Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se často budíte s poslintaným polštářem, je na čase změnit vaše spánkové návyky. Některým lidem stačí spát na zádech, ale pacienti trpící spánkovou apnoe musejí podstoupit složitější léčbu. V tomto článku se dozvíte, jak přestat v noci slintat a kdy je dobré navštívit lékaře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Změňte svůj spánkový režim

 1. 1
  Spěte na zádech. Lidé, kteří spí na boku, většinou v noci slintají častěji, protože se jim vlivem gravitace otevřou ústa a sliny jim vytečou. Zkuste spát na zádech a lehněte si tak, abyste se v noci nepřevalovali.
 2. 2
  Dýchejte nosem, ne ústy. Hlavní příčinou nočního slintání je to, že mají lidé ucpané dýchací cesty. Kvůli tomu potom dýchají ústy a slintají.
 3. 3
  Můžete si před spaním natřít pod nos mentolovou mast, aby se vám uvolnily dýchací cesty.
  • Zkuste si aplikovat přípravky na uvolnění dutin, jako je Vick Vaporub a tygří mast přímo pod nos, abyste uvolnili ucpané nosní dírky.
  • Před spaním chvíli vdechujte eukalyptový esenciální olej, abyste se zklidnili a uvolnili si dýchací cesty.
  • Dejte si před spaním horkou a sprchu, aby vám pára vyčistila dutiny.[1]
 4. 4
  Když dostanete nějakou infekci dýchacích cest, nebo pokud trpíte alergií, začněte se ihned léčit. Neléčené infekce mohou způsobovat ucpaný nos a nadměrnou tvorbu slin. [2]
 5. 5
  Zjistěte, zda neberete nějaké léky, které způsobují nadměrnou produkci slin. Nadměrné slinění je vedlejším účinkem mnoha léků Přečtěte si příbalové letáky všech léků, které berete.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Diagnóza a léčba spánkové apnoe

 1. 1
  Zjistěte, zda netrpíte spánkovou apnoe. Pokud máte potíže usnout, špatně se vám dýchá, nebo v noci často slintáte, možná trpíte spánkovou apnoe, což je porucha, při které lidé v noci dýchají mělce a nepravidelně.
  • Některé faktory zvyšují riziko spánkové apnoe – kouření, vysoký krevní tlak a zvýšené riziko selhání srdce nebo mrtvice.
  • Lékař vám může provést testy a zjistit, zda touto nemocí trpíte.
 2. 2
  Zjistěte, zda máte riziko zablokovaných dýchacích cest. Slintání ve spánku může být také příznakem zablokovaných dýchacích cest. Zajděte si na ORL a podstupte vyšetření, abyste zjistili, zda vaše slintání nezpůsobují zablokované dýchací cesty. [3]
 3. 3
  Zhubněte. Pokud máte nadváhu, máte vyšší riziko spánkové apnoe. Více než 12 milionů lidí v USA, kteří trpí spánkovou apnoe, mají nadváhu. Začněte zdravě jíst a cvičit, abyste zhubli a snížili riziko toho, že budete muset spát se speciálním přístrojem na usnadnění dýchání. [4]
 4. 4
  Spánkovou apnoe ze začátku lečte konzervativně. Spánková apnoe se léčí kromě hubnutí několika způsoby. Pacienti nesmějí pít alkohol, nesmějí brát léky na spaní a musejí si dávat pozor, aby dostatečně spal. Většinou se také podávají spreje a solné roztoky, kterými si pacienti před spaním čistí dýchací cesty. [5]
 5. 5
  V některých případech je nutné podstoupit mechanickou terapii. CPAP je léčba první volby u většiny lidí, kteří trpí spánkovou apnoe. Tato léčba sestává z nošení speciální masky, která protlačuje vzduch nosem a ústy. Jde o to, aby v dýchacích cestách byl dostatečný tlak na to, aby ve spánku nedocházelo k zástavě dechu.
 6. 6
  Použijte speciální zařízení, které se vkládá do úst. Toto zařízení brání tomu, aby jazyk spadnul do dýchacích cest a zajišťuje větší otevření čelisti.
 7. 7
  V krajním případě podstupte operaci. Lidé, kteří mají nějakou deformaci, například zvětšené madle, nebo příliš velký jazyk, mohou v případě slintání podstoupit chirurgický zákrok.
  • Somnoplastie využívá radiofrekvenční zvuky, které zmenší měkké patro vzadu v krku a otevřou dýchací cesty.
  • Uvolopalatofryngoplastie (UPPP/UP3) znamená odstranění měkkého patra za účelem otevření dýchacích cest.
  • Také je možné podstoupit operace nosu, které odstraní deformity (například vychýlenou nosní přepážku).
  • Tonsilektomie je odstranění zvětšených mandlí, které blokují dýchací cesty.
  • Mandibulární/maxilární chirurgický zákrok sestává z předsunutí čelisti za účelem vytvoření většího prostoru v krku. Tato procedura je velmi intenzivní a doporučuje se pouze pacientům s těžkou spánkovou apnoe. [6]
  Reklama

Tipy

 • Nesnažte se spát s otevřenými ústy, aby vám sliny vyschly. Pokud máte v pokoji chladno, ráno by vás bolelo v krku.
 • Kupte si kvalitní matraci a polštáře, které vám dobře podepřou krk.
 • Spěte na zádech a berte si na spaní levandulovou masku přes oči.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 326 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 15 326 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama