X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 67 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 14 482 krát
Přesvědčit lidi, že máte vždy pravdu, je často velmi složité – hlavně když si nejste jistí, proč vám tvrdí opak. Trikem je, aby se sami sebe ptali, proč vlastně říkají opak. Když použijete správnou taktiku, naučíte se to. Obraťte karty a přesvědčte všechny, že máte pravdu.
Postup
-
1Pochopte, že načasování je důležité. Vědět, jak přesvědčit lidi není jen o slovech a řeči těla – také jde o to, abyste zvolili správnou dobu. Když oslovíte lidi ve chvíli, kdy budou uvolněnější a otevření diskusi, pravděpodobně získáte rychlejší a lepší výsledky.
- Lidi nejsnadněji přesvědčíte hned po tom, co vám za něco poděkuji – cítí se vám zavázáni. Také jsou ovlivnitelní když někdo poděkuje jim – cítí se váženi. Když vám někdo poděkuje, je nejlepší čas požádat ho o laskavost. Je to trochu jako karma. Pomůžete jim a nyní je řada na nich, aby pomohli oni vám. [1]
-
2Snažte se lidi poznat. Jde také o to mít mezi sebou důvěru, když chcete přesvědčit klienta/syna/zaměstnance/kamaráda. Pokud toho člověka neznáte moc dobře, je nezbytné začít budovat důvěru – najděte si něco, co máte společného. Lidé se cítí ve společnosti ostatních bezpečněji. Najděte tedy mezi sebou nějaké paralely a snažte se toho druhého dobře poznat.
- Nejprve mluvte o tom, co zajímá jeho. Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že se vám někdo otevře, je mluvit s ním o věcech, které miluje. Ptejte se na inteligentní a promyšlené otázky o tom, co toho druhého zajímá a nezapomeňte zmínit, že tato věc zajímá také vás. Když ten druhý uvidí, že jste si podobní, mnohem rychleji se vám otevře. [2]
- Zkuste si například všimnout, co má na stole v kanceláři. Je tam fotka ze skoku s padákem? Zeptejte se ho na to a chtějte znát také nějaké detaily. Doporučí vám například dobrou školu pro parašutisty?
- Nejprve mluvte o tom, co zajímá jeho. Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že se vám někdo otevře, je mluvit s ním o věcech, které miluje. Ptejte se na inteligentní a promyšlené otázky o tom, co toho druhého zajímá a nezapomeňte zmínit, že tato věc zajímá také vás. Když ten druhý uvidí, že jste si podobní, mnohem rychleji se vám otevře. [2]
-
3Mluvte pozitivně. Pokud mluvíte ke svému dítěti, neříkejte „neudělej si nepořádek v pokoji“, když vlastně myslíte „ukliď si v pokoji“. „Neváhejte mě kontaktovat“ není to samé jako „Zavolejte mi v úterý!“ Ten druhý neví přesně, co máte na mysli a nebude tedy schopný vám dát, co chcete.
-
4Je nutno něco podotknout o jasnosti. Když mlžíte, nakonec s vámi ten druhý nebude chtít souhlasit, protože nebude vědět, co přesně po něm chcete. Mluvte pozitivně a udržíte si tak přímost a vaše záměry budou jisté. [3] Pamatujete si z vysoké ještě kurz literatury, kde jste se učili o Aristotelovi? Ne? Nyní se vám to ale bude hodit. Aristoteles byl chytrý a jeho apely jsou tak lidské, že jsou pravdivé i dnes.
- Étos -- důvěryhodnost. Věříme lidem, které respektujeme. Proč vlastně existují mluvčí? Přesně z toho důvodu. Zde je příklad: Hanes – dobrá společnost na spodní prádlo s dobrou reputací. Je to pro vás ale dost na to, abyste si koupili jejich produkt? Možná. Co když ale zjistíte, že produkty Hanes propaguje už dlouhá léta Michael Jordan:[4] Sold!
- Patos -- spolehněte se na své emoce. Každý zná reklamu se smutnou hudbou a smutnými štěňátky. Proč je tak hrozná? Protože když ji sledujete, začnete soucítit s těmi štěňaty a chcete jim pomoci. To je patos v té nejčistší podobě.
- Logos -- jde o kořen slova „logika“. To proto, že jde o nejupřímnější z metod přesvědčování lidí. Jednoduše řekněte, proč by ten druhý s vámi měl souhlasit. Tato metoda často využívá různé statistiky. Když vám řeknou: „průměrně kuřáci umírají o 14 let dříve, než nekuřáci“ (což je pravda), [5] ),a vy chcete žít dlouho a zdravě, budete se řídit logikou a necháte se přesvědčit.
-
5Vytvořte potřebu. To je základní pravidlo celého přesvědčování. Nakonec pokud nikdo nechce to, co chcete prodat/udělat, nikdo o to nebude mít zájem. Nemusíte být druhým Billem Gatesem (i když on dobře věděl, jak vytvořit poptávku), stačí se jen podívat na hierarchii podle Maslowa. Zamyslete se nad různými potřebami – fyziologickými, potřebami jistoty, lásky a sounáležitosti, sebejistoty a sebevyjádření. Jistě najdete oblast, ve které něco chybí, něco co dokážete vylepšit. [6]
- Vytvořte nedostatek. Kromě toho, že lidé chtějí přežít, dávají také všem věcem různé hodnoty. Někdy (většinou) chceme věci proto, že je chtějí nebo mají ostatní lidé. Pokud chcete, aby někdo chtěl něco, co máte vy, musíte zajistit, aby nebylo snadné to sehnat, i když jde přímo o vás. Jednoduše vyplňte poptávku.
- Vytvořte nutnost. Abyste přiměli lidi ihned jednat, budete muset vytvořit pocit, že je nutné, aby s vámi lidi souhlasili. Pokud nemají dostatečnou motivaci, aby chtěli to, co máte, je nepravděpodobné, že v budoucnu změní svůj názor. Musíte umět lidi přesvědčit nyní – pouze na tom skutečně závisí.
Reklama
-
1Mluvte rychle. Ano, přesně tak – lidé se nechají snadněji přesvědčit lidmi, kteří mluví rychle, než lidmi, kteří mluví přesně. Dává to vlastně smysl – čím rychleji mluvíte, tím méně času má posluchač na to, aby přemýšlel o tom, co říkáte. Také vytváříte dojem, že příležitost okolo toho druhého prolétá rychlostí světla a je nutné jednat okamžitě.
- V říjnu 1976 vyšla v časopisu Journal of Personality and Social Psychology studie, která analyzovala rychlost mluvení a postoj. Výzkumníci mluvili s účastníky průzkumu a snažili se je přesvědčit, že je pro ně kofein špatný. Když mluvili extrémně rychle, asi 195 slov za minulu, účastníci se nechali snadněji přesvědčit. Ti, na které se mluvilo pouze rychlostí 102 slov za minutu, se nenechali přesvědčit tak snadno. Studie přišla se závěrem, že při větší rychlosti mluvy (195 slov za minutu je asi nejrychleji, jak člověk může mluvit) se zpráva zdá uvěřitelnější a proto jí lidé více věří. Rychlé mluvení může značit sebevědomí, inteligenci, objektivitu a také více znalostí. Kdo mluví rychlostí asi 100 slov za minutu, což je minimum pro normální konverzaci, je často brán jako nedůvěřivý. [7]
-
2Buďte drzí. Kdo by si pomyslel, že drzost se vám může také hodit (ve správné chvíli)? Ve skutečnosti výzkumy prokázaly, že lidé preferují drzost namísto profesionality. Už vás někdy zajímalo, proč drzým neschopným politikům vždy všechno projde? Proč má Sarah Palin stále svůj pořad na Fox News? Je to díky tomu, jak funguje lidská psychika.
- Průzkum Carnegie Mellon University prokázal, že lidé si raději nechají poradit od sebevědomých zdrojů, i když nejsou zrovna důvěryhodné. Pokud si toho je někdo vědom, může se snažit to použít, aby ostatní lidi snadněji přesvědčil. [8]
-
3Ovládněte řeč těla. Pokud působíte nepřístupně, uzavřeně a neochotně kompromisovat, lidi vás nebudou poslouchat. I když budete říkat ty správné věci, budou si více všímat vaší řeči těla. Sledujte ji tedy tak dobře, jako to, co říkáte.
- Buďte otevření. Ruce si nedávejte před tělo a natočte se směrem k tomu, s kým mluvíte. Udržujte oční kontakt, usmívejte se a dávejte si pozor, abyste se nevrtěli.
- Zrcadlete toho druhého. Lidé mají rádi ty, kteří jsou jim podobní – když budete napodobovat jejich pohyby, budete působit důvěryhodněji. Když se ten druhý opře o loket, také se opřete o loket. Nedělejte to ale okatě a vědomě, přitáhli byste k sobě pozornost, měli byste takto budovat důvěru téměř automaticky.
-
4Buďte konzistentní. Představte si politika, který stojí v obleku na pódiu. Novinář se ho zeptá na to, proč ho podporují hlavně lidé starší 50 let. Místo odpovědi zahrozí pěstí a agresivně řekne: „Cítím i s mladší generací!“ Co je na tom špatně?
- Vlastně všechno. Jeho celá image – tělo i pohyby, jdou proti tomu, co říká. Odpovídá pohotově a správně, ale jeho řeč těla je nepřirozená a strojená. Kvůli tomu mu nikdo nebude věřit. Abyste byli přesvědčiví, vaše řeč těla musí souhlasit s tím, co říkáte. Jinak budete působit jako lhář.
-
5Buďte vytrvalí. Nesnažte se toho druhého utlouct, když s vámi nebude souhlasit, ale také se nenechejte odradit. Nebudete schopni přesvědčit úplně každého, hlavně pokud se to teprve učíte. Vytrvalost se vám ale později vyplatí.
- Nejpřesvědčivější člověk je ten, který je ochoten si říkat o to, co chce, i když ho někteří lidé odmítají. Žádný světový vůdce by nedosáhl svého, kdyby se nemusel někdy potýkat s odmítnutím. Abraham Lincoln, jeden z největších amerických prezidentů historie, přišel o svoji matku, tři syny, sestru přítelkyni a svůj obchod a také prohrál 8 voleb, než se stal prezidentem. [9]
Reklama
-
1Zkuste ekonomickou pobídku. Už víte, že po někom něco chcete. Nyní musíte zjistit, co můžete nabídnout vy jim. Víte o něčem, co by tito lidé chtěli? První odpovědí jsou vždy PENÍZE.
- Řekněme, že píšete noviny nebo blog a chcete s někým udělat rozhovor. Místo abyste říkali: „Líbí se mi vaše práce,“ zkuste něco účinnějšího. Například: „Milý Johne, všiml jsem si, že ti za několik týdnů vychází kniha a věřím, že mí čtenáři by si s tebou rádi přečetli rozhovor. Měl bys zájem o 20 minut interview? Můžeme uvést také úryvek z tvé knihy.“ [10] Nyní John bude vědět, že když s vámi udělá rozhovor, dostane se jeho práce k více lidem, prodá více knih a vydělá si více peněz.
-
2Zkuste sociální pobídku. Ne každého zajímají peníze. Pokud nejsou peníze vhodnou pobídkou, zkuste společenskou cestu. Většině lidí záleží na jejich image. Pokud znáte nějakého jejich kamaráda, bude to ještě lepší.
- Zde je stejný příklad, jen s použitím společenské pobídky: „Milý Johne, nedávno jsem si přečetl práci, kterou jsi vydal a nemohu se ubránit pocitu, že by o tom měli lidi více vědět. Zajímalo by mě, jestli bys měl zájem se mnou udělat rozhovor, ve kterém bychom tvůj výzkum lidem představili. V minulosti jsem už zveřejnil výzkumy Maxe, vím, že jste spolu v minulosti pracovali a myslím si, že by tento článek mohl být na blogu opravdovým trhákem.“ Nyní John ví, že znáte Maxe (étos) a také ví, že Max má svoji práci opravdu rád. Ze společenského hlediska má John spoustu důvodů do toho s vámi jít.
-
3Zahrajte na morální notu. Tato metoda je sice nejslabší, ale na některé lidi může fungovat. Pokud někoho nepřesvědčíte penězi nebo společenským postavením, zkuste tohle:
- „Milý Johne, nedávno jsem si přečetl práci, kterou jsi vydal a nemohu se ubránit pocitu, že by o tom měli lidi více vědět. Proto jsem vlastně spustil svůj podcast Social Triggers. Mým cílem je představit veřejnosti závěry akademických studií. Zajímalo by mě, jestli bys měl zájem o 20 minutový rozhovor. Můžeme představit lidem tvůj výzkum a s trochou štěstí naučíme lidi něco nového.“ Tato možnost ignoruje peníze i ego a snaží se člověka přimět k tomu, aby udělal něco pro ostatní lidi.
Reklama
-
1Využijte vinu a závazky. Slyšeli jste někdy někoho, jak říká: „První runda jde na mě!“ a okamžitě jste si pomysleli: „Budu tedy platit tu druhou.“? To proto, že máte pocit, že musíte lidem vracet laskavosti. Když tedy někdo udělá „dobrý skutek“, berte to jako investici do budoucna. Lidé budou chtít, abyste jim laskavosti opláceli.
- Pokud jste skeptičtí, existují lidé, kteří tuto techniku používají neustále. Všichni ti prodavači, kteří vás obskakují a číšníci, kteří se mohou přetrhnout! Všichni chtějí něco nazpět. Reciprocity. I panák, který dostanete od někoho na baru je jen laskavostí, kterou budete muset oplatit.
-
2Využijte sílu souhlasu. Je v lidské přirozenosti snažit se zapadnout a být v pohodě. Když dáte ostatním najevo, že děláte něco, co dělají i ostatní lidé (hlavně ti, které respektují), ujistíte je tím, že jde o správnou věc a jejich mozek se nebude zabývat tím, jestli je to skutečně správné, nebo ne. „Mentalita stáda“ většinou znamená, že jsou lidé duševně líní. Také díky ní ale cítíme sounáležitost.
- Příkladem úspěchu této metody je používání informačních tabulek v hotelových koupelnách. V jedné studii vzrostl počet lidí, kteří používají ručníky v hotelech opakovaně po tom, co se v koupelně objevila tabulka s nápisem „75% lidí, kteří v tomto hotelu bydlí, používají své ručníky opakovaně“.
- A je to ještě lepší. Pokud jste někdy chodili na kurz psychologie, jistě jste o tom již slyšeli. V 50. letech prováděl Solomon Asch mnoho studií konformity. Dal dohromady skupinu lidí, kteří měli všichni odpovědět špatně na jednoduchou otázku (například která čára ze dvou je kratší – něco, co by zvládlo i malé dítě). Výsledkem bylo, že více než 75% účastníků řeklo, že kratší čára je delší a nechali si dobrovolně úplně změnit názor, jen aby se začlenili mezi ostatní. Šílené, že?
- Příkladem úspěchu této metody je používání informačních tabulek v hotelových koupelnách. V jedné studii vzrostl počet lidí, kteří používají ručníky v hotelech opakovaně po tom, co se v koupelně objevila tabulka s nápisem „75% lidí, kteří v tomto hotelu bydlí, používají své ručníky opakovaně“.
-
3Chtějte hodně. Pokud jste rodič, již jste tento fenomén zažili v akci. Dítě říká: „Mami, mami, pojďme na pláž!“ Máma řekne ne, cítí se trochu provinile, ale nemůže si to rozmyslet. Když ale dítě řekne: „Dobře, pojďme tedy k bazénu,“ máma chce říct ano a také to udělá.
- Ptejte se tedy na to, co chcete až jako druhé. Lidé se cítí provinile, když jim něco odmítnete a je jedno, o co se jedná. Druhý požadavek (tj. skutečný požadavek) je něco, s čím nemusejí nesouhlasit a proto se ihned chytnou příležitosti. Splnění druhého požadavku je zbaví viny z toho, že vám poprvé nevyhověli. Budou se cítit lépe a vy dostanete to, co chcete. Pokud chcete, aby někdo daroval 200Kč, řekněte si o 500Kč. Pokud chcete, aby někdo udělal projekt za měsíc, nejprve požádejte, aby ho udělal za dva týdny.
-
4Používejte slovo „my“. Studie prokázaly, že používat slovo „my“ je produktivnější, než jiné, méně pozitivní přístupy (zejména vyhrožování) a racionální přístupy (měl bys to udělat z následujících důvodů). Když použijete slovíčko „my“, vytvoříte dojem přátelství, pochopení a společnosti.
- Pamatujete, jak jsme mluvili o tom, že je důležité zajistit vzájemnou důvěru, aby se posluchač cítil s vámi spojený a důvěřoval vám? Potom jsme mluvili o tom, jak důležitá je řeč těla a zrcadlení pohybů toho druhého. Nyní si zapamatujte, že byste měli často používat slovo „my“, aby se posluchač cítil zapojený.
-
5Začněte. Znáte ten pocit, když se týmu nedaří rozjet projekt, dokud to někdo „nespustí“? Musíte se tedy stát tímto člověkem. Když začnete s rozhovorem, váš posluchač bude mít větší chuť rozhovor ukončit.
- Lidé budou pravděpodobně ochotnější ukončit svůj úkol, ale nebude se jim chtít udělat celou práci sami. Příště až bude potřeba vyprat, zkuste hodit prádlo do pračky a pak požádat partnera, jestli to dodělá. Bude to pro něho tak jednoduché, že nebude moct odmítnout.
-
6Zajistěte si ano. Lidé chtějí být konzistentní. Pokud zařídíte, aby řekli „ano“, budou se toho chtít držet. Pokud přiznají, že chtějí řešit nějaký problém a vy jim nabídnete řešení, budou se cítit povinni to zkusit. Ať jde o cokoli, vždy se snažte zajistit si jejich souhlas.
- V průzkumu, který prováděli Jing Xu a Robert Wyer se prokázalo, že účastníci reagovali lépe na cokoli, když jim předtím ukázali něco, s čím souhlasí. Při jednom sezení účastníci poslouchali projevy buď Johna McCaina nebo Baracka Obamy a potom sledovali reklamu na auta Toyota. Republikáni byli reklamou ohromeni více po tom, co sledovali McCaina a demokraté? Hádáte správně – těm se reklama líbila více po sledování Obamova projevu. Pokud se tedy snažíte něco prodat, nejprve zajistěte, aby s vámi klienti souhlasili – i když v něčem úplně jiném, než co se jim snažíte prodat. [11]
-
7Buďte vyrovnaní. Bez ohledu na to, jak se vám to někdy může zdát, jsou lidé nezávislí a nejsou všichni hloupí. Pokud nezmíníte všechny strany věci, lidé vám nebudou věřit. [12] Pokud vás slabosti praští do obličeje, řešte je sami – rozhodně dříve, než se do toho pustí někdo jiný.
- Během let se mnoho studií snažilo porovnat jednostranné a dvoustranné argumenty a jejich přesvědčivost v různých kontextech. Daniel O’Keefe z univerzity v Illinois prošel výsledky 107 různých studií (50 let, 20.111 účastníků) a vyvinul jakousi meta-analýzu. Jeho závěrem bylo, že oboustranné argumenty jsou přesvědčivější, než jednostranné argumenty. Vždy ale záleží na typu přesvědčování a publiku.
-
8Využívejte skryté pomoci. Slyšeli jste někdy o Pavlovových psech? Ne, nejde o kapelu ze 70. let, [13] ale o experiment klasického podmiňování. Uděláte něco, co podvědomě vyvolá reakci v tom druhém, aniž by o tom vůbec věděl. Nezapomeňte ale, že to nějakou dobu trvá a chce to trpělivost.
- Pokud vám kručí v břiše kdykoli se váš kamarád zmíní o Pepsi, je to příklad klasického podmiňování. Nakonec to dopadne tak, že když vám zakručí v žaludku, váš kamarád si vzpomene na Pepsi (chtěli byste, aby pil více Coly?). Užitečnějším příkladem je třeba to, že váš šéf používá stejnou větu, když chválí různé zaměstnance. Když ho uslyšíte, jak chválí někoho jiného, připomene vám to, jak chválí vás a zvedne vám to náladu.
-
9Zvyšujte svá očekávání. Pokud máte silnou pozici, je to velmi důležité, vlastně skoro nezbytné. Dejte najevo, že máte sebevědomí a věříte svým dobrým atributům (zaměstnancům, dětem atd.) a všichni s vámi budou souhlasit.
- Když říkáte svému dítěti, že je chytré a že víte, že jistě dostane dobrou známku, nebude vás chtít zklamat (pokud to půjde). Dejte mu najevo, že mu důvěřujete a bude pro něho snadnější věřit také sám sobě.
- Pokud jste šéfem v nějaké společnosti, snažte se nabíjet své zaměstnance pozitivními emocemi. Když někomu zadáte složitý projekt, dejte mu najevo, že mu ho dáváte jen proto, že věříte, že ho zvládne. Doplňte, že jste to udělali na základě jeho/jejích dobrých vlastností. Zvedněte lidem sebevědomí a budou pracovat ještě lépe.
-
10Uzavřete ztrátou. Pokud někomu můžete něco dát, je to skvělé. Pokud ale můžete zabránit tomu, aby někdo o něco přišel, je to ještě lepší. Když můžete někomu pomoci vyhnout se stresu – jak by mohl říct ne?
- Byla prováděna studie, při které skupina manažerů musela učinit rozhodnutí, které zahrnovalo zisk i ztrátu. Rozdíly byly obrovské – dvakrát tolik manažerů řeklo ano návrhu, který by způsobil společnosti ztrátu $500,000, kdyby nebyl prosazen. Mohli byste být ještě přesvědčivější, kdybyste nastínili náklady a zdůraznili také výhody? Možná ano. [14]
- To funguje také doma. Nedokážete odehnat manžela od televize, abyste si vyšli do společnosti? Je to jednoduché! Místo abyste ho otravovala a říkala mu, že chcete jít někam ven, připomeňte mu, že je to vaše poslední noc, než se vrátí děti. Jistě ho přesvědčíte, když bude mít pocit, že mu něco uniká.
- Tuto radu ovšem berte s rezervou. Existuje také průzkum, který tvrdí, že lidi nemají rádi, když jim připomínáte nepříjemné věci. Mohli byste tím způsobit také výbuch negativních emocí. Lidé mají například raději „atraktivní pleť“, než „vyhýbání se rakovině“. [15] Nezapomínejte tedy na to, že byste měli svůj požadavek patřičně „zabalit“.
Reklama
-
1Udržujte oční kontakt a usmívejte se. Buďte slušní, radostní a charismatičtí. Dobrý přístup vám pomůže více, než si myslíte. Lidé budou chtít slyšet, co jim chcete říct – to nejtěžší je stejně zajistit, aby vás poslouchali.
- Jistě nechcete, aby si mysleli, že se snažíte jim vnutit svůj názor. Buďte sebejistí a jemní – budete mít větší šanci, že vám uvěří každé slovo.
-
2Znejte svůj produkt. Ukažte lidem všechny výhody svého nápadu/produktu. Ne ale ty, které vidíte jen vy. Ukažte jim, jak tento produkt usnadní život přímo jim. Tím si vždy získáte jejich pozornost.
- Buďte upřímní. Pokud máte produkt nebo nápad, který není přímo pro tyto lidi, budou to vědět. Bude to divné a brzy přestanou věřit tomu, že jim říkáte pravdu. Vždy uveďte obě strany situace, abyste dali najevo, že jste rozumní, myslíte logicky a máte čisté zájmy.
-
3Připravte se na odpor. Buďte připraveni na cokoli, na co jste nemysleli! Pokud jste trénovali a vše jste důsledně zhodnocovali, neměl by to pro vás být problém.
- Lidé budou hledat důvod, proč vás odmítnout, pokud se jim zdá, že na celé transakci vyděláte nejvíce vy. Snažte se to tedy omezit. Posluchač by měl být ten, kdo vydělá – ne vy.
-
4Nebojte se s tím druhým souhlasit. Vyjednávání je důležitou součástí přesvědčování. To, že musíte vyjednávat neznamená, že nakonec nemůžete vyhrát. Mnoho průzkumů prokázalo, že i jednoduché přitakání „jo“ má přesvědčovací sílu.
- „Jo“ se vám sice může zdát jako divný kandidát na přesvědčovací slovo, ale zdá se, že má velkou moc, protože díky němu působíte mileji a souhlasněji a ten druhý se cítí jako součást vašeho požadavku. Když zaobalíte svůj požadavek jako souhlas, spíše než jako laskavost, budete mít větší šanci, že vám ten druhý „pomůže“. [16]
-
5S vůdci používejte nepřímou komunikaci. Pokud mluvíte se svým šéfem nebo s někým jiným, kdo je na vysoké pozici, měli byste se vyhnout přílišné přímosti. To samé platí, pokud je váš požadavek velký. S vůdci musíte vědět, jak přemýšlí a umožnit jim, aby si mysleli, že řešení vymysleli sami. Potřebují neustále cítit svoji nadvládu. Hrajte s nimi jejich hru a opatrně je krmte dobrými nápady.
- Začněte tím, že svému šéfovi trochu zvednete sebevědomí. Promluvte si o něčem, o čem toho hodně ví – pokud možno mimo jeho kancelář, na neutrální půdě. Potom mu připomeňte, kdo je šéfem (on!) – zařiďte, aby se cítil povinen váš požadavek splnit.
-
6Udržujte si odstup a při konfliktu zůstaňte v klidu. Když se necháte chytit emocemi, nepomůže vám to v přesvědčování. V emocionálních a konfliktních situacích zůstaňte v klidu, udržujte si odstup a nepouštějte k sobě emoce, budete tak mít největší šanci na úspěch. Pokud někomu jinému rupnou nervy, obrátí se na vás. Nakonec vy přece ovládáte své emoce. Lidé vám tedy mohou důvěřovat.
- Používejte vztek s rozmyslem. Konflikty způsobují, že se většina lidí cítí špatně. Pokud vám to nevadí, zařiďte, aby byla situace vyostřená – je pravděpodobné, že ten druhý ustoupí. Nedělejte to ale často a rozhodně to nedělejte v zápalu vášně nebo emocí. Tuto taktiku používejte vždy s rozmyslem.
-
7Buďte sebejistí. Tento bod je velmi důležitý – jistota je atraktivní a nakažlivá více, než cokoli jiného. Ten usměvavý muž, který vyzařuje sebevědomí na sto honů je právě tím, mužem, který dokáže všechny přesvědčit. Pokud skutečně věříte tomu, co děláte, další si toho všimnou a zareagují. Budou chtít být stejně sebevědomí, jako vy.
- Pokud nejste sebevědomí, je ve vašem zájmu to předstírat. Když vejdete do nejlepší restaurace, nikdo nemusí vědět, že máte oblek z půjčovny. Pokud nepřijdete v riflích a tričku, nikomu nebude nic divné. Přemýšlejte podobně i o svém sebevědomí.
Reklama
Tipy
- Pomůže vám být přátelský, společenský a mít smysl pro humor. Když budete někým, s kým je lidem dobře, budete na ně mít dobrý vliv.
- Snažte se nevyjednávat s nikým když jste unavení, spěcháte, jste rozrušení nebo na to nemáte náladu – pravděpodobně byste udělali rozhodnutí, kterého byste později litovali.
- Sledujte svoji pusu. Vše, co řeknete, by mělo být pozitivní, optimistické a lichotivé – pesimismus a kritika lidi odradí. Například politik, který mluví o „naději“ bude mít větší šance vyhrát volby, než politik, který mluví o „hořkosti“.
- Kdykoli začnete někoho přesvědčovat, měli byste s ním souhlasit a zdůraznit to, co je na vašem argumentu dobré. Například pokud chcete prodávat své výrobky obchodu s nábytkem a manažer vám do očí řekne: „Ne, nebudu vaše věci kupovat. Mám rád jinou značku, protože...“. Musíte s ním souhlasit a odpovědět něco jako: „Samozřejmě, tato značka je skvělá, dokonce jsem slyšel, že má již 30 letou tradici.“ Věřte nám, po tomto bude manažer mnohem ochotnější poslouchat vás a nakonec s vámi bude i souhlasit. Nyní můžete začít například: „Věděl jste ale, že tyto produkty nevydrží chladné teploty a tato značka vám neposkytne náhradu? Budete muset vše opravit na vlastní náklady.“ Tím zajistíte, že se nad vaším názorem klient zamyslí.
- Někdy pomáhá dát svému publiku najevo, že je pro vás něco skutečně důležité. Jindy zase ne – musíte umět být diskrétní.
Reklama
Varování
- Nevzdávejte se – ostatní si budou myslet, že vyhráli a pro vás bude v budoucnu ještě složitější je přesvědčit.
- Nedělejte ze sebe kazatele, jinak si zavřete možnosti a nebudete již schopni lidi ovlivnit.
- Lži a přeháňky nikdy nejsou dobré, jak z morálního, tak z obchodního hlediska. Vaši posluchači nejsou hloupí a pokud si myslíte, že je oklamete a projde vám to, zasloužíte si jen to nejhorší.
- Nikdy nekritizujte své cílové publikum. Může se to někdy zdát těžké, ale s touto metodou nikdy nevyhrajete. Pokud se budete chovat podrážděně a frustrovaně, ten druhý přejde do defenzivy. Je tedy lepší počkat a zkusit to jindy.
Reklama
Reference
- ↑ http://glo.msn.com/relationships/10-tricks-to-mastering-the-art-of-persuasion-5785.gallery#!stackState=0__%2Frelationships%2F10-tricks-to-mastering-the-art-of-persuasion-5785.gallery%3FphotoId%3D63338
- ↑ http://inspirationpro.net/9-powerful-techniques-for-persuading-people
- ↑ http://courses.durhamtech.edu/perkins/aris.html
- ↑ http://www.cnbc.com/id/32758041
- ↑ http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/tobacco_related_mortality/index.htm
- ↑ http://www.theconnectornetwork.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/21waystopersuade.pdf
- ↑ http://www.spring.org.uk/2010/11/are-fast-talkers-more-persuasive.php
- ↑ http://www.newscientist.com/article/mg20227115.500-humans-prefer-cockiness-to-expertise.html
- ↑ http://www.forbes.com/sites/jasonnazar/2013/03/26/the-21-principles-of-persuasion/
- ↑ http://www-2.rotman.utoronto.ca/facbios/file/10-0352%20The%20Role%20of%20Bolstering%20and%20Counterarguing%20Mindsets%20in%20Persuasion.pdf
- ↑ http://conversionxl.com/17-lesser-known-ways-to-persuade-people/#.
- ↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Pavlov%27s_Dog_%28band%29
- ↑ http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324669104578203461416235022.html
- ↑ http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10510970701849388#.UdHNTZytbVQ
- ↑ http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324021104578553900295324678.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Persuade People
Italiano:Persuadere le Persone
Español:persuadir a la gente
Русский:убеждать людей
Deutsch:Menschen überzeugen
Français:convaincre les gens
中文:说服他人
Nederlands:Mensen overtuigen
Bahasa Indonesia:Membujuk Orang Lain
العربية:إقناع الآخرين
हिन्दी:लोगों को समझाएँ बुझाएँ
Tiếng Việt:Thuyết phục Mọi người
한국어:다른 사람들을 설득하는 방법
ไทย:โน้มน้าวคน
Stránka byla zobrazena 14 482 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama