Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V Číně se jim říká "gyozi", v anglicky mluvících zemích "potstickers". Každopádně je to oblíbený typ tradičních knedlíčků, který se jí v mnoha asijských zemích. Přečtěte si náš návod a naučte se, jak knedlíčky gyozi připravit úplně od začátku, nebo si kupte hotové těsto, které si jen naplníte vlastní nádivkou. Tento recept vystačí asi na 20 knedlíčků, což je hlavní jídlo pro tři nebo čtyři osoby, případně předkrm pro deset.

Přísady

  • Τěsto na knedlíčky (můžete místo toho použít kupované):
    • 2 šálky (480 ml) hladké mouky (nechte si při vaření trochu po ruce)
    • 1/3 šálku (80 ml) vroucí vody
    • 2/3 šálku (160 ml) vody o pokojové teplotě
    • 1 vejce (nepovinné)
    • 1/4 lžičky (1 ml; špetka) soli (nepovinné)
    • 1 lžička (5 ml) rostlinného oleje (nepovinné)
  • Náplň:
    • 250 g mletého masa (vepřové, krevety nebo hovězí jsou nejběžnější)
    • 1 šálek (240 ml) zelí napa, čínského zelí, nebo zelí bok choy (najemno nasekaného)
    • 2 lžičky (10 ml) sezamového oleje nebo čínského vína na vaření
    • 1 lžička (5 ml) čerstvého zázvoru
    • 1 lžička (5 ml) čerstvého česneku
    • 1-2 jarní cibulky
    • 2 lžičky (10 ml) sojové omáčky
    • 1 lžička (5 ml) soli
    • 1/2 lžičky (2.5 ml) pepře
    • 1/4 šálku (60 ml) kuřecího vývaru (nepovinné)
  • Omáčka na namáčení:
    • 2 lžíce (30 ml) tmavého vinného octa (nejlépe Qing Kiang)
    • 2 lžíce (30 ml) sojové omáčky
    • 1 lžičky (5 ml) sezamového oleje
    • Mletý bílý pepř na ochucení
Část 1
Část 1 ze 4:

Výroba těsta na knedlíčky

  1. 1
    Smíchejte vařící vodu s vodou o pokojové teplotě. Těsto na gyozi bude mít lepší konzistenci, když bude voda trochu teplá.[1] Přiveďte k varu 1/3 (80 ml) vody, pak ji stáhněte z ohně a přidejte k ní 2/3 šálku (160 ml) vody o pokojové teplotě.
    • Můžete také na nízkou teplotu zahřát 1 šálek (240 ml) vody po dobu asi 1 – 3 minuty. Pak stáhněte z ohně, dřív než se voda začne vařit nebo táhnout. Nechte vychladnout na teplotu o něco vyšší, než je pokojová.
  2. 2
    Zvažte přidání dalších surovin. I když ani jedna z nich není pro těsto nezbytná, k některým receptům dobře sedí sůl, rostlinný olej a/nebo vejce.[2] [3] Vmíchejte do vody přibližně ¼ lžičky (1 ml) nebo špetku soli. Další extra suroviny by se měly přidávat do mouky, než pokročíte k dalšímu bodu. Smíchejte mouku s 1 lžičkou (5 ml) rostlinného oleje a/nebo 1 malé vejce, pokud chcete těsto ochutit a zároveň pomoci tomu, aby lépe drželo pohromadě. Pokračujte jako obvykle, jen myslete na to, že vejce přidá těstu extra vlhkost, takže pravděpodobně nespotřebujete všechnu připravenou vodu, jak je popsáno dále.
    • Pokud děláte knedlíčky gyozi poprvé, možná budete chtít tento krok přeskočit, aby těsto bylo co nejjednodušší. Pokud se vám těsto rozpadá nebo je bez chuti, můžete při dalším pokusu přidat jednu nebo víc těchto extra surovin.
  3. 3
    Pomalu vmíchejte vodu do mouky, dokud se těsto nezačne lepit. Do velké misky nasypejte 2 šálky mouky (480 ml). Přidejte teplou vodu, vždycky po troškách a směs míchejte buď jídelními hůlkami nebo dřevěnou vařečkou. Přestaňte přidávat vodu ve chvíli, kdy je těsto trochu lepivé a už nevidíte žádnou mouku.
    • Záleží jak na značce mouky, tak na vlhkosti vzduchu ve vaší kuchyni – je možné, že nebudete potřebovat všechnu vodu, kterou jste si připravili. Nechte si ji ale po ruce pro případ, že během následujících kroků začne těsto vysychat.
  4. 4
    Prohněťte těsto rukama, dokud nebude hladké a vláčné. Jakmile se začne příliš lepit, položte ho na čistou, moukou posypanou plochu a smíchejte s ní. Po několika minutách hnětení by těsto mělo být pružné a vláčné. Přestaňte ve chvíli, kdy v něm nejsou žádné hroudy a jde snadno vytvarovat do koule.
    • Pokud se vám těsto začne lepit na ruce nebo na pracovní desku, lehce si je pomoučete. Jakmile těsto bude příliš řídké, zapracujte do něj další mouku, aby se vám s ním dobře pracovalo.
    • Pokud si naopak všimnete, že z těsta odpadává mouka, nebo těsto vůbec nedrží pohromadě, zapracujte do něj naopak trochu teplé vody.
    • Nezapomeňte si před prací s těstem důkladně umýt a osušit ruce.
  5. 5
    Zabalte těsto do potravinářské fólie, nebo ho dejte do misky a fólií či vlhkou utěrkou zakryjte. Pak nechte 10 – 30 minut odležet. V těstě se tak udrží voda a bude měkčí a vláčnější.[4] Nechte těsto odpočinout alespoň 10 minut, lépe ale celou půlhodinu.
    • Abyste ušetřili čas, během čekání na těsto si připravte náplň. Tento krok nemusíte přesně odměřovat, takže se k těstu vraťte zkrátka poté, co budete mít náplň hotovou.
  6. 6
    Rozdělte těsto na přibližně dvacet částí. Jakmile jste těstu dopřáli dostatek času na "odpočinutí," takže je poddajné, roztrhejte ho na menší kousky, každý o velikosti asi 1/20 objemu těsta. Jednodušší může být rozdělit těsto nejprve na čtyři části, a každou z nich pak rozdělit na pět.
    • Můžete také rukama celé těsto rozválet na dlouhý váleček, silný asi 2,5 cm. Pak ho pokrájejte na kousky o délce 1,25 cm.[5]
  7. 7
    Každý kousek těsta rozválejte na kolečko. Pomoučete rovnou kuchyňskou desku nebo vál, aby se těsto nelepilo. Válečkem pak každý kus těsta na pomoučené ploše rozplacaťte. Vzniknou kroužky o průměru asi 7,5 cm.[6] Pokud se těsto rozpadá nebo jsou kroužky průsvitné, udělejte je menší. Knedlíčky by se mohly rozlepit, pokud těsto vyválíte příliš tenké.
    • Válení můžete urychlit, pokud těsto jen zploštíte dlaní do přibližně kruhového tvaru, a teprve potom vyválíte.
    • Naplnění knedlíčků je snazší, pokud necháte střed těsta silnější a okraje placičky tenčí.
  8. 8
    Každé kolečko lehce pomoučete. Jakmile budou všechny placičky hotové, z obou stran je důkladně posypejte moukou, aby se nelepily a přidejte je na komínek hotových koleček těsta. Obalení na knedlíčky gyozi máte hotové.
  9. 9
    Těsto udržte vlhké. Zakryjte kolečka vlhkou papírovou utěrkou, aby nevysychala. Jakmile těsto rozválíte, je nejlepší knedlíčky ihned naplnit, dřív než okorají. Nenaplněné placičky můžete uskladnit v lednici, pokud je plánujete brzy použít, nebo je můžete zmrazit. Tak vám vydrží až šest měsíců a můžete je použít kdykoliv.[7]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Výroba náplně

  1. 1
    Zelí nakrájejte na jemno. Stejně tak nakrájejte na jemno i zeleninu, dokud nebudete mít plný šálek (240 ml). Můžete sice použít jakoukoliv zelenou, tvrdou, listovou zeleninu, ale gyozi se tradičně připravují ze zelí napa nebo z bok choy. Oběma druhům zeleniny se někdy říká "čínské zelí."
    • Pokud připravujete vegetariánské knedlíčky gyozi, nakrájejte zeleniny rovnou dva šálky.
  2. 2
    Zbavte zelí přebytečné vody. Nakrájené zelí promíchejte se lžičkou (5 ml) soli. Nechte pět minut působit a pak zelí přeceďte přes síto nebo cedník. Sůl ze zelí vytáhne vodu.[8]
  3. 3
    Oloupejte a nasekejte další zeleninu a bylinky. Abyste gyozi dodali pikantní chuť, oloupejte čerstvý zázvor a česnek a pak je najemno nasekejte, abyste měli 1 lžičku (5 ml) od každého. Nakonec nasekejte jeden nebo dva kusy jarní cibulky.
  4. 4
    Smíchejte zeleninu s mletým masem. Do misky dejte mleté maso a přisypejte k němu nasekanou zeleninu. V různých částech Asie jsou oblíbené různé druhy masa – mleté vepřové, hovězí nebo krevety, případně jejich směsi.
    • Po manipulaci s masem si umyjte ruce teplou vodou s mýdlem, abyste snížili riziko toho, že se vystavíte kontaktu se škodlivými bakteriemi. Omyjte také důkladně všechno náčiní a povrchy, které se syrovým masem přišly do styku, v teplé vodě se saponátem, jakmile skončíte s jejich používáním.
  5. 5
    Okořeňte náplň. Vmíchejte do nádivky 2 lžičky (10 ml) sojové omáčky, 4 lžičky (20 ml) sezamového oleje nebo čínského vína na vaření a ½ lžičky (2,5 ml) pepře. Receptů na knedlíčky existuje velké množství a vy samozřejmě můžete některé suroviny nahradit jinými, případně si přidat své vlastní. Další běžné suroviny zahrnují 1/4 šálku (60 ml) kuřecího vývaru nebo bujónu, špetku chilli, nebo špetku čínského koření pěti vůní.[9] [10]
    • Pokud chcete upravit poměr koření v knedlíčcích předtím, než je zavinete, vezměte malou lžičku náplně a osmažte ji v oleji dozlatova. Ochutnejte a podle potřeby dokořeňte.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Plnění knedlíčků

  1. 1
    Vezměte kolečko z těsta do dlaně své nedominantní ruky. Položte si jednu placičku těsta na knedlíčky do dlaně ruky, kterou nepíšete.
  2. 2
    Položte náplň na plátek těsta. Naberte asi půl až jednu lžičku (7 – 15 ml) nádivky doprostřed kolečka z těsta. Je-li těsto příliš tenké, nebo je kolečko moc malé, použijte menší množství náplně.
  3. 3
    Těsto volně zabalte okolo náplně. Přeložte kolečko na polovinu, aby vznikl tvar půlměsíce, ale pozor, zatím okraje příliš nemačkejte těsně k sobě.
    • Nezapomeňte: Pokud používáte předem kupované těsto na knedlíčky, mokrými prsty navlhčete okraje těsta, dokud nebudou dostatečně měkké na to, abyste je mohli spojit.
  4. 4
    Přeložte kousek těsta v jednom rohu- vezměte jednu vrstvu těsta za růžek mezi ukazováčkem a palcem a pak přeložte směrem do středu okraje knedlíčku, kde obě strany kolečka stisknete dohromady k sobě.[11] Měkké těsto by se mělo roztáhnout do typického placatého tvaru, nebo se naopak zkrabatit. Obě vrstvy těsta stiskněte k sobě, aby dobře držely.
  5. 5
    Opakujte, dokud nebudou na každé straně tři nebo čtyři sklady. Použijte stejnou techniku, vezměte jednu vrstvu těsta za růžek a přeložte směrem do středu. Protilehlé vrstvy těsta knedlíčku stiskněte k sobě. Opakujte, dokud na každém knedlíčku nebudou tři až čtyři sklady a knedlíček nebude uzavřený.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Smažení knedlíčků gyozi

  1. 1
    V pánvi rozehřejte olej. Do woku, ploché pánve nebo hrnce nalijte dost oleje, aby pokryl dno.Rozehřejte na středně vysokou teplotu, dokud se olej nezačne vlnit, nebo dokud malý kousek zeleniny nezačne prskat, když ho do oleje vhodíte.
    • Použijte rostlinný olej s vysokým bodem varu, například řepkový nebo arašídový olej.
  2. 2
    Vložte hotové knedlíčky do horkého oleje. Opatrně gyozi vhoďte z male výšky do pánve. Naskládejte a rozmístěte je nehořlavou vařečkou nebo kleštěmi tak, aby se jeden druhého nedotýkaly.[12]
    • Pravděpodobně budete knedlíčky muset smažit po menších dávkách. Neskládejte je na sebe, nepřeplňujte pánev, jinak se knedlíčky nemusí správně propéct.
  3. 3
    Snižte teplotu a pánev zakryjte. Přiklopte pánev poklicí, snižte teplotu hořáku a několik minut smažte, dokud spodní strana knedlíčků nebude mít zlatavou barvu a nebude křupavá. Podle teploty oleje v pánvi by to mělo trvat asi dvě až sedm minut.[13] [14] Můžete zvednout poklici a podívat se, jak smažení postupuje.
    • Pokud ucítíte, že se gyozi pálí, okamžitě je stáhněte ze sporáku. Nehořlavým kuchyňským náčiním knedlíčky opatrně odlepte ode dna pánve, a ještě minutu nebo dvě pokračujte ve smažení.
  4. 4
    Přidejte do pánve malé množství vody. Jakmile jedna strana knedlíčků zezlátne, zvedněte poklici a přidejte 1-3 lžíce (15-45 ml) vody – jen tolik, aby se dno pánve pokrylo tenkou vrstvou.
    • Při vlévání vody rychle kruhovým pohybem míchejte podél okraje pánve. Tím se voda rozprostře po celém dně a nestane se, že by se jedna část pánve ochladí příliš rychle. Olej navíc nebude tolik prskat, až přijde do styku se studenou vodou.
  5. 5
    Zakryjte a nechte ještě několik minut vařit. Opět přiklopte poklicí a na středně vysokou teplotu nechte vařit asi 4 – 5 minut. Pokud se voda vyvaří dřív, než budou knedlíčky hotové, opět ji přidejte. Pozor, myslete na to, že během celého vaření knedlíčky nemusíte ani jednou obrátit – správně mají být na jedné straně křupavé a na druhé vláčné.
    • Vytáhněte jeden knedlíček a rozřízněte ho, abyste zkontrolovali, zda je hotový. Náplň uvnitř by měla být hnědá a propečená.
  6. 6
    Ihned podávejte s omáčkou na namáčení. Vytáhněte gyozi z pánve a případně uvařte další dávku, pokud jich děláte hodně. Hotové knedlíčky podávejte s dipem podle svého výběru:
    • Jakýkoliv tmavý ocet sám o sobě nebo smíchaný se stejným množstvím sojové omáčky a zastříknutý sezamovým olejem.
    • Smíchejte ocet se sherry nebo suchým vínem a sladkou sojovou omáčkou, pokud mate raději sladší dip.
    • Černý pepř a nakrájený zázvor přidají sofistikovanější chuť – můžete je doplnit dipem, nebo omáčku vynechat.[15]
    Reklama

Tipy

  • Pokud nechcete gyozi smažit, můžete je místo toho uvařit 4-6 minut ve vodě. Tento způsob přípravy je také oblíbený v mnoha oblastech, kde se knedlíčky jedí.
  • Náplň můžete libovolně obměňovat, ať už co do množství, tak surovin, záleží jen na vaší chuti. Použijte mleté maso (vepřové, krevety, kuřecí atd.) nebo pouze zeleninu (bambusové výhonky, houby shiitake, zelí, bok choy atd.), případně směs zeleniny a masa.
  • Poměr surovin v omáčkách na namáčení se může lišit podle toho, kolik omáčky chcete a jak moc má být slaná, sladká či kyselá. Nebojte se a experimentujte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Velká miska
  • Náčiní na míchání
  • Potravinářská fólie
  • Wok, pánev na smažení nebo hrnec
  • Poklice, která patří k pánvi

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 349 krát
Kategorie: Světové recepty | Recepty
Stránka byla zobrazena 7 349 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama