Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hnědá rýže obsahuje mnohem více živin, než klasická bílá rýže, a dají se z ní proto připravit zdravá jídla, která navíc zasytí. Příprava hnědé rýže je velmi snadná, ovšem je zapotřebí více vody a také času, než při přípravě té bílé. V našem článku se naučíte hned několik způsobů, jak uvařit hnědou rýži.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

V kastrolu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vezměte větší kastrol, který má dobře padnoucí pokličku.
  • Hnědou rýži je lepší vařit ve větším hrnci, než v menším, protože má větší plochu. Voda v hrnci se tak prohřeje rovnoměrněji, takže uvařená rýže bude mít lepší konzistenci.
  • Dobře sedící poklička zabrání unikání páry, která bude vznikat při vaření.
 2. 2
  Odměřte si množství rýže. Jeden šálek suché rýže vám dá přibližně tři šálky uvařené. Propláchněte rýži, nasypanou v cedníku nebo sítu vodou, dokud odtékající voda nebude úplně čirá. Dejte rýži do kastrolu.
  • Chcete-li, aby výsledná rýže byla měkčí, nechte zrníčka 45 - 60 minut máčet ve studené vodě, než je začnete vařit. Voda se tak lépe vsákne do vnějších slupek zrníček.
  • Můžete také, rozehřát v hrnci trochu oleje na střední teplotu a rýží napřed ze všech stran lehce osmažit, než ji zalijete vodou. Podpoří to výraznější chuť, ale je to opravdu nepovinný krok.
 3. 3
  Odměřte si vodu. Na každý šálek hnědé rýže použijte 2 a půl šálku vody. Osolte a jednou promíchejte.
  • Jiné tekutiny, například zeleninový nebo drůbeží vývar, mohou při vaření rýže také dobře posloužit a dodat jí víc chuti.
  • Odměřit správné množství vody nebo vývaru v poměru k množství rýže, je velmi důležité. Jinak může být výsledek buďto rozměklý, nebo připálený.
 4. 4
  Přiveďte rýži s vodou k varu. Pak snižte teplotu a nechte rýži jen táhnout. Přikryjte hrnec pokličkou a nechte probublávat, dokud rýže nebude měkká a většina tekutiny se nevsákne. Doba vaření je na každém sporáku trochu jiná.
  • Uvařit hnědou rýži obvykle trvá asi 40 - 50 minut, nicméně už po 30 minutách ji raději začněte kontrolovat, aby se vám nepřipálila.
  • Vařte rýži na velmi nízkou teplotu, na hořáku, který odpovídá velikosti hrnce. Neměla by rozhodně vřít, jen lehce pobublávat.
 5. 5
  Nechte rýži chvíli odstát. Až bude dovařená a všechna tekutina se vsákne, nechte rýži chvilku odpočinout, zakrytou pokličkou. 5 minut by mělo stačit. Zrníčka rýže se tím zpevní a vy budete podávat krásnou, nadýchanou, nepolámanou hnědou rýži.
  • Až pět minut na odležení uplyne, načechrejte rýži vidličkou - měla by být lehká a voňavá!
  • Ihned podávejte. Můžete také podávat jen část, zbytek nechat vychladnout a skladovat několik dní v lednici.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

V troubě

Stáhnout PDF
 1. 1
  Předehřejte troubu. Nechte troubu předehřát na 200°C.
 2. 2
  Odměřte rýži. Odměřte si 1 a půl šálku hnědé rýže. nasypte ji do cedníku nebo síta, a propláchněte ji důkladně vodou, dokud nebude odtékat čirá. Dejte rýži do skleněné zapékací nádoby o průměru asi 15 cm.
 3. 3
  Přiveďte vodu k varu. Smíchejte 2 a půl šálku vody, lžíci másla a lžičku soli a v kastrůlku přiveďte k varu. Až bude směs vřít, nalijte ji k rýži a dobře promíchejte. Zapékací nádobu překryjte hliníkovou fólií a dobře utěsněte.
 4. 4
  Dejte péct. Pečte rýži na střední mřížce po dobu asi 1 hodiny. Po hodině pečení odstraňte alobal a načechrejte rýži vidličkou. Ihned podávejte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

V rýžovaru

Stáhnout PDF
 1. 1
  Odměřte si rýži. Odměřte si množství rýže, které chcete uvařit, obvykle 1 šálek. Propláchněte ji studenou vodou a pak nechte na 45 minut v čisté, studené vodě máčet. Rýže tak bude měkčí.
 2. 2
  Sceďte rýži. Sceďte ji, a naplňte s ní vnitřní nádobu rýžovaru.
 3. 3
  Přilijte vodu. Přidejte k rýži tolik vody, až bude dosahovat značky pro 2 a půl nebo 3 šálky (značky by měly být na boku nádoby). Záleží také na tom, jak moc měkkou chcete rýži mít. Vmíchejte asi půl lžičky soli.
 4. 4
  Zapněte rýžovar. Zakryjte nádobu pokličkou, zapojte rýžovar do zásuvky, a nastavte jej na vaření. mělo by se rozsvítit červené světélko.
 5. 5
  Nechte rýži uvařit. Běžně to trvá přibližně 45 minut. Když je rýže hotová, rýžovar se automaticky přepne na ohřívání. než budete rýži podávat, načechrejte ji vidličkou.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

V mikrovlnce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si rýži. Smíchejte 3 šálky vody a lžíci oleje a nalijte do nádoby, vhodné pro použití v mikrovlnných troubách. Můžete do směsi přimíchat také kostku drůbežího nebo zeleninového bujonu (nepovinné).
 2. 2
  Odměřte si rýži. Odměřte 1 šálek hnědé rýže. V cedníku nebo sítu propláchněte vodou, okud nepoteče úplně čirá. nasypte rýži do nádoby s tekutinou a lehce promíchejte.
 3. 3
  Nechte rýži vařit v mikrovlnce. Dejte nádobu dovnitř a nechte 10 minut vařit nezakryté, na vysoký výkon. Pak nádobu zakryjte - aniž byste ovšem rýži zamíchali - a vařte na střední výkon dalších 30 minut.
 4. 4
  Nechte rýži odpočinout. Dvířka mikrovlnky neotvírejte a nechte nádobu s rýží asi 10 minut odpočinout. Pak ji vytáhněte, načechrejte vidličkou a podávejte.
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 18 319 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 18 319 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama