Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte pocit, že ovládáte ostatní lidi, pravděpodobně očekáváte, že se budou všichni chovat tak, jak chcete. Když váš partner, kolegové, nebo přátelé nejednají tak, jak si představujete, nebo když něco nevyjde podle vašeho plánu, jste naštvaní a frustrovaní. Pokud máte potřebu ovládat všechno ve svém životě a neustále toužíte po dokonalosti, měli byste se uvolnit, zastavit se a uvědomit si, že není možné všechno řídit. Jakmile si to uvědomíte, zjistíte, že jste mnohem spokojenější. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Změňte své uvažování

 1. 1
  Nebuďte perfekcionisté. Jedním z důvodů, proč musíte mít vše pod kontrolou může být to, že chcete, aby bylo vše dokonalé. Když si chcete pozvat návštěvu, musíte dokonale uklidit celý byt, když píšete email, několikrát kontrolujete, zda v něm nemáte chyby. Po nějaké době vám toto chování ovšem začne působit spíše problémy. Uvědomte si, že perfekcionismus je sám o sobě nedokonalostí a čím dříve to s ním vzdáte, tím dříve budete schopni pohnout se svým životem.
  • Zamyslete se nad tím: pokud se bojíte pozvat si domů návštěvu, protože nemáte uklizeno, uvědomte si, že vás lidé budou odsuzovat spíše za to, že je odmítáte pozvat k sobě domů, než za to, že jste nevytřeli podlahu.
  • Perfekcionismus lidi zpomaluje. Je sice dobré být důsledný, ale když to budete přehánět, nedosáhnete lepších výsledků. Přečíst si email jednou, abyste zkontrolovali chyby, je v pořádku – číst si to čtyřikrát je nesmysl a ztráta času.
 2. 2
  Zapracujte na svém sebevědomí. Spousta lidí, kteří mají problémy s perfekcionismem, mají nízké sebevědomí. Možná ovládáte své přátele a partnery, protože máte pocit, že kdybyste to nedělali, lidé by s vámi nechtěli trávit čas. Možná máte pocit, že si nezasloužíte jejich pozornost a že když necháte lidi být, nebudou vás mít rádi. Musíte se těchto myšlenek zbavit a uvědomit si, že jste skvělým člověkem, který se potřebuje pouze trochu uvolnit.
  • Možná vám pomůže promluvit si s kamarádem, nebo s psychologem, který vám může pomoci vyřešit vaše nízké sebevědomí a úzkostlivé pocity. Jedině tak se dostanete ke kořenům všech svých problémů.
 3. 3
  Zbavte se úzkosti. Dalším důvodem, proč máte tendence mít vše pod kontrolou může být úzkost a strach z toho nejhoršího, co by se mohlo stát, nebo strach z neznáma. Pokud je to váš případ, budete se muset uvolnit a uvědomit si, že se nestane nic hrozného, když nebudete mít vše pod kontrolou. Zamyslete se nad vším, co se v danou situaci může stát – ne jen nad tím nejhorším.
  • Může trvat velmi dlouho, než se úzkosti zbavíte, ale když se budete věnovat meditaci a józe, omezíte konzumaci kofeinu a budete se snažit najít příčinu svých problémů, podaří se vám to.
 4. 4
  Přestaňte si myslet, že musíte mít neustále pravdu. Lidé, kteří musejí mít vše pod kontrolou, jsou často posedlí pocitem, že musejí mít vždy pravdu, nebo že jejich názor je ten správný. Pokud chcete být klidnější a ovládat ostatní lidi méně, budete na tom muset zapracovat a nechat ostatní, aby měli někdy pravdu také oni. Musíte si uvědomit, že když nebudete mít pravdu, nebude to konec světa. Někteří lidé mohou být zkušenější nebo chytřejší.
  • Zamyslete se nad tím: co nejhoršího by se mohlo stát, když na něco nebudete umět odpovědět? Uvědomte si, že se to lidem stává v jednom kuse. Možná si myslíte, že vás lidé neustále odsuzují, ale to není pravda. Když se budete vydávat za nejchytřejšího člověka na světě, lidé vás nebudou mít rádi.
  • Součástí tohoto kroku je být ochotný projevit zranitelnost. Nikdo neříká, že to bude jednoduché, ale je to způsob, jak začít lidem důvěřovat a uvědomit si, že jsme všichni jen lidé. Jistě chcete, aby vás lidé měli raději!
 5. 5
  Trénujte si přijetí. Pokud nechcete být perfekcionisté a nechcete ovládat svůj život i životy ostatních lidí, budete se muset naučit akceptovat věci takové, jaké jsou. Přestože je skvělé vidět, že je potřeba něco změnit a skutečně se do toho pustit, neměli byste se snažit ovládat každý malý detail vašeho života a měnit všechno tak dlouho, dokud nebudete naprosto spokojení. Pracujte na tom, abyste dokázali věci akceptovat takové, jaké jsou.
  • Samozřejmě revoluce začínají lidé, kteří si uvědomují, že je potřeba dosáhnout velkých změn a skutečně na nich pracují. Nemusíte ale být žádný Che Guevara. Měli byste být schopni spokojit se s danou situací a nesnažit se hasit to, co vás nepálí.
 6. 6
  Vzdát se kontroly může být stejně příjemné, jako mít vše pod kontrolou. Možná si myslíte, že když budete mít vše naplánované do posledního detailu, budete se cítit neporazitelně. Pochopitelně je skvělé mít situaci pod kontrolou, ale musíte si uvědomit, že neustálé plánování vám způsobí, že se budete cítit vyčerpaně a vystresovaně. Budete si myslet, že nikdy nedosáhnete dokonalosti. Když se kontroly vzdáte, budete se cítit mnohem lépe.
  • Když na sebe nebudete tlačit, zamilujete si spolupráci s ostatními lidmi. Možná dokonce budete nechávat ostatní lidi pracovat a sami si dáte pauzu!
  • Začněte zvolna. Nemusíte všechny své povinnosti převádět na ostatní lidi. Ze začátku třeba umožněte kolegovi, aby vybral restauraci, do které se půjdete najíst. Uvidíte, že to bude snadné. Když vám to půjde, udělejte další krok.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Důvěřujte ostatním

 1. 1
  Naučte se důvěřovat ostatním lidem. Jednou z nejdůležitějších věcí je uvědomit si, že ostatní lidé jsou stejně schopní, inteligentní a pracovití jako vy. Neplatí to samozřejmě pro všechny, pochopitelně byste neměli po své pětileté sestře chtít, aby vám pomohla dokončit pracovní projekt, nebo žádat cizince, aby vám zkontroloval text a opravil chyby. Všude kolem je ale spousta chytrých a schopných lidí, kteří vám mohou pomoci a usnadnit vám práci. Musíte jim jen důvěřovat a nechat je, aby se rozhodovali sami.
  • Zamyslete se nad tím: pokud neustále říkáte svému partnerovi, kamarádům, nebo kolegům, co mají dělat, jak se potom tito lidé cítí? Jistě mají pocit, že jim nedůvěřujete, protože nejsou tak chytří a schopní jako vy. Opravdu chcete, aby si o vás vaši nejbližší mysleli tohle?
 2. 2
  Delegujte. Pokud chcete přestat ovládat ostatní lidi, budete se muset naučit delegovat některé úkoly na jiné lidi. Už nemusíte vše dělat sami a chovat se ke všem jako šéf, ani nemusíte být neustále vystresovaní tím, kolik práce máte. Naučte se delegovat úkoly na jiné lidi, ať už jde o pracovní projekty, nebo například přípravu večírku, který pořádáte. Když začnete ostatním lidem důvěřovat, nebude pro vás problém požádat je o pomoc.
  • Možná pro vás není snadné žádat lidi o pomoc, ale uvidíte, že si na to zvyknete. Všichni v životě někdy potřebujeme pomoci – a vy byste neměli být výjimkou.
 3. 3
  Naslouchejte ostatním a učte se od nich. Kromě toho, že budete lidem důvěřovat a budete na ně delegovat některé své úkoly, byste měli také pracovat na tom, abyste se od nich něco naučili. Možná máte pocit, že jste jediným člověkem, který může ostatní něco naučit, ale když budete chvíli pozorně poslouchat, co lidé říkají, brzy si uvědomíte, že nemáte pravdu. Nikdy nebudete expertem na vše a vždy se najde někdo, kdo bude mít více zkušeností nebo znalostí, než vy. Jakmile odstoupíte a začnete ostatním naslouchat, spoustu se toho naučíte.
  • Nepřerušujte lidi. Vždy nechejte ostatní lidi domluvit a zamyslete se nad tím, co říkají.
 4. 4
  Nechejte lidi, aby byli sami sebou. Každý sice má co zlepšovat, ale musíte se pokusit přestat ostatní lidi měnit k obrazu svému. Pracujte raději na tom, abyste jim umožnili být sami sebou a chovat se tak, jak se chtějí chovat. Pokud váš partner udělá něco, co vás přivede k šílenství, pochopitelně byste si o tom měli promluvit, ale nemůžete očekávat, že se ostatní lidé změní jen proto, že to chcete.
  • Promluvit si o určitém zlepšení a chtít ostatním pomáhat, aby na sobě pracovali je jedna věc, ale pokoušet se změnit lidi tak, jak se vám to hodí, je nepřípustné.
 5. 5
  Vyřešte svoji žárlivost. Velmi často je potřeba ovládat lidi spojena s žárlivostí. Možná žárlíte a myslíte si, že když svému kamarádovi neřeknete, kam má jít a co má dělat, bude trávit čas s někým jiným. Možná si myslíte, že když vám partner každou hodinu nezavolá a neohlásí se, s někým vás podvádí. Musíte se naučit cenit si sami sebe a důvěřovat ostatním lidem. Pokud máte důvod k žárlivosti, měli byste to řešit. Pokud jsou všechny problémy jen ve vaší hlavě, měli byste zapracovat na sobě.
  • Zeptejte se sami sebe, proč žárlíte. Je to proto, že vám v minulosti někdo ublížil, nebo proto, že trpíte pocity nejistoty a méněcennosti?
  • Pokud chcete mít zdravý a funkční vztah, budete se muset žárlivosti zbavit jednou provždy.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pusťte se do toho

 1. 1
  Pokud děláte něco, co vaší situaci nijak nepomáhá, přestaňte s tím. V některých situacích je dobré mít vše pod kontrolou. Pokud se vaše dítě chová nepřípustně, budete ho muset usměrnit. Pokud váš partner chodí každý den pozdě do práce, měli byste mu říct, aby si nařídil budík. Pokud ale vaše chování danou situaci pouze zhoršuje, budete se muset uvolnit. Uvědomte si, že zasahujete do přirozeného běhu věcí a naučte se s tím přestat.
  • Pokud například neustále kontrolujete své zaměstnance a oni vás kvůli tomu nemají rádi a nepracují dostatečně pilně, měli byste to omezit. Pokud je vaše kamarádka v depresi, protože přišla o práci a vy jí každý den voláte a ptáte se jí, jestli už si našla novou práci, pravděpodobně její situaci ještě zhoršíte.
 2. 2
  Promluvte si o svých problémech s někým, komu důvěřujete. Může vám pomoci získat názor někoho jiného. Když někomu budete moci povyprávět své pocity a touhu změnit se, uleví se vám. Pokud se snažíte vše vyřešit sami, bude těžké získat potřebnou motivaci a změnit vaše myšlení. Když budete mít podporu nějakého dobrého kamaráda, uvidíte, že jste schopní se změnit a že se dokážete posunout dopředu.
  • Můžete se s někým scházet třeba jednou týdně a probírat vaše pokroky. Když někomu řeknete, že se chcete změnit, budete mít větší motivaci.
 3. 3
  Přestaňte lidem dávat rady. Dalším důležitým krokem je přestat lidem radit ohledně všeho – od vztahů až po to, co by si měli dát k večeři. Nejde ani tak o rady, jako spíše o pasivní ovládaní, takže byste se tomuto chování měli rozhodně vyhnout. Když budete moci skutečně pomoci, měli byste poradit, ale obecně byste neměli nikomu dávat žádné rady, pokud si o ně neřekne.
  • Když budete všem neustále „navrhovat,“ co mají dělat, lidé si začnou brzy myslet, že si hrajete na všeználka.
 4. 4
  Přestaňte si plánovat každou vteřinu svého dne. Lidé, kteří mají pocit, že musejí mít všechno pod kontrolou, neustále plánují. Vědí, kdy přesně vstanou, kolik lžiček cukru si dají do kávy, v kolik hodin sednou do auta a vyrazí do práce a co budou mít na sobě. Pokud se chcete uvolnit a přestat ovládat sebe i ostatní lidi, budete se tohoto zlozvyku muset zbavit. Je sice důležité být organizovaný a vědět, co děláte, ale měli byste nechat také nějaký prostor pro změny a uvědomit si, že není možné si naplánovat úplně každou chvíli celého dne.
  • Zkuste si to. Zkuste si jeden víkend nic neplánovat a dělat jen to, co se vám bude chtít. Když vás někdo na poslední chvíli někam pozve, přijměte jeho pozvání.
  • Spousta lidí s chutí používá kalendáře, ale měli byste mít každý týden alespoň několik hodin týdně volno a nic si neplánovat. Zkuste postupně protahovat tuto volnou dobu a uvidíte, že se nic nestane, když nebudete vědět, co přesně budete dělat.
 5. 5
  Naučte se přizpůsobovat. Pokud ovládáte ostatní lidi, pravděpodobně nežijete přítomným okamžikem, nejezdíte na spontánní výlety a neděláte naprosto šílené věci, protože je nemáte v plánu. Pokud máte naplánováno naprosto vše a máte pocit, že se svých plánů musíte za každou cenu držet, měli byste se zamyslet nad tím, zda je to pro vás užitečné. Zkuste si někdy nic neplánovat a prostě počkat, co se stane.
  • Až budete příště někde s přáteli, nerozhodujte o tom, co se bude dít. Nechejte to na nich. Uvidíte, že to nebude tak zlé, jak jste si mysleli!
 6. 6
  Buďte flexibilnější. Pokud chcete méně ovládat ostatní lidi, budete muset být přizpůsobivější. Může se třeba stát, že vás někdo někam na poslední chvíli pozve a vy budete muset přesunout rande s partnerem na následující den. Budete schopni to udělat? Může se také stát, že vám v práci změní rozvrh na celý den až ráno, nebo někdo bude potřebovat pomoci a vy budete jediní, kdo to bude moci udělat. Naučte se řešit věci tak, jak přicházejí a nepanikařte, když se něco nepovede podle vašeho plánu.
  • Pokud chcete být opravdu flexibilní, budete si muset uvědomit, že několik málo hodin týdně nemá na váš život žádný velký vliv. Jakmile to pochopíte, budete otevření různým možnostem.
  Reklama

Tipy

 • Pamatujte si, že život je krásný. Buďte vděční za to, co máte. Nebudete se bát, že o něco přijdete a nebudete mít chuť ovládat ostatní lidi.
 • Když necháte život volně plynout, bude příjemnější. Když se něco stane bez vašeho přičinění, budete z toho mít skvělý pocit. Naučte se užívat si svůj život.
 • Bojujte za sebe. Nepřestávejte se snažit zlepšit se a neovládat lidi. Když se budete snažit změnit něčí názor, stále ho budete ovládat. Akceptujte fakt, že není možné ovládat žádnou situaci ani žádného člověka – pouze sama sebe.
 • Někomu o svém problému řekněte.


Reklama

Související články

Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Reklama

O tomto wikiHow

Rebecca Tenzer, MAT, MA, LCSW, CCTP, CGCS, CCATP, CCFP
Spoluautorem článku je :
Klinická terapeutka & pomocná profesorka
Tento článek spoluautorem článku je Rebecca Tenzer, MAT, MA, LCSW, CCTP, CGCS, CCATP, CCFP. Rebecca Tenzer je majitelkou a vedoucí kliniky Astute Counseling Services, soukromé poradenské praxe v Chicagu, Illinois. S více než 18 lety klinických a vzdělávacích zkušeností v oblasti duševního zdraví se Rebecca specializuje na léčbu deprese, úzkosti, paniky, traumatu, zármutku, mezilidských vztahů pomocí kombinace kognitivně behaviorální terapie, psychodynamické terapie, praktik založených na důkazech. Rebecca je držitelkou bakalářského titulu (BA) v oboru sociologie a antropologie na DePauw University, magisterského studia ve výuce (MAT) na Dominikánské univerzitě a magisterského studia v sociální práci (MSW) na University of Chicago. Rebecca působila jako členka AmeriCorps a je také profesorkou psychologie na vysokoškolské úrovni. Rebecca je vycvičena jako kognitivně behaviorální terapeutka (CBT), certifikovaná odbornice na klinické trauma (CCTP) a certifikovaná specialistka na poradenství v oblasti smutku (CGCS). Rebecca je členem Americké společnosti pro kognitivní behaviorální terapii a Národní asociace sociálních pracovníků. Tento článek byl zobrazen 4 597 krát
Stránka byla zobrazena 4 597 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama