Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 6 168 krát
T-bone steak je špičkový kus hovězího masa, který dostal jméno podle kosti ve tvaru T, jež ho rozděluje na dvě části. Trn obratle odděluje pravou svíčkovou od vysokého roštěnce, což jsou dva nejjemnější druhy hovězího masa. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob přípravy T-bone steaku, tady je seznam přibližných teplot podle toho, jak chcete mít maso propečené: polosyrové: 51ºC; lehce propečené: 55ºC, středně propečené: 60ºC.
- Doba přípravy (smažení na pánvi): 10 minut
- Doba vaření: 13-18 minut
- Celkový čas: 25-30 minut
Postup
Připravujeme steak
-
1Kupte si kvalitní maso. Pevný, jasně červený steak je čerstvější než měkký a tmavě zbarvený. Sledujte pavučinu jemných, bílých žilek tuku, takzvané mramorování, na povrchu masa. Tento tuk se při tepelné úpravě rozpustí a steak bude díky němu šťavnatý, křehký a plný chuti.[1]
- Vyberte si rovně uříznutý steak, který je silný přibližně 4 centimetry.
- Kupujete-li balené maso, zkontrolujte datum spotřeby, aby byl steak opravdu čerstvý.
- Snažte se vždy koupit co nejkvalitnější maso, nejlépe z volného chovu.[2]
-
2Nechte steak dojít na pokojovou teplotu. Vytáhněte steak z lednice nebo z mrazáku a před tepelnou úpravou ho nechte odležet v pokojové teplotě (měl by mít asi 21°C). Nikdy steak nesmažte studený, pak se svalová vlákna příliš stáhnou a maso bude tuhé.[3]
-
3Dobře steak osušte. Poklepejte na něj papírovou utěrkou. Maso musí být suché proto, aby se smažilo a nikoli dusilo ve vlastní šťávě!
-
4Ochuťte steak. Trocha koření, alespoň soli, pomůže zvýraznit přirozenou chuť masa. Pokud se na to cítíte, můžete klidně použít i pepř, papriku, nebo jakékoliv jiné koření a bylinky.
- Pozor, ať to s kořením nepřeženete, jinak vůbec neucítíte vynikající chuť samotného masa..
- Pokud se rozhodnete maso osolit, nedělejte to těsně před vařením, jinak se z masa vytáhne šťáva, která vám ztíží práci.
- Pokud chcete použít tekutá dochucovadla, nejlépe uděláte, když steak necháte marinovat několik hodin v lednici. Nezapomeňte na to, že po vytažení z chladničky je nutné aby steak došel na pokojovou teplotu, než ho budete smažit.[4]
Reklama
Smažení na pánvi
-
1Připravte si pánev. Ve velké pánvi rozpalte dvě lžíce olivového nebo rostliného oleje na středně vysokou teplotu. Použijte nejlépe litinovou pánev nebo jinou pánev s těžkým dnem.[5]
-
2Osmažte steak. Pomozte si kleštěmi nebo špachtlí a z obou stran steak opečte, občas s ním pohněte, aby se k pánvi nepřichytil. Podržte steak také nastojato, aby se opekl i ze stran. Chcete-li steak polosyrový, smažte ho 5-6 minut, pro středně syrovy 6-7 minut a pro středně propečený 7-8 minut.
-
3Zabalte steak a nechte ho před podáváním pár minut odležet. Až bude steak opečený tak, jak si přejete, vytáhněte ho z pánve. Zabalte ho do alobalu a na 5-10 minut ho dejte odpočinout, aby se chutě dobře propojily a svalová vlákna se uvolnila. Podávejte steak v celku nebo ho nakrájejte.[6]Reklama
Grilování
-
1Rozpalte gril. Ať už používáte plynový, elektrický nebo gril na dřevěné uhlí, rozpalte ho na 260°C.
-
2Ochraňte gril, aby se na něj maso nepřichytilo. Pokud gril nemá nepřilnavý povrch, potřete jeho mřížku olejem.
-
3Opečte steak. Položte ho na nejžhavější část grilu, což je obvykle uprostřed. Pro polosyrový steak postačí 2 minuty z každé strany. Pak maso přesuňte na chladnou část grilu, kde ho nechte dalších 6-8 minut. Občas ho obraťte. Pro mírně propečený steak přidejte další 1-3 minuty a pro středně propečený k celkovému času přidejte 3-5 minut.
-
4Nechte steak pár minut odpočinout, než ho budete servírovat. Jakmile bude steak upečený tak, jak ho máte rádi, sundejte ho z grilu. Malým ostrým nožíkem udělejte do středu masa zářez. Pokud vypadá hotový, nechte ho 10-15 minut odležet, aby se uvnitř prolnuly chutě. Pokud maso není hotové, ještě 1-2 minuty na grilu přidejte. Podávejte steak nakrájený nebo vcelku.[7]Reklama
Grilování v troubě
-
1Předehřejte gril v troubě. Zapněte troubu na 290°C. Mřížku trouby dejte do horní pozice, asi 12 cm od spirály grilu.
-
2Připravte si gril. Pokud gril není nepřilnavý, potřete ho olejem, aby se maso nepřipékalo.
-
3Upečte steak. Položte maso na grilovací pánev a dejte ji do trouby na horní příčku pod rozehřátý gril. Pokud chcete polosyrový steak, zavřete dvířka trouby a grilujte 4 minuty. Pak otevřete dveře, maso obraťte a opékejte další 4 minuty z druhé strany. Mírně propečený steak pečte o 1-3 minuty déle, středně propečený o 3-5 minut déle.
-
4Zkontrolujte steak a servírujte ho. Vytáhněte steak z trouby, až bude propečený tak, jak chcete. Malým ostrým nožem udělejte doprostřed masa zářez. Jestli je maso hotové, ihned ho podávejte. Pokud hotové není, vraťte ho do trouby na další minutu nebo dvě. Podávejte steak vcelku, nebo ho nakrájejte.[8]Reklama
Pečení v troubě
-
1Předehřejte troubu. Zapněte ji na 230°C.
-
2Připravte si pánev. Rozpalte lžíci olivového, řepkového nebo jiného rostlinného oleje v litinové pánvi nebo v jiné pánvi, kterou je možné vložit do trouby.
-
3Osmažte steak, aby se maso zatáhlo. Položte steak na horkou pánev ve chvíli, kdy se z oleje začne kouřit. Ztlumte teplotu a pak steak z každé strany 4 minuty osmažte, dokud se nevytvoří zlatá kůrka. Pro polosyrový 4 minuty, pro mírně propečený o minutu déle a pro středně propečený o 2 minuty déle.
-
4Opečte steak. Stáhněte pánev ze sporáku a dejte ji do trouby na 6-8 minut.
-
5Před podáváním nechte steak několik minut odležet. Vytáhněte pánev z trouby, jakmile bude steak propečený podle vaší chuti. Použijte malý ostrý nožík a uprostřed udělejte zářez. Pokud vypadá hotový, nechte ho 10-15 minut odležet, aby se v něm chuti dobře propojily. Pokud maso není hotové, vraťte ho na další 1-2 minuty do trouby. Podávejte steak nakrájený nebo vcelku.[9]Reklama
Tipy
- Nejjednodušší způsob přípravy T-bone steaku je smažení na pánvi, ale pečení nebo grilování je zdravější, protože pracuje s menším množstvím oleje a steak se navíc lépe propeče.
- Osmažení na pánvi a následné upečení v troubě je nejsložitější a časově nejnáročnější způsob přípravy, protože musíte použít pánev i troubu. Na druhou stranu výsledkem je nejchutnější maso, protože bude mít křupavou kůrku a uvnitř bude šťavnaté a plné chuti.
Věci, které budete potřebovat
- T-bone steak
- Sůl, pepř nebo jiné koření
- Řepkový, olivový, nebo jiný rostlinný olej
- Papírové utěrky
- Kleště nebo špachtle
- Teploměr do masa
- Špikovací nůž nebo jiný malý nožík
Reference
- ↑ http://whatscookingamerica.net/Beef/CookingPerfectSteak.htm
- ↑ http://blogs.usda.gov/2013/01/28/what%E2%80%99s-your-beef-%E2%80%93-prime-choice-or-select/
- ↑ http://whatscookingamerica.net/Beef/CookingPerfectSteak.htm
- ↑ http://www.foodbeast.com/news/10-steak-seasonings/
- ↑ http://whatscookingamerica.net/Beef/CookingPerfectSteak.htm
- ↑ http://www.foodnetwork.com/recipes/food-network-kitchens/pan-fried-t-bone-steak-recipe2.html
- ↑ http://www.chefs.edu/student-life/culinary-central/june-2012/how-to-select-and-cook-a-t-bone-steak
- ↑ http://www.thekitchn.com/how-to-broil-a-steak-in-the-ov-42896
- ↑ http://www.foodnetwork.com/recipes/food-network-kitchens/pan-seared-t-bone-steak-recipe.html