidem.
  • Připravte se na reakce okolí. Vyslechnout si pravdu může pro lidi být nepříjemné, můžete se setkat s negativními komentáři a s reakcemi, které se vám nelíbí. I když se něco takového stane, buďte na sebe hrdí, že jste řekli pravdu a uvědomte si, že jste zvolili cestu upřímnosti a síly, nevycouvali jste s pomocí lži.
  • Pracujte na získání důvěry těch, kteří vám zpočátku nevěřili. Pokud vás konkrétní člověk několikrát přistihl při lži, bude to chvíli trvat, než uvěří, že jste začali říkat pravdu. Pracujte na tom a snažte se, je to jediný způsob, jak si opět získat dobrou pověst a důvěru. Jakmile příště budete lhát, jste zpátky na začátku.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zůstaňte pravdomluvní

 1. 1
  Uvědomujte si situace, ve kterých nejčastěji selháváte. Jakmile si zvyknete říkat pravdu, vzorce chování, které vás vedou ke lhaní, budou mnohem jasnější. Je důležité, abyste znali pokušení ke lži a díky tomu nesklouzli zpátky ke svému zlozvyku.
  • Naučte se jak tyto vzorce chování změnit tím, že pojmenujete úzkost, která je za ně zodpovědná. Pokud se dostanete do situace, která úzkost vyvolává a ve které nechcete říkat pravdu, musíte vědět, jak se s ní vypořádat jinak, než lží.
  • Nebuďte na sebe příliš tvrdí, pokud občas selžete. Být upřímný je náročné a všichni občas udělají chybu. Pamatujte si, že vede jen jedna cesta ven – nelhat. Buďte pravdomluvní. Nedovolte, aby špatné vzorce chování ovládaly váš život.
 2. 2
  Udělejte z upřímnosti pevnou součást své osobnosti. Upřímnost je charakterová vlastnost, která je vysoce ceněna v mnoha společnostech a kulturách. Je to proto, že být silný a čestný vyžaduje neustálou tvrdou práci v nejrůznějších situacích. Pokuste se, aby vaší automatickou odpovědí byla automaticky pravda místo lži, ať už se vám v životě děje cokoliv.
  • Pokud se snažíte vest čestný život, Všímejte si upřímnosti i u druhých lidí. Kdo je vaším vzorem? Ptejte se sami sebe, co by dotyčný řekl, kdyby měl potíže jít s pravdou ven.
  • Hledejte další vzory cti a pravdomluvnosti – můžou to být duchovní vůdci, literární postavy, filozofové, předáci společenských hnutí a tak dále. Každý někdy selže a, ale obdivuhodní lidé jsou ti, kteří se postaví zpátky na nohy a snaží se dál čelit všem výzvám.
 3. 3
  Pracujte na svých vztazích. Čím spolehlivější a pravdomluvnější budete, a čím víc naplníte očekávání druhých lidí, tím více vám budou věřit. Důvěra pak vede k velkým přátelstvím, silným intimním vztahům a pocitu, že někam patříte. Zahání osamělost a pomáhá budovat komunitu. Když přestanete lhát, získáte svobodu být sami sebou a date šanci ostatním, aby vás takové mohli brát.
  Reklama

Tipy

 • Pokud lžete opravdu hodně a téměř o všem, musíte si uvědomit, že nepůjde přestat najednou ze dne na den. Je to stejné jako droga, zbavit se závislosti stojí spoustu sil. Jděte na to pomalu. Rodiče vám mohou pomoci a říct vám, kdy jste většinou připraveni ke lži. V takovém okamžiku se zastavte a zeptejte se sami sebe – je to správné? Rychle si odpovězte na otázku, zda to, co říkáte, je lež. Chvíli to potrvá, ale pokud se budete opravdu snažit, časem lhát přestanete. Zamyslete se také nad tím, jak by vám bylo, kdyby vám lidé neustále lhali.
 • Lhaní je často důsledek pocitů méněcennosti nebo potřeby chránit před druhými pravdu a tím pádem být méně zranitelní. Naučit se respektovat pravdu, by ale měli všichni lidé – nadechněte se, myslete na člověka, se kterým hovoříte a co by řekl, kdyby vás přistihl při lži. Otevřete pusu a řekněte pravdu. Uvidíte, že se okamžitě místo pocitů viny dostaví úleva.
 • Neskrývejte své pocity. "Jirko, mě to opravdu strašně mrzí, co jsem udělal. Je mi hrozně. Řekl jsem Katce, že se ti líbí I přes to, že jsi mě prosil ať to nedělám. Můžeš mi to odpustit?"
 • Pokud už lidé ve vašem okolí nevěří ani slovu z toho, co říkáte, snažte se jim vysvětlit, že máte vážný problém a že je opravdu těžké ho vyřešit. Třeba vás spíše pochopí a odpustí vám.
 • Než zalžete, zavřete oči a myslete na následky. Tak si uvědomíte, že nejednáte správně ještě dřív, než lež vypustíte z úst, a budete tomu moci zabránit.
 • Představte si situaci, ve které byste mohli lhát, ale myslete na to, co se stane pokud zalžete nebo pokud řeknete pravdu!
 • Pokud nevědomky řeknete lež, omluvte se a přiznejte se dotyčnému, že jste mu lhali. Zvykněte si na to a uvidíte, že se věci začnou rychle měnit k lepšímu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 82 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 248 krát

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 9 248 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama