Tento článek spoluautorem článku je Luigi Oppido. Luigi Oppido je vlastníkem a provozovatelem firmy Pleasure Point Computers v Santa Cruz v Kalifornii. Má více než 16 let zkušeností v oblasti oprav počítačů, obnovy dat, odstraňování virů a upgradů. Je hrdý na svůj zákaznický servis a transparentní tvorbu cen.
Tento článek byl zobrazen 14 470 krát
Notebooky jsou oproti stolním počítačům přenosnější. Když svůj notebook připojíte k TV, můžete z něj vytvořit multimediální centrum vysílající vaše oblíbené pořady z Netflixu a Hulu, nebo přehrávající videa z YouTube a další soubory v něm uložené. Na velké obrazovce můžete i hrát hry nebo upravovat dokumenty, aniž byste si namáhali oči. Postupujte podle tohoto průvodce a připojte svůj notebook k TV.
Postup
Základy připojení
-
1Zjistěte, jaké výstupní video porty váš notebook nabízí. Možností je několik a váš notebook může být vybaven i více druhy. [1] Najdete je na zadní straně notebooku, někdy však jsou i po stranách.
- VGA port je takřka obdélníkový konektor s 15 piny ve 3 řadách po pěti. Připojujete s ním svůj notebook i do dokovací stanice.
- S-video port je kulatý se 4 či 7 piny.
- Port kompozitního videa je kruhový jack, obvykle se žlutou barvou.
- Digitální video rozhraní (digital video interface, DVI) je obdélníkový port s 24 piny ve třech řadách po 8. Slouží pro připojení s vysokým rozlišením obrazu.
- Multimediální rozhraní s vysokým rozlišením (high-definition multimedia interface, HDMI) je port, který připomíná USB, je však delší a tenčí. Na noteboocích ho najdete od roku 2008 a slouží rovněž pro přenos obrazu s vysokým rozlišením.
-
2Zjistěte, jaké video porty nabízí vaše TV. Zde bude záležet na tom, zda máte TV se standardním, nebo s vysokým rozlišením. Vstupní video porty najdete obvykle na zadní straně TV, mohou však být i na bocích.
- TV se standardním rozlišením obvykle nabídnou porty pro kompozitní vstup či S-video. Výsledný obraz pak nebude tak ostrý, jako na běžném monitoru počítače.
- TV s vysokým rozlišením mohou být vybaveny VGA, DVI či HDMI porty. VGA připojení přenáší analogový signál, zatím DVI i HDMI pracuje s digitálním signálem ve vyšší kvalitě.
-
3Sežeňte si pro připojení notebooku k TV správný kabel. Pokud máte více možností (např. VGA, S-video a HDMI), zkuste sáhnout po tom nejkvalitnějším připojení. HDMI je u novějších notebooků a HDTV standardem, a zároveň zajistí nejlepší kvalitu při nejmenším úsilí s nastavováním.
- Máte-li na notebooku výstupní port stejný, jako je ten vstupní na TV, kupte si kabel se stejným konektorem na obou stranách.
- Pokud se výstup notebooku a vstup TV liší, budete potřebovat kabelový adaptér. Seženete adaptéry pro převod z DVI na HDMI, nebo z VGA na kompozitní video. Můžete si pořídit také adaptér umožňující připojit USB port počítače k HDMI portu TV. Hodí se, pokud na notebooku nemáte žádné HDMI. Převodníky, zvláště pak ty analogové, často způsobí ztrátu kvality, takže se jim, pokud možno, vyhněte. [2]
- Značkové HDMI kabely jsou často naschvál zbytečně předražené, protože prakticky jakýkoliv HDMI kabel zvládne bez problémů přenést obraz do TV bez ztráty kvality. [3]
-
4Je-li to nutné, sežeňte si i zvukový kabel. U některých počítačů a HDTV lze přenášet zvuk i video signálním kabelem, většina však vyžaduje použití samostatných kabelů pro zvuk a obraz.
- Pokud připojujete notebook k TV přes HDMI, nebudete samostatné kabely potřebovat. HDMI přenáší jak obraz, tak zvuk. S veškerými ostatními typy připojení však samostatný zvukový kabel potřebujete.
- Na notebooku poslouží jako zvukový výstup 3,5mm jack, označený ikonou sluchátek. Pokud má vaše televize zvukový vstup, můžete jej připojit odsud. Pokud nemá, připojte výstup z notebooku k externím reproduktorům.
- Zvukový kabel zapojte do vstupu, který odpovídá vybranému vstupu videa.
Reklama
Připojení notebooku
-
1Notebook vypněte. Starší notebooky je doporučováno před připojením k TV vypnout. Pokud připojujete přes HDMI, nemusíte to dělat.
-
2Propojte video kabelem porty na notebooku a TV.
-
3Nastavte na TV správný vstup. Většina TV má vstupní konektory označené tak, aby odpovídaly možnostem vstupu v menu TV. Přepněte na správný vstup, do kterého je připojen notebook. Je-li třeba, nahlédněte do manuálu k TV.
- TV musí být zapnutá, aby ji notebook mohl rozpoznat.
-
4Zapněte notebook. Nyní již se bude postup pro nastavení TV jako monitoru lišit podle operačního systému. Některé okamžitě zobrazí obraz na TV, případně využijí oba displeje. Jiné pak nezobrazí na TV nic.
-
5Přepněte zobrazování na TV. Řada notebooků má klávesu “Display”, kterou lze stisknout po stisku klávesy Fn (Function). Pomocí této klávesy můžete procházet dostupné zobrazovací zařízení. Zobrazení můžete rozšířit na obě obrazovky, nebo obraz duplikovat/zrcadlit tak, aby obě ukazovaly to samé. Další možností je zapnout zobrazování pouze na jedné z obrazovek (buďto na notebooku, nebo na TV).
- Uživatelé Windows 7 a 8 mohou stisknout klávesy Windows + P, čímž zobrazí nabídku Promítat. V ní lze vybrat nastavení zobrazení.
- Pokud nemůžete využít ani jednu z možností, klikněte pravým tlačítkem na plochu a vyberte Vlastnosti/Nastavení zobrazení. Použijte nabídku “Víc monitorů”, v níž zvolíte, jak chcete obraz na TV promítat.
-
6Je-li to nutné, upravte rozlišení obrazu. Často se rozlišení notebooku a TV liší, zvláště u starých TV. Pravým tlačítkem klikněte na plochu a zvolte Vlastnosti/Nastavení zobrazení. Zde vyberte obrazovku, u které chcete změnit rozlišení.
- Většina HDTV umožňuje zobrazovat až 1920 x 1080, některé jsou však omezené na 1280 x 720. Obě tato rozlišení jsou pak širokoúhlá 16:9.
- Pokud je obraz nezřetelný, zkuste notebook dočasně odpojit a upravte rozlišení, než jej znovu připojíte k TV. Pokud přepínáte mezi jedinou aktivní obrazovkou, musí mít váš notebook stejné rozlišení jako TV.
-
7Upravte si úroveň přiblížení na TV. Některé TV zkusí rozdílný poměr stran vykompenzovat přiblížením obrazu. Pokud je obraz při zobrazení na TV po stranách oříznutý, zkontrolujte nastavení TV a ověřte, že není nastaven zoom.Reklama
Tipy
- Když notebook připojíte k TV s vysokým rozlišením, můžete určité věci vidět jen na této HDTV, a nikoliv na obrazovce notebooku. To je normální – abyste si vše zobrazili znovu na notebooku, odpojte jej od TV.
- Pokud nechcete pracovat s kabely, pořiďte si zařízení pro bezdrátový přenos multimédií. Snadno se používá a nikde nepřekáží.