Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 3 993 krát
Indické placky čápátí jsou, podobně jako klasický chléb pita, upečeny z celozrnné pšeničné mouky. Nejčastěji se podávají jako příloha k různým druhům curry, ale můžete je použít jako přílohu i k jiným pokrmům, místo pečiva na toasty a podobně. Upečení vlastních, domácích čápátí vám zabere zhruba hodinu. V mnoha kulturách, například v Africe, jsou placky hlavním zdrojem sacharidů, když nepočítáme kukuřici a brambory. Pokud si na nich chcete také pochutnat, přejděte ke kroku číslo jedna, a začněte!.
Přísady
- 2 šálky celozrnné, pšeničné mouky, nebo mouky durum atta
- 1 šálek vlažné vody
- 1 lžička soli (nepovinné)
- 1-2 lžičky ghí (nepovinné)
- Množství vystačí na 10 - 12 čápátí
Postup
-
1Pšeničnou mouku, sůl a ghí dejte do misky a dobře promíchejte. Pokud se vám podaří sehnat mouku durum atta, výsledek bude ještě chutnější. Pšeničná mouka vám samozřejmě postačí, nicméně placky z ní mohou být trochu tuhé a budou rychleji osychat. Ať už máte kteroukoli mouku, nasypte do misky 2 šálky, přidejte lžičku soli a asi půl lžičky ghí a rukama všechny přísady důkladně propojte - je to lepší a efektivnější, než používat jakékoli kuchyňské náčiní. Než přidáte do směsí ghí, můžete spolu mouku a sůl prosít.
- Pokud se snažíte jíst zdravě, můžete ghí úplně vynechat, ale čápátí pak nebudou tak chutné. Nemáte-li ghí, nahraďte ho olivovým olejem. Placky trochu ztratí na autenticitě, ale stále budou dobré.
- Uvedené ingredience jsou základem na tradiční čápátí, pokud ovšem chcete, můžete recept vylepšit lžičkou oblíbeného koření, například chilli prášku.
-
2Nalijte do směsi 1/2 šálku vody a míchejte, dokud nebude vše hladké. Většina lidí doporučuje vlažnou vodu, ale nebojte se použít i o něco teplejší, díky které se vám bude těsto lépe zpracovávat. Abyste dosáhli nejlepších výsledků, hněťte těsto kruhovým pohybem prsty, a vodu přilévejte postupně po troškách. Když ji na těsto nalijete všechnu najednou, její zapracování bude obtížnější. Zpočátku bude těsto hrubé a plné žmolků, ale čím více vody budete přilévat, tím lépe bude držet při sobě.
-
3Pomalu přidejte zbytek vody a nepřestávejte míchat, dokud se vše dokonale nepropojí. Jakmile vám začne připadat, že je těsto propojené, začněte ho důkladně hníst klouby prstů, až vznikne pevný, hladký bochánek. Hněťte těsto asi 10 minut. Tenhle krok je velmi důležitý, aby se v mouce vytvořili vazby glutenu. Dobře uhnětené těsto bude pěkné a lesklé; pokud by bylo příliš tuhé, čápátí se nenafouknou. Příliš měkké těsto nepůjde vyválet a čápátí se nenafouknou rovněž. Musíte proto najít správnou rovnováhu.
-
4Vložte těsto do misky, vymazané olejem, zakryjte, a nechte 25 minut odpočinout. Je lépe zakrýt misku čistou utěrkou, potravinářskou fólii použijte jen v nouzi. Během odležení se v těstu všechny chutě dokonale spojí. Když ho necháte odpočívat déle, může příliš oschnout. Někteří kuchaři ovšem doporučují nechat těsto na čápátí odležet i 30 a více minut. Začněte tdy s kratším časem a postupně, při každé další přípravě čápátí, čas prodlužte - jen tak zjistíte, jaká konzistence těsta vám nejlépe vyhovuje.
- Chcete-li, můžete si po uplynutí této doby navlhčit ruce trochou oleje nebo ghí, a těsto ještě dalších 5 minut hníst. Pak by mělo být dokonale vláčné a poddajné.
-
5Rozdělte těsto na 10-12 kuliček a obalte je v mouce. každá kulička by měla mít průměr asi 7,5 cm, ale nemusíte jejich velikost přesně odměřovat. Rukama nebo válečkem každou kuličku trochu rozplacaťte a pak ji z obou stran důkladně pomoučete. Nejlepší je pracovat na jednom kousku těsta a zbylé kuličky mezitím nechat zakryté utěrkou, aby neosychaly. Pokud je necháte všechny na vzduchu, bude se vám s nimi pracovat hůře.
-
6Válečkem pak rozválejte pomoučenou placku, dokud nebude připomínat tenkou, kulatou palačinku. Napoprvé nečekejte, že budou placky dokonale kulaté. Nic se neděje - chuť to neovlivní, a vy se postupem času budete v jejich válení zlepšovat. Když čápátí vyválíte tak, aby byla po celé ploše stejně silná, později se nafoukne krásně rovnoměrně.
-
7Rozpalte velkou, těžkou pánev, indickou pánvičku tawa, nebo grilovací mřížku na středně vysokou teplotu a každou čápátí z obou stran opečte. Položte ji na pánev a opékejte, dokud nebude z poloviny hotová. Pak ji obraťte a trochu zvedněte teplotu. Jakmile čápátí otočíte, začne se plnit vzduchem. Nechte ji smažit, dokud se na obou stranách nezačnou objevovat puchýře. Každou placku nechte pár vteřin opékat a pak obraťte. To celé několikrát opakujte, aby se propékala hezky ze všech stran.
- Až uvidíte, že se čápátí nafukuje vzduchem, lehce na bubliny zatlačte, aby vzduch prošel celou plackou. Nafouknutí vzduchem zajistí, že čápátí bude jemná a kyprá. Až se celá nafoukne, je čas ji stáhnout z pánve a odložit stranou.
- Někteří lidé tvrdí, že "druhou" stranu čápátí byste měli opékat přímo na hořáku sporáku a obracet kuchyňskými kleštěmi. Pokud se pro tento postup rozhodnete, budete potřebovat dokonale čistý sporák.
-
8Stáhněte placku z ohně a zabalte do utěrky až do doby, než ji budete chtít podávat. Můžete je také skládat do nádoby, vyložené utěrkou. Snažte se každou čápátí okamžitě po vytažení z pánve zakrýt, aby zůstala vláčná.
-
9Podávejte. Vychutnejte si domácí čápátí s indickým curry, nebo ji použijte k přípravě rolovaných wrapů a sendvičů. Pro plnější chuť můžete čápátí lehce potřít trochou ghí. Placky čápátí jsou jedním ze základů indické kuchyně, a proto chutnají skvěle i jen tak samotné.Reklama
Tipy
- Zdravější a měkčí čápátí si připravíte smícháním půl šálku teplého mléka s půl šálkem teplé vody, místo celého šálku vody.
- Nepřežeňte to s množstvím ghí nebo margarínu.
- Ochutnejte malý kousek těsta a zkontrolujte, jak moc je slané.
- Těsto nechávejte odpočinout vždy zakryté.
- Čápátí by se správně měly nafouknout, až je budete smažit na pánvi.
- Pokud nemůžete sehnat mouku na čápátí, můžete použít 5 šálků celozrnné mouky a 3 šálky běžné, bílé.
- když do těsta přidáte trochu tvarohu, čápátí budou měkčí.
- Místo ghí můžete použít margarín, pokud jej máte raději.
- Tento recept postačí na 1-2 čápátí.
- Špetka cukru podpoří chuť placek a zmírní žízeň, která se po jejich konzumaci často dostaví.
- Tradiční placky čápátí mají kulatý tvar, ale vy se nebojte, buďte kreativní, a vyzkoušejte klidně i jiné tvary!