Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chicharrón je vynikající pokrm připravovaný z vepřového masa a je velice oblíbený ve Španělsku a také v latinské Americe. Podobně jako vepřové škvarky je křupavý chicharrón, na který se vám budou zbíhat sliny, recept se spoustou regionálních variant. Ať už ho připravujete tradičně z vepřové kůže (což může zabrat celý den), nebo zvolíte variantu z vepřového bůčku (což je mnohem rychlejší), je možné tento vynikající pokrm připravit za pomoci pouze několika ingrediencí. Začněte krokem jedna níže a připravte si svůj vlastní chicharrón!

Přísady

Tradiční vepřové škvarky – na styl Chicharrón

 • 2-3 kg vepřové kůže, zbavené přebytečného tuku
 • Spousta oleje na vaření nebo sádla (na smažení)
 • Sůl
 • Voda (na vaření)
 • 2 lžíce octa na každé 2-3 kg vepřového tuku (nepovinné)
 • Kayenský pepř (na dochucení) (nepovinné)
 • Černý pepř (na dochucení) (nepovinné)

Chicharrón z vepřového bůčku

 • 2-3 kg vepřového bůčku s masem
 • 1 čajová lžička jedlé sody
 • Sůl
 • 1/2 hrnku vody

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava tradičních vepřových škvarků- na styl Chicharrón

 1. 1
  Uvařte vepřovou kůži. Vložte kůže do velkého hrnce a zalijte vodou až po povrch. Přiveďte vodu k varu, přiklopte hrnec a nechte vařit. Vařte, dokud kůže nezměkne (nesmí se však rozpadat) a voda je bílá- zhruba 1-2 hodiny.
  • Abyste udrželi kůže ponořené pod vodou, můžete je během vaření zatížit teplovzdorným talířem.
 2. 2
  Vyjměte kůže z vody. Na vyjmutí kůží z vroucí vody použijte kleště nebo děrovanou lžíci a pokládejte na mřížku pro vychladnutí, zároveň nechte mřížku položenou na pekáčku, který zachytí odkapávající šťávu. Vodu, ve které se kůže vařily, můžete odložit.
  • V tuto chvíli přišel čas na připravený ocet, chcete-li svým chicharrónům dodat špetku extra chuti, rovnoměrně vepřové kůže pokapejte octem.
 3. 3
  Nechte vepřové kůže vychladnout. Vložte je (stále na mřížce) nepřikryté do lednice. Nechte kůže zcela vychladnout- to většinou trvá několik hodin.
 4. 4
  Odstraňte z kůží veškerý podkožní tuk. Použijte lžíci nebo jinou kuchyňskou škrabku na odstranění všeho tuku přiléhajícího ke spodní straně vepřové kůže. Tuk by měl jít od kůže oddělit lehce. Buďte opatrní, abyste kůži neroztrhli, protože bude stále měkká z vaření.
 5. 5
  Vysušte kůže. Dále musíte vychlazené a očištěné kůže vysušit. To můžete udělat hned několika způsoby, které jsou popsány níže. Nehledě na metodu, kterou zvolíte, si nechte na sušení dostatek času- že jsou kůže hotové, poznáte podle jejich scvrknutí, hnědé barvy a křehkosti. Není neobvyklé, že celý proces zabere více než osm hodin, možná tak upřednostníte sušení kůží přes noc. Několik metod jak kůže usušit je uvedeno níže:
  • Nejlehčí způsob jak kůže sušit je v troubě. Nastavte troubu na její absolutně nejnižší výkon. Snažte se, aby teplota nepřesahovala zhruba 93o C. Umístěte kůže na mřížku, na které jste je nechali chladit, a vložte na noc do trouby na pečící plech.
  • Tradičně jsou chicharróny sušeny na žhavém slunci. Pokud žijete v suché, horké oblasti, zkuste chicharróny umístit ven na nějaké bezpečné místo, na které dopadá stálé sluneční záření po celý den. Občas je kontrolujte.
  • Další metody mohou také dobře fungovat. Pokud máte k dispozici hřející lampu nebo elektrickou sušičku, můžete zkusit využít i tyto přístroje.
 6. 6
  Usmažte chicharróny. Rozdělte vysušené kůže na dlouhé proužky, nebo malé čtverečky o velikosti zhruba 2,2 cm na každé straně. Rozehřejte hlubokou pánev na vysokou teplotu. Když je dostatečně zahřátá, přidejte sádlo nebo olej na vaření. Smažte jeden nebo dva chicharróny najednou, restujte je, dokud nepukají a nezačnou vyplavávat. Když máte hotovo, vyjměte chicharróny a položte je na talíř vyložený papírovými ubrousky.
  • Buďte připraveni na velice rychlé vyjmutí chicharrónů , smažení totiž může trvat i pouhých 10-20 vteřin.
 7. 7
  Případně můžete vepřové před smažením posypat pepřem. Abyste dosáhli pálivého chicharrónu, okořeňte před smažením každý chicharrón kajenským nebo černým pepřem. Před tím, než chicharróny vložíte do hluboké pánve, můžete buď lehce poprášit celou dávku sušených kůží najednou, anebo si okořenit každý kousek zvlášť podle vlastní požadované chuti.
  • Další výborné způsoby dochucení zahrnují drcené chilli, cukr a čínské kořenící směsi. Zkuste zaexperimentovat se svými vlastními kořenícími mixy!
 8. 8
  Podávání. Gratulujeme- udělali jste si svůj vlastní talíř výborných chicharrónů. Posypte solí a ihned podávejte. Výborně se hodí k pivu, či červenému vínu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Příprava Chicharrónů z vepřového bůčku

 1. 1
  Pokrájejte vepřový bůček na plátky. Tradiční způsob přípravy zdlouhavým vařením, chlazením a sušením lze nahradit touto rychlejší metodou, při které můžete dosáhnout vynikajícího výsledku již během 1 až dvou hodin. Nejprve použijte ostrý nůž a/ nebo kuchyňské nůžky a nakrájejte vepřový bůček na tenké proužky o délce zhruba kousku slaniny. Pokud začnete s doporučenými 2-3 kg, měli byste skončit se 4 kousky.
  • Povšimněte si, že tento recept na chicharrón se od tradičního receptu výše liší vzhledem i chutí, díky tomu, že obsahuje tuk a maso z bůčku, ne jen vepřovou kůži.
 2. 2
  Narežte pořádně každý kousek masa. Udělejte mnoho křížových řezů, zhruba 2,5-3,5 cm hluboké do každého kusu vepřového bůčku z ""masové strany"" směrem ke ""straně s kůží"". Tyto řezy zajistí propečení masa skrz na skrz během smažení, aniž by se připálilo.
  • Ujistěte se, že jsou řezy dostatečně hluboké, ale nezasahují do kůže bůčku, rozpadly by se totiž během vaření.
 3. 3
  Rozehřejte hlubokou pánev na smažení. Umístěte pánev na hořák na střední plamen. Během čekání na rozpálení pánve, potřete každý kousek bůčku tenkou vrstvou jedlé sody. Díky tomu získá maso během vaření výbornou, křupavou kůrku.
 4. 4
  Vařte kousky vepřového bůčku v pánvi spolu s vodou. Když je pánev rozpálená, opatrně vložte kousky vepřového bůčku, poprášené jedlou sodou, ve tvaru kruhu kolem středu pánve a nechte uprostřed malé místo volné. Nalijte na toto místo 1/2 hrnku vody a přikryjte kousky vepřového bůčku pokličkou, abyste udrželi vlhkost. Přiveďte k varu a obracejte a pohybujte kousky každých 15 minut.
  • Až budete obracet maso, buďte opatrní při odklápění poklice, protože směs vody spolu s tukem může prskat a vychrstnout na vás.
  • Protože v tomto receptu používáme nejen kůži ale i maso a tuk z vepřového bůčku, nebudeme potřebovat žádný olej na vaření, protože vepřový tuk se během vaření přirozeně rozpustí.
 5. 5
  Pokračujte v obracení a pohybování kousky zatímco se postupně bude vypařovat voda. Jak se voda vypařuje a je postupně nahrazena tekutým tukem z vepřového bůčku, sejměte poklici a lehce snižte teplotu. Nechte maso dále vařit a dostatečně obracejte a pohybujte masem, tak aby se vařilo všechno stejně. Takto maso vařte při nízké teplotě zhruba hodinu, až se rozpustí všechen tuk.
 6. 6
  Vyjměte maso z pánve a zvyšte teplotu. Když je maso zlatavě hnědé a skoro všechen tuk je rozpuštěn, vyjměte vepřové maso z pánve. Maso však ještě není úplně hotové- pro maximální křupavost, je potřeba ještě jednou maso rychle ""osmahnout"". Když je všechno maso vyndané z pánve, zvyšte teplotu hořáku a nechte zahřát rozpuštěný tuk.
 7. 7
  Pro dosažení křupavé kůrky osmažte velice rychle každý chicharrón zvlášť. Když je pánev pořádně rozpálená, vařte jeden až dva chicharróny najednou dokud nezískají chutnou křupavou kůrku- to by mělo trvat jen minutku nebo dvě. Sledujte bublání a vznik ""puchýřků"" na kůži, to je totiž znak, že je hotovo. Jakmile skončíte s vařením, vyjměte chicharróny z pánve a odložte na podložku vyloženou papírovými ubrousky.
 8. 8
  Dochuťte a podávejte. Gratulujeme! Právě jste si dodělali várku chicharrónů z vepřového bůčku, na které se všem budou sbíhat sliny. Posypte solí a jiným kořením, které máte rádi, a ihned podívejte.
  Reklama

Varování

 • Nerozvařte.
 • Ne všechny chicharróny jsou nadýchané.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 994 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 9 994 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama