Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Průměrný Američan vyprodukuje asi 2 kg odpadu denně. 30% z tohoto odpadu tvoří papír. Kromě toho, že používat méně papíru je šetrnější k přírodě a spotřebě energie, také nebudete mít kolem sebe tolik nepořádku. Naučte se omezit spotřebu papíru doma, platit účty přes internet a archivovat všechny důležité dokumenty digitálně.

Metoda 1 ze 3:
Omezte spotřebu papíru doma

 1. 1
  Místo papírových novin a časopisů začněte odebírat digitální kopie. Není nic špatného na odebírání několika oblíbených časopisů, ale velké štosy tisku se brzy změní v odpad. Přestaňte číst papírové noviny a své oblíbené časopisy si objednejte v elektronických verzích.
  • Využívejte online zdroje četby. Kromě toho, že budete šetřit stromy, také doma nebudete mít zbytečný nepořádek a ušetříte peníze. Také budete moci kdykoli pohodlně brouzdat elektronickými archivy časopisů.
 2. 2
  Nenechávejte si posílat letáky a nevyžádanou poštu. Katalogy, nabídky půjček a další reklamní letáky vám zaplní poštovní schránku a později i odpadkový koš. Tuto nevyžádanou poštu nemá nikdo rád. Když budete aktivní a podniknete kroky nezbytné k tomu, abyste ji přestali dostávat, nebudete muset každý den vyhazovat spoustu zbytečného papíru.
  • Kontaktujte společnosti, které vám posílají katalogy a letáky a požádejte je, aby si odstranily vaši adresu.
  Reklama
  1. Můžete požádat také poštovní doručovatele, aby vám do schránky nedávali žádné letáky. Na poštovní schránku si nalepte upozornění „Nevhazovat reklamní letáky.“
 1. 1
  Kupte si elektronickou čtečku. Jednou z výhod papírových novin, časopisů a knih je to, že si je můžete nosit s sebou. Nikdo nechce celý den sedět u počítače. To ale není nutné. Kupte si elektronickou čtečku a nahrajte si do ní své oblíbené knihy a časopisy, abyste si je mohli číst úplně kdekoli!
  • Pokud milujete vůni nových knih a nechcete používat chladnou plastovou čtečku, nejste sami. Nemusíte si kupovat nové knihy a přispívat tak k odpadu. Začněte chodit do knihovny, půjčujte si knihy a časopisy od přátel a nekupujte si je. Mnoho knihoven nabízí také půjčování elektronických verzí knih, které si můžete na omezenou dobu stáhnout do svého tabletu nebo čtečky.
 2. 2
  Důležité dokumenty podepisujte digitálně. Myslíte si, že při tisknutí a podepisování dokumentů se papíru nevyhnete? Naštěstí to není pravda. Existují služby, které vám umožní snadno podepisovat všechny dokumenty digitálně, abyste nemuseli nic tisknout.
  • PowerPad Lite, SignNow, DocuSign a HelloSign jsou služby, které nabízejí digitální podpisy. Snadno se používají a přihlásit se k nim můžete online.
  • Staromódním způsobem je podepsat se na kousek papíru a naskenovat si ho do počítače. Výsledný obrázek můžete ořezat a uložit si ho jako PDF soubor. Až budete chtít podepsat nějaký dokument nebo dopis, jednoduše tento soubor vložíte na místo podpisu.
 3. 3
  Používejte látkové ubrousky. Papírové kapesníky a papírové utěrky jsou pohodlné, ale pravděpodobně představují velkou část vašeho odpadu. Místo papírových produktů začněte používat utěrky a kapesníky z látky, které můžete pravidelně prát.
 4. 4
  Projděte si své věci a začněte recyklovat. Stále máte doma schované všechny papíry ze střední školy? Použili jste někdy manuál k přehrávači, který máte již deset let? Máte každé číslo svého oblíbeného časopisu od roku 1992? Pravděpodobně je čas se těchto věcí zbavit a omezit množství nepořádku, který doma máte. Projděte si všechny tyto věci a vytřiďte vše, co nebudete potřebovat. Vyřazený papír recyklujte. [1]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Plaťte své účty online

 1. 1
  Nastavte si možnost plateb online. Plaťte za pojištění, elektřinu a další věci pouze přes internet. Online platby jsou snadné, zdarma a rychlejší, než platby pomocí složenek. Založte si internetové bankovnictví a zažádejte si o zavedení elektronických plateb.
  • Můžete platit všechny své účty zvlášť, nebo si můžete nastavit pravidelné trvalé příkazy, které peníze odešlou z vašeho účtu za vás. Pokud víte, že budete provádět některé platby pravidelně každý měsíc, nastavte si trvalé příkazy a nebudete se muset o nic starat.
 2. 2
  Zažádejte si o elektronické výpisy. Všechny společnosti, u kterých máte účty nebo služby požádejte, aby vám posílaly elektronické výpisy namísto těch papírových. Pokud platíte online, není nutné, abyste dostávali připomínky poštou. Jednoduše přejděte na online komunikaci.
  • Některé služby vám budou posílat emaily, aby vám připomněly důležité platby, nebo vás informovaly o změnách na vašem účtu.
 3. 3
  Vyplňujte daňové přiznání online. Tisknutí formulářů daňového přiznání je zbytečným plýtváním papírem. Místo toho, abyste posílali daňové přiznání poštou, si pořiďte program na jeho vyplňování online. Budete si za tento program muset zaplatit, ale většinou nejde o velké částky. Je to jednoduché, rychlé a výhodné. [2]
 4. 4
  Požádejte o elektronické zasílání výplatních pásek. Pokud v práci dostáváte stále papírové výplatnice, požádejte o jejich elektronickou verzi. Nemá smysl dávat zaměstnancům každý měsíc papírové výplatnice, když je možné je zasílat emailem.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Archivujte důležité dokumenty digitálně

 1. 1
  Kupte si kvalitní skener. Když si budete archivovat všechny dokumenty digitálně, nebudete muset doma schovávat spoustu papírů a budete mít jistotu, že o tyto soubory nepřijdete.
  • Nové značky skenerů Doxie a Neat jsou určeny speciálně k archivování dokumentů. Snadno se ovládají a pokud skener ještě nevlastníte, jsou rozhodně dobrou volbou. Postačí vám ale jakýkoli skener.
  • Skenujte dokumenty tak, abyste neměli příliš velké soubory, ale abyste je mohli kdykoli znovu vytisknout. Většinou postačí kvalita 300dpi (pokud nejde o fotky). Skenujte dokumenty černobíle, abyste neměli soubory příliš velké.
 2. 2
  Uložte si dokumenty v PDF. Po naskenování dokumentů si je nemusíte tisknout. Jednoduše si je uložte jako PDF soubory, které nelze upravovat. Označte si je názvy a bezpečně si je uložte do počítače.
 3. 3
  Mějte ve svých dokumentech pořádek. Označte si složky s dokumenty názvy a uspořádejte si je tak, abyste v nich měli pořádek a snadno je v případě potřeby našli.
  • Každý sken si pojmenujte tak, jak vám to bude dávat smysl, například „platba hypotéky za červenec 08“ nebo „faktura za počítač“. Budete si díky tomu snadno moci vyhledat daný soubor.
  • Pokud je to nutné, použijte databázový program, který vám umožní si skeny seřadit. Doxo, FileThis, nebo Neat jsou vhodné alternativy.
 4. 4
  Dělejte si zálohy. Kupte si kvalitní externí disk a ukládejte si na něho kopie všech svých důležitých dokumentů, abyste o ně nepřišli. Ukládejte si všechna důležitá data a pravidelně zálohy aktualizujte. Měli byste mít několik kopií každého důležitého dokumentu.
 5. 5
  Důležité dokumenty ukládejte na externí disk nebo flash disk, který nebudete mít připojen k počítači. Nebudete se muset bát, že vám data někdo ukradne. Žádný hacker se nedostane k zařízení, které není připojené k počítači.
 6. 6
  Ukládejte si soubory na cloud. Když budete mít své soubory uložené na vzdáleném hard disku, nebudete se muset bát, že se data poškodí, nebo je někdo ukradne. Ukládejte si tedy citlivé informace na cloud a budete k nim mít vždy přístup.
  Reklama

Tipy

 • Dělejte si zálohy všech svých dat. Hardware čas od času selže a jistě nechcete přijít o všechny své dokumenty. Mějte tedy několik kopií svých dat na několika úložištích.
 • Když se budete chtít zbavit papíru, budete muset investovat nějaké peníze, ale časem vám to ušetří čas. Nebudete muset vyplňovat spoustu dokumentů, nebo se prohrabovat štosy papíru.
 • Při vyhazování dokumentů, které obsahují citlivé informace, je nezapomeňte skartovat. Nestačí je pouze roztrhat na kousky. Jistě se nechcete stát obětí krádeže identity.
 • Recyklujte! Pokud vám vznikne nějaký papírový odpad, zjistěte si, jak se ho můžete zbavit. Nevytvářejte zbytečný odpad tím, že necháte přečtené noviny ve vlaku. Vezměte je s sebou a vyhoďte je do kontejneru na papír.
 • Je dobré si schovávat účtenky od nákupů pro případ, že by se vám daná věc rozbila a museli jste ji vrátit do obchodu. Po nějaké době byste si je ale měli naskenovat a vyhodit je. Možná je budete ještě někdy potřebovat a je lepší je mít v digitální formě v dobrém stavu. Digitální účtenky vám nevyblednou.
 • Pokud se bojíte, že by vám někdo mohl z počítače ukradnout citlivá data, uložte si je na externí disk nebo USB flash disk a toto úložiště připojujte k počítači pouze v době, kdy budete dělat zálohu.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 911 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 1 911 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama