Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mangold je listová zelenina, pěstovaná pro své velké a silné listy. Také je velmi výživným zdrojem velkého množství vitamínů a obsahuje více minerálů než většina jiných druhů zeleniny. Navíc je bohatý na vlákninu. Pokud se připraví a uvaří správným způsobem, tak je i velice delikátní. Pokud se chcete naučit připravit svůj mangold a uvařit ho na několik způsobů, přejděte k následujícím krokům a pusťte se do toho.

Přísady

 • 2 lžičky másla
 • 2 lžičky olivového oleje
 • 1 lžička drceného česneku
 • 1/2 malé červené cibule nakrájené na kostičky.
 • 1 svazek mangoldu
 • 1/2 šálku suchého bílého vína
 • 1 lžička čerstvé citronové šťávy
 • 2 lžičky strouhaného parmezánu.
 • Sůl na dochucení
 • 2 lžičky olivového oleje
 • 1 lžička drceného červeného pepře
 • 1 stroužek česneku (drcený)
 • 1 balíček žampionů portobello (250 gramů)
 • 1 nasekaný pórek
 • 1 šálek kuřecího vývaru
 • 1 svazek mangoldu
 • 2 šálky strouhaného parmezánu
 • 1/2 šálku suchého Sherry
 • 1/2 šálku rozinek
 • 2 lžičky olivového oleje
 • 1/2 šálku krájených mandlí
 • 4 najemno nakrájené stroužky česneku
 • 4 svazky mangoldu
 • 1 červená jalapeño paprička
 • 1 lžička strouhané citronové kůry
 • 2 lžičky citronové šťávy
 • Sůl a pepř na dochucení
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Výběr a příprava mangoldu

 1. 1
  Vyberte čerstvý mangold. Při výběru svého mangoldu byste se měli zaměřit na jasně zbarvené a husté listy. Nesmí být zhnědlé, ovadlé nebo jinak poničené. Vynikající jsou i stonky mangoldu, proto vyberte ten, jehož stonky jsou pevné a nemají na sobě otlačeniny nebo skvrny. Existuje několik různých odrůd mangoldu, ale obecně můžeme říci, že musí vypadat zdravě, živě, čerstvě a nesmí být zvadlý nebo pomačkaný.[1]
 2. 2
  Vyberte si vhodnou variantu mangoldu. Existuje několik odrůd. Jejich žebra, tedy vybíhající části stonků, kolem kterých se rozrůstají listy, můžou mít červenou, bílou nebo žlutou barvu. Odrůdy mají rozdílnou chuť, proto nejprve trochu experimentujte a zjistěte, který druh vám chutná nejvíc. Mangold s červenými žebry obvykle bývá trochu sladší s méně nahořklými podtóny než mangold s bílými žebry. Všechny druhy mangoldu se dají připravit stejným způsobem, ale výsledný produkt se může lišit svou chutí.
  • Žebra jednotlivých variant mangoldu mohou mít různou šířku. Někomu chutnají více samotná žebra, někomu spíše listy. Preferujete-li chuť žeber, vybírejte mangoldy s širokými žebry. Máte-li raději listy, vybírejte mangoldy s užšími žebry.
 3. 3
  Omyjte mangold. Předtím, než začnete vařit, ho musíte umýt. První věcí, kterou uděláte, by mělo být proprání mangoldu v míse se studenou vodou. Můžete ho jen opakovaně namáčet, dokud neodstraníte veškeré nečistoty. Pokud mangold koupíte na farmářských trzích, bude tak čerstvý, že na něm pravděpodobně bude víc zeminy a nečistot. Proto ho důkladně omyjte. Nemyjte mangold před uskladněním, zvadnul by.
 4. 4
  Rozhodněte, zda mangold rozdělit, nebo použít celé listy. Malé lístky se můžou přidat do salátu jen tak vcelku, stejně jako větší listy s tenkými žebry. Pokud ale připravujete mangold s tlustými žebry, měli byste z nich listy nejprve otrhat. Žebra byste museli vařit o několik minut déle, protože jsou tužší než listy samotné.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Uvařte mangold

 1. 1
  Uduste mangold v páře. Silná žebra vložte do parního hrnce na několik minut, než k nim přidáte i zelenou část listů. Listy pak budou připravené během 1-2 minut, tužší části budou hotové jakmile ovadnou a změknou.
 2. 2
  Uduste mangold v mikrovlnné troubě. Mangold s tenkými žebry můžete dusit celý v mikrovlnné troubě s použitím vody, která na listech ulpěla při omývání. Mělo by to zabrat asi 1-2 minuty. Mikrovlnky mívají různý výkon, proto každou chvíli svůj mangold kontrolujte a vyzkoumejte, kolik času je ve vaší mikrovlnce potřeba pro jeho přípravu. Při převaření bude mangold rozbředlý a mokrý, proto začněte kontrolovat jeho vzhled už po jedné minutě ohřívání.
 3. 3
  Povařte mangold na pánvi. Pánev naplňte dostatečným množství vody, aby se v ní mangold plně ponořil. Tužší části vložte do pánve 1-2 minuty před zelenými částmi. Potom je ještě 1-2 minuty vařte.
 4. 4
  Osmahněte mangold na středním plameni. Na pánev nalijte 2-3 lžičky olivového oleje nebo másla a počkejte než se zahřeje. Potom přidejte stonky mangoldu a 2-3 minuty je vařte. Po uplynutí této doby přidejte i ostatní části listů. Stonky můžete rozkrájet na menší kusy (10 centimetrů), bude se vám tak s nimi lépe zacházet. Pokračujte ještě asi 5 minut ve vaření, dokud mangold nezměkne.
 5. 5
  Nechte mangold zmrazit. Mangold můžete zmrazit a uskladnit tak i na celý rok. Omyjte ho a pak ho ve vroucí vodě 2-3 minuty banšírujte. Potom ho ochlaďte v ledové vodě. Nechte okapat a vložte ho do těsného uzavíratelného sáčku pro mražení. Pak uskladněte v mrazáku.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Smažený mangold s parmezánem

 1. 1
  Oddělte z mangoldu jednotlivé listy. Potom je otrhejte od stonků a žeber. Nahrubo je nasekejte a vložte do misky.[2]
 2. 2
  Nasekejte stonky i žebra. Krájejte je na 5-8 centimetrů velké kousky.
 3. 3
  Na velké pánvi nechte rozpustit 2 lžičky másla a 2 lžičky olivového oleje. Zahřívejte je za střední až vysoké teploty a počkejte, dokud se úplně nerozpustí.
 4. 4
  Vmíchejte 1 lžičku drceného česneku a půlku nakrájené červené cibule (menší). Společně vše povařte alespoň 20 sekund, než směs začne vonět.
 5. 5
  Přidejte do směsi stonky i další tvrdé části a 1/2 šálku suchého bílého vína. Stonky povařte asi 5 minut nebo dokud nezačnou měknout.
 6. 6
  Vmíchejte listy. Potom vařte, dokud listy nezvadnou (alespoň 3 minuty). Stáhněte pánev z plotny a přendejte mangold do mísy.
 7. 7
  Přidejte 1 lžičku čerstvé citronové šťávy a 2 lžičky strouhaného parmezánu. Míchejte mangold do té doby, než se citron a parmezán dostanou skutečně všude. Dochuťte podle své chuti solí.
 8. 8
  Servírujte hotový mangold. Položte ho na servírovací talíř a vychutnejte si ho jako výbornou přílohu.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Pikantní mangold

 1. 1
  Z žampionů odstraňte nohy a nakrájejte je. 250 gramů žampionů nakrájejte na kousky velké asi 1-5 centimetru.[3]
 2. 2
  Upravte a nakrájejte mangold. Nemusíte krájet na dokonale stejnoměrné kousky -- stačí, aby se vešly do pánve. Listy by neměly mít na délku více než 12 cm.
 3. 3
  Ve velkém hrnci zahřejte 2 lžičky olivového oleje na střední až vysoké teplotě.
 4. 4
  Vmíchejte do oleje 1 lžičku drceného červeného pepře a 1 drcený stroužek česneku.
 5. 5
  Přidejte do směsi houby. Míchejte, dokud nezměknou a nezačnou vypouštět své tekutiny. To by mělo trvat asi 3-5 minut.
 6. 6
  Přihoďte do pánve 1 nasekaný pórek. Vařte 5 minut, dokud úplně nezměkne.
 7. 7
  Přilijte 1 šálek kuřecího vývaru a vložte mangold. Pánev přikryjte pokličkou a vařte, dokud listy mangoldu neovadnou. To by mělo trvat asi 10 minut.
 8. 8
  Odklopte pokličku. Pokračujte ve vaření, dokud mangold nezměkne a většina tekutin se naodpaří. Dávejte pozor, abyste mangold nespálili, pokud se voda vyvaří příliš brzy. Toto by melo trvat asi pět minut.
 9. 9
  Posypejte mangold 2 šálky strouhaného parmezánu. Potom ho nechte odstát, aby se sýr rozpustil.
 10. 10
  Servírujte. Mangold s portobello žampiony můžete servírovat jako přílohu, ale klidně i jako hlavní jídlo. Můžete přidat trochu quinoy nebo celozrných těstovin. Získáte tak skutečně vynikající jídlo.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Sladký a kořeněný mangold

 1. 1
  Odstraňte z mangoldu žebra a stonky. Pro tento recept je nebudete potřebovat.[4]
 2. 2
  Nakrájejte listy na 5 cm velké kousky.
 3. 3
  V malé pánvi přiveďte 1/2 šálku suchého Sherry a 1/2 šálku rozinek k varu.
 4. 4
  Stáhněte z plamene. Nechte směs vychladit.
 5. 5
  Ve velkém hrnci rozpalte 2 lžičky olivového oleje na střední až vysoké teplotě.
 6. 6
  Vmíchejte 1/2 šálku krájených mandlí. Nechte je za stálého míchání restovat, dokud nezhnědnou. Mělo by to trvat asi 2 minuty.
 7. 7
  Přidejte 4 najemno nasekané stroužky česneku. Vařte jednu minutu, dokud česnek nezačne vonět, ale dávejte pozor, aby nezhnědl. To vám zabere okolo minuty.
 8. 8
  Vložte do hrnce mangold. Přidávejte ho po hrstech a vždy nechte trochu ovadnout, než přidáte další hrst-vytvoříte tím pro ní místo. Vařte, než mangold změkne, což by mělo trvat asi 4 minuty.
 9. 9
  Přelijte mangold připravenou směsí sherry a rozinek.
 10. 10
  Přidejte 1 lžičku strouhané citronové kůry, 2 lžičky citronové šťávy a jednu najemno nakrájenou červenou papričku jalapeño.
 11. 11
  Dochuťte podle sebe solí a pepřem. Mangold v hrnci několikrát prohoďte, zkombinujete tak důkladně všechny chutě.
 12. 12
  Servírujte. Tento sladký a kořeněný mangold servírujte jako přílohu.
  Reklama

Tipy

 • Mangold není vhodný pro zavařování a konverzaci.
 • Zmrazte ho a uchovejte tak i jeden rok. Omyjte mangold tak, jak bylo popsáno výše. Blanšírujte ve vroucí vodě 2-3 minuty. Pak ho nechte vychladit v ledové lázni. Nechte okapat a zabalte ho do uzavíratelných sáčků. Uskladněte v mrazáku.
 • Mangold s červeným žebrováním obarví svým barvivem ostatní potraviny, s kterými ho připravujete.
Reklama

Varování

 • Mangold se špatně uchovává. Vhodné je koupit ho nebo sklidit maximálně 3 dny před zamýšlenou konzumací. Nejlepší je sníst ho ihned.
Reklama

O tomto wikiHow

Marrow Private Chefs
Spoluautorem článku je :
Soukromí kuchaři
Tento článek spoluautorem článku je Marrow Private Chefs. Marrow Private Chefs sídlí v Santa Rosa Beach na Floridě. Jedná se o spolupráci šéfkuchařů sestávající ze stále rostoucího počtu kuchařů a kulinářských profesionálů. Ačkoli jsou šéfkuchaři v Marrow regionálně ovlivněni především pobřežními, tradičními jižanskými, cajunskými a kreolskými styly a chutěmi, mají solidní zázemí ve všech typech kuchyní s více než 75 lety kombinovaných kuchařských zkušeností. Tento článek byl zobrazen 5 836 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 836 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama