Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy prostě chtějí ryby živou návnadu. Můžete se naučit, jak připevnit živou návnadu na obyčejný rybářský háček, jakož i nejlepší postupy pro zajištění toho, aby vaše kořist neztratila zájem. Techniky a háčky se budou lišit podle druhu ryby, kterou chcete ulovit a návnady, kterou máte k dispozici, ale základní principy platí pro všechny . Správná montáž se dá lehce naučit s trochou chytrosti a praxí. Viz Krok 1 pro více informací.

Část 1
Část 1 ze 2:

Chytání a udržení živé návnady

 1. 1
  Zjistěte si pravidla pro živou návnadu ve vaší oblasti. V některých oblastech, obzvláště na severozápadě, je rybaření s živou návnadou omezené na určité druhy návnady a určité vody. Například nástrahové rybky jsou často nelegální v řekách ve Washingtonu a Oregonu. Pořádně se ujistěte, zda je legální lovit ryby s návnadou, kterou se chystáte použít, nejlépe přímým ověřením si u Rybářského svazu ve vaší oblasti.
 2. 2
  Zvolte si rozmanitou živou návnadu, nebo si vyberte z toho, co je dostupné. Správný druh živé návnady závisí čistě od toho, kde lovíte, co lovíte a co je dostupné. Pokud bojujete s přemnožením kobylek, neztrácejte čas pokusy ulovit několik střevlí, abyste mohli jít rybařit. Zbavte se svých škůdců a najděte nějakou návnadu jedním krokem.[1] Běžná živá návnada zahrnuje:
  • střevle potoční
  • karase stříbřitého
  • mřenky
  • žížaly
  • pestřenky
  • zavíječe kukuřiční
  • kobylky
  • raky
  • malé mloky nebo žáby
 3. 3
  Udržte svou návnadu naživu. Najděte pro svou živou návnadu vhodnou nádrž, abyste ji udrželi naživu, než budete připraveni vyrazit na ryby. Ujistěte se, že je tam dostatečná vlhkost a přísun vzduchu, a nějaké listí nebo kousky trávy, aby se měla čím krmit než vyrazíte rybařit. Snažte se nedržet ji tam déle než jeden nebo dva dny, jinak by mohla uhynout. Červy by měli vydržet déle, pokud jim zajistíte vlhkou zeminu.
 4. 4
  Vyčkejte s nasazením návnady než budete připraveni nahodit. Celým smyslem použití živé návnady je udržet ji naživu jak dlouho to jen jde během rybaření, aby její kroucení se přivábilo ryby. Pokud nasadíte návnadu na háček příliš brzo, vaše návnada bude mrtvá, než ji dostanete do vody. Držte ji poblíž a připevněte háček na vlasec, všechno si přichystejte, a připravte se rybařit.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Nasazování živé návnady

 1. 1
  Opatrně vyberte vaši návnadu z nádrže. To se snadněji říká než udělá, pokud jde o nástražní rybky. Pokud rybaříte se střevlema, chytnout jednu znamená půlku vítězství. Vytáhněte nástražnou rybku z nádrže tím, že ji pevně chytnete a zabráníte ji v kroucení se. Pořádně ji uchopte jednou rukou a druhou si připravte háček.
 2. 2
  Zahákněte nástražní rybku skrz tělo za hřbetní ploutví. Často se povede zavést hák jedním hladkým pohybem hned za hřbetní ploutví, pak okamžitě nahoďte návnadu do vody tak lehce jak to jde, aby zůstala naživu.[2]
  • Nástražní rybku můžete případně zaháknout za pysk, aby žila déle. Pozice za hřbetní ploutví je často nejbezpečnější, ale způsobuje, že se návnada rychle unaví a zemře. Zaháknutí přes pysk vede s menší pravděpodobností k tomu, že se rybka rychle utopí , ale způsobí, že se bude ve vodě pohybovat více nešikovně. Zasazení háku přes nozdry udrží návnadu naživu déle, ale je riskantnější, protože rybka může utéct.
 3. 3
  Raky, mloky a žáby zahákněte přes ocas nebo přes hlavu. Jako u nástražních rybek, i raci vám dají více možností na zaháknutí. Ujistěte se, že je háček dostatečně hluboko v ocasu a dost blízko k trupu, abyste měli dobrý úchop raka, čímž byste předešli ztrátě raka při jeho zmítání se. Pokud zaháknete přes hlavu, budete mít sice pevný úchop, ale návnada nevydrží tak dlouho.
  • U mloků a žab jděte přes trup blízko k jedné ze zadních nohou. Pořád se budou pořádně vrtět, ale bude pro ně obtížné se dostat z háčku.
 4. 4
  Měchovce, housenky a larvy zahákněte tím, že je zmuchláte. Začněte blízko jednoho konce červa, přeložte ho několikrát přes sebe -- alespoň 3 – abyste bezpečně zajistili červa nebo jinou motající se potvůrku na háku.
 5. 5
  Při přípravě na nahození držte návnadu pevně. Pozor, abyste neztratili návnadu než ji dostanete do vody. Jemně ji držte, než se připravíte k nahození, a opatrně nahoďte do vody směrem, kam chcete aby šla návnada. Udělejte to rychle, ale jemně.
 6. 6
  Použijte montáž pro lov z hladiny se závažím. Abyste udrželi návnadu v patřičné hloubce živou a ovládali vlasec pro druh ryby, kterou chcete ulovit, je obvyklé připravit si vlasec s olůvkem brok, které ho udrží dole.
  • Případně je vhodnější nechat kobylky a další lehčí hmyz plout po hladině, v závislosti na tom, co lovíte. Pokud chcete, aby to plavalo na hladině, nechte závaží bokem.
 7. 7
  Udržujte na vlasci jemný dotyk. Pamatujte, netrhejte moc silně za háček. Správná montáž vyžaduje, abyste udrželi návnadu tak zdravou, jak je to možné, než ji nahodíte do vody. Šťastný lov!
  • Odstraňte mrtvou návnadu, pokud nejste úspěšný a nastražte další. Vyvarujte se problémům, které jste měli s předešlou návnadou a upravte podle toho umístění háčku.
  Reklama

Tips

 • Pokud vám návnada umírá dřív než cokoliv ulovíte, zkuste umístit háček na jinou část živé návnady. Ujistěte se také, že vaše nádrž na návnadu je naplněna vodou, která má podobnou teplotu jako voda, ve které rybaříte.
 • Nejobvyklejší typy montáží pro živou návnadu jsou položené, pro lov z hladiny a plaváčkové montáže. První je nejefektivnější, ale nejtěžší, co se týče použití; druhá je nejobvyklejší; a třetí se používá nejsnadněji , ale nejspíš také s nejmenším úspěchem.
 • Pokud používáte střevle, uvažte hák na vlasec a použijte olůvko brok pro zátěž. Zahákněte rybku tak, že umístíte háček pod páteř a jednoduše nechte střevle plavat ve vodě, nebo je pomalu navíjejte.
 • Pokud používáte cvrčky, nasaďte vejcové olůvko. Přivažte obrtlík a háček, abyste vytvořili klouzavou montáž. Napíchněte cvrčka přes hruď a protáhněte háček. Pro rybaření , nahazujte a navíjejte blízko povrchu během rána.
 • Pokud používáte červy, použijte obrtlík pro připevnění pyramidové zátěže pod háčkem, aby se udržel na dně. Pro nasazení červa na háček, nabodněte červa na háček, dokud nenarazíte na konec. Protáhněte ho přes osten a zbylou visící část červa omotejte kolem.

Varování

 • Nepřidávejte moc zátěží nebo jiných nezbytných doplňků k vašemu háčku. Smysl je v tom, přesvědčit vaši kořist, že loví živou návnadu; cokoliv, co s tím obrázkem nesouhlasí , poškodí vaše šance na úspěch.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Živou návnadu
 • Nádrž na návnadu
 • Háček na ryby

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 549 krát
Kategorie: Sporty
Stránka byla zobrazena 3 549 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama