Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Gulab Jamun je tradiční dezert, oblíbený na jihu Asie, například v Indii nebo Pákistánu, a také v Karibiku na ostrovech jako jsou Jamajka a Trinidad. V indické kultuře se tento chutný zákusek často nabízí ve svátek, třeba Diwali a Ganesh Chaturthi. Nicméně sladké knedlíčky, které připomínají koblihy v sirupu se hodí pro každou příležitost.

 • Doba přípravy: 30 minut
 • Doba vaření: 2 hodiny (samotné smažení: 3-15 minut)
 • Celkový čas: 2-3 hodiny

Přísady

Těsto

 • 1 šálek sušeného mléka v prášku
 • 1/2 šálku Bisquick (náhrada: 1/2 šálku hladké mouky a 1/2 lžičky jedlé sody)
 • 2 lžíce rozpuštěného másla
 • 1/4 šálku plnotučného mléka
 • Rostlinný olej na smažení
 • 2 šálky cukru
 • 1 šálek vody
 • 4-5 lusky kardamomu
 • 5 lžic růžové vody
 • Špetka šafránu

Na ozdobu

 • 5 – 10 nasekaných pistácií
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava těsta a sirupu

 1. 1
  Pět minut v pánvi rozehřívejte cukr, vodu, kardamom, šafrán a růžovou vodu. Všechny suroviny dobře promíchejte, aby se spojily. Nepřevařte to, jinak se sirup změní na karamel. Pokud začne směs karamelizovat, jednoduše přidejte trochu vody, promíchejte a znovu zahřívejte.
 2. 2
  Vypněte hořák. Odložte sirup stranou – budete ho potřebovat později, na namočení hotových kuliček. Můžete ho také udržovat teplý na velmi mírném plameni.
 3. 3
  Smíchejte sušené mléko, mouku se sodou a máslo. Všechny tyto suroviny dobře promíchejte ve velké misce. Máslo nejprve rozpusťte, aby se vám lehce míchalo. Všechny tyto suroviny dodají chutnému dezertu specifickou konzistenci.
 4. 4
  Přidejte k suchým přísadám plnotučné mléko a hněťte, dokud těsto nebude pevné. Dál míchejte, dokud všechno nebude mít hladkou a krémovitou konzistenci, ale těsto přesto nebude pevné. Pokud není pořád dostatečně krémové, po troškách přidávejte mléko, dokud těsto nezíská žádoucí konzistenci.
 5. 5
  Rozdělte těsto na 20 porcí. Nemusí být úplně přesné a ne každá porce musí být stejně velká. Jednoduše se pokuste rozdělit těsto na dvacet kusů, které pak vyválíte do kuliček. Každá kulička by měla být velká asi jako malá limetka. Během smažení naběhnou a neměly by být příliš velké.
 6. 6
  Z každé části těsta udělejte kuličku. Vezměte každý oddělený kousek a rukou z něj o druhou dlaň vyválejte kuličku, případně si pomozte plochým prkénkem. Povrch koulí by měl být co možná nejhladší, protože praskliny mohou způsobit, že se kuličky jamun po namočení do sirupu rozpadnou. Aby byly opravdu hladké, můžete si před tvarováním kuliček namočit dlaně do oleje nebo ghí. Hotové koule, připravené na smažení, skládejte vedle sebe na talíř.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Smažení těsta

 1. 1
  Rozpalte olej na vysokou teplotu. Až bude horký, snižte teplotu na střední. Můžete použít běžný rostlinný olej nebo si namíchat směs z jednoho dílu oleje a jednoho dílu ghí. Udržujte teplotu nízkou až střední, aby olej z pánve příliš neprskal.
 2. 2
  Ze strany pánve kuličky opatrně nechte vklouznout do oleje. Při práci s horkým olejem buďte opatrní – odstupte od pánve, aby vás olej nespálil. Můžete každou kouli ponořit do oleje s pomocí děrované lžíce nebo vařečky.
 3. 3
  Nechte kuličky ať klesnou na dno pánve. Je to součást procesu – nesnažte se jimi pohybovat a přesouvat je. Samy později vyplavou na hladinu.
 4. 4
  Kuličky z těsta smažte asi tři minuty. Pravidelně je otáčejte, aby se ze všech stran rovnoměrně osmažily. Nesmažte jich příliš mnoho najednou, jinak bude pánev přeplněná, teplota oleje prudce klesne a těsto se rozmáčí. Osmažte koule rovnoměrně ze všech stran a pak je postupně vytáhněte z oleje. Nejlépe se k tomu hodí děrovaná vařečka, protože zbaví těsto přebytečného tuku.
 5. 5
  “Položte hotové koule na papírové utěrky. Ty pomohou odsát přebytečný olej. Můžete těsto papírovou utěrkou lehce poklepat.
 6. 6
  Na nízkou teplotu ohřejte sirup. Můžete ho ohřát znovu, nebo po celou dobu smažení kuliček nechat na sporáku, zapnutém na co nejnižší výkon.
 7. 7
  Přesuňte teplý sirup do servírovací misky. Můžete k tomu účelu použít jakoukoliv hlubší nádobu, misku nebo pekáček.
 8. 8
  Ponořte kuličky gulab jamun do sirupu alespoň na 1 – 2 hodiny. Všechny koule by ideálně měly nasáknout sirupem. Někteří lidé je dokonce máčejí přes noc, aby se opravdu dobře nasákly.
 9. 9
  Podávejte. Jakmile se kuličky jamun dostatečně nasáknou sirupem, jsou připraveny ke konzumaci. Před servírováním můžete ozdobit nasekanými kousky pistácií. Gulab jamun si vychutnáte jak samotný, tak doplněný vanilkovou zmrzlinou nebo jogurtem. Nejlépe chutnají teplé, ale ani se studenými neuděláte chybu. Pokud vám nějaké kuličky zbudou, můžete je uchovat v lednici, zakryté potravinářskou fólií až jeden týden.
  Reklama

Tipy

 • Doba přípravy: Přibližně 1 hodina, plus čas na odležení přes noc
 • Velikost porce: 2 kuličky na osobu
 • Porcí na recept:: 10
Reklama

Varování

 • Při smažení kuliček na horkém oleji buďte opatrní!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 609 krát
Kategorie: Světové recepty | Recepty
Stránka byla zobrazena 3 609 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama