Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Domácí kávový likér Kahlúa je skvělým dárkem pro vaše přátele nebo prostě jen vhodným nápojem pro prázdninové párty. Nacvíc vám pravděpodobně bude chutnat mnohem více než originální volně dostupná Kahlúa; koneckonců nejlepší barmani si připravují také svou vlastní, tak proč nenásledovat jejich příkladu? Výroba originální verze vám zabere několik týdnů, ale naštěstí máme rychlou verzi i pro ty z vás, kteří pospíchají. Pojďme se do toho pustit.

Přísady

 • 1 šálek (200 g) suché instantní kávy (nesušené mrazem)
 • 3 1/2 šálku (350 g) bílého granulovaného cukru (cukr krystal)
 • 2 šálky (0.5 l) vody
 • 2 šálky (0.5 l) rumu s obsahem alkoholu 40% jakékoli značky
 • 1 celý vanilkový lusk
 • 2 1/2 šálku silné, čerstvě uvařené kávy
 • 4 šálky (400 g) krystalového cukru
 • 2 1/4 šálku (0.6 l) dobré, kvalitní vodky
 • 1 vanilkový lusk (rozřezaný na kousky)

Na přípravu rychlé verze likéru Kahlúa

 • 2 šálky (0.5 l) vody
 • 3/4 šálku (150 g) instantní granulované kávy
 • 2 1/4 šálku (0.6 l) dobré, kvalitní vodky
 • 4 šálky (400 g) krystalového cukru
 • 2 1/2 čajové lžičky vanilkového extraktu

Z každého receptu vznikne asi jeden litr Kahlúy. Podle svých potřeb uvedená množství zdvojnásobte nebo naopak zmenšete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

S použitím instantní kávy

 1. 1
  Připravte základ ze sladké kávy. Přiveďte 2 šálky vody k varu. Potom je stáhněte z plotny a přidejte 1 šálek suché, instantní kávy, 3 ½ šálku bílého cukru a důkladně všechno míchejte, dokud se jednotlivé přísady úplně nerozpustí a nespojí.
  • Pokud vám vaše dieta zakazuje konzumaci rafinovaného bílého cukru, nahraďte ho jednoduše třtinovým cukrem nebo jakýmkoli jiným oblíbeným typem. Existuje spousta receptů a každý z nich uvádí jiný typ cukru. Je to tedy zcela na vás.
 2. 2
  Měřte teplotu vody kuchyňským teploměrem. Narozdíl od vody, jejíž bod varu je 100°C, alkohol vře v teplotách okolo 78°C. Počkejte tedy, až teplota vámi převařené vody klesne pod 78°C, než přidáte alkohol. Jinak byste mohli být kvalitou vaší Kahlúy “velmi” zklamaní.[1]
  • Pokud nevlastníte kuchyňský teploměr, nejlepším způsobem jak poznat správnou teplotu je počkat 15-20 minut. Voda pak vychladne na bezpečnou teplotu. V tomto případě je vždy lepší “chybovat” na správnou (chladnou) stranu a počkat raději delší dobu, když si nejste teplotou ještě úplně jisti.
 3. 3
  Přidejte 2 šálky rumu a míchejte. Jaký druh rumu? To je zcela na vašem výběru. Obecně se dá říct, že bezpečné je vybrat nějakou zlatou střední cestu. Na výrobu domácí náhražky likéru určitě nemusíte plýtvat svým nejlepším rumem, ale na druhou stranu byste určitě nechtěli, aby Kahlúa chutnala jako špatná ústní voda, kdybyste k její výrobě použili nějaký velmi nekvalitní alkohol. Jakýkoli běžný rum odvede dobrou práci.
  • Asi jste si všimli, že další recepty obsahují vodku. Pokud jste velkým fanouškem vodky, klidně zůstaňte u tohoto receptu a místo rumu použijte svůj oblíbený typ vodky. No a pokud máte čas a dostatek ingrediencí, proč nezkusit přípravu obou receptů a rozhodnout, který z nich vám chutná více?
 4. 4
  Nalijte svou Kahlúu do uzavíratelné nádoby o obsahu alespoň 1 litr. Přidejte do nádoby vanilkový lusk a směs uskladněte v lednici alespoň na 30 dní, aby se dostatečně rozvinula chuť. Čtete správně, originální Kahlúa, která bude lahodit vašim chuťovým pohárkům, musí nejprve pořádně dozrát. V případě, že pospícháte, můžete přeskočit k receptu č. 3 a vyrobit tak instantní likér, který ovšem bude postrádat originální, vyzrálou chuť.
  • Vanilkový lusk potřebuje dostatek času, aby se do směsi dostatečně uvolnil a dodal likéru jeho typickou příchuť. Lusk můžete nahradit vanilkovým extraktem, ale pamatujte, že tím likér vždy ztratí na autenticitě a chuť nebude správná (uleželá a vyzrálá).
 5. 5
  Označte svou nádobu. Na nádobu s likérem nalepte etiketu s názvem obsahu a datem, kdy jste ho vyrobili. Tak zajistíte, že si váš likér nikdo nesplete s limonádou! Navíc byste mohli zapomenout, který den jste likér vyráběli a museli byste třicetidenní dobu zrání pouze odhadovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

S použitím uvařené kávy

 1. 1
  Uvařte silnou, kvalitní kávu. Pro správně bohatou chuť originální Kahlúy potřebujete základ z dobré a kvalitní kávy. Měla by být vážně silná – slabá káva by výslednému likéru dodala nedostatečné množství chuti. Po uvaření připravte kávu k “okamžitému” použití.
  • Pokud si nejste jisti, že dokážete uvařit kvalitní kávu (je to skutečně těžší než se zdá), požádejte o její přípravu nějakého zkušeného kamaráda nebo odborníka. Věřte, že rozdíl může být opravdu obrovský.[2]
 2. 2
  Do čerstvě uvařené horké kávy přidejte 4 šálky cukru a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Potom kávu přelijte do velké mísy nebo jiné podobné nádoby.
  • Pokud z nějakého důvodu nechcete použít bílý cukr, klidně ho zaměňte za jakýkoli jiný typ, podle vaší libovůle. Jen mějte na paměti, že každá, byť malá, změna může mít velký vliv na chuť a výsledek nemusí být zrovna podle vašich představ.
 3. 3
  Jakmile se káva vychladí na pokojovou teplotu, přidejte do ní vodku. Po tom, co se cukr plně rozpustil a káva už není příliš teplá, přilijte k ní vodku a dobře promíchejte.
  • Někteří barmani používají v jednom receptu směs vodky a rumu nebo několik typů stejného alkoholického nápoje. Věří, že tím likéru dodají plnější chuť. Pokud máte doma několik lahví docházejícího alkoholu, zkuste trochu experimentovat. Určitě vám to neuškodí a třeba najdete recept na svůj nový oblíbený nápoj. [3]
 4. 4
  Přidejte vanilku a slijte směs do lahví. Můžete použít třeba 4 čtvrtlitrové lahve nebo jen jednu velkou, záleží na vás. Přeřízněte vanilkový lusk na potřebné množství kousků a vhoďte jeden do každé lahve. Potom lahve zavíčkujte a máte hotovo. Kahlúa je připravená.
  • V tuto chvíli můžete přidat tyčinku skořice, kakaovou drť nebo nastrouhanou kůru z pomeranče. Záleží jen na vašich preferencích. Přidáte tím likéru na zajímavé, dynamické chuti.
 5. 5
  Skladujte na chladném a suchém místě 2-3 týdny. Vanilka potřebuje takovou dobu pro správné uvolnění chuti, která se smíchá a usadí s kávou a vytvoří bohatou, originální příchuť. Po uplynutí času ležení směs přeceďte a slijte do nových lahví.
  • Vhodným místem pro uskladnění je například chladný suterén nebo sklep, ale dobře si vystačíte i s tmavou krabicí a temnou místností (nebo bednu dejte pod postel). Nezapomeňte lahve opatřit etiketou s detaily o výrobě likéru, abyste se někdy za půl roku nepokoušeli marně vzpomenout, proč jsou ty zvláštní lahve pod vaší posteli.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Výroba rychlé Kahlúy

 1. 1
  Ve velkém hrnci smíchejte na mírném plameni vodu, cukr a kávu. Nechce se vám rolovat zpět nahoru pro správné míry? Byly to dva šálky vody, 4 šálky cukru a ¾ šálku instantní granulované kávy. Míchejte, dokud se přísady dobře nepropojí do jednolité, hladké konzistence.
  • Pokud se obáváte, že vaše instantní Kahlúa bude ošizená na chuti (uleželé typy likéru mívají mnohem bohatší chuť), můžete do směsi přidat trochu kakaové drti a dodat tak likéru příjemný čokoládový říz.[4]
 2. 2
  Nechte směs vychladit. Jakmile se přísady plně rozpustily a dobře promíchaly, stáhněte je z plotny a dejte vychladit na pokojovou teplotu (to by mělo zabrat asi 15-20 minut). Můžete použít kuchyňský teploměr nebo prostě jen ochutnávat a odhadnout tak teplotu od oka.
 3. 3
  Přidejte vodku s vanilkou a dobře promíchejte. Jakmile připravený rozvar dosáhne pokojové teploty, přidejte 2 1/4 šálku vodky (nejlépe alespoň průměrné kvality), 2 ½ čajové lžičky vanilkového extraktu a důkladně promíchejte. Bingo– váš domácí kávový likér je hotový a připravený k okamžité konzumaci.
  • Pokud se vaši hosté nevrhnou přímo na hrnec s připraveným likérem, zkuste ho stihnout slít do lahví (např. čtyřech čtvrtlitrových) a uchovejte je pro pozdější konzumaci. Tento recept je ale speciálně upravený pro okamžitou spotřebu hotového výrobku, proto si užijte této výhody co nejdříve a nečekejte zbytečně dlouho.
  Reklama

Tipy

 • Pokud si chcete o Vánocích užívat domácího kávového likéru se správně vyzrálou chutí, měli byste začít s přípravou várky na začátku listopadu.
 • Můžete také přidat menší množství glycerolu. Zvýšíte tak viskozitu likéru a dodáte na zajímavé příchuti.
 • Likér můžete slít do lahve od vína a uskladnit ho v ní. Odstraňte etiketu a nahraďte ji nějakou svou. Potom uzavřete korkovým špuntem (použít k tomu můžete vakuový zavírač, pokud ho vlastníte).
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte kávu sušenou mrazem.
 • Při výrobě jakéhokoli domácího nápoje jsou velmi důležité správné hygienické podmínky a sterilní prostředí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Uzavíratelnou nádobu o obsahu 1 litr a několik menších lahví (nebo jednu velkou)
 • Kuchyňský teploměr
 • Hrnec
 • Vařečku
 • Odměrné šálky
 • Etikety nebo nějaké štítky (volitelně)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 176 krát
Stránka byla zobrazena 7 176 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama