Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tzatziki jsou řecká okurkovo-jogurtová omáčka, která se může podávat jako předkrm, dip a nebo v různých pokrmech. Skvěle se hodí ke gyrosu nebo jednoduše samotná. Níže najdete dva recepty: vyberte si ten, který vyhovuje vašim potřebám. Začněte s krokem 1 nebo se podívejte na sekce označené výše, abyste přeskočili přímo k receptu, který chcete!

Přísady

Autentické (v řeckém stylu)

 • 700 ml bílého řeckého jogurtu (pro správnou konzistenci se doporučuje Greek Gods nebo Total Greek Yogurt, čím hustší jogurt, tím lépe)
 • 1 okurka
 • 2 stroužky česneku
 • čerstvé oregano
 • čerstvý kopr
 • vysoce kvalitní extra panenský olivový olej (podívejte se na datum sklizně a buďte ochotní utratit trochu více peněz, pokud chcete co nejlepší chuť)

S většími kousky (v americkém stylu)

 • 2 litrové kelímky bílého jogurtu
 • 4 střední nebo 2 velké okurky
 • 1 celý česnek
 • 2 velké citrony
 • olivový olej
 • 1/2 lžíce jemně namletého bílého pepře
 • 1/2 lžíce soli
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Autentické

 1. 1
  Oloupejte a připravte si okurky. Oloupejte okurky, rozkrojte je na tři nebo čtyři kousky a potom použijte kráječ na jablka k odstranění jádrové části ve středu.
 2. 2
  Nastrouhejte okurky. Plochou stranou kousku okurky na velkém struhadle nastrouhejte okurku na hrubo. Není třeba, aby kousky byly příliš malé.
 3. 3
  Sceďte okurky. Dejte nastrouhané okurky na síto a sceďte tekutinu do hrnku. Přitlačte okurky na síto, abyste dostali pryč více vlhkosti. Dejte stranou okurky i odkapanou tekutinu.
 4. 4
  Připravte si česnek. Nakrájejte česnek na velmi maličké kostičky nebo ho protlačte skrz velmi kvalitní lis na česnek. Potom smíchejte česnek dohromady s troškou olivového oleje a půlkou lžíce soli, nejlépe v hmoždíři s paličkou ale miska a vidlička/malé šťouchadlo na brambory může také fungovat dobře.
 5. 5
  Sceďte jogurt. Vyložte síto filtrem na kávu a nalijte do něj váš jogurt. Ceďte ho zhruba 15 minut, opatrně promíchejte (neporušte filtr) a nechte ho dalších 15 minut odkapávat.
 6. 6
  Smíchejte hlavní přísady. Smíchejte kelímek jogurtu, odkapané okurky a česnekovou směs ve skleněné nebo nerezové míse.
 7. 7
  Přidejte koření. Tady je několik různých možných směrů. Různé části Řecka tíhnou k použití různého koření a tzatziki se připravuje s netradičním kořením všude na světě. Můžete si vybrat to, co vám nejlépe vyhovuje nebo zkombinovat 2: citronovou šťávu, vinný ocet, 1 lžíci čerstvého oregana, 1 lžíci čerstvého kopru nebo 1 lžíci máty. Nicméně mletý černý pepř podle chuti je celkem standardní.
 8. 8
  Dopřejte chutím čas se smísit. Zakryjte igelitovou folií a dejte alespoň na 2 hodiny do lednice. Dvanáct hodin vytvoří ještě lépe chutnající finální produkt. Okurkovou šťávu můžete použít pro získání řidší konzistence, která se hodí pro použití na saláty nebo jako dressing na maso, nebo můžete přidat jen malé množství pro získání silnější okurkové chuti.
 9. 9
  Hotovo! Vychutnejte si své autentické řecké tzatziki! Tradičně se podávají v míse s pečivem na namáčení a pokryté pár kapkami olivového oleje, několika celými olivami a snítkou oregana nebo jiné čerstvé bylinky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

S většími kousky

 1. 1
  Shromážděte si ingredience. Ty můžete najít sepsané v sekci přísad.
 2. 2
  Připravte si okurky. Oloupejte okurky a nakrájejte je na dlouhé čtvrtiny. Potom pomocí lžíce odstraňte z okurky všechna semínka.
 3. 3
  Nakrájejte okurky na kostičky. Nakrájejte okurky a nechte je odkapat na sítu, abyste odstranili přebytečnou tekutinu. Přebytečná tekutina může způsobit, že tzatziki budou příliš řídké.
 4. 4
  Oloupejte a nasekejte česnek. Oloupejte a nasekejte takové množství česneku, jaké si myslíte, že budete potřebovat. To může být jen několik stroužků nebo celá hlavička a mělo by se to udělat podle vaší chuti. Nasekejte česnek a dejte ho do mixéru s olivovým olejem. Mixujte směs, dokud z ní nezmizí kousky.
 5. 5
  Sceďte jogurt. Vyložte síto filtrem na kávu a potom do něj nalijte jogurt. Ceďte ho zhruba 15 minut, opatrně zamíchejte (neporušte filtr) a nechte odkapávat dalších 15 minut.
 6. 6
  Smíchejte přísady. Dejte česnek, okurku a jogurt do velké nerezové nebo skleněné mísy. Potom přidejte podle chuti sůl a pepř. Pokud chcete, zakápněte citronovou šťávou.
 7. 7
  Smíchejte vše dohromady. Smíchejte směs metlou nebo velkou lžící, dokud nebudou všechny přísady úplně smíchané. Možná budete chtít trošku ochutnat a přizpůsobit přísady vaší chuti. Nezapomeňte, že chuť trochu zesílí, až se vše správně rozleží.
 8. 8
  Vychlaďte tzatziki. Zakryjte mísu igelitovou folií a chlaďte zhruba 2 až 3 hodiny před podáváním. To dodá česneku šanci opravdu uvolnit svojí chuť.
 9. 9
  Vychutnejte si tzatziki!
  Reklama

Tipy

 • Množství soli a pepře můžete upravit podle vaší chuti.
 • Použijte bílý jogurt, ne vanilkový nebo s jakoukoliv jinou příchutí.
 • Tzatziki chutnají ještě lépe další den a v lednici vydrží několik dní.
 • Možná budete chtít přidat méně česneku, to také záleží na vaší chuti.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že si vaše přítelkyně, žena nebo kdokoliv jiný také trošku dá, jinak by jejich reakce na váš dech nemusela být zrovna příjemná.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • filtry na kávu
 • síto nebo cedník
 • struhadlo
 • mixér
 • lis na česnek

O tomto wikiHow

Jennifer Levasseur
Spoluautorem článku je :
Osobní šéfkuchařka
Tento článek spoluautorem článku je Jennifer Levasseur. Šéfkuchařka Jennifer Levasseur je osobní šéfkuchařka a majitelka The Happy Cuisiniere se sídlem v Breckenridge, Colorado. Má více než 12 let kulinářských zkušeností a specializuje se na horskou a současnou rustikální kuchyni. Kromě toho může vytvářet pokrmy a upravovat jídelníčky tak, aby vyhovovaly dietním omezením, jako je bezlepková, vegetariánská, veganská, pescatariánská a bezmléčná strava. Kromě bakalářského titulu z marketingu a managementu na University of Houston má šéfkuchařka Jennifer tituly přidružené v oboru kulinářské umění a pekařské a cukrářské umění na Houston Community College. Tento článek byl zobrazen 2 668 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 2 668 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama