Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Humří maso a pokrmy z něj připravené znějí jako vrcholný gurmánský zážitek, kterým oslníte své hosty, ale jejich příprava je ve skutečnosti poměrně snadná. Věřte tomu nebo ne, korýši kdysi bývali jídlo chudých. Nyní se humr stal jednou z největších pochoutek mezi mořskými plody. Když k němu navíc přidáte správné ingredience, zajisté oslníte dívku svých snů, rodiče a dokonce i tchýni.

Metoda 1 ze 5:
Příprava

 1. 1
  Připravte si humří ocasy. Pokud jste je koupili mražené, dejte je nejdřív rozmrazit (můžete je sice vařit i zmrzlé, ale maso nebude tak křehké). Že jsou humří ocasy rozmražené poznáte tak, že půjdou bez problémů ohnout od kořenu až po špičku. Postup při rozmrazování je následující:
  • Dejte ocásky na 10 hodin do lednice. Pokud plánujete jídlo dopředu, je to nejefektivnější a nejšetrnější.
  • Vložte je do studené, ne teplé vody a nechte je v ní asi 30 minut až hodinu. každých 15 minut vodu vyměňujte, aby nechladla příliš, až budou humří ocasy rozmrzat.
  • Pokud spěcháte, nezbude vám nic jiného, než je rozmrazit v mikrovlnce. Buďte při tom ale velmi opatrní, aby se nezačaly předčasně vařit. Zapněte mikrovlnku jen asi na 1 minutu na speciální program rozmrazování.
 2. 2
  Vytáhněte maso ze skořápek, nebo skořápky alespoň naštípněte, aby bylo vaření snazší. Samozřejmě, tento krok je nepovinný a můžete maso nechat uvnitř krunýře, chcete-li. Záleží na tom, jaké jídlo chcete z humřích ocasů připravit, podle toho maso buď vyndejte, nebo nechte v krunýři:
  • Pečení nebo zapékání: Nechte maso volně v krunýři. Pro tuto úpravu vyjměte všechno maso z krunýře, nadzdvihněte ho, a pak vraťte zpátky. Propeče se tak rychleji a jídlo bude navíc hezky vypadat. Podrobnější návod si přečtěte níže.
  • Grilování: Ocas podélně přeřízněte na dvě poloviny, nebo ho nechte vcelku. Grilování obvykle pracuje s vysokou teplotou, takže krunýř prakticky ochrání maso před tím, aby bylo tuhé a suché. Podrobnosti se dozvíte dále v článku.
  • Vaření: většina kuchařů nechává maso v krunýři až do chvíle, kdy je hotové. Pak můžete odstranit z humřího ocasu vrchní krunýř, aby se dal snáze konzumovat. Opět čtěte dále a dozvíte se víc.
  • Restování v pánvi: Maso kompletně vyjměte z krunýře. Na sporáku můžete regulovat teplotu hořáku a propéct maso rovnoměrně. Přečtěte si podrobnější návod níže.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Pečený humří ocas

 1. 1
  Předehřejte troubu na 190° C.
 2. 2
  Připravte si maso. Vytáhněte jej z krunýře, otočte a položte obrácené zpátky dovnitř. neměli byste maso z krunýře úplně vytrhnout. Místo toho:
  • Podélně rozřízněte krunýř - buď nožem, nebo použijte kuchyňské štípačky. Začněte od kořene. Dávejte pozor, ať ocas nerozstřihnete úplně, koncovou ploutvičku ponechte a řez zakončete asi 2 cm nad ní.
  • Rukama maso uvolněte z blan, které jej drží v krunýři. Začněte u kořene ocasu, kde je maso nejsilnější. Vytáhněte maso z ocasu téměř po celé délce, jen u špičky ho nechte asi 2 cm přirostlé.
  • Nadzdvihněte skoro celé maso z krunýře, pak ho pod ním uzavřete, a maso položte na něj. Ocásek bude vypadat, jako když odpočívá na svém vlastním krunýři.
 3. 3
  Okořeňte humří ocas podle chuti. některé oblíbené kombinace, které se hodí k humřímu masu jsou například:
  • Olivový olej, paprika, sůl a pepř
  • Citronová šťáva, sůl, pepř a kopr
  • Máslo, sůl a pepř
 4. 4
  Pečte humra podle váhy ocasu. Na každých 30 gramů masa počítejte přibližně s 1 a půl minutou pečení. Platí tedy, že:
  • 240 g humří ocas se bude péct na 190°C po dobu 12 minut
  • 300 g humří ocas se bude péct na 190°C po dobu 15 minut
  • 380 g humří ocas se bude péct na 190°C po dobu 18 minut
 5. 5
  Těsně předtím, než budou humří ocasy hotové, můžete zapnout grilovací mřížku (pokud ji vaše trouba má). Dejte na každý ocas kousek másla, vložte je alespoň 15 cm daleko od grilovací mřížky, a nespouštějte je z dohledu.
 6. 6
  Podávejte s rozpuštěným máslem a citronem.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Grilovaný humří ocas

 1. 1
  Očistěte gril, aby na něm nebyly zbytky jídla, špína nebo popel, než budete ocásky grilovat.
 2. 2
  Zapněte gril na střední teplotu, nebo připravte správným způsobem uhlíky, chcete-li grilovat na dřevěném uhlí.
  • U grilů na dřevěné uhlí nechte uhlíky plně rozhořet a pak je rozházejte takovým způsobem, aby jedna část grilu byla chladnější a druhá teplejší. Pokud bude mít celý gril rovnoměrnou teplotu, bude správná příprava humřích ocásků těžší.
 3. 3
  Přeřízněte humří ocas podélně napůl, nebo jej nechte celý v krunýři. Pokud jste se rozhodli ocas přepůlit, buďte pečliví, aby obě poloviny byly stejně velké. I tak nechte maso v krunýři.
 4. 4
  Potřete humří ocasy máslem nebo olejem a nezapomeňte je ochutit. Spousta lidí v tuto chvíli používá také citronovou šťávu.
 5. 5
  Grilujte z každé strany asi 3-5 minut. Začněte tou stranou, na které je maso, a pak obraťte na stranu s krunýřem. Tu budete možná muset grilovat delší dobu, aby bylo maso uvnitř dokonale propečené.
  • Pozor, ať ocásky nespálíte - pokud se gril rozhoří plameny, rychle maso stáhněte z grilu a plameny uhaste.
  • Maso z humřích ocásků je hotové tehdy, když přestane být průsvitné.
 6. 6
  Podávejte s rozpuštěným máslem a s citronem.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Vařený humří ocas

 1. 1
  Přiveďte ve velkém hrnci k varu 6-8 šálků osolené vody. Takové množství vystačí na přibližně 4 humří ocasy. Solí nešetřete, ale nepoužívejte víc, než dvě nebo tři lžičky.
 2. 2
  Nechte humří maso v krunýři. Při vaření je zvykem maso nevyloupávat. Krunýř podpoří chuť a zajistí, že se při vaření jemné maso nerozpadne.
 3. 3
  Vhoďte humří ocas(y) do vařicí vody a snižte teplotu tak, aby se maso jen táhlo.
 4. 4
  Při vaření počítejte přibližně s 1 minutou na každých 30 gramů každého ocasu. Například tedy 300 g ocas je nutné vařit 10 minut. Vaříte-li 4 humří ocasy a každý má 300 gramů, nevařte je 40 minut, ale pouze běžných 10!
  • Pokud vaříte větší množství humřích ocásků (více, než 4), přidejte k celkovému času minutu až dvě navíc.
 5. 5
  Až bude humr hotový, kuchyňskými kleštěmi otevřete krunýř, aby se maso dalo snadněji konzumovat (nepovinné). Můžete to udělat i nožem, ale buďte opatrní, abyste maso nepoškodili, až budete prořezávat krunýř.
 6. 6
  Podávejte s rozpuštěným máslem a s citronem.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Humří ocas, restovaný na pánvi

 1. 1
  Vytáhněte maso z krunýře. Po celé délce krunýř rozřízněte nebo rozstřihněte kleštěmi, jen dávejte pozor, ať nepoškodíte maso. Rukou ho opatrně vyprostěte z blan, které ho drží v krunýři. Měli byste před sebou mít celý ocas jen s mělkou rýhou uprostřed.
 2. 2
  V nepřilnavé pánvi rozehřejte 1 lžíci olivového oleje nebo másla na středně vysokou teplotu.
 3. 3
  Pak maso z ocasu vložte do pánve a restujte asi 3 minuty z každé strany, podle velikosti humřího ocasu. Druhá strana bude trvat pravděpodobně trochu kratší dobu.
  • Až maso přestane být průsvitné a zbělá, máte hotovo.
 4. 4
  Podávejte s rozpuštěným máslem a s citronem.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte pozor, ať humří ocásky nepřevaříte, jinak bude maso gumové a bez chuti. Humr je hotový ve chvíli, kdy přestane být maso průsvitné.
 • Při vaření humřích ocasů používejte dostatečně velký hrnec - voda se musí vařit a maso musí mít dostatek místa.
 • Jak humří ocas jíst: začněte tak, že ulomíte malé ploutvičky u jeho špičky. Obsahují trochu masa, které můžete jíst, zatímco necháváte zbytek ocasu trochu vychladnout. Až přestane být ocas horký, prsty opatrně vyloupněte maso - udělejte to směrem od špičky, u které jste odlomili ploutve.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 738 krát
Kategorie: Ryby a plody moře
Stránka byla zobrazena 3 738 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama