Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se často budíte s poslintaným polštářem, je na čase změnit vaše spánkové návyky. Některým lidem stačí spát na zádech, ale pacienti trpící spánkovou apnoe musejí podstoupit složitější léčbu. V tomto článku se dozvíte, jak přestat v noci slintat a kdy je dobré navštívit lékaře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Změňte svůj spánkový režim

 1. 1
  Spěte na zádech. Lidé, kteří spí na boku, většinou v noci slintají častěji, protože se jim vlivem gravitace otevřou ústa a sliny jim vytečou. Zkuste spát na zádech a lehněte si tak, abyste se v noci nepřevalovali.
 2. 2
  Dýchejte nosem, ne ústy. Hlavní příčinou nočního slintání je to, že mají lidé ucpané dýchací cesty. Kvůli tomu potom dýchají ústy a slintají.
 3. 3
  Můžete si před spaním natřít pod nos mentolovou mast, aby se vám uvolnily dýchací cesty.
  • Zkuste si aplikovat přípravky na uvolnění dutin, jako je Vick Vaporub a tygří mast přímo pod nos, abyste uvolnili ucpané nosní dírky.
  • Před spaním chvíli vdechujte eukalyptový esenciální olej, abyste se zklidnili a uvolnili si dýchací cesty.
  • Dejte si před spaním horkou a sprchu, aby vám pára vyčistila dutiny.[1]
 4. 4
  Když dostanete nějakou infekci dýchacích cest, nebo pokud trpíte alergií, začněte se ihned léčit. Neléčené infekce mohou způsobovat ucpaný nos a nadměrnou tvorbu slin. [2]
 5. 5
  Zjistěte, zda neberete nějaké léky, které způsobují nadměrnou produkci slin. Nadměrné slinění je vedlejším účinkem mnoha léků Přečtěte si příbalové letáky všech léků, které berete.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Diagnóza a léčba spánkové apnoe

 1. 1
  Zjistěte, zda netrpíte spánkovou apnoe. Pokud máte potíže usnout, špatně se vám dýchá, nebo v noci často slintáte, možná trpíte spánkovou apnoe, což je porucha, při které lidé v noci dýchají mělce a nepravidelně.
  • Některé faktory zvyšují riziko spánkové apnoe – kouření, vysoký krevní tlak a zvýšené riziko selhání srdce nebo mrtvice.
  • Lékař vám může provést testy a zjistit, zda touto nemocí trpíte.
 2. 2
  Zjistěte, zda máte riziko zablokovaných dýchacích cest. Slintání ve spánku může být také příznakem zablokovaných dýchacích cest. Zajděte si na ORL a podstupte vyšetření, abyste zjistili, zda vaše slintání nezpůsobují zablokované dýchací cesty. [3]
 3. 3
  Zhubněte. Pokud máte nadváhu, máte vyšší riziko spánkové apnoe. Více než 12 milionů lidí v USA, kteří trpí spánkovou apnoe, mají nadváhu. Začněte zdravě jíst a cvičit, abyste zhubli a snížili riziko toho, že budete muset spát se speciálním přístrojem na usnadnění dýchání. [4]
 4. 4
  Spánkovou apnoe ze začátku lečte konzervativně. Spánková apnoe se léčí kromě hubnutí několika způsoby. Pacienti nesmějí pít alkohol, nesmějí brát léky na spaní a musejí si dávat pozor, aby dostatečně spal. Většinou se také podávají spreje a solné roztoky, kterými si pacienti před spaním čistí dýchací cesty. [5]
 5. 5
  V některých případech je nutné podstoupit mechanickou terapii. CPAP je léčba první volby u většiny lidí, kteří trpí spánkovou apnoe. Tato léčba sestává z nošení speciální masky, která protlačuje vzduch nosem a ústy. Jde o to, aby v dýchacích cestách byl dostatečný tlak na to, aby ve spánku nedocházelo k zástavě dechu.
 6. 6
  Použijte speciální zařízení, které se vkládá do úst. Toto zařízení brání tomu, aby jazyk spadnul do dýchacích cest a zajišťuje větší otevření čelisti.
 7. 7
  V krajním případě podstupte operaci. Lidé, kteří mají nějakou deformaci, například zvětšené madle, nebo příliš velký jazyk, mohou v případě slintání podstoupit chirurgický zákrok.
  • Somnoplastie využívá radiofrekvenční zvuky, které zmenší měkké patro vzadu v krku a otevřou dýchací cesty.
  • Uvolopalatofryngoplastie (UPPP/UP3) znamená odstranění měkkého patra za účelem otevření dýchacích cest.
  • Také je možné podstoupit operace nosu, které odstraní deformity (například vychýlenou nosní přepážku).
  • Tonsilektomie je odstranění zvětšených mandlí, které blokují dýchací cesty.
  • Mandibulární/maxilární chirurgický zákrok sestává z předsunutí čelisti za účelem vytvoření většího prostoru v krku. Tato procedura je velmi intenzivní a doporučuje se pouze pacientům s těžkou spánkovou apnoe. [6]
  Reklama

Tipy

 • Nesnažte se spát s otevřenými ústy, aby vám sliny vyschly. Pokud máte v pokoji chladno, ráno by vás bolelo v krku.
 • Kupte si kvalitní matraci a polštáře, které vám dobře podepřou krk.
 • Spěte na zádech a berte si na spaní levandulovou masku přes oči.
Reklama

O tomto wikiHow

Alina Lane, DDS
Spoluautorem článku je :
Dentista
Tento článek spoluautorem článku je Alina Lane, DDS. Alina Lane je zubařkou zodpovědnou za stomatologii All Smiles Dentistry, která se nachází v New Yorku. Po absolvování University of Maryland dokončila Dr. Lane jednoroční specializaci Implantologie na University of Maryland, kde se zaměřila na studium pokročilých technik opravování zubních implantátů. Ve svém vzdělávání pokračovala pobytem v General Practice ve Woodhull Medical Center, pobočce NYU School of Medicine. Získala cenu Rezident roku 2012 a 2013 od Medical Center Woodhull. Tento článek byl zobrazen 17 616 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 17 616 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama