Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Marihuana sice není tak návyková a fyzický nebezpečná, jako mnoho jiných nelegálních látek, ale přesto se její užívání může snadno zvrhnout ve škodlivý zlozvyk, který se těžko ovládá a poškozuje vaše každodenní činnosti, společenské interakce a fyzické schopnosti. Platí to zejména pro dlouhodobé uživatele, kteří ji kouří již mnoho let. Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých užíváte marihuanu, měli byste vědět, že je naprosto možné se jí vzdát a je to dokonce jednodušší, než přestat brát jiné návykové látky. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 5:

Rozhodněte se přestat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvědomujte si, jak vás marihuana ovlivňuje. Marihuana většinou způsobuje nedostatek motivaci a lenost, neochotu účastnit se mnoha společenských aktivit (zejména v případě, že se jich účastní lidé, kteří marihuanu neužívají) a také poškozuje vnitřní orgány, jako jsou plíce a srdce. Z těchto důvodů se stále více lidí snaží s kouřením marihuany přestat. Zamyslete se nad tím, jak tento váš zlozvyk ovlivnil právě vás.
  • Závislost vám může nejen zničit fyzické zdraví, ale také způsobuje vyšší riziko psychologických onemocnění, jako je schizofrenie, deprese, nebo úzkostlivá porucha.
  • Konzumace marihuany zvyšuje hladinu serotoninu v těle. Serotonin je chemikálie, která se vylučuje v mozku a která nám dodává pocity štěstí a spokojenosti. Bohužel čím déle kouříte marihuanu, tím méně serotoninu se vám v mozku tvoří, tím méně spokojení se cítíte a tím více chuti na marihuanu máte.
 2. 2
  Buďte sami k sobě upřímní. Vyhraďte si několik hodin (nebo i celý den) a najděte si nějaké klidné a příjemné místo, abyste se mohli dobře zamyslet a strávit nějaký čas sami se sebou. Vypněte si telefon, aby vás nikdo nerušil a hluboce se zamyslete nad svým užíváním marihuany. Můžete si odpovědět například na následující otázky:
  • Kdy jste poprvé zkusili marihuanu a proč jste to udělali?
  • Jak dlouho kouříte marihuanu a jak často ji kouříte?
  • Jaké pocity máte po kouření marihuany? (Zaměřte se na to, zda se snažíte marihuanou zmírnit své negativní pocity, nebo se díky kouření vyhýbáte řešení nějakých problémů.)
  • Stalo se vám někdy, že jste kvůli marihuaně zanedbávali své povinnosti (k sobě samým, k rodině a přátelům, nebo ke škole a práci)?
  • Existují činnosti, kterým byste se chtěli věnovat, nebo byste v nich chtěli vynikat, ale neděláte to, protože vám kvůli kouření marihuany chybí motivace?
 3. 3
  Zjistěte, co vás motivuje. Čím lépe se nad tím zamyslíte, tím snadnější pro vás bude přestat kouřit. Jakmile zjistíte, proč kouříte marihuanu, budete moci také zjistit, co vám dodá motivaci s tím přestat. Vymyslete si odpovídající cíle – něco, co vám dodá dostatek motivace se svého zlozvyku zbavit. Může to být cokoli, například přihlásit se na dobrou univerzitu, nebo pečovat lépe o sebe a o svoji rodinu, nebo například vynikat v nějakém sportu, či věnovat se nějakému koníčku.
  • Pokud chcete přestat kouřit marihuanu, je naprosto nezbytné uvědomovat si to, co vás k tomu motivuje – čím silnější tyto věci budou, tím větší šanci budete mít, že se vám to podaří.
 4. 4
  Uvědomte si, že je vaše rozhodnutí konečné. Většina lidí, kteří trpí nějakou závislostí, mají pocit, že by měli přestat, kdykoli si zakouří marihuanu. Vždy se rozhodnou, že to udělají, ale nakonec se ke svému zlozvyku opět vrátí. Musíte si být jistí tím, že je vaše rozhodnutí konečné. Pokud se závislosti chcete skutečně zbavit, prvním krokem je uvědomit si, že máte problém.
  • V tomto případě nestačí pouze akceptovat, že máte problém – musíte také akceptovat, že jde o skutečný problém a ne o potěšení. Problémy je nutné řešit co nejdříve, aby se z nich nestaly ještě větší problémy – což je přesně to, čeho se právě snažíte dosáhnout.
 5. 5
  Neobviňujte nikoho jiného a nic jiného. Dalším důležitým bodem je neobviňovat ze svého problému marihuanu, další lidi, nebo svoji životní situaci. Pokud chcete úspěšně přestat kouřit marihuanu, musíte převzít zodpovědnost za své činy – jak ty pozitivní, tak ty negativní. Pomůže vám to dosáhnout úspěchu, protože budete mít možnost se pochválit za to, když se vám bude dařit a když se vám nebude dařit tak, jak byste si přáli, budete pracovat tvrději.
  • Když budete obviňovat ostatní lidi, budete mít pouze obětního beránka, který vám v případě těžkostí poskytne výmluvu začít opět užívat marihuanu. I když je důležité být k sobě ohledně svého zlozvyku upřímný, nemusíte si celým tímto procesem procházet sami. Některé metody, zejména psychologická pomoc, vám mohou ve vašich snahách značně pomoci.
 6. 6
  Uvědomujte si vedlejší účinky. Marihuana vám sice poskytuje skvělé pocity, ale má také vážné vedlejší účinky, které mohou přetrvávat velmi dlouhou dobu. Když budete vědět, co vás může čekat, pomůže vám to držet se svého rozhodnutí. Zde je několik vedlejších příznaků, se kterými se po dlouhodobé závislosti pravděpodobně budete potýkat:
  • Zrychlený tep
  • Nedostatek koordinace u smyslových orgánů
  • Úzkost
  • Hyperaktivita
  • Halucinace
  • Podrážděnost
  • Výkyvy nálad
  • Neplodnost
  • Izolace
  • Sebevražedné myšlenky
  • Agresivní chování
  • Netolerance
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Zbavte se svého zlozvyku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nespěchejte na sebe. Pro lidi, kteří dlouhou dobu užívali velké množství marihuany, není vůbec snadné se drogy zničehonic vzdát. Když ji vysadíte ihned, pravděpodobně budete trpět vážnějšími abstinenčními příznaky a možná kvůli tomu ztratíte naději. Je mnohem jednodušší postupovat opatrně a vysazovat drogu postupně. Pokud jste kouřili mnoho let, neměli byste marihuanu vysazovat ze dne na den!
  • Pokud kouříte marihuanu více než dvakrát denně, měli byste to na první týden omezit na jednou denně. Vaše tělo si postupně zvykne na menší množství serotoninu, což je zdravější a snadnější.
 2. 2
  Nezapomínejte na to, že chcete přestat. Zbavit se závislosti je někdy velmi těžké, takže si musíte stále připomínat, že jste se rozhodli to udělat pro své vlastní dobro. Napište si to na papír nebo na lepicí papírek a mějte to stále u sebe, abyste na to nikdy nezapomněli. Neustále si připomínejte, že skutečně chcete přestat.
  • Pravděpodobně se vám stane, že budete chtít svůj slib porušit a zapálit si jointa, ale v tuto chvíli byste si měli vytáhnout své poznámky a připomenout si, že jste se rozhodli přestat proto, abyste se cítili lépe.
 3. 3
  Odstraňte ze svého života věci, které vás demotivují. Měli byste se zbavit všeho, co vám připomíná užívání marihuany – všech propriet, plakátů, hudby, knih atd. Je to důležitý krok i v případě, že máte pocit, že jste svůj problém vyřešili a necháváte si tyto věci jen jako suvenýry. Když je budete mít ve svém okruhu, snadno podlehnete pokušení a začnete opět kouřit marihuanu.
  • Představte si, že milujete dorty, ale víte, že už si nikdy v životě žádný dort nesmíte dát a přesto si necháváte doma na stole stále jeden ze svých nejoblíbenějších. Jde o zbytečný spouštěč, kterým byste se pořád jen mučili.
 4. 4
  Připravte se na abstinenční příznaky. Mezi tyto příznaky patří podrážděnost, nedostatek spánku, snížení chuti k jídlu, nebo dokonce bolesti hlavy. Naštěstí tyto abstinenční příznaky nepotrvají déle než 10-15 dnů (v závislosti na různých faktorech, jako je váš věk, vaše zdravotní situace, nebo doba, po kterou jste užívali marihuanu).
  • Později to pro vás ovšem nebude tak snadné, protože se budete muset marihuaně vyhýbat ve všech životních situacích. Existuje spousta faktorů, které by u vás mohly způsobit chuť začít znovu užívat marihuanu, nebo by mohly způsobit, že pro vás nebude snadné přestat. Dlouhodobou abstinencí se budeme zabývat v následující sekci.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Najděte v sobě sílu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Mějte silný podpůrný systém. Obklopte se lidmi, kteří na vás budou mít dobrý vliv, protože tlak okolí je jedním z největších problémů co se týče užívání drog. Pokud chcete přestat, travte čas s lidmi, kteří vás budou ve vašich snahách podporovat a budou rozumět vaší situaci. Přestaňte trávit čas s přáteli, se kterými jste užívali marihuanu a kteří vám ji budou opět nabízet. Mohou to být hodní a zábavní lidé, ale když se budete vystavovat drogám, bude pro vás velmi těžké je přestat brát.
  • Když budete mít pocit, že se vám podařilo přestat kouřit marihuanu, budete se s těmito lidmi moci opět začít vídat. Měli byste ovšem počkat až do doby, kdy budete dostatečně silní na to, abyste jejich vlivům odolali.
 2. 2
  Promluvte si o svém rozhodnutí se svými blízkými. Potřebujete rodinu a přátele, kteří vás budou podporovat a budou vám rozumět. Proto je důležité říct svým blízkým o svém rozhodnutí přestat kouřit marihuanu. Vysvětlete jim, že to pro vás není snadné a že potřebujete jejich podporu. Když jim řeknete, že to se svým rozhodnutím myslíte vážně, jistě vás rádi podpoří a udělají vše pro to, aby vám pomohli.
  • Přestože je alespoň ze začátku lepší se vyhýbat lidem, kteří užívají marihuanu, je možné, že s těmito lidmi máte pevné vztahy. V takovém případě jim vysvětlete, že se nepokoušíte změnit jejich chování (jinak by mohli mít pocit, že na ně svým rozhodnutím útočíte a snažíte se je přimět k tomu, aby také přestali kouřit marihuanu).
   • Řekněte těmto lidem, z jakých důvodů se snažíte přestat a požádejte je, aby před vámi nekouřili marihuanu a ani o kouření marihuany nemluvili. Pokud jsou to skuteční přátelé, jistě to pro vás rádi udělají.
 3. 3
  Najděte si nějakou podpůrnou skupinu. Existuje spousta skupin pro lidi, kteří se snaží zbavit se závislosti a které vám mohou pomoci v případě, že máte pocit, že to sami nezvládnete. Můžete si najít nějaké centrum pro závislé. Nejen že se budete cítit zodpovědněji, ale také budete obklopeni lidmi, kteří si procházejí tím, samým, co zrovna řešíte vy.
  • Někteří lidé potřebují být omezeni určitými autoritami, jinak se jim nepodaří se závislosti zbavit. Tato centra na vás mohou dohlížet a zajistit, že do své závislosti nespadnete znovu. V některých případech zde můžete nalézt také lékařskou pomoc při odvykání a psychologickou podporu ve formě kognitivně-behaviorální terapie (KBT), což je nejúčinnější metoda léčby závislosti na marihuaně.
 4. 4
  Najděte si terapeuta. Terapie vám může značně pomoci s vaším problémem, protože vám umožní zjistit, co vás vede k užívání marihuany a pomůže vám snáze se vypořádat se životními situacemi, které by u vás mohly způsobit relaps a postavit vás zpět na startovní čáru. Speciálně vyškolení terapeuti vám mohou posloužit jako objektivní pozorovatelé, kteří vám poskytnou nový pohled na vaši situaci, který vás dříve nenapadl a dodají vám větší motivaci přestat kouřit marihuanu.
  • Kromě toho tito odborníci většinou mají velké zkušenosti s lidmi, kterým se nedaří přestat užívat marihuanu a mohou vám tedy připravit speciální program přímo na míru, který vám pomůže se vašeho zlozvyku zbavit a změnit váš životní styl. Existuje ovšem spousta různých druhů psychoterapie a ještě více terapeutů, takže někdy není snadné si vybrat to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Těmito věcmi se budeme zabývat později.
 5. 5
  Zjistěte si, které druhy terapie by u vás mohly fungovat. Pokud se rozhodnete začít se léčit, bude dobré zjistit si nějaké informace o nejúspěšnějších metodách léčby závislosti na marihuaně. Zde jsou základní informace:
  • Kognitivně-behaviorální terapie: Kognitivně-behaviorální terapie pracuje s premisou, že myšlenky a činy jsou úzce propojené a když tedy změníte své negativní myšlenky, změníte i své negativní chování. Tento přístup se vám při odvykání marihuany může velmi hodit, protože se díky němu zamyslíte nad myšlenkami, které vás nutí kouřit marihuanu a změníte tím své chování.
  • Motivační terapie. Tento druh terapie se hodí pro lidi, kteří se snaží zbavit závislosti na alkoholu, nikotinu, nebo marihuaně. Je postaven na faktu, že lidé s těmito problémy si často uvědomují, že je jejich chování poškozuje, ale přesto je jejich závislosti stále baví. Jejím účelem je zamyslet se nad motivací ke změně v pozitivním a nekonfrontačním stylu. Při této terapii vám nikdo nebude říkat, co byste měli změnit, ale terapeut vám spíše umožní najít si své vlastní důvody. Terapeut vám pomůže nalézt pozitivní tvrzení, která vám dodají motivaci a energii a která posílí i vaši vnitřní motivaci zbavit se svého zlozvyku.
 6. 6
  Uvědomte si, že pro vás existuje pouze jedna správná odpověď. Neexistuje žádný univerzálně správný přístup. Každý člověk je jiný, každý má jinou motivaci a u každého zabere jiný postup odvykání. Proto je důležité, abyste si vybrali druh terapie, který pro vás bude vhodný. Pokud máte pocit, že vám terapie nevyhovuje, budete proti ní (možná i nevědomky) bojovat a snížíte své šance na úspěch.
  • Kromě toho vám spolupráce s terapeutem umožní připravit plán, který bude přizpůsoben vaší osobnosti a tím zvýší vaše šance na úspěch ještě více.
  • Pokud si chcete najít terapeuta, poraďte se nejprve se svým praktickým lékařem, který bude schopen vám doporučit vhodné terapeuty ve vašem okolí. Je důležité se terapeutem komunikovat naprosto otevřeně a upřímně, protože pokud chcete, aby vám pomohl se vašeho zlozvyku zbavit, musíte mu vyjít vstříc.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Změňte svůj režim

Stáhnout PDF
 1. 1
  Jezte více ovoce a zeleniny. Zdravá vyvážená strava vám při odvykání pomůže dodat tělu potřebné tekutiny a také vám může pomoci omezit chuť na marihuanu. Pokud chcete zmírnit svoji chuť na drogu, jezte následující potraviny:
  • Kouření marihuany způsobuje větší chuť na sladké potraviny a umělé příchutě. Když budete každý den jíst 2-3 jablka, podaří se vám tyto chutě zmírnit. Kromě toho vám křupavá jablka zaměstnají ústa.
  • Měli byste jíst také křupavou zeleninu. Například česnek nebo zázvor vám v ústech zanechají silnou příchuť, po které vám marihuana již nebude chutnat. Nakrájejte si tyto druhy zeleniny na malé kousky a přidávejte si je do pokrmů, které běžně jíte.
 2. 2
  Jezte více mléka a sýry. Když budete jíst více těchto potravin, bude pro vás snadnější vyrovnat se s abstinenčními příznaky. Díky sýru a mléku budete také vypadat lépe, protože získáte zdravější vlasy, nehty a pleť. Co se týče mléčných produktů, měli byste se držet následujících tipů:
  • Když si dáte před kouřením marihuany sklenici mléka, budete mít plnější žaludek a nebudete mít takovou chuť na marihuanu. Kromě toho vám v ústech zůstane chuť, kterou pravděpodobně nebudete chtít míchat s marihuanou.
  • Sýr se vám bude při odvykání velmi hodit, protože má slanou příchuť, která vám také zůstane v ústech. Neměli byste to s ním ovšem přehánět, abyste zbytečně nekonzumovali příliš mnoho tuku.
 3. 3
  Jezte vhodné tuky a sacharidy. Odvykání drog bez pomoci lékařů není snadné a měli byste zajistit, že vaše tělo bude mít dostatek všech důležitých živin, abyste nebyli neustále unavení. Budete potřebovat něco, co vám dodá energie. Zkuste například tyto tipy:
  • Hořká čokoláda je známá tím, že skvěle léčí poruchy nálady a může vám pomoci s depresivní fází odvykání marihuany.
  • Sušené ovoce a brambory vám také mohou pomoci zbavit se chuti a marihuanu.
 4. 4
  Nezapomínejte ani na bílkoviny a sacharidy. Minimálně 10% všech vašich kalorií by měly představovat bílkoviny a asi třetinu všech kalorií by měly představovat sacharidy. Zde jsou vhodné zdroje:
  • Libové bílé maso, tuňák a losos prokazatelně pomáhají zmírňovat závislosti a zanechají vám v ústech chuť, kterou nebudete chtít míchat s marihuanou.
  • Co se týče sacharidů, vybírejte si křupavé potraviny. Jsou sytější a dodají vám energii, kterou budete rozhodně potřebovat.
 5. 5
  Cvičte! Cvičení je skvělým způsobem, jak se zbavit energie, která se ve vašem těle nachází. Pomůže vám udržet tělo v kondici a zaměřit se na pozitivní činnost. Kromě toho vás zbaví chuti kouřit marihuanu!
  • Jóga je cvičení, které vám uvolní mysl i tělo a pomůže vám zbavit se abstinenčních příznaků v době, kdy se nebudete fyzicky cítit nejlépe. Tento pocit jistě dobře znáte.
  • Když budete každý den 30 minut běhat, pomůže vám to zbavit se vaší závislosti.
 6. 6
  Mějte stále co dělat. Až si vyberete vhodný způsob, jak přestat kouřit marihuanu a promluvíte si se svými blízkými, najděte si nějakého koníčka – něco, co vás zabaví a umožní vám zapomenout na marihuanu. Zamyslete se nad tím, co vás baví a zjistěte, čemu byste se chtěli věnovat:
  • Baví vás manuální práce?
  • Máte rádi sporty? (I v případě, že se žádnému nevěnujte, se zamyslete nad tím, který by vás mohl bavit.)
  • Čemu se rádi věnují vaši přátelé?
   • Můžete si vymyslet více otázek, které pro vás budou vhodnější z hlediska vašeho životního stylu a osobnosti a najít si něco, čemu se budete moci věnovat. Nový koníček vám dodá motivaci přestat, protože při kouření marihuany na něj nebudete mít dostatek sil.
   • Kromě toho když si najdete společenskou činnost, seznámíte se s novými lidmi, kteří marihuanu nekouří a vytvoříte si nový životní styl, který marihuanu nezahrnuje.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Udržte si motivaci

Stáhnout PDF
 1. 1
  Můžete začít brát léky. Pokud trpíte závislostí a berete drogy již velmi dlouhou dobu, nebude pro vás snadné se své závislosti zbavit, takže bude lepší vyhledat odbornou pomoc. Existují různé léky, které vám mohou pomoci cítit se dobře, aniž by vám poškozovaly tělo. Tyto léky vám postupně sníží chuť na marihuanu a nakonec vám umožní se svého zlozvyku zbavit.
  • Nikotinové náplasti a žvýkačky seženete v lékárně i bez předpisu. Nikotin pomáhá snižovat chuť na marihuanu a zmírňuje podrážděnost a bolesti hlavy, se kterými se během odvykání pravděpodobně budete potýkat.
   • Když budete každé dvě hodiny žvýkat nikotinovou žvýkačku, může vám to pomoci zbavit se chuti na marihuanu. Pokud používáte 4 mg žvýkačky, neměli byste jich za den žvýkat více než 20. Pokud máte 30 mg žvýkačky, nepřekračujte dávku 30 žvýkaček denně.
   • Náplast byste si měli měnit každých 16-24 hodin a dávkování závisí na úrovni vaší závislosti. Můžete si ji na noc slepit a ráno si ji opět nalepit. Připravte se na to, že vás místo pod náplastí bude trochu bolet, takže je dobré střídat místa, kam si náplasti lepíte.
 2. 2
  Neměli byste se ovšem spoléhat na jiné návykové látky. Nespoléhejte se na léky (a další látky, jako je alkohol), protože jde jen o berličky, které jsou také návykové. Dávkování byste měli postupně omezovat, abyste dosáhli toho, co jste od těchto látek potřebovali.
  • Tyto nikotinové náhražky byste neměli používat v případě, že jste nepřestali kouřit úplně. V těchto případech by mohla nikotinová terapie způsobit vážné problémy.
 3. 3
  Zkuste jiné druhy terapie. Existují i léky bez obsahu nikotinu, které vám může předepsat váš lékař. Většinou jde o Xanax, Zyban, Wellbutrin Wellbutrin SR, Wellbutrin XL a Vareniclin. Tyto léky přeprogramují váš mozek a odnaučí ho závislosti, ale musíte je brát podle pokynů lékaře. Seženete je pouze na předpis – bez návštěvy lékaře si je bohužel nekoupíte.
  • Většina těchto léků vám pomůže s příznaky deprese, ale může způsobit rozčilení, frustraci a někdy i neobvyklé chování. Pokud zaznamenáte negativní změnu (více než jen normální pocit, který po nějaké době zmizí), měli byste se poradit se svým lékařem a případně si nechat upravit dávkování.
 4. 4
  Zbavte se svých démonů. Odvykání drog jde ruku v ruce se změnami nálad, depresí a frustrací. Nedovolte, aby vás tyto dočasné změny vykolejily. Nedostatek sebevědomí a ztráta pocitu spojení s vlastním já je při odvykání závislostem normální. Důvěřujte sami sobě a připomínejte si, že se z toho dostanete!
  • Mluvte sami se sebou nahlas před zrcadlem a říkejte si, že jste krásní a silní a bez problémů tyto překážky překonáte. Pokud máte pocit, že vám psaní jde lépe než mluvení, začněte si vést deník a vše si zapisujte.
 5. 5
  Zapisujte si vše, co se vám povedlo díky tomu, že jste přestali kouřit marihuanu. Měli byste si vést deník v průběhu celého tohoto procesu. Mějte ho na nějakém dobře viditelném místě, abyste si neustále připomínali, jak dobře se vám daří a měli pozitivní motivaci.
  • Až svoji závislost překonáte, budete si moci svůj deník prohlédnout a zamyslet se nad vším, co jste si museli vytrpět. Potom si pogratulujte za to, jakou sílu v sobě máte! Budete mít velkou radost z toho, jak jste to zvládli a budoucí životní krize překonáte o to snadněji.
  Reklama

Tipy

 • Když si budete mačkat tlakové body ve chvílích, kdy budete mít chuť na marihuanu, může vám to pomoci tyto chutě potlačit. Zjistěte, která část vašeho těla má chuť si zakouřit – když například ucítíte pocit v hrudníku, jemně si na něj zatlačte prsty. Pomůže vám to uvolnit svaly.
 • Pokud máte štěstí a máte dobré přátele, nechejte je, aby vám v této krizi pomohli a neodhánějte je od sebe.
 • I když zahodíte vše, co vám bude vaše bývalé zlozvyky připomínat, pravděpodobně se čas od času nevyhnete chuti si opět zakouřit. V takových situacích si promluvte s někým, komu důvěřujete a řekněte mu, jak se cítíte.
 • Sledujte filmy a dokumenty, které vám pomohou přestat.
 • Měli byste si uvědomit, že se jednoho dne vše obrátí k lepšímu. Vaše touha již nebude tak silná a až dosáhnete chvíle, kdy sami sobě dokážete, že umíte být střízliví, budete se cítit mnohem lépe.
Reklama

Související články

Reference

 1. Rosengren, D., Building Motivational Interviewing Skills: A Practitioner Workbook. 2009.
 2. Perkins, A. Conklin, A., Levine, D., Cognitive-Behavioral Therapy for Smoking Cessation: A Practical Guidebook to the most Effective Treatments. 2008.
 3. Grotenhermen, F. Russo, E. Cannabis and Cannabinoids: Pharmacology, Toxicology, and Therapeutic Potential. 2002.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 38 800 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 38 800 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama