Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V dnešním hektickém světě, plném fastfoodů a jídla z mikrovlnky je velmi snadné zapomenout, jak správně připravit stůl pro formální večeři. Není to sice dovednost, kterou budete potřebovat příliš často, ale pro sváteční příležitosti se vám může hodit. Naučte se základy a budete moci připravit (a zúčastnit se!) s přehledem jakoukoliv luxusní hostinu.

Část 1
Část 1 ze 2:
Základní formální prostření stolu

 1. 1
  Rozhodněte se, jaké chody budete podávat. Prostření stolu závisí především na tom, co budete hostům podávat. Při formální večeři je obvyklých pět nebo sedm chodů. Sestavte si menu a myslete na to, že jídlo se obvykle na formálních večeřích podává v tomto pořadí:[1]
  • První chod: Předkrm/mořské plody
  • Druhý chod: Polévka
  • Třetí chod: Ryba
  • Čtvrtý chod: Pečeně
  • Pátý chod: Zvěřina (U pětichodového menu je obvykle čtvrtý a pátý chod zkombinován jako hlavní jídlo dle vlastního výběru)
  • Šestý chod: Salát (ano, salát se opravdu podává až po hlavním jídle)
  • Sedmý chod: Dezert
  • Osmý chod: Ovoce, sýr a káva (nepovinné)
  • Devátý chod: Ořechy a hrozinky (nepovinné)
 2. 2
  Vyberte si vhodné příbory a talíře. Než začnete stůl prostírat, ujistěte se, že máte ty správné příbory a nádobí. Budete potřebovat jednu vidličku na každý masový chod (na předkrm/mořské plody se používá speciální vidlička), lžíci na polévku a lžičku na dezert, nože na hlavní chody, máslo a rybu (budete-li ji podávat), velký talíř na podávání, talíř na máslo/pečivo a několik druhů skleniček (sklenici na vodu, na víno, píšťalu na šampaňské, případně další možnosti, podle toho, co budete servírovat).
  • Každý chod bude z kuchyně přinesen už na svém talíři, takže si nedělejte starosti s nádobím na stole.
  • Připravte si látkové ubrousky s kroužky na ně, které mohou stůl hezky ozdobit.
 3. 3
  Uspořádejte nádobí. Ve středu před každou židlí by měl být servírovací talíř. To je velký talíř, na který budete pokládat nádobí s jednotlivými chody. Servírovací talíř by měl na stole zůstat, dokud nepřinesete hlavní chod. Pak bude odnesen spolu s ním. Dejte servírovací talíř doprostřed. Druhý talíř, který budete potřebovat, je na pečivo/máslo. Dejte ho nahoru nalevo od servírovacího talíře.
  • Když budete odnášet talíře s jednotlivými chody, než přinesete ten hlavní, nechte servírovací talíř vždy na místě.
  • Měli byste hostům nabídnout několik druhů pečiva a máslo, na které právě poslouží tento menší talíř.
  • Látkové ubrousky byste na začátku měli položit na servírovací talíř.
 4. 4
  Připravte si příbory. I když vás můžou tři vidličky, dva nože a dvě lžíce zprvu děsit, jejich umístění je ve skutečnosti jednoduché. Rovnejte je zkrátka od středu směrem ven. Takže na levé straně servírovacího talíře se bude nacházet vidlička na ryby > salátová vidlička > vidlička na hlavní chod. Na pravé straně servírovacího talíře bude nůž na hlavní chod > nůž na rybu > polévková lžíce. Nad talířem budou horizontálně uspořádány: lžička na dezert a případně dezertní vidlička. Nůž na máslo by měl ležet šikmo přes talíř na pečivo.
  • Každý příbor bude po použití odnesen ze stolu spolu s nádobím.
  • Nepodáváte-li rybu, není potřeba dávat na stůl nůž a vidličku na ni.
  • Pokud podáváte jako předkrm mořské plody, vidlička na ně přijde napravo od polévové lžíce. Je to jediná vidlička, která přijde na pravou stranu talíře.
  • Příbory by mezi sebou a mezi talířem měly mít dostatečně velké mezery.
 5. 5
  Připravte si sklenice. Jejich druh a počet závisí na tom, jaké nápoje budete k jídlu podávat. Standardní je alespoň jedna sklenička na vodu a sklenička na víno, ale může se to pochopitelně lišit. Sklenici na vodu postavte přímo nad nůž, do jedné roviny s talířem na pečivo. Sklenku na víno postavte napravo těsně nad polévkovou lžíci. Případná druhá sklenka na další víno přijde nad mezeru nezi sklenkou na vodu a první sklenkou na víno. Nepovinná sklenka na šampaňské patří nad ně, napravo od první skleničky na víno.
  • Stejně jako příbory i sklenky by měly být narovnány v pořadí, v jakém se budou používat.
  • Voda často bývá už přímo ve sklenici, bílé víno a šampaňské se rozlévá až spolu s jídlem.
  • Pokud se rozhodnete podávat též kávu (jako devátý chod), servírujte ji v malém šálku demi-tasse (typ šálku na espresso), který odnesete spolu s talířkem od ovoce/sýry.[2]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Jak měnit uspořádání stolu pro jednotlivé chody

 1. 1
  Připravte stůl na polévku. Pro první chod, kterým je polévka, máte dvě možnosti: Přinést misky s polévkou již nabranou z kuchyně, nebo nabídnout krémovou polévku nebo vývar a podávat je na stole do prázdných misek. Polévkové misky noste na servírovacích talířích pro případ, že by se polévka rozlila. Až všichni dojedí, měli by dát lžíci do misek (kulatou stranou nahoru) napravo od misky, na servírovací talíř.
  • Talíř, misku a lžíci po prvním chodu ze stolu odneste.
  • talíř na pečivo a máslo by měl na stole zůstat, i v případě, že jste je u polévky spotřebovali.
 2. 2
  Připravte stůl na rybu. Až odnesete polévku, měli byste přinést rybí pokrm, opět na jiném talíři. Dejte ho na servírovací talíř a jezte rybím příborem (ten je nejdál od talíře). Až rybu dojíte, položte vidličku a nůž diagonálně přes talíř. Rukojeti obou by měly být obě na číslici 4, když si představíte, že by talíř byl ciferník hodin.
 3. 3
  Připravte stůl na hlavní chod. Hlavní chod by se měl podávat na velké, předehřátém talíři. Ten byste měli postavit na servírovací talíř. K jídlu použijte klasickou vidličku a nůž. Až hosté dojedí hlavní chod, talíř a příbor odneste spolu se servírovacím talířem. Nůž a vidličku položte diagonálně přes talíř, stejně jako předtím příbor na ryby.
 4. 4
  Připravte stůl na salát. Salát se zpravidla podává po hlavním chodu. Když je servírovací talíř pryč, postavte salátovou misku doprostřed prostírání. Na stole by měla zůstat jen jedna vidlička, kterou použijete právě na něj. Až salát dojíte, měla by se odnést miska a vidlička na něj, talíř na pečivo, nůž na máslo a sklenka na šampaňské. Na stole by měla zůstat pouze sklenka na vodu a lžička na dezert (s případnou nepovinnou dezertní vidličkou).
 5. 5
  Připravte stůl na podávání dezertu. Posledním chodem večera bude dezert a káva, alespoň pokud nepodáváte velmi formální večeři o devíti chodech. Nicméně ať tak či tak, dezert přineste na talířku a položte do středu prostírání. Kávu v hrníčku demi-tasse postavte do pravého rohu pod sklenici na vodu. Cukr a smetanu postavte doprostřed stolu, budete-li je podávat. Až dezert sníte, odneste všechno nádobí. měl by zůstat jen prázdný stůl.[3]
  Reklama

Tipy

 • Dekorace na stůl by měly být nízké. Nechcete přece hostům blokovat výhled na sebe navzájem.
 • Až na velmi formální příležitosti se nebojte nádobí a příbory různě míchat. Tento trend je čím dál populárnější.
 • nejdůležitější při prostírání stolu je, aby se hosté cítili pohodlně. S rostoucí oblibou fastfoodů je občas zábava posunout mantinely a připravit opravdu formální večeři včetně prostřeného stolu. Nezapomínejte ale nikdy na to, aby se hosté cítili příjemně. Pokud nemáte všechny příbory a nádobí, můžete si je vypůjčit. Nebo jednoduše improvizujte s tím, co už máte doma.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 387 krát
Stránka byla zobrazena 3 387 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama