Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestat s heroinem znamená bojovat za svůj život proti vašemu vnitřnímu narkomanovi, který vás chce ovládat a nakonec i zabít. Zbavit se této závislosti a naučit se ovládat svůj život e to nejdůležitější rozhodnutí vašeho života. Jde o váš život a vy nad ním musíte převzít kontrolu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Jak přestat ze dne na den

 1. 1
  Přestaňte tímto způsobem pouze pokud jste dostatečně zdraví na to, abyste to zvládli. Přestat s heroinem ze dne na den znamená to, že budete trpět silnými abstinenčními příznaky minimálně 5-7 dní. Tyto příznaky se podobají chřipce a jsou velmi nepříjemné. Může to být psychicky a i fyzicky traumatizující a doporučuje se to pouze uživatelům, kteří mají relativně pevné zdraví.
  • V některých případech je takové odvykání smrtelné, takže se rozhodně nehodí pro těhotné ženy ani pro lidi, kteří trpí různými zdravotními problémy.
 2. 2
  Určete si přesné datum a snažte se užívání heroinu co nejvíce omezit. Pokud chcete přestat ze den na den, měli byste předtím co nejvíce omezit svoji spotřebu, aby vaše tělo neutrpělo tak velký šok. Ať už si řeknete, že přestanete v pátek, nebo až vám droga dojde, musíte si určit přesné datum a dodržet ho. Vezměte si volno v práci a připravte se na to.
  • Je důležité, abyste nebrali „snižování spotřeby“ jako výmluvu k pokračování v užívání. Pokud vám droga dojde a vy se přesvědčíte, že byste si měli jít koupit další jen proto, abyste mohli postupně snižovat spotřebu, nejste pevně rozhodnutí přestat. Když se rozhodnete přestat s heroinem ze dne na den, musíte do toho jít po hlavě. Je to jako strhnout náplast – musíte to udělat rychle a rozhodně.
 3. 3
  Spalte mosty. Až přijde vaše určené datum, zničte všechny své narkomanské potřeby, jehly, špinavé lžičky, spláchněte zbytky drogy, vyhoďte všechny prázdné sáčky a gumy. Smažte si z telefonu číslo na dealera, zbavte se všech kamarádů, kteří berou heroin a snažte se co nejlépe se připravit na odvykání. Musíte to udělat tak, aby pro vás nebylo možné pokračovat v užívání.
  • Pokud sami sobě nedůvěřujete, požádejte o pomoc. Řekněte to svému kamarádovi, někomu z rodiny, nebo nějakému terapeutovi a požádejte ho, aby vám pomohl se všeho zbavit. Nezahazujte tyto věci do koše – zničte je, nebo někoho požádejte, aby je vyhodil někam hodně daleko. [1]
 4. 4
  Najděte si místo, kde budete moci nějakou dobu zůstat. Požádejte někoho, aby vám přišel pomoci připravit se na odvykání, nebo si objednejte hotelový pokoj, kde budete moci v klidu strávit týden a požádejte kamarády, aby vám mezitím uklidili doma. Jednoduše si udělejte dost dlouho volno a připravte se na peklo.
  • Požádejte někoho, aby vás během prvního týdne odvykání pravidelně kontroloval, nebo raději buďte někde, kde s vámi bude moci neustále někdo být. Nebude snadné to zvládnout o samotě, takže se nebojte požádat o pomoc.
 5. 5
  Připravte si vše, co budete na následující týden potřebovat. Nejdůležitější je pít hodně vody. Musíte tělu stále dodávat tekutiny a odstřihnout se od svého narkomanského života. Kupte si léky na chřipku a trochu jídla, které zvládnete sníst, aby to pro vás bylo jednodušší. Také si přichystejte oblečení na převlékání. [2]
 6. 6
  Pijte hodně vody, sportovních nápojů a grepové šťávy. Pijte tolik, kolik zvládnete. Noční pocení a průjmy vás budou dehydrovat, takže budete muset stále doplňovat tekutiny a elektrolyty. Sportovní nápoje vám dodají minerály a trochu cukru a grepová šťáva vám zase dodá potřebné vitamíny. Můžete také pít multivitaminové nápoje.
  • Pokud se vám dělá špatně ze všech nápojů kromě vody, zkuste si je naředit vodou. Sportovní drinky vám dodají minerály, bez kterých nebudete moci být. Nařeďte si je vodou a snažte se jich vypít co nejvíce.
 7. 7
  Berte léky proti chřipce, abyste se zbavili příznaků. Nemá smysl si cokoli nalhávat: odvykání heroinu bude jako ta nehorší chřipka, kterou jste kdy v životě zažili. Může to trvat i několik dlouhých dní. Budete se potit, bude vám na zvracení a budete trpět průjmem, takže je dobré mít po ruce léky na chřipku a snažit se pomocí nich omezit tyto nepříjemné příznaky.
  • Někdy je dobré během posledních dnů užívání pít hořčíkové mléko, které vám pročistí tělo a zmírní projevy průjmu během odvykání.
  • Někteří lidé tvrdí, že během prvních několika dní odvykání je dobré brát velké dávky Imodia proti průjmu. Rozdělte si všechny léky rozumně a nezneužívejte je.
  • Můžete zkusit i přírodní varianty, jako například kozlík lékařský, který vám uklidní nervy a zmírní nevolnost. Protože se váže na stejné receptory, jako Valium, pomůže vám s nepříjemnými příznaky a skoro nic nestojí.
 8. 8
  Zkuste alespoň trochu jíst. Chléb a burákové máslo vám pravděpodobně zachrání život. Bude těžké cokoli sníst, ale když se přinutíte, budete mít více síly a budete se cítit trochu lépe. Mějte po ruce také polévku a snažte se každý den trochu sníst. Za každou cenu každý den snězte alespoň trochu jídla, abyste se cítili v rámci možností co nejlépe.
 9. 9
  Zůstaňte v čistém prostředí a spěte. Připravte si spoustu povlečení, protože nočním pocením propotíte celou postel. Každý den si měňte oblečení a spodní prádlo a sprchujte se. Když vám bude lépe, dejte si i teplou vanu a odpočívejte. Děláte pro sebe to nejlepší, co můžete, takže se snažte uvolnit se a relaxovat.
  • Při odvykání vám často bude příšerná zima. Teplé koupele vám trochu pomohou a budete se díky nim cítit normálněji. Když budete mít zimnici, skočte do sprchy a zahřejte se.
 10. 10
  Pokud to bude možné, snažte se trochu cvičit. Možná to zní šíleně, protože to bude to poslední, co byste chtěli dělat, ale když si zajdete na procházku, nebo si chvíli zaběháte, uleví se vám od bolesti a křečí, kterými budete trpět. Když se donutíte cvičit, možná se budete cítit dokonce úplně normálně. Přinuťte se k pohybu a potom se odměňte teplou vanou. Snažte se dělat vše pro to, aby vám bylo co nejdříve dobře.
 11. 11
  Nespěchejte a jděte na to pomalu. Uvědomte si, že zrovna svádíte tu nejtěžší bitvu svého života. Nebude to legrace, ale když se vám to podaří, získáte zpět svůj život. Nechcete přece dělat otroka heroinu!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Postupné odvykání

 1. 1
  Začněte užívat léky na předpis, které vám pomohou s abstinenčními příznaky. Pokud máte takovou možnost, pomůže vám užívat léky na předpis. Můžete s nimi monitorovat své užívání pečlivěji, zmírnit abstinenční příznaky a cítit se alespoň relativně normálně.
  • Existuje riziko, že si vypěstujete závislost na tyto léky, takže si zkuste zjistit co nejvíce informací o těchto metodách postupného odvykání.
 2. 2
  Zjistěte si, zda nemáte ve svém okolí nějaká odvykací centra. Postupné odvykání stojí spoustu peněz, které pravděpodobně nebudete mít a vyžaduje také zdravotní pojištění. Zjistěte si, zda v okolí nemáte nějakou kliniku pro narkomany, kde budete moci odvykat zdarma, nebo za alespoň neseženete někoho, kdo by vám zdarma poradil.
  • Pokud se nechcete stát závislými na jiných drogách a lécích, nespoléhejte se na dealery, kteří vám dříve sháněli heroin. Nesnažte se to dokázat sami. Udělejte to chytře – nechejte si pomoci od lékařů a najděte si centrum nebo kliniku, na které se vám dostane adekvátní péče.
 3. 3
  Najděte si ve svém okolí nějakou metadonovou kliniku. Metadon je opioid, který se v regulovaném množství podává na klinikách a je určen k odvykání heroinu narkomanům, kteří se snaží zmírnit své abstinenční příznaky. I s metadonem budete muset přestat užívat heroin sami, ale možná vám psychicky pomůže zdravotní prohlídka u lékaře. Uvědomte si, že děláte správnou věc. [3]
  • Zkuste začít s co nejnižší dávkou. Některé kliniky začínají na příliš vysokých dávkách metadonu a tím to usnadňují narkomanům, kteří se chtějí vyhnout abstinenčním příznakům. Řekněte lékařům na klinice, že se chcete své závislosti zbavit co nejrychleji. Pokud jste dostatečně zdraví na to, abyste brali menší dávky, měli byste to udělat.
  • Bohužel se často stává, že se uživatelé heroinu stanou závislí na metadonu, nebo dokonce berou obě tyto drogy najednou. Metadon není vhodný pro každého, ale je to nejlevnější možnost pro lidi, kteří mají zdravotní pojištění.
 4. 4
  Zeptejte se svého lékaře na možnost užívání Subuxonu nebo Subutexu. Tyto léky jsou trochu mírnější, než metadon a mohou vám pomoci ovládnout chuť na heroin. Pro některé lidi je snadnější odvykat s nimi, než s metadonem. Subuxon nebo Subutex budete brát mnohem kratší dobu, než metadon – většinou se bere 3-6 měsíců, ale vždy to závisí na tom, jak dlouho a kolik heroinu jste brali a jakého máte lékaře. [4]
 5. 5
  Připravte se zodpovědět dotazy lékaře. Je důležité být k lékařům naprosto upřímní. Když si budete vymýšlet příběhy jen proto, abyste dostali trochu léků na uklidnění a mohli se zase vrátit zpět k užívání heroinu, nikam se nedostanete. Řekněte lékařům pravdu. Pokud chcete přestat s heroinem, dejte to jasně najevo. Lékaři vám dokážou pomoci.
  • Budete muset souhlasit s tím, že budete docházet na testy na přítomnost drog, na HIV testy a podstupovat další procedury a testy. Braní léků na předpis je mnohem složitější proces, než vzít si několik pilulek, takže byste se na to měli připravit.
 6. 6
  Zeptejte se svého lékaře i na jiné léky, které by vám mohly pomoci zmírnit abstinenční příznaky. Pokud nechcete brát metadon ani jiné podobné léky, zeptejte se svého lékaře na jiné léky, které vám mohou trochu usnadnit proces odvykání. Když je budete brát ve správných dávkách, mohou vám velmi pomoci. Nikdy ovšem nezneužívejte léky na předpis![5]
  • Clonidin je lék, který spousta lékařů předepisuje pro zmírnění abstinenčních příznaků, zejména úzkostí a dalších psychických problémů.
  • Valium a Xanax jsou benzodiazepiny, které dokážou léčit závislosti, bojují proti nespavosti a zbaví vás i úzkosti.
  • Fenobarbital a Ativan jsou relativně slabá narkotika, která se často předepisují lidem ke zklidnění.
  • Tramadol je lék proti bolesti, který se předepisuje často proti bolestem nohou a je účinný také v boji proti abstinenčním příznakům.
 7. 7
  Připravte se na sekundární odvykání. Největším problémem s postupným odvykáním je to, že nakonec budete stále závislí na drogách. Budou to sice jiné drogy, ale budete je každý den potřebovat. Bez ohledu na to, co berete, se budete muset připravit na to, že i tyto drogy (léky) budete muset vysadit a vystřízlivět. [6]
  • V závislosti na tom, jakou metodu používáte, můžete mít velmi jemné a mírné sekundární abstinenční příznaky, nebo také velmi silné příznaky podobné odvykání heroinu. Může vám trvat několik týdnů, než se budete opět cítit normálně. Opět si určete datum, kdy se všech těchto léků zbavíte a dodržte to.
 8. 8
  Pokud si to můžete dovolit, vyberte si nějakou soukromou odvykací kliniku. Nejlepším způsobe, jak se zbavit závislosti na heroinu je detoxikační klinika, kde budete pod neustálým dohledem, budete mít lékařskou i psychologickou péči a uniknete svému závislému životu. Soukromé kliniky ovšem stojí spoustu peněz, takže bude možná lepší přihlásit se dobrovolně na odvykání do psychiatrické léčebny.
  • Většinou takto končí rodinné intervence a závislí lidé se cítí velmi provinile, protože za ně rodiny platí odvykání. Když budete chtít odvykat sami a nakonec se k užívání vrátíte, budete velmi zklamaní, ale když budete odvykat na klinice, kde vaše místo bude vaši rodinu stát spoustu peněz, budete mít větší motivaci. Nedovolte, aby vaše závislost došla tak daleko, že se k tomu vaše rodina bude muset uchýlit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Pochopte svoji závislost

 1. 1
  Uvědomte si, že přežít abstinenční příznaky neznamená vyhrát nad svojí závislostí. Přestat s heroinem není jako přestat s alkoholem, cigaretami, nebo dokonce kokainem. Fyzická i psychická závislost jsou v tomto případě na stejné úrovni a odvykání je proto velmi těžké. Heroin je nejhorší droga co se týče odvykání a mnoho narkomanů, kterým se podařilo zbavit se fyzické závislosti, se k němu později opět vrátilo, protože se nedokázali vypořádat s psychickou závislostí. Až překonáte prvních několik týdnů či měsíců, začne vám celoživotní práce na tom, abyste heroinu už navždy odolali.
 2. 2
  Vypořádejte se se svojí duševní závislostí. Pokud chcete přestat brát heroin a už se k němu nikdy nevracet, musíte si uvědomit, že jste narkoman a vždy zůstanete narkomanem. Musíte pochopit, že některé věci se nikdy nezmění a bohužel budete navždy chtít další dávku. Vaše závislost na vás bude číhat za každým rohem a bude vám chtít zničit život. Přestat užívat heroin znamená rozhodnout se, že se závislosti budete vyhýbat a budete na tom pracovat každý den až do smrti.
  • Je těžké myslet na to, že s tím přestanete, když si říkáte: „Až do smrti už si nikdy nebudu moci dát.“ Nestarejte se o zbytek svého života. Starejte se jen o tento den a potom teprve začněte myslet na zbytek týdne.
 3. 3
  Naučte se zpracovávat své touhy. Brzy začnete obsesivně myslet na to, jak skvělé by to bylo dát si další dávku a začnete zapomínat na všechny problémy, bolest a těžkosti, kterými jste si museli projít. Možná budete dokonce v takové euforii, že budete mít chuť si koupit heroin a dát si jednu dávku. Naučte se těmto touhám odolávat a nikdy jim nepodléhejte.
 4. 4
  Připravte se na to, že vám nebude vždy do zpěvu. Po prvních několika týdnech či měsících začnete mít pocit, že je váš život nudný a šedivý a že vás vůbec nic nebaví. V tuto dobu se vyskytuje většina recidiv, které mají často tragické následky. Deprese je vážným problémem závislých lidí, kteří odvykají drogám a je nutné proti ní bojovat a začít si užívat střízlivý život.
 5. 5
  Komunikujte s lidmi. Existují skupiny pro anonymní narkomany, které vám pomohou najít si přátele, kteří mají stejné problémy jako vy. Nejste v tom sami. Když budete poslouchat příběhy ostatních lidí a budete se moci setkávat s někým, kdo vás bude podporovat, budete se cítit mnohem lépe.
  • Někteří závislí lidé ovšem tyto skupiny nemají rádi. Sedět několik hodin týdně na místě a poslouchat příběhy ostatních narkomanů některým lidem nedělá dobře. Není nutné chodit na tato setkání. Najděte si jiného koníčka – choďte na bowling, hrajte karty, začněte dělat nějaký sport. Jednoduše si najděte lidi, se kterými budete moci trávit čas a bavit se o tom, co vás zajímá.
  • Najděte si nějakého terapeuta, může vám to pomoci na cestě ke střízlivosti. Když budete o své závislosti mluvit, nebudete se za ni stydět a budete ji probírat s někým, kdo vás nebude odsuzovat, budete schopni se jí zbavit.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Zůstaňte střízliví

 1. 1
  Vymyslete si systém odměn. Běžnou praxí je vymyslet si systém odměn, ve kterém se odměňujete za každé období střízlivosti, které překonáte. Stačí se jen podívat do zrcadla a říct si: „Vydržel jsi střízlivý celý týden“ a budete se cítit mnohem lépe.
  • Někteří narkomani si schovávají peníze, které dříve utráceli za drogy a šetří si na velké odměny. Zajeďte si někam na dovolenou, nebo si kupte něco hezkého. Zasloužíte si to.
 2. 2
  Vytvořte si v mysli odpadkový koš. Je jasné, že budete muset čelit pokušení. Stane se vám, že si budete chtít dát další dávku heroinu a znovu pocítit, jaké to je. Většina recidiv se vyskytuje v prvních 3-6 měsících odvykání. [7] Možná nebudete schopni odolat těmto myšlenkám, ale jistě zvládnete zůstat pouze u myšlenek. Některým narkomanům pomáhá představit si v hlavě „odpadkový koš,“ do kterého odhazují všechna pokušení a zbavují se jich.
  • Když budete mít chuť si dát drogu, představte si odpadkový koš, do kterého toto pokušení zahazujete. Zahoďte ho, zavřete víko a začněte myslet na něco jiného.
 3. 3
  Dopřejte si příjemný pocit z drog jinými, zdravými způsoby. Podařilo se vám skoncovat s heroinem, ale co teď? Brzy se začnete nudit a budete riskovat, že se k drogám zase vrátíte. Jak budete zabíjet čas je pouze na vás, ale měli byste si najít produktivní způsoby, jak si vytvořit podobně příjemné pocity. Můžete něco tvořit, začít se věnovat sportu, který vás bude bavit, nebo chodit na dlouhé procházky a číst si zajímavé knihy. Využijte svoji střízlivost jako příležitost začít nový život. Můžete dělat cokoli jen budete chtít.
 4. 4
  Začněte cvičit. Vaše tělo nemusí být otrokem heroinu. Cvičením se zbavíte zbytků drogy ze svého těla, srovnáte svůj metabolismus a dosáhnete příjemných pocitů. Najděte si cvičení, které vás bude bavit a které budete schopni dělat pravidelně. Hrajte nějaký sport, nebo začněte běhat. Pokud vás cvičení nebaví, choďte do klubů a tančete. Užívejte si svůj střízlivý život.
 5. 5
  Využijte své střízlivosti jako příležitosti zbavit se i ostatních závislostí. Narkomany většinou nikdo nepobízí k tomu, aby se zbavili všech drog najednou. Naučte se mít rádi střízlivost a přestaňte užívat všechny ostatní návykové látky. Nahraďte je produktivními činnostmi, které vám přinesou potěšení.
  • Pokud heroin nahradíte jinými drogami, nějakou dobu se možná budete cítit lépe, ale budete se stýkat stále se stejnými lidmi, budete vystaveni pokušení a nebudete nikdy úplně střízliví. Měli byste znát sami sebe a umět se tomu postavit.
  • Pokud bojujete se závislostí na heroinu a máte pocit, že několik cigaret denně vám pomůže cítit se lépe, nepřestávejte kouřit najednou. Uvědomujte si svá omezení a určete si postupné cíle. Pokud se chcete zbavit všech závislostí, stanovte si přesné datum, kdy to uděláte. Určete si, kdy přestanete kouřit marihuanu, cigarety a kdy přestanete pít.
 6. 6
  Jezte zdravé jídlo. Některým narkomanům připadá koncept zdravého jídla neuvěřitelný. Když budete stále střízliví a budete jíst zdravě, dodáte svému tělu vše, co potřebujete a budete se cítit zdravě.
 7. 7
  Najděte si nové koníčky, kterým se budete moci věnovat. Vyhýbejte se starým známým a věnujte se jiným věcem. Najděte si něco, co vás bude bavit a zajímat. Když budete dělat různé věci, nebudete myslet na heroin a vyhnete se recidivě.
  • Není to sice příjemné, ale pravděpodobně se budete muset zbavit starých přátel a přestat se stýkat s lidmi, kteří užívají drogy. Musíte být chytří a převzít kontrolu nad svojí střízlivostí. Pokud se bojíte, že když budete trávit čas s lidmi, kteří užívají heroin a další drogy, mohli byste do toho znovu spadnout, budete se těmto lidem muset vyhýbat. Řekněte jim, že sami sobě nevěříte, že to s nimi dokážete, ale že byste byli moc rádi, kdyby také přestali brát drogy.
 8. 8
  Uvolněte se. Deprese, pocity viny a závislosti lidi často přepadají v době, kdy to nejméně očekávají. Snažte se myslet na budoucnost. Nesoustřeďte se na to, co jste dělali v minulosti a nemyslete na to, čeho litujete. Zaměřte se na věci, které děláte nyní a myslete na to, čeho v životě dosáhnete.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Sepište si seznam přátel

 1. 1
  Pokud to myslíte vážně a chcete se závislosti na heroinu zbavit jednou provždy, budete potřebovat dobrého přítele, který vám bude chtít pomoci. Požádejte ho, aby na vás dával pozor a nedovolil vám znovu do toho spadnout. Když vám bude volat váš dealer, požádejte kamaráda, aby mu vysvětlil, že už drogy neberete.
 2. 2
  Řekněte tomuto kamarádovi, že jste si ho vybrali jako podporu. Vysvětlete mu, jak vážné abstinenční příznaky máte a řekněte mu, jak vám může pomoci je překonat.
 3. 3
  Buďte pozitivní i když budete mít pocit, že váš život skončil. Neduste v sobě své pocity – cítili byste se potom ještě hůře. Ujistěte se, že jste si vybrali důvěryhodného kamaráda, který vám skutečně chce pomoci. Vyberte si někoho, s kým můžete mluvit o čemkoli a koho znáte již spoustu let.
 4. 4
  Uvědomte si, že váš kamarád vám vaše problémy nezpůsobil. I když se budete cítit velmi špatně, pamatujte na to, že vám kamarád chce pomoci. Varujte ho dopředu, že budete náladoví a že by vás během odvykání neměl brát příliš vážně.
  Reklama

Tipy

 • Soustřeďte se na své uzdravení a myslete na to, jak dalekou cestu jste ušli. Když zaškobrtnete, budete se muset znovu vzchopit. Seberte se a znovu se do toho dejte.
 • Je důležité mít lidi, kteří vás budou podporovat. Mohou to být přátelé, rodina, nebo narkomani z podpůrné skupiny.
 • Když se budete cítit špatně, nezapomínejte na to, proč bojujete a kdykoli upadnete, usmějte se a opět se zvedněte. Nic si nevyčítejte a jděte dál.
 • Snažte se nepodléhat pokušení. Když vás přepadne chuť na drogu, kontaktujte někoho, kdo vám pomůže se jí zbavit.
 • Stanovte si nové cíle, vymyslete si nové plány a věnujte se novým projektům bez heroinu, bez ohledu na to, jak těžké to pro vás bude. Když budete střízliví, dokážete cokoli.
 • Napište si seznam věcí, o které jste kvůli heroinu přišli a které chcete získat zpět. Když budete mít chuť si dát dávku, přečtěte si tento seznam.
 • Najděte si nový život. Netravte čas s ostatními narkomany.
 • Nic si nevyčítejte a buďte pyšní na to, co jste dokázali.
 • Vyhýbejte se všem lidem, se kterými jste byli v době, kdy jste brali heroin.
 • Některé věci vám budou připomínat heroin a budou ve vás vyvolávat pokušení. Měli byste se jim vyhýbat.


Reklama

Varování

 • Narkomani při odvykání často trpí vážnými depresemi. Měli byste si najít psychoterapeuta, nebo navštívit psychiatrickou kliniku.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Subutex (není nezbytný, ale může vám pomoci – dávejte pozor, je také návykový)
 • Sportovní nápoje, multivitaminy, kozlík lékařský (proti úzkosti, můžete ho brát prvních několik dní odvykání)
  • Léky proti nachlazení a chřipce

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 531 krát
Stránka byla zobrazena 9 531 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama