Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není snadné někoho přestat milovat, ale když se budete snažit a budete vědět, jak na to, jistě se vám to podaří. V tomto článku se dozvíte, jak překonat neopětovanou lásku a jak zapomenout na bývalého partnera.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Jak překonat neopětovanou lásku

 1. 1
  Omezte kontakt. Pokud se vám to podaří, přerušte veškerý kontakt s danou osobou. Neznamená to, že byste to měli udělat, pokud se vám do toho chce, ale spíše že byste to měli udělat proto, abyste se mohli cítit lépe. Pokud s danou osobou například pracujete, neměli byste se s ní přestat úplně bavit – tím byste to celé jen zhoršili. Toto pravidlo si tedy přizpůsobte podle toho, jak se vám to bude hodit.
  • Přestaňte tomu druhému volat, psát a posílat zprávy. Pokud vás kontaktuje on, buď na zprávu neodpovídejte, nebo slušně odmítejte veškeré návrhy na společně strávený čas. Pomůže vám to udržet si odstup, který momentálně potřebujete.
  • Připravte si výmluvy, které budete moci použít v případě, že vás daná osoba bude někam zvát. Pokud se pravidelně vídáte, je možné, že vás ten druhý bude zvát například na skleničku po práci. Měli byste tato pozvání odmítat. Můžete například říct, že máte spoustu práce, i když to není pravda. I zde je cílem udržovat si větší odstup. Když budete odmítat všechna pozvání, ten druhý vás brzy přestane zvát.
 2. 2
  Napište si seznam vad a nedostatků. Až s danou osobou přestanete trávit čas, zamyslete se nad tím, proč by váš vztah nikdy nemohl fungovat. Začněte tím nejdůležitějším důvodem – ten druhý vaše city neopětuje. Přestaňte to popírat a uvědomte si, že na tom nikdy nic nezměníte. Emoce vedou nad rozumem pokud jde o lásku. Potom se zaměřte na další důvody.
  • Nejprve se zaměřte na potenciální problémy ve vašem vztahu. Zamyslete se nad tím, jaké rozdíly mezi vámi jsou a zapište si i ty nejméně důležité věci – představte si například všechny lidi, které má daná osoba ráda a vy ne a uvědomte, že v případě, že byste spolu chodili, byste s těmito lidmi museli trávit mnohem více času.
  • Doplňte si seznam všemi vadami toho druhého, na které si vzpomenete. Nepište jen své vlastní vady, ale zkuste si vybavit co nejvíce vad toho druhého. Začněte o tom druhém uvažovat kriticky. Není snadné kritizovat někoho, koho milujete, ale měli byste se to pokusit. Vzpomeňte si na všechny jeho zlozvyky, na vše, na čem jste se kdy neshodli a na vše, čím vás kdy zklamal.
 3. 3
  Začněte si více všímat ostatních lidí. Až s danou osobou přestanete trávit čas, měli byste si začít všímat ostatních lidí okolo vás. Pravděpodobně se vám nepodaří se hned zamilovat, ale to neznamená, že nebudete schopni ostatní lidi ocenit a bavit se s nimi. Když se s někým seznámíte, snažte se na něm najít něco pozitivního nebo přitažlivého. Velmi brzy zjistíte, že jste schopni se opět zamilovat.
  • Prozatím si nehledejte nikoho nového. V tuto chvíli byste si měli pouze uvědomit, že jste schopni se někdy znovu zamilovat a že ten, na koho se snažíte zapomenout, není jediným člověkem na světě.
 4. 4
  Dopřejte si čas a dívejte se dopředu. Nenaplněné sny o lásce se vytratí, jakmile je přestanete silou udržovat. Musíte se ovšem připravit na to, že to nějakou dobu potrvá. Držte se svého plánu – věnujte se ostatním lidem, přerušte kontakt s osobou, kterou milujete a ve slabých chvílích si připomínejte všechny její vady a nedostatky. Jednoho dne se probudíte a uvědomíte si, že už vám myšlenky na tohoto člověka nelámou srdce a že si opět dokážete užívat života.
  • Je pravděpodobné, že vzhledem k tomu, že jste spolu nikdy nechodili, si po nějaké době uvědomíte, že jste ve skutečnosti nebyli zamilovaní – trpěli jste pouze silnou přitažlivostí. Je snadné někoho milovat, když je vztah jednostranný. Buďte rádi za to, že se vám podařilo si to uvědomit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak zapomenout na bývalého partnera

 1. 1
  Zaměřte se na rozdíl mezi láskou a zamilovaností. Když s někým dlouho chodíte, není snadné si představit, že někdy budete bez něj a ztratíte spojení, které mezi vámi je, i když už s ním chodit nechcete. Je to naprosto v pořádku. Když budete zmatení, uvědomte si, že i když někoho stále milujete, nemusíte do něj již být zamilovaní. Pochopte tento rozdíl, abyste pochopili i své pocity.
  • Berte bývalého partnera jako příbuzného. Své rodiče a sourozence milujete, ale v žádném případě byste neřekli, že jste do nich zamilovaní. Tento druh lásky je totiž něco úplně jiného, než romantická láska. Je v pořádku na někoho vzpomínat v dobrém a uvědomovat si, že ho částečně stále milujete, ale musíte to brát pouze jako „rodinnou“ lásku. Musíte si uvědomovat, že již nejste zamilovaní.
 2. 2
  Udržujte si odstup. Rozchod je většinou zničující pro obě strany a oba pravděpodobně budete potřebovat trochu času. Znamená to omezit veškerý kontakt a netrávit s bývalým partnerem více času, než je nezbytně nutné. Bohužel nemůžeme zaručit, že se váš expartner bude chovat stejně. Pokud se vás bývalý partner stále snaží kontaktovat, setkejte se na nějakém neutrálním místě a požádejte ho, aby vás již nekontaktoval.
  • Buďte pevní. V danou chvíli to možná bude srdceryvné, ale je to to nejlepší, co můžete udělat. Uvědomte si, že se k sobě nikdy nevrátíte – jistě jste měli k rozchodu dobrý důvod (nebo dokonce několik důvodů). Bez ohledu na to, co říká váš bývalý partner, je pro vás oba lepší, když se nějakou dobu neuvidíte. Pokud bývalý partner není dostatečně silný na to, aby to akceptoval, budete muset být silní za oba.
  • Chovejte se civilně. Nebuďte na bývalého partnera zlí, nestěžujte si a nedělejte scény. Chovejte se zodpovědně a řekněte například: „Potřebuju nějakou dobu čas, abych se s rozchodem vypořádal. Momentálně bude lepší, když se neuvidíme.“ Soustřeďte se na sebe a na své potřeby a z ničeho bývalého partnera neobviňujte.
 3. 3
  Veďte si o vašem rozchodu deník. Psaní je skvělým způsobem, jak si srovnat emoce a myšlenky a lépe porozumět sám sobě. Existuje jen málo věcí, které na váš život budou mít větší vliv, než rozchod po dlouhodobém vztahu, takže toho využijte a začněte si své pocity psát. Popište celý vztah, popište všechny své emoce a popište i to, jak vás rozchod ovlivnil. Napište si vše, co vás napadne.
  • Napište si seznam všeho, co se vám na vašem bývalém partnerovi nelíbilo. Nebojte se napsat dlouhý a obsáhlý seznam, ale dejte si pozor, abyste se zbytečně neutápěli v zášti. Využijte toho, abyste si připomněli, že váš rozchod měl smysl.
  • Pokud jste skutečně zdrcení, napište si všechny své pocity a potom papír spalte. Pomůže vám to vytlačit nepříjemné zkušenosti z hlavy.
 4. 4
  Věnujte se jiným věcem. Absence partnera vám bude ze začátku připadat jako obrovské prázdné místo v životě. Zaplňte ho věcmi, které s vámi a s vaším rozchodem nemají nic společného. Můžete strávit trochu času přemýšlením a smutněním, ale dejte si pozor, abyste se ve svých pocitech zbytečně neutápěli.
  • Začněte cvičit, nebo začněte cvičit ještě více. Cvičení lidem prokazatelně zlepšuje náladu – v některých případech dokáže bojovat i s klinickou depresí. Snažte se cvičit co nejvíce, ale bezpečně.
  • Travte více času s ostatními lidmi. Setkávejte se se starými přáteli, nebo si najděte nové přátele – jednoduše travte více času s ostatními lidmi. Když si uvědomíte, že stále máte aktivní společenský život, přestanete myslet na své zlomené srdce.
  • Věnujte se svým koníčkům. Začněte něco sbírat, nebo něco vytvářet. Když si najdete nějakou kreativní činnost, pomůže vám to zbavit se přebytečné energie konstruktivním způsobem. Můžete se věnovat úplně čemukoli – začněte se například učit lépe pracovat s make-upem.
 5. 5
  Seznamujte se s novými lidmi. Nakonec dojdete do bodu, kdy bude na čase začít opět randit. Nespěchejte na sebe – není fér využívat ostatní lidi, jen abyste zapomněli na svoji bolest. Až budete mít své emoce pod kontrolou a nebudete stále myslet na bývalého partnera, začněte chodit na rande s novými lidmi.
  • Začněte chodit na všechny akce a večírky, na které vás někdo pozve. Pokud neznáte lidi, kteří pořádají večírky, choďte do barů, do klubů, na akce města atd. Vždy se upravte a hezky se oblékněte – nikdy nevíte, koho potkáte.
  • Založte si profil na nějaké internetové seznamce. Využijte pouze nějakou seznamku zdarma, nikdo vám totiž nezaručí, že potkáte někoho, s kým si skutečně padnete do oka. Online seznamky jsou skvělým způsobem, jak mít s kým chodit na rande a vyhnout se závazkům. Začněte opět randit a snažte se dobře se u toho bavit.
  Reklama

Tipy

 • Je v pořádku rozptylovat se pasivními činnostmi, jako je sledování televize nebo hraní počítačových her, ale neměli byste zanedbávat ani konstruktivní koníčky a společenský život.
 • Myslete na všechny nedostatky a vady bývalého partnera a na to, jak vám ublížil.
 • Čím méně času s danou osobou budete trávit, tím snáze se odmilujete. Pokud se rozhodujete mezi tím, zda budete trochu drzí, nebo budete snášet přítomnost osoby, kterou milujete, zvolte si raději drzost. Měli byste se starat hlavně o sebe.
Reklama

Varování

 • Nepronásledujte bývalého partnera a nesledujte ho na sociálních sítích. Otevřeli byste tím rány, které se již začaly hojit.
 • Nepomlouvejte bývalého partnera. Pokud o něm chcete mluvit negativně, řekněte to pouze někomu, komu bezmezně důvěřujete. Když budete šířit jed, celý váš problém tím jen zhoršíte.
Reklama

Související články

Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 13 828 krát
Stránka byla zobrazena 13 828 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama