Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ústní rehydratační solné roztoky (RSR) jsou speciálním nápojem vyráběným z cukru, soli a čisté vody. Dokážou doplňovat tekutiny, ztracené vážným průjmem nebo zvracením. Studie prokázaly, že RSR jsou stejně efektivní jako intravenózně podávaná léčba.[1] RSR můžete koupit v připravených sáčcích, jako je například Valosun, Pedialyte®, Infalyte® nebo Naturalyte®. Připravit si ale můžete i vlastní RSR s použitím čisté vody, soli a cukru.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava vlastního rehydratačního solného roztoku

 1. 1
  Umyjte si ruce. Před započetím přípravy nápoje si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou. Také si připravte pečlivě umytý džbánek a láhev.[2]
 2. 2
  Připravte si ingredience. Pro přípravu domácího rehydratačního solného roztoku (RSR) budete potřebovat:
  • stolní sůl (jakoukoli běžnou sůl, sůl s jódem nebo mořskou sůl)
  • čistou vodu
  • krystalový nebo práškový cukr
 3. 3
  Smíchejte suché ingredience. Do čisté nádoby přidejte půl lžičky stolní soli a dvě lžičky cukru. Použít můžete krystalový nebo moučkový cukr.
  • Jestliže nemáte lžičku pro odměřování, můžete přísady odměřit tak, že naberete hrst cukru a přidáte špetku soli, nabranou třemi prsty. Tento postup se ale nedoporučuje, protože není přesný.[3]
 4. 4
  Přidejte jeden litr čisté, pitné vody. Jestliže nemáte možnost odměřit přesný litr, přidejte pět šálků vody (tak, aby každý šálek měl zhruba 200 ml). Používejte pouze čistou vodu. Voda může být balená nebo čerstvě převařená a zchlazená.
  • Použijte skutečně pouze vodu. Mléko, polévku, ovocné šťávy ani limonádu použít nemůžete, protože by překazily léčebné účinky RSR.[4] Také nepřidávejte žádný cukr navíc.
 5. 5
  Směs dobře promíchejte a vypijte. K rozpuštění RSR prášku ve vodě použijte lžící nebo metlu. Zhruba po jedné minutě důkladného míchání by měl být prášek plně rozpuštěný. Nyní je nápoj připravený ke konzumaci.[5]
  • RSR můžete uskladnit v lednici až na 24 hodin. Déle ho neskladujte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Pochopte funkci rehydratačních solných roztoků

 1. 1
  Pokud potřebujete RSR, požádejte o radu svého lékaře. Jestliže trpíte vážným průjmem nebo zvracením, vaše tělo ztratí spoustu tekutin, což povede k dehydrataci. Pokud k tomu skutečně dojde, začnete pociťovat zvýšenou žízeň, tmavě žlutou moč, bolesti hlavy, suchou kůži a závratě. Jestliže pozorujete některý z těchto symptomů, zavolejte svému lékaři. Pokud symptomy nejsou vážné, pravděpodobně vám doporučí rehydratační roztok.
  • Pokud byste nechali dehydrataci neléčenou, mohla by se významně zhoršit. Mezi příznaky vážné dehydratace patří: velmi suchá ústa a kůže, velmi žlutá až hnědá moč, ztráta kožní elasticity, snížený pulz, propadlé oči, záchvaty, obecná tělesná slabost a dokonce také kóma. Jestliže osoba, o kterou pečujete, vykazuje symptomy vážné dehydratace, okamžitě volejte záchrannou službu.
 2. 2
  Pochopte, jak mohou RSR zabránit vážné dehydrataci. RSR jsou navrženy pro doplnění ztracené soli a pro zlepšení absorpce vody vaším tělem. RSR byste si měli dát při zpozorování prvních známek dehydratace. Tím dokážete tělo z většiny opět rehydratovat. Je snadnější dehydrataci zažehnat včas pomocí RSR než ji později léčit jinak.
  • Vážná dehydratace bude vyžadovat hospitalizaci a intravenózní podávání tekutin. Pokud ji ale odhalíte včas, vystačíte si s podomácku připravenými rehydratačními roztoky.
 3. 3
  Naučte se užívat RSR. V průběhu dne rehydratační roztok usrkávejte. Pít ho můžete souběžně s jednotlivými jídly. Pokud zvracíte, dejte si od RSR přestávku. Počkejte deset minut a potom roztok znovu vypijte. Jestliže se staráte o malé dítě, musíte souběžně s užíváním RSR pokračovat v kojení. Pokud máte průjem, v užívání RSR můžete pokračovat, dokud neustoupí. Následující informace vám řeknou, kolik RSR byste měli užívat:[6]
  • Děti a batolata: 0.5 litru RSR každých 24 hodin
  • Děti (2 až 9 let): 1 litr RSR každých 24 hodin
  • Děti (více než 10 let) a dospělí: 3 litry RSR každých 24 hodin
 4. 4
  Trpíte-li průjmem, poznejte, kdy je vhodné vyhledat pomoc lékaře. Symptomy by měly začít ustupovat do několika hodin po požití RSR. Měli byste začít více močit a moč získá světle žlutou až čirou barvu. Jestliže příznaky neustoupí nebo se naopak začnou projevovat některé z následujících, sežeňte okamžitou pomoc:[7]
  • přítomnost krve v průjmu nebo dehtově černá stolice
  • přetrvávající zvracení
  • vysoká horečka
  • vážná dehydratace (pocity závratí, propadlé oči, žádné močení v posledních dvanácti hodinách)
  Reklama

Tipy

 • Průjem obvykle přejde do třech až čtyřech dnů. Skutečným nebezpečím je ale ztráta tekutin a živin u dětí, způsobená dehydratací a podvýživou.
 • Snažte se dítě přinutit co nejvíc pít.
 • Balíčky s RSR můžete koupit v lékárnách nebo drogeriích. Každý sáček bude obsahovat jednu porci, což je zhruba 22 gramů prášku. Dodržujte specifické instrukce pro přípravu konkrétního RSR.
 • Jedincům s nápory průjmu dokáže pomoct dieta BRAT (skládá se z banánů, rýže, jablečného pyré a toastu), která také brání další dehydrataci. Důvodem je dobrá snášenlivost těchto potravin gastrointestinálním systémem.
 • Jestliže trpíte průjmem, zvažte užívání zinku ve formě doplňků stravy. 10 mg až 20 mg zinku můžete brát každý den až po dobu 10–14 dnů po úvodním náporu průjmu.[8] Doplníte tím tělesné zásoby zinku a zabráníte vážnému průběhu příštích náporů. Zinek se v hojném množství nachází v ústřicích a krabech, hovězím mase, obohacených cereáliích a pečených fazolích.[9] Tyto pokrmy sice pomáhají, ale během vážného průjmu tratíte tolik zinku, že ho budete muset doplnit suplementací.
Reklama

Varování

 • Vždy zkontrolujte, zda je použitá voda naprosto čistá.
 • Dítěti s průjmem nikdy nepodávejte žádné tablety, antibiotika ani jiné léky, pokud vám to nedoporučil lékař nebo jiný odborník.
 • Jestliže se průjmu nezbavíte do jednoho týdne, konzultujte svůj stav s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotníkem.


Reklama

Reference

 1. http://emedicine.medscape.com/article/906999-treatment
 2. http://rehydrate.org/ors/made-at-home.htm
 3. Wilcox WD, Miller JJ. The inaccuracy of three-finger pinch method of determining salt content in homemade sugar-salt solutions. Wilderness Environ Med, 1996;7(2):122-126.
 4. te Loo DM, van der Graaf F, Ten WT. The effect of flavoring oral rehydration solution on its composition and palatability. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2004;39(5):545-548.
 5. http://rehydrate.org/ors/made-at-home.htm
 6. http://www.cdc.gov/cholera/pdf/posters/2013/ORS_SEAsia_508.pdf
 7. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/dehydration-adults
 8. http://whqlibdoc.who.int/hq/2004/WHO_FCH_CAH_04.7.pdf
 9. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional

O tomto wikiHow

Claudia Carberry, RD, MS
Spoluautorem článku je :
Registrovaná dietoložka
Tento článek spoluautorem článku je Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry je ambulantní dietoložka na University of Arkansas for Medical Sciences. V roce 2010 získala MS ve výživě z University of Tennessee Knoxville. Tento článek byl zobrazen 12 840 krát
Stránka byla zobrazena 12 840 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama