Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nemůžete své štěně či dospělého psa přimět v noci ke spaní? Prokňučí celou noc? Zajistěte, aby měl před spaním určitou rutinu a zároveň měl ke spánku vhodné podmínky. Také vezměte v úvahu případné zdravotní komplikace či jiné neobvyklosti, se kterými se pes právě potýká. Pokud budete myslet na všechny tyto aspekty, čeká vás i vašeho psa klidná noc.

Část 1
Část 1 ze 2:

Zajistěte vhodné podmínky ke spánku psa a změňte jeho návyky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vytvořte svému psovi vhodné podmínky ke spánku. Štěňátku, které nemůže usnout, můžete například poskytnout teplou deku, na které může spát. Také můžete poblíž umístit hodiny, které uklidní pravidelným tikáním. Nebo můžete zkusit nechat potichu hrát rádio, či použít přístroj generující bílý šum. Za zvážení také stojí umístění elektrické hřejivé dečky pod polovinu klece, čímž zajistíte teplejší koutek ke schoulení.
  • Pokud je dečka umístěna vně klece a pod ní, nemělo by hrozit okousání kabelu či samotné dečky.
 2. 2
  Naučte svého psa spát v kleci. Pokud na klec není zvyklý, může jeho navykání chvíli trvat.[1] Zjistěte si potřebné informace a naučte svého psa, že je klec super místo. Umístěte do zadní části klece dobrůtky, které má rád, abyste ho podpořili v jejím prozkoumávání. Vždy, když zmíníte “kenelku“ či “klec“, používejte jen pozitivní tón. Tím dáte najevo, že jít spát do klece není za trest.
  • Pokud klec používáte jako formu trestu, zjistíte, že ji pes nikdy nebude vnímat jako klidné a bezpečné místo.
 3. 3
  Zajistěte psovi dostatek pohybu. Pokud se během dne dostatečně nevybil, nemusí v noci dobře spát. K unavení psa může stačit 30 minut, ale také 3 hodiny (či více), záleží na rase, věku i kondičce.[2] Cvičit s ním můžete během dne kdykoli se vám to hodí. Přesto je dobré se nadměrnému pohybu vyvarovat hodinu či dvě před spaním, aby měl pes dostatek času se uklidnit.
  • Zvažte pro svého psa nové aktivity, jako například NoseWork, Rally, Agility, Stopy, či Flyball.[3] [4] Nové činnosti znamenají učení se novým dovednostem, a to pro vás oba. Zajistí psychickou i fyzickou stimulaci, obranu proti nudě a pomůžou k vytvoření silnějšího pouta.
 4. 4
  Zaveďte večerní rutinu. Zajistěte psovi před spaním možnost uspokojit malou i velkou potřebu. Nakrmte ho naposledy několik hodin před spaním. Tím zaručíte dostatek času ke strávení a vyloučení. Zkuste zhruba hodinu před spaním dodržovat klid, k nastolení vhodné nálady ke spaní.
  • Pokud je pes velmi nervózní, zkuste mu dát Adaptil. Tento výrobek napodobuje feromony kojící feny a tak může přispět k uklidnění vašeho psa či štěněte.[5]
  RADA ODBORNÍKA
  Beverly Ulbrich

  Beverly Ulbrich

  Trenér a specialista na chování psů
  Beverly Ulbrich je trenérka a specialista na chování psů a zakladatelka Pooch Coach, podniku pro soukromý výcvik psů se sídlem v San Francisco Bay Area. Je držitelkou certifikátu CGC (Canine Good Citizen) Hodnotitelem American Kennel Club a působila v představenstvu American Humane Association a Rocket Dog Rescue. Byla čtyřikrát zvolena nejlepším soukromým trenérem psů v San Francisco Bay Area SF SF Chronicle a Bay Woof a získala 4 ocenění „Top Dog Blog“. Byla také uvedena v televizi jako expertka na chování psů. Beverly má více než 17 let zkušeností s výcvikem chování psů a specializuje se na zvládání agresivity psů a léčbu úzkosti. Má titul MBA na Santa Clara University a BS na Rutgers University.
  Beverly Ulbrich
  Beverly Ulbrich
  Trenér a specialista na chování psů

  Trik experta: Pokud máte čas v noci, dělejte něco se svým psem těsně před spaním. To může být tak jednoduché, jako jít na dvacetiminutovou procházku nebo si chvíli hrát, cokoli, aby váš pes spotřeboval zbývající energii.

 5. 5
  Dejte mu čas. Může trvat delší dobu, než si zvykne na jakékoliv změny v podmínkách ke spaní. Dostatek pohybu přes den, tak aby se pes cítil unavený, je skvělý způsob jak zajistit klidný spánek pro vás oba. Konzultujte se svým veterinářem použití antihistaminik, jako například Benadryl, ke zklidnění psa na pár nocí během období změn.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vezměte v úvahu problémy, které brání psovi ve spánku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvažte všechny narušitele spánku. Možná jsou tu i jiné problémy, kvůli kterým pes nemůže spát. Balíte si na výlet, či se budete stěhovat? Jsou v domě nějací hosté? Nový soused? Hlasité zvuky? Nezapomeňte, že pes potřebuje rutinu. Malá změna pro vás (jako například přesunutí nábytku v ložnici) může být obrovská změna pro psa.
  • Někteří psi jsou úzkostlivější než jiní, takže buďte trpěliví a uvažujte o věcech z pohledu psa. Tak budete moci provést změny odpovídajícím způsobem.
 2. 2
  Zjistěte, zda pes nemá zdravotní problémy. Pokud jde o staršího psa, který byl dříve klidný a spokojený, zjistěte, zda za změnu nemůže jeho zdravotní stav. Promluvte si se svým veterinářem o všech nevysvětlitelných změnách v jeho chování, včetně apetitu, množství energie a bezproblémového pohybu.
  • Bolest či potřeba vylučování uprostřed noci může být důvodem ke kňučení či nespavosti.
 3. 3
  Dejte štěňátku čas na vyrovnání se s novým domovem. Může trvat několik dní (a nocí), než si zvykne na novou domácnost a rutinu. Zaveďte základní pravidla hned na začátku, pro nastolení správné rutiny. To pomůže štěňátku porozumět rituálům na konci dne, které vedou ke spánku v nové domácnosti. Krmte štěně každý večer ve stejný čas a následně ho po 15 až 20 minutách vezměte vyvenčit.[6]
  • Uložte štěně do klece, která by měla být ve vaší ložnici, aby vám bylo nablízku. Tak vás může upozornit, pokud během noci bude potřebovat vyvenčit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud jste si jistí, že pes určitě nepotřebuje vyvenčit a začne v kleci naříkat, nepouštějte ho ven. Nechcete přece jeho kňučení odměnit. Pokud byl pes ale klidný a po několika hodinách začal kňučet, vezměte ho na vodítku ven, aby mohl uspokojit malou (či velkou) potřebu. Je zde šance, že právě ta ho probudila. Potřeboval vám sdělit, že ho musíte vzít ven, aby si nenadělal nepořádek v kleci.[7]
 • Po vrácení štěněte do klece může chvíli kňučet. Jen to ignorujte a ono se po pár minutách uklidní.
 • Zajistěte, aby bylo v místnosti ticho a tma.
 • Pokud se snažíte navyknout svého psa na klec, je dobré ho v ní krmit, pro vytvoření pozitivní asociace. Hračky Kong jsou dobrý způsob jak krmit vašeho psa a zároveň stimulovat jeho mozek. Navíc použitím hračky Kong prodloužíte dobu krmení.
 • Nechte svého psa žvýkat. Je to pro něj uvolňující činnost. Použijte kost, která se nedá sníst, jako například Nylabone nebo Kong.
 • Svého psa byste měli brát ven ráno, odpoledne a večer, pokud venku není kojot či něco podobně nebezpečného.
 • Vezměte si ho k sobě na postel (nebo někam kde vám nebudou vadit psí chlupy) a hlaďte ho pár minut kde to má rád. To mu pomůže se uvolnit.
 • Pokud pes či štěně spí na posteli či na gauči, lehněte si s ním.
Reklama

O tomto wikiHow

Beverly Ulbrich
Spoluautorem článku je :
Trenér a specialista na chování psů
Tento článek spoluautorem článku je Beverly Ulbrich. Beverly Ulbrich je trenérka a specialista na chování psů a zakladatelka Pooch Coach, podniku pro soukromý výcvik psů se sídlem v San Francisco Bay Area. Je držitelkou certifikátu CGC (Canine Good Citizen) Hodnotitelem American Kennel Club a působila v představenstvu American Humane Association a Rocket Dog Rescue. Byla čtyřikrát zvolena nejlepším soukromým trenérem psů v San Francisco Bay Area SF SF Chronicle a Bay Woof a získala 4 ocenění „Top Dog Blog“. Byla také uvedena v televizi jako expertka na chování psů. Beverly má více než 17 let zkušeností s výcvikem chování psů a specializuje se na zvládání agresivity psů a léčbu úzkosti. Má titul MBA na Santa Clara University a BS na Rutgers University. Tento článek byl zobrazen 17 864 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 17 864 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama