Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jedlá soda je přírodním deodorantem a čisticím prostředkem. Přidání jedlé sody do praní je dobrý způsob jak jemně vyčistit oblečení od silného zápachu nebo skvrn. Použití jedlé sody může také napomoci změkčit prádlo, zvýšit účinnost pracího prostředku a udržet bílé prádlo bílé. Jako bonus také pomůže udržet vaší pračku čistou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Praní prádla jedlou sodou

 1. 1
  Pokud je to potřeba, nechte prádlo odmočit. Pokud chcete použít jedlou sodu jako deodorizér, je dobré prádlo namočit ve směsi jedlé sody přes noc. Tím dáte jedlé sodě čas, aby opravdu dobře odstranila silné pachy z prádla. Funguje to dobře na oblečení, ručníky a další kusy šatníku, které jsou zakouřené, zatuchlé nebo zpocené.
  • Smíchejte hrnek jedlé sody s 3,7 litry vody. Nalijte směs do kbelíku.
  • Přidejte prádlo do kyblíku. Promíchejte ho, abyste se ujistili, že je vše úplně namočené. Pokud je to třeba, přidejte navrch další vodu.
  • Nechte odmočit přes noc. Další den bude prádlo připravené na praní.
 2. 2
  Začněte plnit pračku. Umístěte špinavé prádlo (a odmočené věci) do pračky. Přidejte prací prostředek jako obvykle. Spusťte prací cyklus tak, aby se začala pračka napouštět vodou. Nechte pračku naplnit vodou, než budete pokračovat.
  • Pokud perete oblečení, které je zatuchlé, bude nejlepší horká voda pro odstranění zápachu. Zatuchlina je běžně způsobena spórami plísní. Horká voda spóry zahubí.
  • Studená voda by se měla používat na jemné a barevné prádlo.
 3. 3
  Přidejte 1/2 hrnku jedlé sody, když je pračka naplněna vodou. Dejte ji přímo do naplněné pračky tak, aby se rozpustila ve vodě. Nechte cyklus doběhnout jako obvykle.
  • Pro extra velkou dávku prádla můžete přidat až hrnek jedlé sody.
  • Přidáním hrnku bílého octa vylepšíte deodorizující efekt jedlé sody.
 4. 4
  Nechte prádlo sušit venku. Je to nejlepší způsob jak usušit prádlo, které bylo dříve zatuchlé, zakouřené nebo zpocené. Sušení na slunci a větru pomůže prádlo osvěžit. Dokonce i v chladný den můžete prádlo sušit venku. Jen vyberte místo s dostatkem slunce.
  • Pokud upřednostňujete prádlo nesušit venku, použijte namísto toho sušičku. Když je cyklus sušení dokončen, čichněte si k oblečení, abyste zjistili, jestli je třeba proceduru opakovat.
  • Pokud ho ze sušičky vyndáte a je stále cítit zatuchle, vyčkejte na slunný den abyste prádlo znovu vyprali a pověsili ven pro vysušení.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Čištění určitých míst jednou sodou

 1. 1
  Udělejte z jedlé sody pastu. Z jedlé sody se dá vyrobit výborný přírodní odstraňovač skvrn. Je dostatečně jemná pro použití na téměř všechny typy látek. Smíchejte polévkovou lžíci jedlé sody s dostatkem vody, abyste vytvořili hustou pastu. Nebo smíchejte jedlou sodu s peroxidem vodíku či bílým octem.
  • Pastu z jedlé sody je nejlepší užívat na látky, které nevyžadují suché praní. Budete totiž muset pastu nakonec smýt, takže prádlo namočíte.
  • Jedlá soda dobře odstraňuje skvrny způsobené mastnotou, jídlem, blátem, olejovité skvrny nebo skvrny způsobené jinými látkami.[1]
 2. 2
  Pastu aplikujte na skvrnu. Lehce do skvrny zapracujte. Ujistěte se, že jste pokryli celou zašpiněnou oblast, a překryli i její okraje. Nechte působit 15 minut.[2]
  • Pokud je skvrna na pevném oblečení, můžete ji vyčistit starým kartáčem na zuby. Vetřete jedlou sodu do skvrny a ujistěte se, že se dostala ke všem vláknům. Tato metoda je vhodná pro použití na džínovinu nebo silnou bavlnu.
  • Nevtírejte jedlou sodu kartáčkem do jemných látek. Hedvábí, satén a ostatní látky by se mohly při drhnutí poničit.
 3. 3
  Vymyjte jedlou sodu. Vymyjte jedlou sodu spolu se skvrnou pod teplou tekoucí vodou. U jemnějšího prádla můžete jedlou sodu vytřít navlhčeným hadříkem.[3]
 4. 4
  Pokud je třeba, proceduru opakujte. Některé odolné skvrny si vyžadují více než jedno ošetření. Naneste na skvrnu druhou vrstvu pasty. Nechte působit 15 minut, poté vymyjte. Pokud skvrna odolává, možná budete potřebovat chemický odstraňovač skvrn, nebo odnést prádlo k vyčištění profesionálům.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Suché praní jedlou sodou

 1. 1
  Posypte zatuchlé oblečení jedlou sodou. Kusy oblečení, které jsou určeny jen k suchému praní, mohou být čištěny pomocí jedlé sody. I když ve skutečnosti nevyčistí vaše prádlo, absorbuje zatuchlé pachy a prádlo bude vonět svěže.
  • Pokryjte oblečení tenkou vrstvou jedlé sody, a umístěte do uzavíratelného sáčku. Pro rozprášení jedlé sody můžete použít sítko na mouku.
  • Pokud raději nechcete, aby se soda dostala na vaše oblečení, nasypte ji do čisté ponožky. Zavažte otevřený konec ponožky. Umístěte ponožku do sáčku s oblečením a utěsněte ho.
 2. 2
  Nechte sodu působit přes noc. Může to chvíli trvat, než soda úplně absorbuje zatuchlý pach. Umístěte sáček a jedlou sodu na chladné a suché místo přes noc. [4]
 3. 3
  Nechte oblečení provětrat venku. Otevřete sáček a vyklepejte jedlou sodu. Použijte jemný kartáč, abyste odstranili přebytečnou sodu, pokud je to třeba. Pověste kus oblečení na slunce. Nechte venku vyfoukat ve větru několik hodin pro dokončení větrání.
 4. 4
  Opakujte dle potřeby. Silné pachy si vyžadují ošetření oblečení více než jednou. Opakujte proces poprášení sodou, působení a vyvětrání oblečení. Pokud stále zapáchá zatuchle, možná budete muset využít služby profesionálního čištění.
  Reklama

Tipy

 • Nahrazení pracího prostředku jedlou sodou může být ekologicky šetrné. Drsné složky pracích prostředků mohou být škodlivé pro zemi a vodní zdroje.
 • Výhodou přidání jedlé sody k vašemu pracímu prostředku je, že změkčí vodu, což způsobí lepší vyčištění prádla. Může také přispět k tvorbě pěny.
 • Použití jedlé sody při praní může pomoci vyrovnat úroveň pH vody v pračce. To může opět pomoci prádlo lépe vyprat.
 • Použijte jedlou sodu jako změkčovadlo. Přidejte 1/2 hrnku sody do pračky během pracího cyklu pro měkčí prádlo.
 • Jedlá soda může fungovat jako odstraňovač skvrn na oblečení, ale také může být použita na odstranění odolných páchnoucích nečistot v pračce.
Reklama

O tomto wikiHow

Susan Stocker
Spoluautor od:
Specialistka na udržitelné čištění
Tento článek spoluautor od Susan Stocker. Susan Stocker vlastní první udržitelnou úklidovou společnost v Seattlu. V regionu je známa svými úžasnými pracovními protokoly - v roce 2017 získala ocenění Better Business Torch Award za etiku a integritu. Důrazně podporuje spravedlivé mzdy, pracovní práva a udržitelné čištění. Tento článek byl zobrazen 15 343 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 15 343 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama