Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte ve sklepě horu VHS s nepopsanými kompilacemi mládežnických fotbalových zápasů či bar mitzvah z roku 1989, u které už hrozí nebezpečí sesuvu, je možná načase posunou se do 21. století. Profesionální převody VHS na DVD mohou být při větším množství kazet nákladné, vy však se správným hardwarem a příslušným softwarem můžete profesionálních výsledků dosáhnout i svépomoci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pomocí převodníku z analogu na digitál

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si převodník analog-digitál. Obvykle je pořídíte za cenu od 1.200 do 2.500 Kč. Mezi populární modely patří:
  • Elgato Video Capture[1]
  • Roxio Easy VHS to DVD[2]
  • Diamond VC500[3]
 2. 2
  Připojte adaptér mezi VHS přehrávač a počítač. Úkolem převodníku je v zásadě propojení VHS přehrávače s počítačem či notebookem. Jeden konec adaptéru bude opatřen A/V kabely (červeným, žlutým a bílým kabelem, kterým se připojovaly VHS přehrávače k TV), druhý pak bude zakončen obvykle USB portem.
 3. 3
  Nainstalujte pro svůj převodník software. Pokud jste k zařízení dostali instalační disk, vložte jej do počítače a pokračujte dle instrukcí.
  • Druhou možností je stáhnout a nainstalovat některý z řady zdarma dostupných programů, které mohou nabídnout širší funkcionalitu. Tato možnost se hodí v případě, že jste pořídili použití adaptér a nedostali k němu žádný software. Zdarma dostupným nástrojem pro nahrávání a editaci videa je třeba open source program VirtualDub.[4] Dalším nástrojem pro rychlé bezztrátové kódování dostupným zdarma je Huffyuv.
 4. 4
  Otevřete si na počítači aplikaci. Do přehrávače vložte VHS a přetočte ji na tu část videa, kterou chcete nahrát. Obvykle budete vyzváni k "Vytvoření nového souboru." Ten nějak pojmenujte ("Video projekt 1") a zvolte z nabídky souborů formát.
  • Pracujete-li s open-source softwarem, musíte také vybrat z přiloženého seznamu zařízení pro zachycení vybrat to správné.
  • Nyní zkuste VHS přehrát. Ve vyskakovacím okně nainstalovaného programu byste měli vidět obraz. Zkontrolujte úroveň hlasitosti a počet snímků za sekundu, a obojí v případě potřeby upravte pro dosažení dobré kvality. Pak se vraťte zpět na začátek videa, které chcete nahrát.
 5. 5
  V programu stiskněte "Record/Nahrát" dříve, než spustíte kazetu. Zkontrolujte před začátkem přehrávání kazety, že je program v režimu nahrávání, jinak přijdete o prvních několik sekund nahrávaného videa. Postup se bude mírně lišit podle softwaru, který jste nainstalovali, tak či tak ale budete muset vyčkat, než se video přehraje. Pak teprve budete moci postoupit k převodu souboru na DVD.
 6. 6
  Když video skončí, otevřete jej v jakémkoliv nainstalovaném přehrávači a ověřte kvalitu záznamu. Pokud nyní chcete video upravit, můžete jej otevřít v iMovie či zdarma dostupném programu typu VirtualDub. Tam budete mít možnost vystřihnout nežádoucí části.
  • Zkontrolujte synchronizaci videa a zvuku. Pokud je synchronizace rozhozená, můžete ji upravit tak, že z nabídky zvuku vyberete "Prokládání..." a zadáte kladné či záporné číslo zpoždění zvuku. Při zjišťování potřebného zpoždění se může hodit funkce "Zobrazení zvuku/Audio display" z nabídky zobrazení.
  • Po nastřihání videa a/nebo úpravě časování zvuku můžete upravené video rychle uložit pomocí volby "Přímá kopie souboru/Direct stream copy", kterou najdete jak pod menu Video, tak Audio. Pak video uložte jako nový soubor AVI.
 7. 7
  Převeďte soubor AVI na DVD, nebo do jiného digitálního formátu. V tuto chvíli máte digitální kopii své VHS, kterou můžete vypálit na DVD, nebo uložit v počítači. Zde je seznam populárních programů pro vypalování DVD:
  • Pro použití na Macu: Roxio Popcorn, Roxio Toast a DVD2oneX – tyto programy patří mezi nejpopulárnější dostupný vypalovací software. [5] Zdarma si můžete stáhnout a nainstalovat i program Burn od Sourceforge.[6]
  • Pro PC: Avidemux, DVDStyler a ImgBurn – to vše jsou zdarma dostupné open-source programy pro editaci videa. [7] [8]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Pomocí kombinovaného VHS a DVD přehrávače

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pořiďte si kombinovaný VHS a DVD přehrávač. Ačkoliv tato zařízení obvykle postrádají výstupy s vysokým rozlišením a softwarovou podporu, jde stále o zdaleka nejjednodušší cestu, jak převést VHS na DVD.
  • Nový kombinovaný přehrávač vás vyjde nejspíše na něco mezi 2.500 a 5.000 Kč, na Aukru či v bazaru jej však snad seženete levněji.
  • Druhou možností je propojení samostatného VHS přehrávače s DVD přehrávačem, který podporuje nahrávání. K tomu budete potřebovat běžnou sadu obousměrných Audio-Video kabelů. Výstupy z VHS přehrávače zapojíte na vstupy DVD přehrávače, a pak již budete postupovat dle instrukcí pro použití kombinovaného přehrávače.
 2. 2
  Vyčistěte hlavy VHS kazet. Tento krok může být, v závislosti na kvalitě vašich VHS, jak přehnaný, tak naprosto nezbytný. Pokud pracujete se starými nenahraditelnými rodinnými záznamy nebo s extrémně citlivými kazetami, asi budete chtít mít jistotu, že se po vložení do přehrávače nezničí.
  • Odklopte ochrannou krytku, abyste se dostali k magnetické pásce. Kazetu otáčením koleček přetáčejte a přitom utírejte pásku měkkým hadříkem, nebo kouskem bavlny.
  • Je-li páska zmačkaná či překroucená, jemně ji hadříkem vyhlaďte. Pokud je páska několikanásobně překroucená, otočte kolečky kazety na druhou stranu a obraťte ji. Buďte přitom velmi opatrní.
 3. 3
  Vložte VHS do videopřehrávače a prázdné DVD do DVD přehrávače. Zkontrolujte specifikace formátů DVD, které přehrávač podporuje – tedy zda dokáže zapisovat na disky DVD-R či DVD-RW – a ověřte si, že máte správné médium.
 4. 4
  Stiskněte tlačítka přehrát a nahrát. Postup se bude lišt v závislosti na vašich přístrojích, obvykle však musíte na VHS přehrávači stisknout Přehřát, zatímco na DVD rekordéru Nahrát. Často se však setkáte i s jediným tlačítkem "record", které celý přenos spustí automaticky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

S využitím placených služeb

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kazety, které chcete převést, zaneste do obchodu s elektronikou, nebo do místního obchodního centra. Pokud nechcete kvůli jednomu převodu VHS podstupovat trable s nákupem hardwaru, přehrají vám za malý poplatek kazety v řadě větších obchodů s nabídkou elektroniky. Sice tím ztratíte kontrolu nad editací záznamu a zacházením s VHS, vaším jediným úkolem však za to bude kazety odnést na dané místo. Často navíc získáte možnost převést i raritnější formáty, jako je 8mm film či Betamax.
  • VHStoDVD, Fotolab, VHS-převod, StudioPipl a další společnosti nabízí převod za cenu mezi 250 – 750 Kč za jedno DVD. Na DVD lze přitom obvykle uložit okolo 2 hodin záznamu z VHS. [9]
 2. 2
  Kazety i s instrukcemi doručte společnosti. Pokud chcete záznamy ze všech kazet z narozenin dcery na jednom DVD, zatímco synovy narozeniny na druhém, napište tyto instrukce na papír a přidejte je do balíku. Nezapomeňte všechny VHS jasně označit a vytvořte si kopie těch nejdůležitějších. Také informujte pracovníky společností o jakémkoliv poškození či zvýšené křehkosti kazet.
  • Od toho, jakým způsobem kazety doručujete, se mohou odvíjet i možnosti vašich zásahů do záznamu.
 3. 3
  Počkejte několik týdnů a vyzvedněte si hotovou zásilku. Tato možnost je velmi vhodná pro ty, kteří mají k převodu jen málo materiálu, jelikož se tak vyhnout dodatečným nákladům na pořízení prázdných DVD, hardwaru a softwaru. Existuje také řada online společností, které nabízejí tytéž služby, jen jim je nutné kazety zaslat poštou, což může být nákladné.
  Reklama

Tipy

 • Pokud video začne po chvíli zamrzat či přeskakovat, může být na vině procesor, který zpomaluje, aby předešel přehřátí. Nahrávání videa je pro CPU velmi náročné a já jsem na svém notebooku zaznamenal automatické zpomalení procesoru, který se tak chránil před přehřátím. Tento problém vyřešilo pozvednutí notebooku a ofukování spodní strany větrákem, což pomohlo chladícímu systému počítače.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • VHS kazety, které chcete zkopírovat, a prázdná DVD
 • VHS přehrávač
 • DVD rekordér
 • Rozumně výkonné PC
 • Kartu či adaptér pro nahrávání videa
 • S-Video kabel a pár RCA audio kabelů

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 414 krát
Kategorie: Stahování
Stránka byla zobrazena 12 414 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama