Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Králíci jsou skvělí domácí mazlíčci. Než si ovšem nového králíka přinesete domů, budete mu muset připravit útulný domeček, který mu bude naprosto vyhovovat. V tomto článku se dozvíte, jak králíkovi připravit dostatečně velkou klec, ve které se bude cítit dobře.

Část 1
Část 1 ze 3:

Vyberte si klec a vybavení

 1. 1
  Vyberte si klec nebo boudičku pro králíka. Klece jsou vhodnější pro dočasné ubytován králíka, protože se v nich váš mazlíček nemůže schovat. Králík, na kterého bude neustále ze všech stran vidět, bude ve stresu. Pokud chcete mít králíka v kleci, měli byste mu do ní dát krabici, ve které bude mít trochu soukromí.
  • Přestože jsou boudičky pro králíky lepší, jsou těžší a nejsou příliš vhodné pro chov králíků v domě.
  • Tradiční boudičky pro králíky jsou ze dřeva s drátěnými dvířky, skrz králíci vidí ven. Dřevo je ideálním materiálem, protože má dobré izolační vlastnosti, chrání králíky před větrem, deštěm a chladem a zároveň mu v horkém letním počasí poskytne stín.
  • Drátěná klec je vhodná pro dočasné ubytování králíka, například když ho budete chtít mít v domě, ale nebudete chtít, aby vám překousal elektrické kabely. Pokud máte králíka v drátěné kleci, musíte mu do ní dát krabici, ve které se bude moci schovat a ve které se bude v noci cítit bezpečně.
 2. 2
  Vyberte si dostatečně velkou klec pro svého králíka. Králíci se značně liší svojí velikostí (nejmenší druhy váží 1.3 kg a největší mohou vážit až 10 kg). Podlahová plocha klece bude záviset na tom, jak velkého králíka budete mít. Při nákupu klece vždy zvažte velikost a váhu dospělého králíka, kterého v ní budete chtít chovat. [1]
  • Klec by měla být dostatečně vysoká na to, aby v ní králík mohl rovně sedět na zadních nohou. Délka by měla být o něco větší, než tři skoky dospělého králíka a šířka by měla být zhruba stejná, jako dva skoky dospělého králíka.
  • Králíci žijí v norách a cítí se bezpečně a jsou schopní odpočívat pouze v uzavřeném a ideálně tmavém prostředí. Je tedy dobré pořídit králíkovi klec, která má uvnitř dva „pokoje,“ z nichž jeden poskytuje absolutní soukromí. [2]
  • Pro dva malé králíky byste měli mít klec o minimálních rozměrech 150 cm na 60 cm na 60 cm. Pokud máte větší králíky, musíte jim pořídit klec o délce alespoň 185 cm a o výšce a šířce alespoň 90 cm. Pochopitelně byste výpočty měli zakládat na největším z králíků – ne na tom nejmenším. [3] [4]
  • Pokud jste si koupili malého králíčka, uvědomte si, že vám během několika měsíců značně vyroste, takže si kupte klec, do které se vejde i v dospělosti.
  • Mnoho králičích klecí, které se prodávají ve zverimexech, jsou příliš malé. Pokud ve vašem zverimexu nemáte dostatečný výběr, zkuste si najít vhodnou klec na internetu, nebo si ji vyrobte sami.
 3. 3
  Klec pro králíka musí mít pevné dno. Mnoho králíků trpí pododermatitidou, což je nemoc, která se projevuje boláky na zadních nohou způsobenými sezením na tvrdé nebo vlhké zemi. Drátěné dno klece je pro králíky naprosto nevhodné, protože je značně nepohodlné. [5]
  • Pokud máte klec s drátěným dnem, budete ho muset něčím zakrýt. Použijte kousek překližky a posypejte ho stelivem pro králíka. [6]
 4. 4
  Vyberte si klec s drátěnými stěnami. Klec s drátěnými stěnami a střechou poskytne králíkovi dostatek vzduchu a bude se vám snadno čistit. Dno klece ovšem nesmí být pouze drátěné – králík by neměl delší dobu v kuse sedět na drátěném povrchu.
  • Můžete králíkovi koupit klec s otevřenou střechou, aby měl větší svobodu pohybu a necítil se ve stísněném prostoru nepříjemně. [7] Klec ovšem musí být alespoň 90 cm vysoká, jinak by z ní králík mohl vyskočit.
  • Pokud chcete králíkovi postavit venkovní boudičku, budete se muset řídit jinými pravidly a specifikacemi. Najděte si na wikiHow článek o tom, jak postavit králíkovi boudičku.
 5. 5
  Dno klece musí být chráněno před odtokem moči. Klec musí mít pevné a vyvýšené dno s pevnými stranami, protože králíci při močení stříkají.
  • Pevné vyvýšené dno také zajistí, že králík nebude roznášet slámu po podlaze.
  • Pokud vaše klec nemá vyvýšené pevné dno, můžete si ho vyrobit sami. Použijte například tvrdý karton, který králíkovi neublíží, když ho začne žvýkat. Budete sice muset dno pravidelně vyměňovat, ale váš králík ho bude moci žvýkat.
 6. 6
  Vyberte pro králíka vhodný záchod. Nákup záchodu a vycvičení králíka k tomu, aby ho používal, je velmi důležitou součástí domácího chovu králíků. Trojúhelníkový záchod pro králíky, který se vloží do rohu klece, je nejvhodnější alternativou. [8]
  • Králík se možná nenaučí používat záchod ihned, takže musíte mít trpělivost. Budete ho to muset naučit. Když budete konzistentní, králík začne na záchod chodit pokaždé.
 7. 7
  Kupte králíkovi misky na potravu a na vodu. Měli byste vybrat misky, které jsou dostatečně těžké na to, aby je králík nepřevrhl. Slámu králíkovi dejte na nosič, ale umístěte jej co nejníže k zemi, protože králíci neradi zvedají hlavu nahoru. [9]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vyberte pro klec vhodné místo

 1. 1
  Klec umístěte do dobře větrané místnosti, ve které je optimální teplota. Neměli byste králíka mít ve špinavé a zaprášené místnosti, jako je například sklep nebo půda, protože králíci mají citlivé dýchací cesty a prach by mu mohl ublížit.
  • Králík také potřebuje přírodní světlo, takže musíte zajistit, aby na něj nesvítilo ostré slunce, ale aby měl dostatek světla.
  • Uvědomte si, že králíci nesnášejí hlasité zvuky a rychlé pohyby, takže byste neměli klec dávat poblíž pračky, nebo sušičky. Tyto spotřebiče by králíka zbytečně vyděsily.
  • Je dobré umístit klec s králíkem například do ložnice pro hosty, ovšem za předpokladu, že s králíkem budete trávit dostatek času.
 2. 2
  Zajistěte, aby byl králík v bezpečí před predátory. Měli byste dát pozor na to, aby králíka neznepokojovala ostatní zvířata, například kočky a psi. Králíci jsou častými kořistmi predátorů a blízkost masožravců je stresuje.
  • Pokud máte psy, klec s králíkem by neměla stát na zemi. Kdyby pes kolem klece chodil a očichával ji, králíka by to vyděsilo.
 3. 3
  Vyberte si místnost, ve které budete moci králíka pouštět, aby se proběhnul. Králík potřebuje určité množství pohybu, takže ho budete muset pravidelně pouštět z klece. Je tedy vhodné umístit klec do místnosti, ve které králík bude moci volně pobíhat.
  • V této místnosti nesmějí být žádné elektrické kabely, ostré hrany, malé hračky, ani jiné předměty, které by mohly králíkovi ublížit.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak připravit klec

 1. 1
  Vyložte králíkovi klec stelivem. Králíci potřebují silnou vrstvu steliva, aby se jim na nohou nedělaly boláky. Čím větší králík je, tím silnější vrstvu steliva mu musíte dát.
  • Jako stelivo se běžně používá sláma, piliny, nebo seno. Sláma je nejlepší, protože je měkká a pružná a kromě toho v zimě dobře izoluje. Kromě toho ji králík může také žvýkat.
  • Středně velký králík potřebuje alespoň 15-20 cm steliva, větší králíci potřebují ještě více.
  • I v případě, že je váš králík zvyklý být v bytě, byste mu neměli dávat do klece koberec – kdyby ho začal žvýkat, mohlo by mu to způsobit blokaci střev.
  • Stelivo byste měli čistit každý den a vyhazovat části slámy ušpiněné močí a měnit je za čisté. Jedou týdně byste měli klec vyčistit celou a kompletně vyměnit stelivo.
  • Králíci žvýkají i deky a přikrývky, takže byste svému králíkovi měli do klece dát raději velkou hromadu slámy, do které se bude moci schovat.
 2. 2
  Do záchodu králíkovi dejte vrstvu novin, netoxické stelivo a nahoru vrstvu sena. Tuto vrstvu sena měňte každý den a jednou týdně záchod vyčistěte kompletně. [10]
  • Nepoužívejte kočkolit, zejména druhy, které dělají hrudky – pro králíky je tento materiál vysoce toxický.
 3. 3
  Dejte svému králíkovi dostatek potravy. Pro králíky je nejlepší potravou tráva, kterou můžete nahradit senem. Pokud to bude možné, dávejte králíkovi pouze seno. Pomůže mu to udržet si zdravé zuby a vyhnout se nadváze.
  • Jako pamlsky mu můžete dávat čerstvé ovoce nebo zeleninu, ale měli byste mu každý den dávat něco jiného, aby se živil vyváženou stravou.
  • Pokud máte více než jednoho králíka, každý z nich by měl mít svoji vlastní misku a kromě toho byste do klece měli dát ještě jednu misku navíc. Rozmístěte misky v kleci tak, aby si žádný králík nemohl dělat nároky na všechny misky najednou. [11]
 4. 4
  Dejte králíkovi vodu. Misky s vodou se snadno převrhnou, nebo se do nich dostanou králičí bobky, takže je nejlepší králíkovi koupit speciální pítko. Měňte vodu každý den, aby byla stále čerstvá. Pítko byste měli také každý den důkladně mýt a dívat pozor, aby se v něm nezačaly množit řasy.
  • Pokud máte více než jednoho králíka, umístěte do každého rohu klece jedno pítko.
 5. 5
  Dejte králíkovi do klece hračky. Hračky králíkovi poskytnou rozptýlení a zábavu. Měli byste mu do klece dát například kartonové trubky, nebo krabice s dírami. Někteří králíci si hrají také s míčky, ve kterých je uvnitř zvoneček.
  • Králíci rádi žvýkají, takže jim dávejte například dřevěné větve (jabloňové, hruškové, nebo třešňové), nebo jim kupte ve zverimexu hračky na žvýkání. [12]
  • Musíte si dávat pozor na to, aby byly všechny hračky vhodné pro králíky. Můžete použít například kartonovou krabici plnou natrhaného papíru a suchého sena. Králík se do ní bude s chutí zavrtávat.
  Reklama

Tipy

 • Králíka si můžete vycvičit tak, aby byl „domácí“ a aby se po vašem domě volně pohyboval.
 • Měli byste mít králíka v kleci alespoň první tři nebo čtyři dny.
Reklama

Reference

 1. http://www.bluecross.org.uk/2147-2815/housing-and-companionship-for-your-rabbits.html
 2. Textbook of Rabbit Medicine . Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann
 3. http://www.bluecross.org.uk/2147-2815/housing-and-companionship-for-your-rabbits.html
 4. Textbook of Rabbit Medicine . Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann
 5. http://rabbit.org/faq-housing/
 6. http://rabbit.org/faq-housing/
 7. http://best4bunny.com/bunny-care/housing-ideas/#1
 8. http://www.rabbitnetwork.org/articles/basics.shtml# house
 9. Textbook of Rabbit Medicine . Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann
 1. http://www.rabbitnetwork.org/articles/basics.shtml# house
 2. Textbook of Rabbit Medicine . Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann
 3. Textbook of Rabbit Medicine . Frances Harcourt-Brown. Publisher: Butterworth-Heinemann

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 18 876 krát
Stránka byla zobrazena 18 876 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama