Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nedávné výzkumy naznačují, že cibule obsahuje kvercetin, tedy bioflavonoid, který se užívá pro léčbu a prevenci šedého zákalu, srdečních onemocnění a rakoviny.[1] [2] Jiný průzkum ukázal, že cibule má protizánětlivé, antifungální, antibakteriální a antivirotické účinky a nápomocná může být také při infekcích horních cest dýchacích.[3] Pro zahlenění různého typu a infekce horních dýchacích cest se dají cibule nejlépe využít pro urychlení zotavování tak, že z nich připravíte teplý obklad.

Část 1 ze 3:
Příprava cibulového obkladu

 1. 1
  Kupte dvě středně velké cibule. Červené cibule obsahují obvykle největší množství kvercetinu.[4] Tento antioxidant je ale obsažen ve všech cibulích, přičemž všechny vykazují účinky pro odkašlávání u lidí se zahleněním.[5] Preferujte tedy dvě červené cibule, ale vystačíte si i se dvěma jinými středně velkými cibulemi.
  • Cibule jsou známé svým obsahem kvercetinu (antioxidantu) a fytochemikálií, které pomáhají tělu rozkládat hlen v hrudníku i hlavě.[6]
 2. 2
  Nasekejte cibuli. Obě cibule byste měli oloupat, nakrájet a najemno nasekat.[7] Nasekejte je na malé kousky, maximálně půl centimetru velké.
 3. 3
  V pánvi přiveďte vodu k mírnému varu. Vody do pánve ale nedávejte příliš. Postačí, když vodou pokryjete dno. [8] Vodu nejprve přiveďte k mírnému varu a potom stáhněte teplotu na minimum.
 4. 4
  Cibule uduste. Použijte síto, cedník nebo napařovací hrnec, vložte do něj najemno nasekanou cibuli a uduste ji. [9] Kousky cibule zamíchejte a duste je několik minut. Jakmile začnou měknout, stáhněte je z plotny.
  • Pro větší sílu v boji proti infekci a pro rychlejší zmírnění únavy můžete přidat také zhruba čtvrt šálku čerstvého zázvoru, který je známý svými antivirotickými účinky.[10] Čerstvý zázvor oloupejte a potom ho buď nastrouhejte nebo nasekejte na velmi malé kousky.[11]
 5. 5
  Cibule nechte vychladnout. Cibule nechte v sítku nebo cedníku okapat a vychladnout. Jakmile z nich odkape přebytečná tekutina, rozložte je doprostřed čistého bavlněného ručníku nebo nějaké pytloviny. Cibulová šťáva nesmí použitou látkou (ručníkem či jinou podobnou textilií) prosakovat, ale měla by se do ní nasáknout tak, aby byla úplně mokrá.[12]
 6. 6
  Ručník přeložte. Ručník složte tak, aby z něj cibule nevypadla a neprosakovala.[13] Stačí když vezmete všechny čtyři rohy ručníku, spojíte je k sobě a svážete je nějakým provázkem nebo gumičkou.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Užívání cibulového obkladu

 1. 1
  Citlivou kůži chraňte před cibulovou šťávou. Jestliže se cibulový obklad chystáte použít u malého dítěte, vetřete do jeho pokožky nejprve trochu kokosového oleje. Kokosový olej aplikujte na ta místa, na která se chystáte přikládat cibulový obklad a ujistěte se tak, že kůži nijak nepodráždíte.
  • Po odstranění obkladu omyjte celou oblast mýdlem a vodou.
  • Zápach z cibule můžete potlačit tím, že ošetřované místo potřete trochou citronové šťávy.
 2. 2
  Obklad si přiložte na hrudník. Jakmile obklad dostatečně vychladne, přiložte ho přímo na hrudník a pomozte si tak od zahlenění způsobené nachlazením nebo infekcí horních dýchacích cest.[14] Cibulový zábal velmi často způsobí rychlý produktivní kašel. Kašel je přirozeným procesem našeho těla, kterým se zbavuje zahlenění.[15] Nechte kašel, aby z vás dostal co nejvíce hlenu.
  • Obklad nechte přiložený na hrudníku asi dvacet až třicet minut.
 3. 3
  Obklad si přikládejte na čelo. Jestliže navíc trpíte také ucpanými dutinami nebo bolestí hlavy kvůli tlaku v dutinách, můžete využít dekongestivních účinků obkladu tím, že si ho přiložíte na čelo. Ujistěte se, že je ručník dostatečně vychladlý, abyste ho na čele snesli po dobu dvaceti až třiceti minut.
 4. 4
  Jestliže vás kvůli zahlenění dutin bolí uši, přiložte obklad i na ně. Hlavu skloňte tak, aby bolavé ucho směřovalo nahoru a jemně na něj přiložte cibulový obklad. Nemusíte přitom vyvíjet žádný tlak - jednoduše nechte obklad ležet na uchu. Ujistěte se, že je ručník dostatečně vychladlý, abyste ho na uchu snesli.
  • Obklad nechte spočívat na svém uchu po dobu patnácti až dvaceti minut.
  • Jestliže připravujete teplý obklad speciálně za účelem ulevit si od bolesti ucha, pak si vystačíte pouze s jednou cibulí.
 5. 5
  Jestliže vás bolí v krku, přikládejte obklad na uzliny po jeho stranách. Jestliže máte uzliny na krku zduřelé kvůli krční infekci, přiložte na ně připravený cibulový obklad. Obklad opatrně přiložte přímo na zduřelé krční uzliny. Ujistěte se, že je dostatečně vychladlý, abyste ho na krku snesli.[16]
  • Obklad nechte na krku zhruba dvacet až třicet minut.
 6. 6
  Obklad znovu zahřejte. Jestliže se chystáte obklad použít na několika místech kvůli vážnému zahlenění, můžete ho znovu lehce zahřát nad párou nebo v mikrovlnce. Tak jako vždy, i zde se nejprve ujistěte, že je obklad dostatečně chladný, abyste ho mohli bezpečně přikládat na kůži. Aplikujte ho dle potřeby.[17]
 7. 7
  Každý den připravujte čerstvý obklad. Čerstvé cibule (a čerstvý zázvor, pokud ho použijete) jsou pro tyto účely nejvhodnější. Každý den proto nasekejte a uduste čerstvé ingredience, namísto abyste neustále ohřívali den starý obklad.[18]
  Reklama

Část 3 ze 3:
Kdy vyhledat lékařské ošetření

 1. 1
  Vydejte se k lékaři, pokud máte neustávající kašel. Cibulový obklad vám může pomoci od nezávažného onemocnění horních cest dýchacích, což je například u nachlazení nebo u senné rýmy. Pokud jste však zahlenění a máte kašel, který neodezní ani po 3 týdnech buď sám od sebe nebo s pomocí domácích léčiv, dojděte si k lékaři.[19] K lékaři jděte okamžitě, pokud:
  • Vykašláváte žluté, zelené nebo hnědé hleny.
  • Sípete nebo jste dušní.
  • Máte kašel a horečku vyšší, než 37,7 °C.
  • Jděte na pohotovost, pokud vykašláváte krvavý nebo růžový hlen nebo pokud máte potíže s dýcháním nebo polykáním.
 2. 2
  Jděte k lékaři s ucpaným nosem spolu s jinými závažnými příznaky. Pokud se ucpaného nosu nezbavíte ani za 10 dnů, ani pomocí domácí léčby, je čas navštívit svého lékaře. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také tehdy, pokud se u vašeho ucpaného nosu vyskytnou jiné příznaky, jako například:[20]
  • Horečka 38,5°C a vyšší.
  • Vysmrkáváte žluté, zelené nebo krvavé hleny, obzvláště pokud jsou doprovázeny bolestí v dutinách, tlakem a horečkou.
  • Krvavé nebo čiré hleny po zranění hlavy.
 3. 3
  Vyhledejte lékařskou pomoc pro bolest ucha, která je vážná nebo trvá déle než 3 dny. Zatímco malá bolest nebo ucpání v uších je běžné u nachlazení nebo sinusových infekcí, závažnější nebo přetrvávající bolest může signalizovat ušní infekci. Pokud se u vás nebo vašeho dítěte objeví bolest ucha trvající déle než 3 dny, kontaktujte svého lékaře, zejména pokud je doprovázena:[21]
  • Horečkou nebo zimnicí
  • Otokem kolem postiženého ucha nebo obou uší
  • Tekutinou vytékající z ucha nebo obou uší
  • Změnou nebo ztrátou sluchu
  • Krutou bolestí v krku
  • Zvracením
  Reklama

Tipy

 • Aplikace cibulového obkladu je velmi bezpečná, dokonce i pro děti. Někteří lidé mohou při kontaktu s cibulí reagovat mírnou vyrážkou nebo podrážděním kůže. V takovém případě se ujistěte, že jsou cibule velmi dobře zcezené. Jednou z možností je také obalit cibuli v dalším ručníku.
 • V tradici různých východoevropských národů přikládají cibulové obklady na plosky chodidel, což má ulevit od zahlenění také. Neexistují proto sice žádné vědecké důkazy, ale za zkoušku to určitě stojí - obzvláště pokud někomu není cibule v blízkosti nosu příjemná.[22]
Reklama

Reference

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23123794
 2. Herbal approaches to pathological states, Principles and Practice of Phytotherapy (Second Edition), 2013, Pages 140-182.
 3. Herbal approaches to pathological states, Principles and Practice of Phytotherapy (Second Edition), 2013, Pages 140-182.
 4. Herbal approaches to pathological states, Principles and Practice of Phytotherapy (Second Edition), 2013, Pages 140-182.
 5. Felter, HW. The Eclectic Materia Medica, Pharmacology and Therapeutics, Allium cepa. John K. Scudder, Cincinnati, Ohio, 1922.
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK359/
 7. http://www.edgarcayce.org/are/holistic_health/data/prbron3.html
 8. http://www.thehealthyhomeeconomist.com/make-and-use-onion-poultice-for-congestion/
 9. http://www.thehealthyhomeeconomist.com/make-and-use-onion-poultice-for-congestion/
 10. https://www.mayoclinic.org/symptoms/cough/basics/when-to-see-doctor/sym-20050846
 11. https://www.mayoclinic.org/symptoms/nasal-congestion/basics/when-to-see-doctor/sym-20050644
 12. https://www.nhs.uk/conditions/earache/
 13. Poulsson's Text-book of Pharmacology and Therapeutics (Second Edition), 2013, Pages 4-274.

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautor od:
Lékař naturopat
Tento článek spoluautor od Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 6 238 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 6 238 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama