Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Začátkem 19. století byly ústřice typické jídlo chudých. Jak po nich rostla poptávka, začal se stav ústřic snižovat, a cena těchto mlžů rostla a rostla. Dnes jsou ústřice považovány za luxusní, drahou lahůdku. Jedlá je většina druhů, a mnoho z nich se dá konzumovat zasyrova. Všeobecně platí, že drobnější ústřice je nejlepší servírovat syrové, větší druhy (jako Ústřice pacifická) pak tepelně upravené. Ústřice je možné dusit v páře, grilovat i zapékat. Obzvlášť v jižní části Spojených Států jsou oblíbené i smažené. Tento článek vám představí několik nejběžnějších tepelných úprav těchto mlžů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Ústřice dušené v páře

 1. 1
  Připravte ústřice. Kartáčem jejich vnější schránky očistěte od případné špíny pod studenou, tekoucí vodou. Vyhoďte všechny, které jsou otevřené nebo prasklé - jsou pravděpodobně mrtvé nebo zkažené.[1]
  • Nečistěte ústřice příliš dlouho před tím, než je plánujete jíst. Umytím několik hodin před úpravou je můžete zabít - chemikálie jako chlór a olovo mohou způsobit, že ústřice nebudou chutnat tak čerstvě, jak by jinak mohly.
 2. 2
  Připravte si směs na dušení. Nalijte do hrnce 5 cm vody a přidejte půl sklenice piva nebo vína pro výraznější aroma. Vložte do vody kovový pařáček nebo mřížku na dušení v páře a naskládejte na ni ústřice. Přiveďte tekutinu k varu, a pak hrnec přikryjte pokličkou.
 3. 3
  Duste ústřice přibližně 5 minut. Nastavte hořák na střední teplotu a nechte ústřice dusit 5 - 10 minut. 5 minut pro středně provařenou, 10 pro well done. V tuto chvíli by už většina ústřic měla být otevřená. Všechny, které se neotevřou, vyhoďte.
 4. 4
  Ústřice můžete dusit i na grilu. Naskládejte je do starého pekáčku, do kterého nalijte trochu vody. Nastavte gril na střední teplotu, přikryjte jej, a nechte ústřice dusit 5 - 10 minut.
  • Ústřice jsou hotové, když se jejich schránky otevřou. Ty, které se při vaření neotevřely, vyhoďte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Grilované ústřice

 1. 1
  Připravte ústřice. Kartáčem jejich vnější schránky očistěte od případné špíny pod studenou, tekoucí vodou. Vyhoďte všechny, které jsou otevřené nebo prasklé. Nechte je krátce ponořené ve vodě, pak je vyjměte a osušte.
 2. 2
  Připravte gril - použijte buď ten na dřevěné uhlí, nebo plynový. Rozehřejte ho na středně vysokou teplotu. Ústřice naskládejte přímo na mřížku grilu, plochou stranou dolů.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda chcete ústřice grilovat vcelku, nebo s jednou polovinou skořápky odstraněnou. Záleží na tom, zda chcete ústřice ochutit před grilováním, nebo až těsně před tím, než je spořádáte.
  • Jak ústřice otevřít? Obalte horní polovinu schránky utěrkou, nebo si vezměte rukavice. Do pantu na zadní straně vsuňte speciální nůž na ústřice, a pohybem zápěstí s ním otočte, jako když klíčkem startujete auto.[2] Projeďte nožem pod svrchní schránkou, abyste uvolnili sval ústřice. Pak svrchní schránku odstraňte, a nožem uvolněte nohu měkkýše ze spodní poloviny.
 4. 4
  Vyrobte si dochucovací směsi pro grilování otevřených ústřic (nemusí být). Ústřice jsou skvělé syrové, nebo uvařené ve vlastní šťávě, ale občas lehké dochucení dá masu ještě více vyniknout. Najděte si takové, které sedí vašim chuťovým pohárkům nejlépe, nebo se nechte inspirovat našimi tipy:
  • Máslo s česnekem
  • Máslo se sojovou omáčkou
  • Máslo, šalotka, čerstvá petrželka, sýr Pecorino, kajenský pepř, paprika
  • Barbecue omáčka
 5. 5
  Začněte grilovat. Zavřete poklop grilu a nechte jej tak 5 - 6 minut. Otevřete gril a zkontrolujte ústřice. Jejich vzhled se bude lišit podle toho, jak je připravujete:
  • Celé ústřice by měly být otevřené. Hledejte bublání tekutiny uvnitř ústřice, které otevřenou škvírou můžete zahlédnout. Vyhoďte všechny, které se do deseti minut neotevřou.
  • U ústřic, připravených bez horní poloviny skořápky, buďte extra opatrní. Pokud je ústřice předem otevřená, nebo při otevírání neklade žádný odpor a otevře se bez námahy, vyhoďte ji. Takto připravené ústřice grilováním lehce ztuhnou - jejich šťáva bude bublat a pomůže k dobrému provaření. Budou hotové za 5 - 10 minut.
 6. 6
  Ústřice, ať už upravené jakkoli, sejměte opatrně z grilu, tak, aby z nich nevytekla šťáva. Podávejte je s máslem a citronem, nebo jen tak, jak jsou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Smažené ústřice

 1. 1
  Připravte si hlubokou pánev na smažení, a rozehřejte ji na 190° C.
 2. 2
  Otevřete ústřice. Obalte horní polovinu schránky utěrkou a opatrně vložte nůž mezi pant na zadní části. Otočte nožem, abyste pant uvolnili. Pak nůž vsuňte mezi obě poloviny mušle a objeďte jím vnitřek. Odklopte horní část, a nohu mlže za spodní části rovněž uvolněte nožem.
 3. 3
  Obalte ústřice v těstíčku, než je budete smažit. Smíchejte mouku se solí a pepřem, a ve druhé míse lehce rozmíchejte dvě rozklepnutá vajíčka. Osušte ústřice a obalte je nejprve ve vajíčku a pak ve směsi mouky. Pokryjte je důkladně, a pak oklepejte zbylou mouku.
 4. 4
  Osmažte je. Po 5 - 6 kusech je vkládejte do pánve a nechte smažit přibližně 2 minuty, než zezlátnou.
 5. 5
  Servírujte horké. Dobrou chuť!
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Příprava ústřic tradičním způsobem

 1. 1
  Důkladně ústřice očistěte. Vezměte si rukavice, abyste se neporanili o jejich drsný povrch, až z nich budete omývat písek a řasy.
  • Opět platí, že ústřice musíte umýt těsně před jejich pečením. Pokud to uděláte dříve, můžete je zabít a budou tak nepoživatelné.
  • Ústřice z farem bývají očištěné hned po jejich sběru, ale umýt je ještě jednou jim neublíží. Bezpečnost především.
 2. 2
  Rozdělejte oheň o velikosti vaší kovové desky. pro tento tradiční způsob budete potřebovat velký oheň, a poměrně široký kovový plát. Pokud jej nemáte, můžete použít pletivo nebo mříž, jen musí být dostatečně husté, aby ústřice nepropadly.
  • Položte na okraje ohniště 4 cihly tak, aby bezpečně podpíraly plát nebo mříž.
  • Až bude oheň vyhasínat, položte kov na cihly a počkejte, až bude horký. (Samozřejmě mříž nebo plát před použitím dobře umyjte.) Až bude pár kapek vody, kápnutých na kov, syčet, je povrch připravený k akci.[3]
 3. 3
  Položte ústřice na kov v jedné vrstvě. Dejte pozor, abyste jich měli dost. Počítejte obvykle 6 - 16 na osobu.[4]
 4. 4
  Zakryjte ústřice vlhkou látkou, například starým ručníkem, a počkejte, až se uvaří.
  • Dejte ústřicím 8 - 10 minut. Pokud dáváte přednost středně propečeným, stačí 8 minut, pro dobře propečené je nechte pod látkou o pár minut déle.
  • Vyhoďte všechny, které se neotevřely do deseti minut.
 5. 5
  Zatímco čekáte, až se kov znovu zahřeje, užijte si s přáteli první várku ústřic. Chvíli to trvá, než se kov zahřeje na správnou teplotu. Opakujte postup, dokud neuvaříte postupně všechny ústřice.
  Reklama

Varování

 • Ústřice, obzvlášť ty, které pochází z teplých vod jako je např. Mexický záliv, mohou obsahovat bakterii Vibrio Vulnificus. Tato bakterie může způsobit onemocnění, které může být životu nebezpečné jedincům s oslabenou imunitou. Abyste minimalizovali riziko nákazy, jezte jen dostatečně tepelně zpracované ústřice. Smažte a vařte je nejméně 3 minuty, pečte a grilujte alespoň 10. Pokud jíte syrové ústřice, vyhýbejte se jim v letních měsících, kde je vyšší riziko nákazy. Všeobecně se ústřice nedoporučují jíst syrové od května do září.
 • Buďte opatrní při smažení na rozpáleném oleji. Používejte dlouhou lžíci nebo kuchyňské kleště, a stůjte co nejdál od pánve, až do ní budete ústřice vkládat. Olej by mohl vystříknout. Pokud olej příliš prská, přiklopte pánev poklicí a snižte teplotu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ústřice
 • Voda
 • Pivo
 • Velký hrnec
 • Pařáček nebo mřížka
 • Máslo
 • Pánev na smažení
 • Mouka
 • Sůl
 • Pepř
 • Vajíčka

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 912 krát
Kategorie: Ryby a plody moře
Stránka byla zobrazena 7 912 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama