Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pečené brambory jsou levné a snadné na přípravu. Brambory jsou dobrým zdrojem vitamínu C, vlákniny, draslíku a manganu.[1] Navíc se dají připravit na bezpočet různých způsobů. V tomto článku najdete několik jednoduchých receptů na pečené brambory (a pozor, ne všechny zahrnují tradiční "pečení".) Vyberte si ten, který se vám nejvíc líbí, nebo klidně experimentujte a vytvořte si svůj vlastní!

Přísady

 • Větší brambory, vhodné k zapékání - například červené. I když samozřejmě záleží jen na vaší chuti.
 • Zakysaná smetana (nepovinné)
 • Pažitka (nepovinné)
 • Olivový olej (nepovinné)
 • Máslo (nepovinné)
 • Sýr (nepovinné)

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Příprava

 1. 1
  Brambory kartáčkem očistěte a opláchněte pod studenou tekoucí vodou.
 2. 2
  Přebytečnou vlhkost osušte čistou utěrkou nebo papírovým ubrouskem. Platí pouze pokud se chystáte péct v klasické nebo mikrovlnné troubě.
 3. 3
  Odstraňte "očka", klíčky atd.
 4. 4
  Odřízněte všechny poškozené a nedozrálé části, je-li toho zapotřebí.
 5. 5
  Na jednom či dvou místech brambory propíchněte vidličkou. Budou se pak propékat rychleji a rovnoměrněji.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Klasická trouba

 1. 1
  Potřete brambory po celém povrchu olivovým olejem (nepovinné). Osolte a je a opepřete. Položte je do pekáčku nebo zapékací misky (nepovinné - někdo preferuje pečení přímo na mřížce.)
 2. 2
  Po dobu 45 - 60 minut brambory pečte za teploty 220°C.[2] [3] Jsou hotové ve chvíli, kdy je dokážete lehce propíchnout vidličkou.
  • Brambory je možné péct i při nižší teplotě a delší dobu. Slupka tak bude křupavější.[2] 175°C po dobu přibližně 1 - 1,5 hodiny by mělo stačit.
  • Doba pečení se může lišit. Všechny brambory nejsou stejné a záleží tak na jejich odrůdě i velikosti. Uvedené časy jsou pouze orientační. Vždycky vyzkoušejte zapíchnutím vidličky, zda jsou brambory dostatečně propečené.
 3. 3
  Podle chuti okořeňte a dochuťte. Oblíbené kombinace jsou například:
  • Zakysaná smetana a pažitka
  • Máslo a sůl
  • Sýr
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Pečení v alobalu

 1. 1
  Okořeňte brambory olivovým olejem, solí a pepřem (nepovinné). Nebudete-li upečené brambory dále zpracovávat, tyto tři ingredience k ochucení úplně postačí.
 2. 2
  Zabalte brambory do alobalu. Alobal je dobrým vodičem tepla, což znamená že doba pečení se pravděpodobně zkrátí. Máte-li ale raději pečené brambory s křupavou slupkou, buďte opatrní. Zabalení do hliníkové fólie vytváří spíše efekt dušení.[4]
 3. 3
  Pečte je na cca 220°C po dobu 45 - 60 minut, nebo na 200°C 60 - 70 minut. Pomaleji pečené brambory mívají krémovější střed.
  • Těsně předtím, než si myslíte, že jsou brambory hotové, je zkontrolujte vidličkou. Protože alobal je vodičem tepla, raději to udělejte o pár minut dříve, aby se brambory nepřepekly příliš.
 4. 4
  Okořeňte podle vlastní fantazie.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Mikrovlnka

 1. 1
  Vložte brambory do nádoby, vhodné pro použití v mikrovlnné troubě a nechte je vařit 5 minut či déle, podle velikosti.
 2. 2
  Obraťte je a nechte v troubě další 3 - 5 minut.
 3. 3
  Zkontrolujte, zda jsou hotové. Pokud stále nikoliv, přidejte jednu minutu. Znovu zkontrolujte a podle potřeby opakujte, dokud nebudou brambory propečené.
 4. 4
  Okořeňte podle chuti.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Pomalý hrnec

 1. 1
  Brambory omyjte, ale nesušte, nechte je vlhké. Vlhkost zlepší jejich chuť a strukturu.
 2. 2
  Vložte do pomalého hrnce, přikryjte poklicí a za nízké teploty vařte 6 - 8 hodin doměkka. Tímto způsobem získáte brambory s nejměkčí skupkou a jemnou konzistencí. Rovněž tak minimalizujete riziko, že brambory převaříte.
 3. 3
  Okořeňte podle chuti.
  Reklama

Tipy

 • Klasické přísady, které se hodí k ochucení pečených brambor jsou například: rozpuštěné máslo, sýr, zakysaná smetana, pažitka, petrželka a kousky slaniny.
 • Nejčastěji se brambory pečou za teploty 165 - 220°C. Nižší teplota pochopitelně znamená delší dobu pečení, ale také umožňuje péct brambory spolu s dalším jídlem, například sekanou nebo vepřovou pečení atd.
 • Dobu pečení můžete zkrátit použitím mikrovlnky. Vložte omyté a suché brambory do nádoby pro použití v mikrovlnce a vařte jen tak, aby se prohřály, pár minut z každé strany. Nepropékejte je úplně. Pak je vytáhněte a dokončete v klasické troubě. Pomalý hrnec se ovšem pro stejný způsob nedoporučuje.
 • Pečené brambory jsou oblíbenou přílohou k hovězímu steaku.
 • Záleží jen na vás, zda dáváte přednost bramborám připraveným v alobalu či bez něho.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kartáček na očištění zeleniny
 • Ostrý nožík na odstranění oček a klíčků

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 373 krát
Kategorie: Recepty | Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 3 373 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama