Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šéfkuchaři většinou nazývají směs na cukrovém základě cukrovou polevou a směs na smetanovém nebo máslovém základě polevou, oba termíny používají amatérští kuchaři pro oba typy. Recepty popsané níže vám pomohou připravit obě varianty a jakkoli je potom pojmenujete, budou výborné. Experimentujte s různými kombinacemi polev a dortů, nebo si přečtěte začátek každého receptu pro doporučené dvojice.

Pokud hledáte polevu na dort, která vám umožní náročné návrhy, podívejte se raději na instrukce na „královskou polevu“.

Přísady

Máslová poleva:

 • 1 šálek (240 ml) másla (nebo viz pokyny pro veganské přísady)
 • 3 šálky (720ml) moučkového cukru
 • 2 polévkové lžíce (30 ml) smetany ke šlehání
 • 1 čajová lžička (5 ml) vanilkového nebo mandlového extraktu
 • Volitelná další příchuť (viz recept)

Cukrová poleva:

 • ~2 šálky (480 ml) moučkového cukru
 • ~4-12 polévkové lžíce (60-180ml) mléka nebo džusu
 • ~1 čajová lžička (5 ml) vanilkového nebo mandlového extraktu

Poleva ze smetanového sýra:

 • 0,5 šálku (120 ml) másla nebo margarínu
 • 1 šálek (240 ml) smetanového sýra
 • 2 šálky (480ml) moučkového cukru
 • 1 čajová lžička (5 ml) vanilkového extraktu

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Příprava jednoduché cukrové polevy

 1. 1
  Postupujte podle jednoduchého receptu k vytvoření sladké, lesklé pasty. Tento recept můžete připravit během 10 minut, i když nemáte odměrky; tak je to jednoduché. Výsledek je mnohem sladší a tekutější než většina polev, proto je ideální jako poleva na dort, nebo jako náplň do prořezaných dortů. Do dvojice se hodí k lehkým, ovocným dortům, ale dorty jako čokoládový může jeho chuť přebít.
 2. 2
  Nasypte moučkový cukr do velké mísy. Můžete odměřit 2 šálky moučkového cukru, nebo jednoduše nasypat množství, které si myslíte, že bude vyhovovat vašim potřebám. Je velmi jednoduché přizpůsobit si tento recept, nebo připravit polevy více, takže se nemusíte cítit pod tlakem s přesným měřením.[1]
  • Cukrářský cukr, nebo práškový cukr jsou pouze jiná jména pro moučkový cukr .
 3. 3
  Přidejte malé množství mléka nebo džusu. Podle toho jakou chuť chcete dortu dát, můžete použít mléko, citronový džus, nebo jiný džus. Odměřte 4 polévkové lžíce tekutiny, nebo jen nalijte malé množství, o dost méně než jste použili cukru. Je lepší dát méně a postupně přidávat, než dát hodně a pak přidávat více cukru, než jste původně chtěli použít.
  • Pokud máte v dortu ovoce, zvažte použití džusu z tohoto ovoce.
  • Zvažte také výběr džusu podle barvy, jakou chcete, aby měl váš dort.
 4. 4
  Vše dobře promíchejte lžící. Nejdříve míchejte pomalu, aby se cukr nelepil na stěny mísy a nedělal nepořádek. Míchejte, dokud se nevytvoří pasta, nebo dokud cukr nenasákne všechnu tekutinu.
 5. 5
  Vmíchávejte vždy jen trochu tekutiny, dokud je cukr suchý. Přidávejte vždy jen trochu mléka nebo džusu a řádně zamíchejte. Když je směs rovnoměrně hladká, bez suchého cukru na povrchu, je hotovo. Volitelně můžete přidat trochu více tekutiny, aby byla poleva řidší, nebo abyste přidali více chuti. Pokud je poleva hodně řídká, přidejte pro zhoustnutí cukr.
 6. 6
  Zakončete přidáním vanilkového, nebo mandlového extraktu. Opatrně kápněte pár kapek do polevy, nebo odměřte 1 čajovou lžičku (5ml). Pořádně promíchejte. Nyní jste připraveni namazat polevu na dort pomocí nože nebo lžíce!
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Příprava jednoduché máslové polevy

 1. 1
  Pro bohatou sladkou polevu musíte rychle vyšlehat. Tento typ polevy mají lidé na mysli, když se řekne narozeninový dort nebo poleva na muffiny. Tato poleva může být hotová za méně než 20 minut, natřená na vršek i strany dortu výborně chutná a krásně vypadá.
 2. 2
  Rozehřejte 1 šálek (240ml) másla. Nejrychlejší způsob, jak rozehřát máslo je dát ho v misce do mikrovlnky a hřát asi 10-30 sekund. Pokud nemáte mikrovlnku, jednoduše nakrájejte máslo na malé kousky a nechte na lince. Pokračujte, až když má máslo pokojovou teplotu a je měkké, ale ne rozpuštěné.
  • Pokud budete dort servírovat také veganům, nahraďte máslo a šlehačku rostlinnými oleji s výraznou chutí jako je kakaové máslo nebo kokosový olej. Ovšem rychleji se rozpouštějí a tuhnou, a proto je obtížnější s nimi pracovat.[2] Jednoduchá alternativa je margarín, ale zvažte zvýraznění chuti přidáním malého množství rozpuštěné veganské čokolády, javorový sirup nebo jinou výraznou příchuť.
 3. 3
  Smíchejte máslo a cukr. Dejte rozehřáté máslo do velké mísy a postupně přidávejte 3 šálky (750ml) moučkového cukru. Půjde to rychleji mixérem, ale dá se vše dobře rozmíchat za pár minut i rukou, protože máslo je měkké. Pokud použijete mixér, začněte na nižší rychlost a postupně přidávejte na střední rychlost jakmile se cukr vmíchá do směsi.[3]
 4. 4
  Přidejte další chutě (volitelně). Tento krok můžete úplně vypustit a stejně budete mít chutnou, universální máslovou polevu. Můžete ale pozměnit polevu přidáním malého množství příchutí. Zkuste 1 čajovou lžičku (5ml) citronové kůry do dvojice s piškotem, 30 g (30ml) rozpuštěné hořké čokolády pro bohatou polevu, nebo i polévkovou lžíci (15ml) instantní kávy, která dodá čokoládovému dortu moka příchuť .
 5. 5
  Vmíchejte zbývající ingredience. Přidejte 2 polévkové lžíce (30ml) šlehačky ke šlehání a 1 čajovou lžičku (5ml) vanilkového, nebo mandlového extraktu, pak míchejte lžící nebo mixérem dokud nebude barva a textura rovnoměrná. Pokud je hustá, ale dobře se roztírá, je připravena a může být natřená na dort. Pokud ne, dolaďte ji těmito typy:[4]
  • Pokud je poleva příliš řídká, rozmíchejte v ní ještě 2 lžíce moučkového cukru. Opakujte, dokud není poleva hustá natolik, že jde namazat.
  • Pokud je poleva tuhá, nebo při mazání praská, přidejte do ní 1 lžíci vody a zamíchejte, postup opakujte dokud není poleva natolik měkká, že se dá natírat.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Příprava polevy ze smetanového sýra

 1. 1
  Do dvojice se hodí s téměř každým dortem. Poleva ze smetanového sýra se zvláště hodí a mrkvový dort, ale dobře funguje i na čokoládovém, rudém sametu, nebo na perníku. Méně sladká než obyčejná máslová poleva, může být použita na jakýkoli dort, nebo sušenky a vyvážit chuť cukru svou bohatou chutí.
 2. 2
  Rozehřejte máslo a smetanový sýr. Vezměte 0,5 šálku (120ml) másla nebo margarínu a 1 šálek (240ml) smetanového sýra. Rozehřejte je v mikrovlnce, nebo je jen nakrájejte a nechte při pokojové teplotě. Pokračujte, když jsou všechny ingredience rozehřáté, ale ne tekuté.
  • Můžete nahradit půlku dávky smetanového sýra máslem, pokud dáváte přednost chuti bližší máslové polevě s trochou sýrové chuti, spíše než chuti smetanového sýra.
  • Plnotučný smetanový sýr vytvoří plnou polevu, polotučný smetanový sýr vytvoří tekutější polevu.[5]
 3. 3
  Smíchejte dohromady smetanový sýr a máslo. Použijte elektrický mixer, pokud můžete, protože to může být zdlouhavé a únavné míchat ručně. Míchejte, dokud jsou ve směsi hrudky a dokud nemá směs stejnou barvu a texturu.
 4. 4
  Vmíchejte moučkový cukr. Když jsou máslo a smetanový sýr dobře rozmíchány, přidávejte postupně po 0,5 šálcích, 2 šálky (480ml) moučkového cukru, dobře promíchejte.
 5. 5
  Míchejte, dokud směs není hladká a nadýchaná. Pokračujte v míchání, dokud směs není hladká a nadýchaná. Pokud si nejste jistí, zda je směs dostatečně nadýchaná, přestaňte; je lepší mít polevu trochu tužší než ji rozmíchat tak, že bude tekutá.
  • Pokud bude poleva tekutá, můžete ji zahustit přidáním smetanového sýra, nebo moučkového cukru, nebo zkuste jinou zahušťovací metodu.
 6. 6
  Zakončete přidáním vanilkového extraktu. Přidejte do polevy 1 čajovou lžičku (5ml) vanilkového extraktu a rychle zamíchejte. Neměl by být v polevě vidět, ale není potřeba míchat déle než 30 sekund. Poleva je nyní hotová a připravená k namazání na dort.
  Reklama

Tipy

 • Zdvojnásobte tyto recepty, pokud má váš dort více vrstev, které potřebují polevu.
 • Ke zbarvení vaší polevy určitou barvou, přidávejte potravinářské barvivo po kapkách a mezi tím míchejte.
 • Prosetí moučkového cukru před použitím udělá polevu hladší, ale není to obvykle nutné, pokud cukr neztvrdl do hrudek.
 • Poleva není bílé barvy, ale spíše krémové barvy. Barva se může poněkud lišit podle toho, zda používáte skutečné máslo nebo margarín.
Reklama

Varování

 • Nenechávejte polevu při pokojové teplotě. Skladujte všechnu zbývající polevu v uzavřené nádobě v lednici nebo jinde v chladu a temnu, aby nezměnila texturu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Velká mísa
 • Velké lžíce na míchání
 • Elektrický mixer (doporučuje se zvláště na polevu ze smetanového sýra)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 371 krát
Stránka byla zobrazena 5 371 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama