Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kvalitní reproduktory jsou nejdůležitějším vybavením každého audiofila, pořízením dobré sestavy reprobeden to však teprve začíná. Chcete-li z reproduktorů dostat nejlepší možný zvuk, budete muset strávit nějaký čas nad jejich správnou instalací a konfigurací. Ať už dáváte dohromady domácí kino, ozvučení stolního počítače, nebo přidáváte nové reproduktory do svého auta, řádná instalace je klíčem ke kvalitnímu zvuku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Instalace reproduktorů k domácímu kinu

  1. 1
    Rozmístěte reproduktory. Rozmístění reprobeden má na kvalitu zvuku domácího kina velký vliv a měli byste jej provést dřív, než začnete rozměřovat kabely. Umístění reproduktorů je silně ovlivněno pozicí primárního místa, odkud budete domácí kino sledovat. Tím pak je obvykle váš největší gauč nebo pohovka. Vaše reproduktory budou nejlépe fungovat, když budou namířeny na toto místo. Níže najdete několik tipů na rozmístění jednotlivých reproduktorů: [1]
    • Subwoofer – Zvuk subwooferu je všesměrový, což znamená, že jej není třeba mířit určitým směrem. Dobrého zvuku subwooferu můžete docílit z většiny míst vašeho obývacího pokoje, snažte se však neumisťovat jej blízko zdí a rohů. Obvykle je nejsnazší postavit subwoofer poblíž zábavního centra, což vám usnadní zapojování.
    • Přední reproduktory – Přední reproduktory umístěte po stranách televize. Obvykle se staví do vzdálenosti 90 – 100 cm od hrany televize po reproduktor. Natočte oba reproduktory tak, aby mířily na střed místa, odkud je budete chtít poslouchat. Optimální kvality zvuku dosáhnete vyvýšením reproduktorů tak, aby se nacházely v úrovni vašich uší, když sedíte.
    • Středový reproduktor/center – Středový reproduktor překlenuje mezeru mezi předními reproduktory. Umístěte jej buď nad, pod, nebo před televizi. Uložení centru za televizi bude mít za následek zatlumený zvuk.
    • Prostorové/postranní reproduktory – Tyto reproduktory byste měli umístit přímo po stranách místa poslechu, ve výšce uší a tak, aby mířily směrem k posluchači.
    • Zadní reproduktory – Umístěte je za poslechové místo a nasměrujte je na střed gauče. Stejně jako ostatní reproduktory, i zadní bedny by měly být pro dosažení nejlepšího zvuku ve výšce uší.
  2. 2
    Receiver (přijímač) postavte poblíž televize. Můžete jej dát do zábavního centra pod, nebo i vedle TV – pokud je v pohodlném dosahu kabelů z televize, nehraje umístění receiveru roli. Ověřte, že má receiver na všech stranách dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu.
  3. 3
    Natáhněte kabely z reproduktorů do receiveru. Jakmile máte rozmístěny všechny reproduktory a správně nastavený receiver, můžete začít pokládat kompletní kabeláž k bednám. Vždy si nechte na obou koncích kabelu rezervu, abyste s reproduktory mohli hýbat a dolaďovat jejich pozici.
    • U reproduktorů stojících na zemi můžete skrýt signálový kabel pod podlahovými lištami nebo pod kobercem. V cestě kabelu podél zdi se však samozřejmě nesmí nenacházet dveře ani vestavěné skříně.
    • K reproduktorům připevněným u stropu budete muset kabel buďto protáhnout dírou ve stropě, nebo můžete do stropu zapustit samotné reproduktory. Tím však můžete porušit izolaci ve stropě a navíc se vám bude obtížně zaměřovat akustický kužel reproduktoru.
  4. 4
    Připojte reproduktory k receiveru. Když máte kabely roztažené, můžete začít vše propojovat. Některé reproduktory mají kabel pevně připojený, k jiným jej budete muset napojit sami. Pokud budete kabely připojovat sami, může se vám k jejich odizolování hodit nůž na kabely.
    • Zapojte signálové kabely do terminálů na zadní straně reprobeden. Dávejte si přitom dobrý pozor na polaritu svorek (+ či -). Většina kabelů k reproduktorům je barevně označena, černá představuje kladný pól (+) a bílá záporný pól (-). Kabely s čirou izolací pak mají kladný vodič (+) měděný a záporný vodič (-) stříbrně zbarvený.
    • Holý kabel možná budete muset zapojit také do zadního panelu receiveru. Dvakrát si ověřte, že každý reproduktor zapojujete do správného výstupu na receiveru.
  5. 5
    Propojte receiver s TV. Abyste dostali zvuk z televize do receiveru, budete je muset vzájemně propojit. Nejjednodušším způsobem je obvykle kabel HDMI, přesto se v mnoha sestavách využívá pro přenos zvuku do receiveru optický kabel.
  6. 6
    Připojte k receiveru či televizi zbytek zařízení. Zařízení jako jsou DVD a Blu-ray přehrávače či satelitní a kabelové přijímače můžete připojit jak k televizi, tak k receiveru. Záleží na tom, kudy posíláte váš zvukový signál. Přesné instrukce najdete v dokumentaci svých přístrojů.
  7. 7
    Otestujte a zkalibrujte své reproduktory. Nyní, když máte vše zapojeno, je na čase to otestovat! Mnoho receiverů i TV nabízí možnost provedení zvukových testů, některé moderní receivery jsou vybaveny i nástroji pro automatickou kalibraci. Experimentujte s filmy a hudbou a laďte úrovně jednotlivých kanálů, dokud se vám nepodaří najít vyhovující zvukový projev.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Instalace reproduktorů k počítači

  1. 1
    Vyberte sestavu reproduktorů. Můžete mít jediný reproduktor, dva satelity, subwoofer se dvěma reproduktory, nebo plně prostorovou sestavu. Sety reproduktorů k počítači obvykle nejsou tak rozsáhlé jako sety domácích kin, plná sestava prostorových reproduktorů však stále může být docela početná.
  2. 2
    Najděte na počítači konektory pro reproduktory. Většina počítačů má reproduktorové konektory (jacky) na panelu základní desky zezadu skříně. Používáte-li notebook, může pro vás být jediným reproduktorovým konektorem sluchátkový jack, nebo může být váš notebook na zadní hraně vybaven dalšími konektory. Přesné umístění konektorů se liší počítač od počítače. Máte-li s jejich nalezením problémy, nahlédněte do návodu k PC.
    • Máte-li starší počítač, budete možná muset pro připojení reproduktorů nainstalovat zvukovou kartu. U většiny pár let starých PC to však nebude nutné.
  3. 3
    Zorientujte se v barevném značení. Téměř všechny konektory počítačových reproduktorů jsou barevně označené. Barvy vám pomohou určit, co kam zapojit, a u spousty reproduktorů také odpovídají barvy jacků barvám kabelových konektorů.
    • růžová – mikrofon
    • zelená – přední reproduktory nebo sluchátka
    • černá – zadní reproduktory
    • stříbrná – prostorové (postranní) reproduktory
    • oranžová – středový reproduktor (centr) nebo subwoofer
  4. 4
    Rozmístěte své reproduktory. Ujistěte se, že víte, který kabel je pravý, a který levý kanál. Pokud sestavujete prostorový set reproduktorů, umístěte prostorové reproduktory vedle židle a za židli tak, aby na ni mířily. Umisťujete-li jen dva reproduktory, slušné kvality zvuku dosáhnete, když je postavíte po stranách monitoru a namíříte je na sebe.
  5. 5
    Propojte satelity a středový reproduktor k subwooferu (pokud je to vyžadováno). Různé modely reproduktorů se propojují rozdílně. Někdy je třeba připojit satelity k subwooferu, který se následně připojí k počítači. Jindy se pak každý set reproduktorů připojuje k počítači samostatně.
  6. 6
    Připojte reproduktory k příslušným jackům. Spárujte kabelové konektory s jacky v počítači tak, aby si barevně odpovídaly. Pokud budete mít k zapojení málo místa, můžete kabelové konektory různě natočit.
  7. 7
    Otestujte reproduktory. Zapněte reproduktory (pokud mají vypínač) a následně je pomocí vestavěného ovladače hlasitosti zcela ztlumte. V počítači pusťte hudbu nebo video a pomalu začněte přidávat na hlasitosti, dokud nedosáhnete úrovně, kdy reproduktory pohodlně slyšíte. Jakmile ověříte, že reproduktory fungují, najděte si na internetu kanálový test, který vám pomůže zjistit, zda jsou reproduktory správně rozmístěné. [2]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Instalace reproduktorů v autě

  1. 1
    Zjistěte, jaké reproduktory vaše autorádio podporuje. Reproduktory z rádia odebírají energii a některá autorádia nemusejí velký dodatečný odběr zvládnout. Vždy si nejdříve projděte manuál k autorádiu. Obzvláště pak, pokud zvyšujete počet reproduktorů, nebo nahrazujete ty stávající výkonnějšími modely. [3]
  2. 2
    Ověřte si, že budou reproduktory pasovat. Některé reproduktory jsou navrženy tak, aby zapadly do stávajících umístění, zatímco jiné budou vyžadovat jisté úpravy (např. vyřezání panelů, instalaci montážních držáků). Při výběru reproduktorů tohle všechno zvažte.
  3. 3
    Dejte si dohromady sadu nářadí. Konkrétní potřebné nářadí se liší dle typu auta, velkou roli hraje také umístění reproduktorů, které budete montovat. Obecně se však dá říci, že budete nejspíše potřebovat následující nářadí: [4]
    • sadu různých šroubováků: plochý, Phillips, zahnutý atd.
    • šroubovák s hlavami Torx
    • vrtáky a bity
    • inbusové klíče
    • kleště na stříhání a obnažování drátu
    • pájku
    • krimpovací kleště
    • nástroj na demontáž plastů
    • elektrikářskou pásku
  4. 4
    Odpojte baterii. Vždy, než začnete pracovat s jakoukoliv elektronikou auta, doporučujeme odpojit napájení. Najděte autobaterii a matkový klíč, který sedí na matce oka na kontaktech autobaterie. Odpojte záporný (černý) kontakt a dejte kabel opatrně stranou.
  5. 5
    Přečtěte si přiložené návody. Existuje příliš mnoho způsobů zapojení na to, abychom je mohli v tomto návodu efektivně pokrýt. Konkrétní instrukce k vašim reproduktorům hledejte v jejich dokumentaci, nebo na stránkách výrobce. Pokyny výrobce vždy respektujte.
  6. 6
    Odstraňte mřížky reproduktorů. Mohou být přišroubované, obvykle je však lze vypáčit. Pokud demontujete mřížky na palubní desce pod čelním sklem, může se vám hodit zahnutý šroubovák.
  7. 7
    Vyjměte staré reproduktory. Obvykle jsou přišroubovány k panelu, proto vyšroubujte všechny šrouby dříve, než se budete reproduktor pokoušet vytáhnout. Dávejte si pozor, abyste nevytrhli koncovku kabeláže, které je na reproduktoru obvykle připevněná. Reproduktory mohou být k pouzdru přilepeny, takže je možná budete muset odtrhnout.
    • Poté, co jej vytáhnete z panelu, odpojte od reproduktoru kabelovou koncovku. K této koncovce budete připojovat nový reproduktor. Pokud jsou kabely bez objímky, budete je muset ustřihnout.
  8. 8
    Vyřežte díry, je-li třeba. Stává se, že nově instalované reproduktory přesně nepadnou do stávajících pouzder. Dojde-li k tomu, vytvořte reproduktoru potřebné místo s použitím vrtáku. Ujistěte se, že jste správně změřili nový reproduktor a zaznačili velikost pouzdra, abyste nevyřezali příliš velkou díru.
  9. 9
    Připojte nové reproduktory. Do většiny reproduktorů stačí jednoduše zacvaknout stávající koncovku. Pokud koncovku nemáte, budete muset původní dráty k novému reproduktoru připájet. Zkontrolujte, zda jste správně připojili kladný a záporný pól. Kladný pól na zadní straně reproduktoru je obvykle větší než ten záporný.
    • Nesnažte se k uchycení drátů používat elektrikářskou pásku, protože se po čase s největší pravděpodobností uvolní a bude způsobovat nekvalitní kontakt.
  10. 10
    Otestujte reproduktor. Než reproduktor připevníte na místo, zapojte autobaterii a otestujte ho. Zkontrolujte, že se reproduktor při vyšších hlasitostech viditelně pohybuje, a že zvuk z něj vycházející není zkreslený. Ujistěte se také, že je reproduktor správně zapojený, než jeho montáž dokončíte.
  11. 11
    Namontujte reproduktor. Po kontrole správné funkce reproduktoru jej připevněte pomocí dodaných držáků a šroubů. Připevnění můžete zlepšit také použitím lepidla. Zkontrolujte, zda reproduktor pevně drží na svém místě, nechrastí a nevytváří nepřiměřený hluk.
    Reklama

Tipy

  • Pokud dokážete reproduktory dočasně upevnit nebo podržet na svém místě, můžete posoudit jejich účinnost před tím, než je namontujete trvale.
  • Snažte se vytvořit nejkratší možný spoj a požijte takový kabel, jaký výrobce reproduktorů pro danou délku doporučuje. K propojení delší vzdálenosti mezi reproduktory a autorádiem, a stejně tak k propojení výkonnějších komponent, může být potřeba silnější kabel.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 601 krát
Kategorie: Počítač
Stránka byla zobrazena 14 601 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama