Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Navzdory pravděpodobným projevům výsměchu ze strany "povolaných" šéfkuchařů, na pánvi můžete připravit úžasně šťavnatý steak! Během chladnějších dnů, kdy vás grilování neláká, se vaši hosté o steak podle tohoto lahodného receptu poperou.

Přísady

 • Steaky nebo kotlety o tloušťce alespoň jednoho palce (cca 2.5 cm)
 • Sůl, pepř
 • Bylinky (dle vaší volby)
 • Stolní olej (řepkový olej, rostlinný olej nebo olej z vlašských ořechů)
 • Máslo

Postup

 1. 1
  Dejte přednost silnějšímu steaku před tenkým. Silnější steaky (o tloušťce alespoň jednoho palce (cca 2.5 cm) se mohou na povrchu krásně osmahnout, aniž by se steak uvnitř zbytečně vysušil. S tenkými steaky tomu jen stěží zabráníte: Riskujete, že vnitřek steaku přepečete hned poté, co zhnědl na povrchu. Jestli máte rádi steak šťavnatý, s růžovým středem a osmahnutý na povrchu, dejte přednost silnějšímu steaku před tenkým.
 2. 2
  Před přípravou steaků v pánvi je posolte a nechte dojít na pokojovou teplotu. Posolte je alespoň 40 minut před opékáním. Posolíte-li je příliš brzy, dosáhnete opačného, než žádaného výsledku: vlhkost steaku bude vytažena na jeho povrch. Správným nasolením steaků můžete tomuto nežádanému výsledku předejít:
  • Sůl nasákne šťávu ze steaku a shromažďuje ji na jeho povrchu. Současně s tím sůl maso zjemňuje a rozkládá jeho bílkoviny. Díky tomuto procesu se šťáva vytažená na povrch steaku vsákne zpět do steaku. Váš steak tak bude jemnější a zároveň šťavnatý. [1]
  • Steak před pečením nepepřete. Pepř se může na pánvi spálit, zatímco sůl ne. Nepřejete-li si štiplavou chuť pepře na vašem skvělém steaku, zadržte s pepřením až do chvíle, kdy je steak hotov.
 3. 3
  Pánev vymažte 1-2 lžičkami neutrálního oleje (např. řepkovým olejem nebo olejem z vlašských ořechů) a postavte na oheň o vysoké teplotě. Pánev je připravena na vložení steaku ve chvíli, kdy z oleje začne stoupat jemný dým.
 4. 4
  Do pánve opatrně vložte steak a začněte s přípravou. Máte-li pánev s vystouplým žebrováním, můžete steak po každé straně na žebrování natočit a vytvořit tak šrafování.
 5. 5
  Rozhodněte se, jestli maso obrátíte vícekrát nebo jen jednou. Obracet či neobracet — toť otázka. Zatímco spousta kuchařů upřednostňuje jen jedno obrácení tak, aby docílili té správné barvy povrchu steaku, spousta odborníků přes stravu tuto metodu zpochybňuje a zvažuje jiný způsob přípravy.
  • Příznivci častého obracení objevili, že časté obracení napomáhá rychlejšímu a rovnoměrnějšímu propečení. [2] [3] [4] Na druhou stranu, přesto, že je takto připravené maso chutné, není mu dopřáno dost času na vytvoření dokonalé kůrky.
  • Zkuste to sami a najděte způsob, který vám samotným nejvíce vyhovuje. Vaření je prostě jen o přípravě toho, co vám chutná. To by mělo být vždy rozhodující.
 6. 6
  Pečte steak z každé strany po dobu mezi 3 a 6 minutami, podle tloušťky steaku a požadovaného stupně propečení. Silnější steak bude třeba připravovat déle, zatímco slabší bude připraven rychleji.
 7. 7
  Přibližně 2 minuty před dokončením pečení přidejte do pánve 2 lžíce másla, spolu s bylinkami a kořením. Máslo dodá steaku bohatou, oříškovou chuť. Jemně nakloňte pánev, naberte lžičkou rozteklé máslo a rovnoměrně jím polijte steak. Chcete-li přidat bylinky či koření — ačkoli dobrý steak žádné nevyžaduje — zvažte některé z následujících:
  • Rozmarýn
  • Levandule
  • Tymián
  • Šalvěj
  • Česnek
 8. 8
  Použijte teploměr k ověření, zda je steak hotov. S teploměrem nejspíše docílíte důsledné přípravy skvělých steaků. (Alternativně můžete teplotu zjistit dotykovým testem). Vhodný teploměr propíchne povrch steaku jen minimálně a ukáže, zda se váš steak blíží zamýšlenému stupni přípravy. K návodu, na jakou teplotu je třeba steak připravit, slouží následující tabulka:
  • 120° F (48.8° C) = Krvavý
  • 130° F (54.4° C) = Středně krvavý
  • 140° F (60° C) = Střední
  • 150° F (65.5° C) = Středně propečený
  • 160° F (71.1° C) = Propečený
 9. 9
  Přibližně 5° F (15° C) před dopečením vyndejte steak z pánve a nechte jej „dojít“. Váš steak se bude dopékat i chvíli poté, co jej odstraníte z pánve. To proto jej z ohně sundáte dříve, než je skutečně hotov. Nakonec nechte váš steak alespoň 5 minut odležet, jemně přikrytý aluminiovou fólií.
  • Nedopřejete-li vašemu steaku čas k odležení, všechna šťáva na vás vyprskne, jakmile do steaku říznete. To proto, že svalovina se během tepelné úpravy zpevní a šťáva zůstává ve středu masa, kde maso zůstává nepropečené a světlé. Odležení umožňuje uvolnění svaloviny a návrat šťávy ze středu zpět do celého steaku. Zakrojíte-li do masa po odležení steaku, je celkově jemnější a šťavnatější.
 10. 10
  Podávejte váš steak a užijte si jeho chuť. Můžete jej podávat rozkrájený na větší kusy, nebo nechat hosty, aby steak vzali útokem sami.
  Reklama

Tipy

 • Vedle výše zmíněné přípravy můžete maso po osušení jemně potřít olivovým olejem a vetřít hojné množství nahrubo mletého pepře a soli. Přikryjte fólií a nechte při pokojové teplotě odležet, aby se sůl, pepř a olej řádně vstřebali. Tento postup zadržuje šťávu při pečení steaku.
 • Nechte steak na vzduchu (v ledničce bez vzduchotěsného obalu) po dobu alespoň 36 hodin před pečením a obracejte jej přibližně po osmi hodinách. Doba větrání steaku závisí na barvě masa a jeho kvalitě, neboť tmavé maso vysoké kvality již bylo vystaveno vzduchu, zatímco levné maso se spíše zkazí. Přijít tomuto výjimečnému zlepšováku chuti masa na kloub vyžaduje skutečný talent. Je rovněž velmi důležité, aby maso došlo pokojové teploty (přikryté) a abyste jej před upečením osušili čistou utěrkou tak, abyste dosáhli propečení a krásné barvy povrchu steaku.
Reklama

Varování

 • Tato technika vede k extrémnímu propečení steaku tenčímu než jeden palec (cca 2.5 cm). Přepečení nemusíte zabránit ani zkrácením druhé fáze přípravy na tři minuty pečení po každé ze stran steaku. Chcete-li připravit krvavý či středně krvavý steak z takto tenkých plátků, můžete zkusit zkrátit druhou fázi přípravy na dvě minuty pečení po každé straně steaku.
 • Spousta příznivců steaků nemá ráda propečené steaky. Vaříte-li pro druhé, prověřte nejprve jejich preference stupně propečení jejich steaku. Existují i jiné způsoby přípravy steaku v pánvi, snažte se o plnost chutě a středně krvavý či středně propečený stupeň.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 290 krát
Kategorie: Maso & lahůdky | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 290 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama