Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Smažená rýže se připravuje usmažením vařené rýře společně s vejci, zeleninou a omáčkou. Jedná se o praktické jídlo pro zpracování různých zbytků, protože do směsi můžete použít jakoukoli zeleninu nebo i maso. Japonská smažená rýže se tradičně připravuje na hibachi - plochém, otevřeném grilovacím povrchu. Smažit však můžete i ve woku nebo velké pánvi. Postupujte podle našich instrukcí a naučte se připravovat japonskou smaženou rýži.

 • Příprava (s předvařením rýže): 15 minut
 • Vaření: 15 minut
 • Celkový čas: 30 minut

Ingredience

 • 4 šálky vychlazené bílé nebo hnědé rýže
 • 2 vejce, míchaná a nakrájená na kousky
 • 1 šálek hrášku
 • 2 lžíce mrkve, najemno nakrájené
 • 1/2 šálku cibule, nakrájené nahrubo
 • Další libovolná zelenina, např. kukuřice, fazolové lusky, papričky atd.
 • 1 1/2 lžičky másla
 • 2 lžičky sójové omáčky nebo ústřicové omáčky
 • 1 lžíce sezamového oleje
 • Sůl a pepř na dochucení
 • Maso nebo tofu (volitelně)
 • Další koření na dochucení

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava na smažení

 1. 1
  Uvařte 4 šálky bílé nebo hnědé rýže. Obvyklý poměr pro uvaření rýže se udává 2 díly vody ku jednomu dílu rýže. Celková doba vaření pak závisí hlavně na tom, zda je rýže bílá nebo hnědá, krátkozrnná nebo dlouhozrnná. Proces vaření pak nejčastěji sestává z přivedení vody k varu, přidání rýže a jejího pomalého vaření bez míchání po dobu 20-40 minut, v závislosti na typu rýže. Pro informace o potřebném postupu čtěte instrukce na obalu.
  • Pro autentičtější chuť a texturu doma připravené japonské smažené rýže použijte jasmínovou rýži. Pokud zrovna ve vašem regionu není jasmínová rýže k dostání, použijte dlouhozrnnou.[1]
  • Rýži si můžete připravit také dopředu v pomalém hrnci tím, že ji v něm smícháte s vodou a necháte 3 hodiny vařit.
 2. 2
  Vychlaďte rýži. Chladná rýže se smaží lépe než teplá.[2] Nejlepší je připravit si ji už den dopředu. Pokud to není možné, nechte ji přesto chladit v lednici alespoň několik hodin.
 3. 3
  Nasekejte zeleninu. Smažená rýže se připravuje na vysoce rozpáleném povrchu, a proto je lepší připravit všechny přísady předem. Zeleninu rozdělte do misek podle toho, kolik která potřebuje času k uvaření. Do jedné misky tak můžete dát např. cibuli, česnek a mrkev, do druhé hrášek a fazolové lusky, a do třetí koření a omáčky.
 4. 4
  Umíchejte vejce. Předem si v malé pánvi na středním plameni připravte dvě míchaná vejce, potom je stáhněte z plotny a nakrájejte na malé kousky. Do rýže je přidáte ke konci celého procesu, ale je lepší mít je připravené ještě před započetím úpravy dalších ingrediencí.
 5. 5
  Uvařte jakékoli maso, které do rýže chcete přidat. Do japonské smažené rýže můžete přidat jakékoli maso, třeba kuřecí, vepřové (panenku), šunku, hovězí nebo krevety. Maso je lepší začít připravovat také dopředu, aby mělo uvnitř správnou teplotu ve chvíli, kdy ho přihodíte do rýže. Maso před uvařením nebo po něm nakrájejte na kostky.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Smažení rýže

 1. 1
  Zahřejte wok nebo pánev. Před započetím smažení musí být použitý povrch velmi rozpálený. Nejlepší je použít plotnu na nejvyšší či téměř nejvyšší stupeň (plamen), v závislosti na plotně a povrchu, který použijete.[3]
 2. 2
  Přidejte máslo. Ačkoli některé recepty uvádí použití oleje, většina hibachi restaurací používá máslo. Většina domácích kuchařů navíc uvádí, že experimentováním s přísadami a různými oleji zjistili mnohem autentičtější chuť při použití másla.[4] Rozpusťte na pánvi máslo a dejte pozor, aby nezhnědlo.
 3. 3
  Zpěňte cibuli, česnek a mrkev. Zeleninu rozprostřete po pánvi, aby se smažila rovnoměrně. Pokračujte několik minut ve smažení, než cibule zesklovatí.
 4. 4
  Přidejte další zeleninu. Vhoďte do pánve hrášek, fazolové lusky, kukuřici a další zeleninu, kterou si ve své rýži přejete. Zvažte i přidání papriky, hub, brokolice, cukety, tykve nebo nějaké listové zeleniny jako je kapusta nebo špenát. [5] Několik minut smažte, dokud nezačne zelenina měknout.
 5. 5
  Na zeleninu rozprostřete rýži. Vychlazenou rýži rozložte na povrch smažené zeleniny a potom začněte všechno rovnoměrně promíchávat dohromady. Pokračujte ve smažení za střední nebo vyšší teploty.
 6. 6
  Nechte rýži a zeleninu zhnědnout. Smažte, dokud rýže nedostane rovnoměrnou, zlatavě hnědou barvu. Často míchejte a snažte se směs připravit lehkou a nadýchanou. To zajistíte postupným přidáváním surovin.[6]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Dokončení smažené rýže

 1. 1
  Přidejte maso a koření. Jakmile rýže pěkně zhnědne [7] a zelenina je dobře připravená, přidejte sůl, pepř, koření, nakrájená míchaná vejce a a připravené maso. Pokračujte v míchání ingrediencí, znovu zvyšte teplotu pod pánví a propojte všechny chutě dohromady.
  • Pro autentickou chuť můžete přidat sezamové koření gomasio. Jedná se o kombinaci soli, mořských řas, cukru a sezamových semínek a můžete ho najít v supermarketech v oddělení exotického koření.
 2. 2
  Pokapejte směs sezamový olejem a omáčkami. Přidejte do směsi sezamový olej a omáčky - sójovou a ústřicovou. Tyto přísady se mají přidávat až po dokončení smažení, hned potom, co jste rýži stáhli z plamene.[8]
 3. 3
  Rozdělte rýži na jednotlivé porce. Smaženou rýži podávejte v miskách nebo na talířích. Hotový pokrm můžete dozdobit praženými sezamovými semínky nebo jarní cibulkou a servírovat k němu sójovou nebo yum yum omáčku.[9]
 4. 4
  Jídlo podávejte teplé. Smažená rýže se podává horká.[10] Pokud je potřeba přidávané zbytky jídla znovu ohřát, dělejte to na pánvi nebo ve woku, ne v mikrovlnce.
  Reklama

Tipy

 • Pro přípravu Gomoku meshi, jednoho z typů japonské smažené rýže, musíte do rýže přidat najemno sekané kuře, mrkev, smažené tofu, houby a lopuch, a dohromady tyto ingredience smažit se sójovou omáčkou, sake a cukrem.
 • Chahan je čínská smažená rýže, která se někdy trochu upravuje, aby více odpovídala japonské chuti, a to přidáním katsuobushi, což je sušený a zkvašený uzený tuňák. Přidá jídlu skutečně osobitou chuť.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 654 krát
Kategorie: Světové recepty
Stránka byla zobrazena 3 654 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama