Jak připravit a aplikovat teplý obklad z cibule na zahlenění

Spoluautor Zora Degrandpre, ND

V tomto článku:Příprava cibulového obkladuUžívání cibulového obkladu19 Reference

Nedávné výzkumy naznačují, že cibule obsahuje kvercetin, tedy bioflavonoid, který se užívá pro léčbu a prevenci šedého zákalu, srdečních onemocnění a rakoviny.[1][2] Jiný průzkum ukázal, že cibule má protizánětlivé, antifungální, antibakteriální a antivirotické účinky a nápomocná může být také při infekcích horních cest dýchacích.[3] Pro zahlenění různého typu a infekce horních dýchacích cest se dají cibule nejlépe využít pro urychlení zotavování tak, že z nich připravíte teplý obklad.

Část 1
Příprava cibulového obkladu

 1. 1
  Kupte dvě středně velké cibule. Červené cibule obsahují obvykle největší množství kvercetinu.[4] Tento antioxidant je ale obsažen ve všech cibulích, přičemž všechny vykazují účinky pro odkašlávání u lidí se zahleněním.[5] Preferujte tedy dvě červené cibule, ale vystačíte si i se dvěma jinými středně velkými cibulemi.
  • Cibule jsou známé svým obsahem kvercetinu (antioxidantu) a fytochemikálií, které pomáhají tělu rozkládat hlen v hrudníku i hlavě.[6]
 2. 2
  Nasekejte cibuli. Obě cibule byste měli oloupat, nakrájet a najemno nasekat.[7] Nasekejte je na malé kousky, maximálně půl centimetru velké.
 3. 3
  V pánvi přiveďte vodu k mírnému varu. Vody do pánve ale nedávejte příliš. Postačí, když vodou pokryjete dno. [8] Vodu nejprve přiveďte k mírnému varu a potom stáhněte teplotu na minimum.
 4. 4
  Cibule uduste. Použijte síto, cedník nebo napařovací hrnec, vložte do něj najemno nasekanou cibuli a uduste ji. [9] Kousky cibule zamíchejte a duste je několik minut. Jakmile začnou měknout, stáhněte je z plotny.
  • Pro větší sílu v boji proti infekci a pro rychlejší zmírnění únavy můžete přidat také zhruba čtvrt šálku čerstvého zázvoru, který je známý svými antivirotickými účinky.[10] Čerstvý zázvor oloupejte a potom ho buď nastrouhejte nebo nasekejte na velmi malé kousky.[11]
 5. 5
  Cibule nechte vychladnout. Cibule nechte v sítku nebo cedníku okapat a vychladnout. Jakmile z nich odkape přebytečná tekutina, rozložte je doprostřed čistého bavlněného ručníku nebo nějaké pytloviny. Cibulová šťáva nesmí použitou látkou (ručníkem či jinou podobnou textilií) prosakovat, ale měla by se do ní nasáknout tak, aby byla úplně mokrá.[12]
 6. 6
  Ručník přeložte. Ručník složte tak, aby z něj cibule nevypadla a neprosakovala.[13] Stačí když vezmete všechny čtyři rohy ručníku, spojíte je k sobě a svážete je nějakým provázkem nebo gumičkou.

Část 2
Užívání cibulového obkladu

 1. 1
  Citlivou kůži chraňte před cibulovou šťávou. Jestliže se cibulový obklad chystáte použít u malého dítěte, vetřete do jeho pokožky nejprve trochu kokosového oleje. Kokosový olej aplikujte na ta místa, na která se chystáte přikládat cibulový obklad a ujistěte se tak, že kůži nijak nepodráždíte.
  • Po odstranění obkladu omyjte celou oblast mýdlem a vodou.
  • Zápach z cibule můžete potlačit tím, že ošetřované místo potřete trochou citronové šťávy.
 2. 2
  Obklad si přiložte na hrudník. Jakmile obklad dostatečně vychladne, přiložte ho přímo na hrudník a pomozte si tak od zahlenění způsobené nachlazením nebo infekcí horních dýchacích cest.[14] Cibulový zábal velmi často způsobí rychlý produktivní kašel. Kašel je přirozeným procesem našeho těla, kterým se zbavuje zahlenění.[15] Nechte kašel, aby z vás dostal co nejvíce hlenu.
  • Obklad nechte přiložený na hrudníku asi dvacet až třicet minut.
 3. 3
  Obklad si přikládejte na čelo. Jestliže navíc trpíte také ucpanými dutinami nebo bolestí hlavy kvůli tlaku v dutinách, můžete využít dekongestivních účinků obkladu tím, že si ho přiložíte na čelo. Ujistěte se, že je ručník dostatečně vychladlý, abyste ho na čele snesli po dobu dvaceti až třiceti minut.
 4. 4
  Jestliže vás kvůli zahlenění dutin bolí uši, přiložte obklad i na ně. Hlavu skloňte tak, aby bolavé ucho směřovalo nahoru a jemně na něj přiložte cibulový obklad. Nemusíte přitom vyvíjet žádný tlak - jednoduše nechte obklad ležet na uchu. Ujistěte se, že je ručník dostatečně vychladlý, abyste ho na uchu snesli.
  • Obklad nechte spočívat na svém uchu po dobu patnácti až dvaceti minut.
  • Jestliže připravujete teplý obklad speciálně za účelem ulevit si od bolesti ucha, pak si vystačíte pouze s jednou cibulí.
 5. 5
  Jestliže vás bolí v krku, přikládejte obklad na uzliny po jeho stranách. Jestliže máte uzliny na krku zduřelé kvůli krční infekci, přiložte na ně připravený cibulový obklad. Obklad opatrně přiložte přímo na zduřelé krční uzliny. Ujistěte se, že je dostatečně vychladlý, abyste ho na krku snesli.[16]
  • Obklad nechte na krku zhruba dvacet až třicet minut.
 6. 6
  Obklad znovu zahřejte. Jestliže se chystáte obklad použít na několika místech kvůli vážnému zahlenění, můžete ho znovu lehce zahřát nad párou nebo v mikrovlnce. Tak jako vždy, i zde se nejprve ujistěte, že je obklad dostatečně chladný, abyste ho mohli bezpečně přikládat na kůži. Aplikujte ho dle potřeby.[17]
 7. 7
  Každý den připravujte čerstvý obklad. Čerstvé cibule (a čerstvý zázvor, pokud ho použijete) jsou pro tyto účely nejvhodnější. Každý den proto nasekejte a uduste čerstvé ingredience, namísto abyste neustále ohřívali den starý obklad.[18]
 8. 8
  Navštivte lékaře. Jestliže užívání cibulového obkladu nepřinese žádné zlepšení do dvou nebo tří dnů, zavolejte svému lékaři. Jestliže zpozorujete jakýkoli z následujících symptomů, lékaře kontaktujte okamžitě:
  • Horečku nebo teplotu nad 38°C, přetrvávající déle než 24 hodin (resp. 12 hodin u dětí do dvanácti let věku)
  • Vykašlávání krve (červené nebo hnědé proužky v hlenu)
  • Jakékoli zvracení nebo nevolnost
  • Obtíže s dýcháním či polykáním

Tipy

 • Aplikace cibulového obkladu je velmi bezpečná, dokonce i pro děti. Někteří lidé mohou při kontaktu s cibulí reagovat mírnou vyrážkou nebo podrážděním kůže. V takovém případě se ujistěte, že jsou cibule velmi dobře zcezené. Jednou z možností je také obalit cibuli v dalším ručníku.
 • V tradici různých východoevropských národů přikládají cibulové obklady na plosky chodidel, což má ulevit od zahlenění také. Neexistují proto sice žádné vědecké důkazy, ale za zkoušku to určitě stojí - obzvláště pokud někomu není cibule v blízkosti nosu příjemná.[19]

Reference

 1. http://jocpr.com/second-issue/J.%20Chem.%20Pharm.%20Res.,2010,%202(1)%20283-291.pdf
 2. Galeone, C., Pelucchi, C., Levi, F., Negri, E., Franceschi, S., Talamini, R., & ... La Vecchia, C. (2006). Onion and garlic use and human cancer. The American Journal Of Clinical Nutrition, 84(5), 1027-1032.
 3. http://jocpr.com/second-issue/J.%20Chem.%20Pharm.%20Res.,2010,%202(1)%20283-291.pdf
 4. http://journal.ashspublications.org/content/120/6/909.full.pdf
 5. http://jocpr.com/second-issue/J.%20Chem.%20Pharm.%20Res.,2010,%202(1)%20283-291.pdf
 6. A. Cavender, Folk medical uses of plant foods in southern Appalachia, United States, Journal of Ethnopharmacology, Volume 108, Issue 1, 3 November 2006, Pages 74-84.
 7. https://www.planetherbs.com/michaels-blog/onion-poultice-for-deep-seated-coughs.html
 8. https://www.planetherbs.com/michaels-blog/onion-poultice-for-deep-seated-coughs.html
 9. https://www.planetherbs.com/michaels-blog/onion-poultice-for-deep-seated-coughs.html
Ukázat více... (10)

Informace o článku

Spoluautorem tohoto článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Make and Use an Onion Poultice for Congestion, Italiano: Preparare e Usare un Cataplasma di Cipolla per la Congestione, Русский: приготовить и использовать луковые припарки, Español: hacer y usar una cataplasma de cebolla para la congestión, Deutsch: Zur Behandlung von Kongestion Zwiebelwickel machen und anwenden, Nederlands: Een kompres met uien maken en gebruiken om een verstopping te verhelpen, العربية: عمل كمادات البصل واستخدامها لعلاج الاحتقان, 한국어: 울혈을 가라앉히기 위한 양파 습포제 만들어 사용하는 방법, ไทย: ทำและใช้ลูกประคบหอมใหญ่เพื่อบรรเทาอาการคัดจมูก, Français: préparer et utiliser un cataplasme à l'ognon contre la congestion

Stránka byla zobrazena 3 405 krát.
Byl tento článek přesný?